Spune Mai Departe Dlc

7
Proiect didactic Unitatea : Gradinita cu Program Prelungit Nr. 30 Educatoare: Tudosiea Andreea Florentina Data: 18.01.2013 Grupa: Mare “ Stelute” Domeniul experiential: limba si Comunicare Categoria de activitate : Educarea limbajului Mijloc de realizare : joc didactic Tema : Spune mai departe! Scopul activitatii : formarea deprinderii de a completa o propozitie eliptica folosind corect acordurile intre partile propozitiei ( S – P, S – At.) Obiective operationale : 1. Sa completeze in mod corespunzator propozitia formulate de educatoare ; 2. Sa faca acordul subiectului cu predicatul in propozitie in mod correct; 3. Sa faca acordul subiectului cu atributul/atributele in propozitie ; 4. Sa dezvolte propozitiile simple formulate de educatoare; Strategii didactice :

description

proiect

Transcript of Spune Mai Departe Dlc

Page 1: Spune Mai Departe Dlc

Proiect didactic

Unitatea : Gradinita cu Program Prelungit Nr. 30Educatoare: Tudosiea Andreea FlorentinaData: 18.01.2013Grupa: Mare “ Stelute”Domeniul experiential: limba si Comunicare Categoria de activitate : Educarea limbajuluiMijloc de realizare : joc didacticTema   : Spune mai departe!Scopul activitatii   : formarea deprinderii de a completa o propozitie eliptica folosind corect acordurile intre partile propozitiei ( S – P, S – At.)Obiective operationale   :

1. Sa completeze in mod corespunzator propozitia formulate de educatoare ;2. Sa faca acordul subiectului cu predicatul in propozitie in mod correct;3. Sa faca acordul subiectului cu atributul/atributele in propozitie ;4. Sa dezvolte propozitiile simple formulate de educatoare;

Strategii didactice   : a. metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, joculb. materiale si mijloace: plicuri cu jetoane reprezentand diverse imagini (9), fise;c. durata activitatii: 30-35 min.d. forma de organizare: frontal-individuala

Page 2: Spune Mai Departe Dlc

Etapele activitatii

Continutstiintific

Strategia didacticaEvaluareMetode si

procedeeMijloace de invatare

Organizarea clasei

Scaunelele sunt asezate corespunzator iar copiii fac liniste.

Captarea atentiei

Copiilor le sunt prezentate imagini care cuprind diverse actiuni( jocuri ale copiilor, iarna). Acestia urmeaza sa formuleze propozitii cu ajutorul imaginilor.

Conversatia

Anuntarea jocului si a obiectivelor

Astazi, la activitatea de Educarea Limbajului vom juca un joc numit „Spune mai departe” care ne va ajuta sa ne formam o vorbire corecta!

Conversatia

Dirijarea invatariiDesfasurarea jocului

a) Explicarea regulilor de joc Fiecare copil numit de educatoare va completa o propozitie cu un cuvant sau mai multe cuvinte care lipsesc din propozitie si in lipsa carora propozitia nu are sens. Cuvintele lipsa se vor afla cu ajutorul jetoanelor care reprezinta

Explicatia Jetoane si propozitii

Page 3: Spune Mai Departe Dlc

imagini ale obiectului/obiectelor respectiv/e.Daca raspunsul dat este corect, copilul este apluadat. Ceilalti copii sunt atenti la corectitudinea raspunsului. In cazul in care raspunsul dat de un copil este gresit, atunci ceilalti copii intervin si corecteaza.b)Jocul de probaSe va solicita unui copil rezolvarea primei sarcini – i se arata copilului o imagine cu o fetita care se da cu sania. ‚Fetita .... cu sania.’ I se cere copilului sa completeze propozitia eliptica de predicat. Copilul este aplaudat. Se spune copiilor ca in cadrul jocului vor trebui sa alcatuiasca si propozitiile si raspunsurile.c)Jocul propriu-zis-Grupa este impartita in doua echipe: echipa fulgilor de nea si echipa bulgarilor de nea.-o echipa (fulgii) formuleaza cu ajutorul imaginilor prezentate de educatoare o propozitie eliptica;-cealalta echipa (bulgarii) vor completa propozitia.Acest lucru se intampla de 3 ori pentru

Demonstratia

Exercitiul

Explicatia

Imagine cu o fetita

Un jeton cu un fulg si unul cu un bulgare pentru a reprezenta fiecare echipa.

Orala

Page 4: Spune Mai Departe Dlc

ca apoi sa se inverseze rolurile.d)Complicarea joculuiEducatoarea citeste o scrisoare din care lipsesc cuvinte. Aceste cuvinte se alfa in jetoane pe care copiii trebuie sa le gaseasca si sa completeze propozitia cu imaginea respectiva. Vor fi 2 grupe de jetoane pentru fiecare echipa cate o grupa.‚E iarna. Afara a inceput sa .... si sa tot ninga. Dupa-masa ..... a inceput sa se incalzeasca. Andrei s-a imbracat..., si-a luat.... si ... si a plecat cu... la derdelus... .... Copiii vor alege imaginile prtrivite: peisaj de iarna, fular, manusi, sanie, fulgi de nea e)Obtinerea performanteiCopiii vor completa fisa din caietul special.f)Evaluarea fiselor

Conversatia

Exercitiul

Conversatia

Scrisoarea cu cuvinte lipsa

Jetoane

Caietele speciale

Orala

Scrisa

Incheierea activitatii

In incheierea jocului, copiii sunt felicitati pentru modul in care au raspuns si au cooperat cu colegii. Medalioane vor fi impartite.

Page 5: Spune Mai Departe Dlc