sunetul si litera o

12
PROIECT DIDACTIC SCOALA CU CLASELE I-VIII DRAGALINA , CALARASI DATA : 04.01.2010 CLASA : I D OBIECT : LIMBA ROMANA SUBIECT : ora 1 : Sunetul si litera “o” mic de tipar ora 2 : Scrierea literei “o” mic de mana TIPUL LECTIEI : predare –invatare INVATATOR :Stoian Ionut OBIECTIVE DE REFERINTA : 1.1. Sa inteleaga semnificatia globala a mesajului ascultat ; 1.2. Sa sesizeze intuitive corectitudinea unei propozitii ascultate ; 1.3. Sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data , silabele dintr-un cuvant si suntele dintr-o silaba ; 2.1. Sa formulize clar si correct enunturi verbale potrivite unor situatii date ;

description

jyk

Transcript of sunetul si litera o

Page 1: sunetul si litera o

PROIECT DIDACTIC

SCOALA CU CLASELE I-VIII DRAGALINA , CALARASI

DATA : 04.01.2010

CLASA : I D

OBIECT : LIMBA ROMANA

SUBIECT : ora 1 : Sunetul si litera “o” mic de tipar

ora 2 : Scrierea literei “o” mic de mana

TIPUL LECTIEI : predare –invatare

INVATATOR :Stoian Ionut

OBIECTIVE DE REFERINTA :

1.1. Sa inteleaga semnificatia globala a mesajului ascultat ;1.2. Sa sesizeze intuitive corectitudinea unei propozitii ascultate ; 1.3. Sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data , silabele dintr-un cuvant si suntele dintr-o silaba ;

2.1. Sa formulize clar si correct enunturi verbale potrivite unor situatii date ;

3.1. Sa identifice litere , grupuri de litere , silabe , cuvinte si enunturi in textul tiparit si in textul scris de mana ;

3.2 . Sa sesizeze legatura dintre enunturi si imaginile care le insotesc ;

Page 2: sunetul si litera o

3.4 . Sa citeasca in ritm propriu , corect un text cunoscut ;

4.1. Sa scrie corect litere , silabe , cuvinte ;

4.2. Sa scrie corect , lizibil si ingrijit propozitii scurte ;

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1: - să răspundă în enunţuri logice, clare, corecte din punct de vedere gramatical întrebărilor adresate;

O2: - să desprindă dintr-un cuvânt silaba în care se află sunetul „o”;

O3: - să izoleze silaba în care se află sunetul nou învăţat;

O4: - să rostească corect sunetul „o”, folosind corect aparatul fonator;

O5: - să realizeze sinteza fonetică prin restrângerea silabei, a cuvântului;

O6: - să depisteze poziţia sunetului „o” într-un anumit cuvânt: la început, în interior sau la sfârşitul cuvântului;

O7: - să dea exemple de cuvinte care încep cu sunetul „o” sau conţin sunetul „o” ;

O8: - să participe cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;

METODE SI PROCEDEE-conversaţia dirijată, conversaţia euristică, metoda fonetică analitico-sintetică, explicaţia, demonstraţia, exemplificarea, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic,aprecierea, autoevaluarea

Page 3: sunetul si litera o

MATERIAL DIDACTIC- Imagini, manual pentru clasa I,fise de munca independenta ;caiet special : “Abecedar” – fise de lucru , Autori : Cleopatra Mihailescu , Tudora Pitila ,

Editura Aramis , 2004 -manualul, caietul-tip,caietul maculator,jetoane ilustrate,casetofon ;

FORME DE ORGANIZARE-frontală

-individuală

LOCUL DESFASURARII- sala de clasa –

DURATA

- 45 minute –

Bibliografie : “Metodica predarii limbii romane” , E.D.P , Bucuresti , autori : Ion Berca , Maria Eliza ,”Metodica predarii limbii si literaturii romane “

, Editura : Gheorghe Alexandrescu , 2001 , Autori : Marian Barbu , Alexandru Gheorghe , “,Indrumator pentru folosirea abecedarului “ , EDP , , Autori : Maria Ioana , Georgescu Bostina

Page 4: sunetul si litera o

Ora I

Nr . crt

ETAPELE LECTIEI Ob. operat.

ACTIVITATI DE INVATARE STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

1. Momentul oraganizatoric

- se asigura linistea si ordinea in sala de clasa , necesara desfasusarii in bune conditii a lectiei ;

- se verifica daca toti elevii au pe banci materialele necesare inceperii lectiei .

2. Reactualizarea cunostintelor anterioare

Despre ce am vorbit în ora trecută de citire?

Ne vom juca un joc. Eu vă voi spune mai multe cuvinte. Voi va

trebui să bateti de doua ori din palme când auziţi sunetul „r”,

iar dacă cuvântul spus de mine nu conţine acest sunet, vă veţi

atinge năsucul. (ex. rata, mar , aluna , orar , ramura , ochelari ,

pasarele) .

Se prezinta elevilor mai multe jetoane pe care sunt

reprezentate literele invatate , iar acestia va trebui sa ridice

mana si sa raspunda .

-conversatia dirijata ; -explicatia ; -exercitiul ;

3. Captarea atentiei -conversatia euristica ;

Page 5: sunetul si litera o

Le prezint elevilor următoarea strofă: Ieri , la ora de romana Toti copiii stateau smirna , Doar Monica si Ionel Sareau sus , cand ea cand el. Doamna lor le-a explicat Si apoi i-a invatat ,Le-a spus clar si nuantat Nu este frumos ce fac.

Se fac scurte comentarii privind continutul strofei : Despre cine este vorba in poezie ? Ce faceau copii ? Ce le-a spus doamna lor ? Cum se numeau copii ? Cine desparte in silabe cuvantul Monica ? dar Ionel ? Care este cea de-a doua silaba a cuvantului Ionel ?

4. Anuntarea temei si a unor obiective

Astazi , la ora de limba romana , o sa invatam despre sunetul si litera “o” , vom desparti in silabe cuvinte care contin litera “o” , vom depista pozitia sunetului “o” in cadrul cuvintelor ,vom alcatui cuvinte cu aceasta litera , iar in cea de-a doua ora vom scrie litera “o” mic de mana .

-explictia ;

5. Dirijarea invatarii , obtinerea performantelor si asigurarea feed-back-ului

Se prezinta elevilor pe o plansa litera “o” mic de tipar . Din ce este alcatuita aceasta litera ? Se da elevilor sarcina de a cauta in alfabetare aceasta litera . Se deschid abecedarele : Unde vedeti voi litera “o”mic de tipar in carte ? Imi dati si voi exemple de cuvinte care sa inceapa cu litera “o” mic ? dar care sa contina litera “o”mic ?dati exemple de cuvinte care sa se termine cu litera “o”mic .Priviti imaginea din carte . Ce observati ? Cine este in imagine ? Unde se afla ei ?

-explicaţia-conversaţia euristică-metoda fonetică analitico-sintetică

Page 6: sunetul si litera o

Ce fac elevii? Ce au ei pe banca ? Dar doamna invatatoare ce are pe catedra ? Ce se vede pe perete ? Cine este in picioare ? Le dam cate un nume ? Ce face Ionel ? “Ionel raspune “ se analizeaza acesta propozitie . Se numeste un copil sa bata din palme numarand cuvintele propozitiei . Care este primul cuvant ? dar al doilea ? Se desparte in silabe cuvantul Ionel ? Care este cea de-a doua silaba a cuvantului ? Am sa va dau exemple de cuvinte care contin litera “o” mic , iar voi cand auziti aceasta litera veti bate de doua ori din palme . ( nor , om , morar , omida , cocor ) Se citeste exemplu lectia din manual , apoi si de catre elevi .Invatatorul urmareste activitate elevilor ajutandu-I pe cei care intampina greutati .

6. Asigurarea retentiei si a transferului

Cu ajutorul alfabetarelor si a literelor de la table magnetic , invatatorul ajuta elevii pentru a alcatui cateva cuvinte cu litera nou invatata .

Page 7: sunetul si litera o

ORA II

1. 2. 3. 4. 5. 6.1. Momentul

organizatoric - se asigura linistea si ordinea in sala de clasa , necesara

desfasusarii in bune conditii a lectiei ; - se verifica daca toti elevii au pe banci materialele

necesare inceperii lectiei .2. Captarea atentiei Daca veti participa si veti raspunde corect la lectie , la sfarsitul

orei veti avea parte de o surpriza . Elevii se mobilizează afectiv şi intelectual. Execută mişcări şi vocalize ritmice: 1,2 Joacă-te cu noi! 3,4,5 Plici, plici, plici! 6,7, Duci mâna la spate! 8, 9 Baţi din palme două! Şi-apoi 10, Nimeni nu ne-ntrece

-explicatia ;

3. Anuntarea temei si a unor obiective

Asa cum v-am spus ora trecuta , astazi , vom scrie litera “o” mic de mana .

-explicatia ;

4. Dirijarea invatarii , obtinerea performantelor si

Se prezinta elevilor pe o plansa litara “o”mic de mana . Se analizeaza elementele componente ale literei . Din ce este ea alcatuita ?

-explicaţia,- demonstraţia, -exemplificarea,

Page 8: sunetul si litera o

asigurarea feed-back-ului

Se va insista asupra scrierii ovalului (ca si la “a” se incepe putin sub linia de sus a spatiului mic si se scrie cu o miscare inversa miscarii acelor de ceasornicului (de la dreapta spre stanga ) , se uneste sus printr-un nodule care serveste si de element de legatura a literei “o” cu literele care le precede , in aceasta lectie legatura cu litera “r” in cuvintele:ora si ore . In acest caz , linioara oblica , primul element al literei”r” dispare , noduletul lui “o” continunadu-se cu noduletul lui “r”.La scrierea cuvintelor “Monica “ si “Norica “ li se va cere elevilor sa observe cum se face legatura intre litera mare si “o” (exact ca pentru litera “a”) . - se fac cateva exercitii de incalzire a muschilor mainii :-- deschidem si inchidem mainile ; - morisaca inainte si inapoi ; - masarea mainilor ; Cantecele : “ploua “ si “cantam la pian “ - se executa cu elevii in acelasi timp mimarea scrierii in aer a semnelor , apoi pe banca cu stiloul , apoi in palma , iar in palma cu ochii inchisi si apoi se exemplifica la tabla scrierea semnelor . Se anunta faptul ca cei care vor scrie fara greseli vor fi scosi in fata cu caietele .Se scrie la table de catre invatator cateva litere , apoi elevii vor scrie cate un semn pana cand invatatorul trece pe la fiecare sa verifice . Se scot elevii care au respectat cerintele . Acum , inchdem caietele si deschidem abecedarele .Sa citim inca o data ceea ce am invatat astazi . Se citeste pagina in intregime , inclusive ceea ce este scris cu litere de mana .

-exerciţiul,-aprecierea, -autoevaluarea

5. Asigurarea retentiei si a trasferului

Se deschde caietul special si se rezolva exercitii 1,2,4, de la pagina 36. Pentru ca ati fost cuminti si ati participat la lectie acum veti

-exeritiul ;

Page 9: sunetul si litera o

primi si surpriza . Se da elevilor cate o fisa care contine litera “o” personalizata .

6. Incheiera activitatii Se da elevilor tema pentru acasa , sa scrie cel putin doua randuri cu litera “o” si cuvinte care contin aceasta litera .