Sistemul Electoral Din Romania Intre 1918-1938. Dinamica Partidelor Politice
-
Upload
marian-curmei -
Category
Documents
-
view
93 -
download
26
description
Transcript of Sistemul Electoral Din Romania Intre 1918-1938. Dinamica Partidelor Politice
1
PROIECT DIDACTIC
Şcoala: Colegiul Economic Administrativ.
Profesor: Curmei Marian
Data: 10.03.2014
Clasa: a XIa C (2h/S).
Unitatea de învăţare: STATUL ŞI POLITICA
Unitatea de conţinut: Sistemul electoral din Romania intre 1918-1938. Dinamica partidelor politice
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe.
Timp: 50’.
Locul de desfăşurare: sala de clasă.
Competenţe generale:
C1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.
C2. Exersarea demersurilor şi acţiunilor civice democratice.
C3. Aplicarea principiilor şi metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.
C4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă.
Competenţe specifice:
1.3. Compararea unor opinii şi argumente diferite referitoare la o temă de istorie.
2.1. Cunoaşterea şi asumarea valorilor cetăţeniei democratice.
3.1. Selectarea şi comentarea surselor istorice pentru a susţine /combate un punct de vedere.
Metode şi procedee: expunerea; conversaţie euristică; învăţarea prin descoperire.
Mijloace de învăţământ:
- Sorin Oane, C. Strat, Istorie, manual pentru clasa a XI- a, Editura Humanitas, Bucureşti, 2006;
2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele lecţiei
şi conţinuturile
Competenţe
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice
(metode, procedee şi
forme de organizare)
Mijloace de
învăţământ,
resurse de
timp
Evaluare
I. Moment
organizatoric
- notarea absenţilor;
- inventarierea rapidă a
mijloacelor de învăţământ;
- se pregătesc pentru lecţie;
- dialogul;
- conversaţia;
1 min.
- evaluarea
atenţiei şi
interesului;
II. Evaluarea
cunoştinţelor
anterioare
- evaluează frontal elevii
prin întrebări.
- răspund întrebărilor
adresate de profesor.
- dialogul;
- conversaţia; 10 min - aprecierea
răspunsurilor;
III. Dobândirea
noilor cunoştinţe
C1
C2
C3
C4
- notează pe tablă titlul
lecţiei şi precizează
competenţele pe care
elevii le vor proba la
sfârşitul lecţiei;
- Prezintă sistemul
electoral în România
Mare
- Analizează cu elevii
Legea electorală 16
noiembrie 1918;
- Fişa de lucru nr.1
- analizează cu elevii
caracteristicile votului;
.
Partidele Politice din
România
P.N.L.
P.N.T.
P.S.D.
P.C.R.
Mişcarea Legionară
- se gândesc, sunt atenţi la
explicaţiile profesorului;
Elevii sunt atenţi la
explicaţiile profesorului
- identifică caracteristicile
votului
- notează schema
realizată de profesor pe
tablă.
Conversaţia
- expunerea;
conversaţia;
- conversaţia;
- conversaţia; învăţare
prin descoperire;
- învăţare prin
descoperire.
30 min.
- fişa de
lucru 1.
- fişa de
lucru 2.
- evaluarea
atenţiei şi
interesului;
- evaluează
capacitatea
de analiză;
- provoacă
participarea
tuturor
elevilor la
demersul
didactic.
C1 - adresează întrebări
3
IV. Fixarea
cunoştintelor
C3
C4
frontale; - identifică eventualele
nelămuriri şi le clarifică.
- răspund întrebărilor
adresate de profesor
- întrebări frontale 6 min. - aprecierea
produsului;
- feed-back;
IV. Evaluare
- formulează aprecieri
asupra lecţiei; invită elevii
să se autoaprecieze;
- notează elevii care au
participat activ la lecţie;
- temă pentru acasă:
Realizarea unui eseu
argumentativ.
- se autoapreciază.
- explicaţia.
3 min.
- apreciere şi
notare.