Sofron Areta Gabriela Act. Integrata-trenuletul Thomas Si Prietenii Lui

8
PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE INTEGRATÃ DE O ZI Autor: Sofron Areta Gabriela Profesia: profesor pentru învăţământul preşcolar Oraş: Vatra Dornei Judeţul: Suceava Nivelul/ Grupa: 5-7 ani, nivel II, gupa mare Tema anuală de învăţare: Cum este, a fost şi va fi aici pe Pământ? Tema săptămânii:Cu ce călătorim? Tema activităţii: ,, Trenuleţul Thomas şi prietenii lui” Modelul integrării: ramificat Elementele componente ale activităţii integrate: ADP: Unde am călătorit cu trenul ?” (convorbire), ,,Azi, cerul este ...”(completarea calendarului naturii), ,,Facem ordine unde lucrăm”(rutină – deprinderea de a face ordine la locul unde au lucrat), Tranziţii:Trenuleţul muzical” (imităm mersul trenului, repede-încet, pe fond muzical); « Trenul »-joc muzical ; ALA 1: “Surprize de la trenuleţul Thomas Ştiinţă: “Uneşte fiecare mijloc de transport cu mediul potrivit.”- fişă; Construcţii: “Trenuleţul de marfă”; Artă:Mijloace de transport-pictură; ALA 2: ,,Trenuleţul veseliei” (joc distractiv) ADE: DŞ “Trenuleţul cu surprize”- joc didactic DOS ,,Prietenii lui Thomas” - asamblare, lipire Scopul activităţii: îmbogăţirea cunoştinţelor referitoare la mijloacele de locomoţie şi transport, terestre, aeriene şi maritime; Obiective operaţionale: ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE: DOMENIUL ŞTIINŢÃ O1 să denumească mijloacele de transport; O2 să precizeze mediul pe unde circulă; O3 - să aşeze jetoanele cu mijloacele de transport pe panoul corespunzător mediului pe unde circulă; DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE O1 să mânuiască materialele din natură şi sintetice în vederea obţinerii unor imagini ce redau aspecte din realitatea înconjurătoare; O2 utilizeze deprinderea de a asambla, de a lipi în vederea realizării bărcuţelor, avioanelor şi maşinilor; O3 să amplaseze mijloacele de transport confecţionate pe machetă, în sectorul corespunzător mediului pe unde circulă;

description

as

Transcript of Sofron Areta Gabriela Act. Integrata-trenuletul Thomas Si Prietenii Lui

  • PROIECT DIDACTIC

    PENTRU ACTIVITATE INTEGRAT DE O ZI

    Autor: Sofron Areta Gabriela

    Profesia: profesor pentru nvmntul precolar Ora: Vatra Dornei

    Judeul: Suceava

    Nivelul/ Grupa: 5-7 ani, nivel II, gupa mare

    Tema anual de nvare: Cum este, a fost i va fi aici pe Pmnt? Tema sptmnii:Cu ce cltorim? Tema activitii: ,, Trenuleul Thomas i prietenii lui Modelul integrrii: ramificat

    Elementele componente ale activitii integrate: ADP: Unde am cltorit cu trenul ? (convorbire), ,,Azi, cerul este ...(completarea calendarului naturii), ,,Facem ordine unde lucrm(rutin deprinderea de a face ordine la locul unde au lucrat),

    Tranziii:Trenuleul muzical (imitm mersul trenului, repede-ncet, pe fond muzical); Trenul -joc muzical ;

    ALA 1: Surprize de la trenuleul Thomas tiin: Unete fiecare mijloc de transport cu mediul potrivit.- fi; Construcii: Trenuleul de marf; Art:Mijloace de transport-pictur; ALA 2: ,,Trenuleul veseliei (joc distractiv) ADE: D Trenuleul cu surprize- joc didactic DOS ,,Prietenii lui Thomas - asamblare, lipire

    Scopul activitii: mbogirea cunotinelor referitoare la mijloacele de locomoie i transport, terestre, aeriene i maritime;

    Obiective operaionale: ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE: DOMENIUL TIIN

    O1 s denumeasc mijloacele de transport; O2 s precizeze mediul pe unde circul; O3 - s aeze jetoanele cu mijloacele de transport pe panoul corespunztor mediului pe unde

    circul;

    DOMENIUL OM I SOCIETATE O1 s mnuiasc materialele din natur i sintetice n vederea obinerii unor imagini ce redau

    aspecte din realitatea nconjurtoare; O2 s utilizeze deprinderea de a asambla, de a lipi n vederea realizrii brcuelor, avioanelor

    i mainilor; O3 s amplaseze mijloacele de transport confecionate pe machet, n sectorul corespunztor

    mediului pe unde circul;

  • ACTIVTI LIBER ALESE (I) TIIN

    O1 s denumeasc mijloacele de transport ; O2 - s uneasc fiecare mijloc de transport cu mediul pe unde

    circul;

    CONSTRUCII O1 s mnuiasc materialul pus la dispoziie; O2 s construiasc locomotiva i vagoanele trenului, mbinnd

    adecvat materialele puse la dispoziie, pe suportul dat;

    ART

    O1 s picteze abloanele, mijloacele de transport ,dup contur; O2 s utilizeze o gam variat de culori n realizarea lucrrii ;

    ACTIVTI LIBER ALESE (II) O1 s respecte regulile jocului; O2 s manifeste spirit de echip, atitudini de cooperare, spirit de competiie i fair-play;

    Sarcina didactic: - denumirea mijloacelor de transport; - precizarea mediului pe unde circul; - aezarea jetoanelor pe panoul corespunztor mediului pe unde circul;

    Regulile jocului:

    Un copil numit de educatoare extrage din vagoanele trenuleului Thomas un jeton cu un mijloc de transport. l denumete, precizeaz mediul pe unde circul i l aaz pe panoul corespunztor. Jocul continu pn ce toate jetoanele cu mijloace de transport din vagoanele trenuleului Thomas sunt aezate pe panoul corespunztor mediului pe unde circul.

    Fiecare rspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze. Rspunsurile greite sunt corectate de ceilali copii, copilul care corecteaz greeala avnd dreptul s aeze jetonul cu mijlocul de transport pe panoul corespunztor mediului pe unde circul.

    n etapa de complicare a jocului copiii trebuie s descopere greeala fcut n mod intenionat de educatoare i s o corecteze. Astfel, jetoanele aezate pe panoul necorespunztor mediului pe unde circul vor fi aezate pe panoul potrivit. Copilul care descoper primul greeala aeaz jetonul cu mijlocul de transport pe panoul corespunztor mediului pe unde circul.

    Strategii didactice:

    a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, explozia stelar, demonstraia, jocul, exerciiul, munca independent, problematizarea;

    b) Elemente de joc: mnuirea materialului, aplauzele, ntrecerea, micri; c) Resurse materiale: ecusoane mijloace de transport (maini, avioane, brci), plane cu mijloace

    de transport, mijloace de transport jucrii, machet reprezentnd Oraul fermecat cu aeroport, port, gar, osea, parcare, jetoane, trei panouri cu mediul pe unde circul mijloacele de

  • transport, suporturi pentru plane, trenuleul Thomas, fie, creioane colorate, set de construcii din lemn, trenulee din lemn suport, abloane mijloace de transport, acuarele, vase pentru ap, aracet, beioare, coji de nuc, staniol, plastilin, abloane maini, autobuze i avioane, cartoane colorate, casetofon cu CD, CD-Trenuleul muzical, calculator, CD - Piticlic, mijloace de transport, panoul prezenei (trenule personalizat), siluete de fete i biei, recompense;

    d) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual

    Durata: o zi

    Bibliografie:

    Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Curriculum pentru nvmntul precolar (3 6/ 7 ani), 2008

    Proiectarea pas cu pas (ndrumtor pentru cadrele didactice din nvmntul precolar), Daniela Rileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa, Editura Diamant, 2010

    Aplicaii ale noului curriculum pentru nvmntul precolar, Daniela Rileanu, Elena Ungureanu, Otilia Flocea, Anioara Bereholschi, Editura Didactica Publishing House, 2010

  • SCENARIUL ACTIVITII INTEGRATE

    Ziua ncepe prin descoperirea materialelor din cadrul centrului

    tematic. Se denumesc mijloacele de transport aflate aici, se analizeaz i se discut pe baza planelor, a imaginilor puse la dispoziie.

    n cadrul ntlnirii de diminea, copiii se vor grupa n cerc i se vor saluta cu formula ,,Bun dimineaa, mainu frumoas!; Bun dimineaa, avion drgu! etc. (n funcie de ecusonul pe care colegul din dreapta sa l are la piept) salut nsoit de o mngiere pe faa colegului, apoi fiecare grup de copii va fi salutat de educatoare cu aceleai formule (salutul).

    Li se va cere copiilor s precizeze cum e vremea n aceast diminea i cum au venit mbrcai pn la grdini, dac le-a fost cald sau frig i vor completa calendarul naturii, specificnd anotimpul, starea vremii, cu ajutorul etichetelor tiprite i cu simboluri corespunztoare. Pentru a marca ziua n care ne aflm se ataeaz locomotivei de pe panou vagonul corespunztor zilei de luni. Apoi, vor completa tabela prezenei un trenule personalizat, fiecare copil aezndu-i silueta (feti sau biat) n dreptul pozei (Cti copii cltoresc astzi cu trenul?). Se vor identifica absenii (spaiile din dreptul pozelor rmase fr siluet), o fat va numra bieii abseni i va aeza tot attea siluete biei pe peronul grii, un biat va numra fetele absente i va aeza siluetele fete pe peronul grii. Se vor numra, compara, care sunt mai muli, mai puini.

    Li se prezint copiilor macheta Orelul fermecat care are un aeroport, un port, multe osele i o gar. Se discut cu copiii despre rolul pe care fiecare component l are n parte. n gara oraului fermecat staioneaz trenuleul Thomas. El transport o ncrctur special (jetoane cu mijloace de transport) i este suprat pentru c toat marfa din vagoane s-a amestecat i nu poate s distribuie marfa n Oraul fermecat. Copiii urmeaz ca pe parcursul acestei zile s-l ajute pe Thomas s grupeze mijloacele de transport dup mediul pe unde circul i s-i fac noi prieteni alturi de care s locuiasc n oraul fermecat. (noutatea zilei)

    Se urmresc la calculator informaiile date de Piticlic despre tren, se analizeaz mpreun cu copiii trenuleul Thomas, copiii fiind ndrumai s observe atent din ce este format o garnitur de tren, form, mrime, culoare (activitatea de grup). Utiliznd metoda interactiv explozia stelar copiii formuleaz ntrebri sau rspund la ntrebrile formulate, legate de cele observate. Rspunsurile vor fi evideniate prin imagini sugestive i ataate steluelor corespunztoare pe panou. Astfel se fixeaz coninutul celor observate i se pot face noi conexiuni n funcie de capacitatea de gndire a fiecrui copil.

    Aezai pe covor n cerc, copiilor li se va propune un exerciu de imaginaie, trebuind s rspund la ntrebarea Unde am cltorit cu trenul ?(mprtirea). n momentul n care copilul va rspunde la aceast ntrebare, va ine n mn un trenule de jucrie pe care l va nmna apoi altui coleg. n urma mprtirii se va desprinde i mesajul zilei:,, Trenuleul Thomas are nevoie de ajutorul nostru! (mesajul zilei).

    Copiii vor fi invitai sa-l ajute pe trenuleul Thomas s grupeze mijloacele de transport dup mediul pe unde circul. Astfel, un copil numit de educatoare extrage din vagoanele trenuleului Thomas un jeton cu un mijloc de transport. l denumete, precizeaz mediul pe unde circul i l aaz pe panoul corespunztor. Jocul continu pn ce toate jetoanele cu mijloace de transport din vagoanele trenuleului Thomas sunt aezate pe panoul corespunztor mediului pe unde circul. Jocul este demonstrat iniial de educatoare apoi se trece la desfurarea lui propriu-zis.

    Fiecare rspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze. Rspunsurile greite sunt corectate de ceilali copii, copilul care corecteaz greeala avnd dreptul s aeze jetonul cu mijlocul de transport pe panoul corespunztor mediului pe unde circul.

    Pe fond muzical, imitnd mersul trenului, repede - ncet, se va realiza tranziia spre etapa urmtoare, copiii fiind grupai n trei echipe, n funcie de simbolul primit n piept la nceputul zilei

  • (echipa mainilor, echipa brcuelor i echipa avioanelor) i invitai s rezolve sarcinile de la cele trei centre puse la dispoziie. Astfel, la fiecare centru copiii vor descoperi surprizele pregtite pentru ei de trenuleul Thomas. La centrul tiin trenuleul a pregtit pentru copiii istei o fi, copiii trebuind s uneasc fiecare mijloc de transport cu mediul pe unde circul. La centrul Construcii copiii construiesc trenuleul de marf prin mbinarea adecvat a materialelor, pe suportul dat. La centrul Art copiii picteaz abloane cu mijloace de transport folosind culori variate. La final, toate lucrrile realizate la cele trei sectoare vor fi aezate lng machet, n scopul surprinderii plcute a trenuleului Thomas.

    Dup activitatea pe centre se trece la etapa de complicare a jocului didactic. Pornind de la pretextul c n timp ce ei lucrau cineva a ncurcat jetoanele, copiii trebuie s descopere greeala i s o corecteze. Astfel, jetoanele aezate pe panoul necorespunztor mediului pe unde circul vor fi aezate pe panoul potrivit. Copilul care descoper primul greeala aeaz jetonul cu mijlocul de transport pe panoul corespunztor mediului pe unde circul.

    Dup ce jetoanele cu mijloace de transport au fost grupate n funcie de mediul pe unde circul, copiii vor reaeza jetoanele n vagoanele trenuleului Thomas n funcie de simbolul fiecrui vagon. Astfel trenuleul va putea s distribuie marfa n Oraul fermecat.

    Pentru c trenuleul Thomas este singur n Oraul fermecat, copiii sunt invitai s realizeze prietenii acestuia, prin asamblare i lipire, pe care i vor aeza pe machet alturi de trenule, n locul corespunztor mediului pe unde circul. Prin jocul muzical Trenul se va realiza tranziia ntre cele dou etape ale activitii. Aezai n jurul Oraului fermecat, copiii constat c este plin de viat i c trenuleul Thomas cu siguran nu se va mai simi singur.

    La finalul activitii copiii vor participa la un joc distractiv Trenuleul veseliei. Copiii vor fi mprii n dou echipe (echipa trenuleelor roii i echipa trenuleelor verzi). Fiecare echip formeaz un trenule, copiii innd palmele pe umerii copilului din faa sa. La semnalul educatoarei fiecare trenule trebuie s ocoleasc obstacolele ntlnite n cale. Trenuleul care ajunge primul la linia de sosire, fr s se dezmembreze pe parcursul traseului, primete o bulin .Echipa care cumuleaz cele mai multe buline este considerat echipa ctigtoare. Jocul continu pn ce toi copiii au interpretat rolul locomotivei.

    Pentru c trenuleul Thomas a avut astzi multe surprize pentru noi, copiii ncheie activitatea pe fond muzical, imitnd mersul trenului cu pasi repezi i ncei, prsind sala de gup..

  • Nr.

    crt.

    Etapele activitii Coninut tiinific Strategii didactice Tipul de inteligen

    activat Metode i procedee

    Mijloace de

    nvmnt Evaluare/

    Metode i indicatori

    1. Captarea ateniei

    Se va realiza prin descoperirea n cadrul

    centrului tematic a mijloacelor de

    transport i a imaginilor semnificative temei activitii din aceast sptmn, purtndu-se o scurt discuie despre mijloacele de transport i mediul pe unde circul, prin prezentarea machetei Oraul fermecat i a trenuleului Thomas i prin urmrirea la calculator a informaiilor oferite de Piticlic despre tren.

    conversaia jucrii mijloace

    de transport,

    plane,imagini, machet Orasul

    fermecat locomotiva

    Thomas;

    ev. oral: conversaia cunotinele

    despre

    mijloacele de

    transport;

    inteligena lingvistic

    2. Anunarea temei i a obiectivelor

    - Activitatea noastr de astzi se numete Trenuleul Thomas i prietenii lui activitate n care l vom ajuta pe Thomas

    s grupeze mijloacele de transport din vagoane (jetoane) dup mediul pe unde circul i s-i fac noi prieteni alturi de care s locuiasc n oraul fermecat.

    explicaia

    3. Desfurarea activitii

    Se explic copiilor regulile jocului. Un copil numit de educatoare extrage

    din vagoanele trenuleului Thomas un jeton cu un mijloc de transport. l

    denumete, precizeaz mediul pe unde circul i l aaz pe panoul corespunztor. Jocul continu pn ce toate jetoanele cu mijloace de transport

    din vaganele trenuleului Thomas sunt aezate pe panoul corespunztor mediului pe unde circul. Fiecare rspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze. Rspunsurile greite

    explicaia

    explicaia

    machet:Oraul fermecat; trenuleul Thomas;

    jetoane;

    panouri;

    ev. oral: nelegerea i respectarea

    regulilor

    jocului;

    ev. oral: denumirea

    mijloacelor de

    transport;

    precizarea

    inteligena lingvistic

    inteligena vizual -

    spaial

    inteligena

  • sunt corectate de ceilali copii, copilul care corecteaz greeala avnd dreptul s aeze jetonul cu mijlocul de transport pe panoul corespunztor mediului pe unde circul. Se demonstreaz modul de desfurare a jocului, se execut jocul de prob apoi se trece la desfurarea jocului de ctre copii.

    Drept mulumire pentru ajutorul acordat trenuleul Thomas a pregtit copiilor cteva surprize. Grupai n trei echipe, n funcie de simbolul primit n piept la nceputul zilei (echipa mainilor, echipa brcuelor i echipa avioanelor) copiii vor rezolva sarcinile de la cele trei centre

    puse la dispoziie. La centrul tiin copiii trebuie s uneasc fiecare mijloc de transport cu mediul pe unde

    circul.La centrul Construcii copiii construiesc trenuleul de marf prin mbinarea adecvat a materialelor, pe suportul dat. La centrul Art picteaz abloane cu mijloace de transport folosind culori variate.

    demonstraia

    jocul

    munca

    independent

    exerciiul

    munca

    independent

    machet:Oraul fermecat; trenuleul Thomas;

    jetoane;

    panouri;

    fie, creioane colorate;

    set de

    construcii din lemn;

    abloane , acuarele, vase

    pentru ap ;

    mediului pe

    unde circul; aearea

    jetoanelor pe

    panoul

    corespunztor mediului pe

    unde circul;

    ev. practic:

    fi: asocierea mijloacelor de

    transport cu

    mediul pe unde

    circul; mbinarea

    materialelor pe

    suportul dat;

    colorarea

    siluetelor

    folosind culori

    variate;

    lingvistic

    inteligena kinestezic

    inteligena lingvistic

    inteligena kinestezic

    inteligena vizual -

    spaial

    4.

    Obinerea performanei

    n etapa de complicare a jocului copiii

    trebuie s descopere greeala fcut n mod intenionat de educatoare, i s o corecteze. Astfel, jetoanele aezate pe panoul necorespunztor mediului pe unde circul vor fi aezate pe panoul potrivit. Copilul care descoper primul greeala aeaz jetonul cu mijlocul de transport pe panoul corespunztor mediului pe unde circul.

    problematizarea

    explicaia

    jocul

    jetoane cu

    mijloace de

    transport;

    panouri;

    ev. oral: identificarea

    jetonului aezat pe panoul

    necorespunztor mediului pe unde

    circul;

    inteligena lingvistic

    inteligena vizual spaial

  • Pentru c trenuleul Thomas este singur n Oraul fermecat, copiii sunt invitai s realizeze prietenii acestuia, prin asamblare i lipire, pe care i vor aeza pe machet alturi de trenule, n locul corespunztor mediului pe unde circul.

    munca

    independent

    aracet,

    beioare, coji de nuc, staniol,

    plastilin, abloane maini,

    autobuze i avioane,

    cartoane

    colorate;

    ev. practic deprinderea de a

    asambla i de a lipi;

    inteligena kinestezic

    inteligena vizual -

    spaial

    5. Evaluarea Se completeaz macheta cu lucrrile realizate (mijloace de transport) fiecare

    copil aeznd propria lucrare n locul corespunztor mediului pe unde circul. Se discut cu copiii pe marginea machetei precizndu-se c trenuleul Thomas este mult mai fericit alturi de prietenii si. La finalul activitii copiii vor participa la un joc distractiv Trenuleul veseliei.

    conversaia

    jocul

    machet:Oraul fermecat

    mijloace de

    transport

    confecionate de copii;

    ev. oral: precizarea

    mediului pe

    unde circul mijloacele de

    transport

    confecionate;

    inteligena lingvistic

    6. Aprecierea i ncheierea

    activitii

    Copiii sunt apreciai pentru lucrrile realizate i pentru activitatea desfurat. Pe panoul recompenselor se aeaz buline roii pentru copiii care au fost foarte ateni la activitate i buline albastre pentru cei care au fost mai puin activi.

    explicaia recompense autoevaluarea