Sfatul jucariiilor inspectie

11
Proiect de lectie UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Vulcan CLASA: Pregătitoare B Profesor pentru învățământ primar Diaconescu Mihai ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Comunicare în limba română UNITATEA TEMATICĂ: “Copilăria” SUBIECTUL: „Sfatul jucăriilor” de Mache Iliuţ FORMA DE REALIZARE: activitate integrată TIPUL LECŢIEI: mixtă SCOPUL: Cultivarea sensibilităţii artistice prin audierea unor creaţii în proză din literatura pentru copii, specifice vârstei Dezvoltarea capacităţilor de comunicare verbală DOMENII INTEGRATE: Dezvoltare Personală Matematică şi explorarea mediului COMPETENŢE GENERALE: Comunicare în limba română 1.Receptare de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute 2. Exprimarea de mesaje orale simple în diverse situaţii de comunicare

description

Proiect

Transcript of Sfatul jucariiilor inspectie

Proiect de lectie

Proiect de lectie

UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial Vulcan CLASA: Pregtitoare B

Profesor pentru nvmnt primar Diaconescu Mihai ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare DISCIPLINA: Comunicare n limba romn

UNITATEA TEMATIC: Copilria

SUBIECTUL: Sfatul jucriilor de Mache Iliu

FORMA DE REALIZARE: activitate integrat

TIPUL LECIEI: mixt SCOPUL: Cultivarea sensibilitii artistice prin audierea unor creaii n proz din literatura pentru copii, specifice vrstei

Dezvoltarea capacitilor de comunicare verbal

DOMENII INTEGRATE: Dezvoltare Personal

Matematic i explorarea mediului

COMPETENE GENERALE: Comunicare n limba romn

1.Receptare de mesaje orale n contexte de comunicare cunoscute

2. Exprimarea de mesaje orale simple n diverse situaii de comunicare

3. Receptarea unei varieti de mesaje scrise, n contexte de comunicare cunoscute

Matematic i explorarea mediului

1.3 Recunoaterea i utilizarea numerelor n calcule elementare

COMPETENE SPECIFICE:

Comunicare n limba romn1.4. Identificarea silabelor i a sunetului iniial i final n cuvinte clar articulate

2.1. Articularea de enunuri folosind accentul i intonaia corespunztoare inteniei de comunicare

2.2.Oferire de informaii referitoare la sine i la universul apropiat, prin mesaje scurte

2.3 Participarea la dialoguri scurte, n situaii de comunicare uzual

2.4 Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei n contexte cunoscute

3.1. Recunoaterea unor cuvinte uzuale , din universul apropiat, scrise cu litere mari i mici de tipar

3.2 Desprinderea semnificaiei globale din imagini/suita de imagini care prezint ntmplri, fenomene, evenimente familiare

4.2. Trasarea elementelor grafice i a contururilor literelor, folosind resurse variate;

Dezvoltare personal

2.1 Recunoaterea emoiilor de baz

Matematica si explorarea mediului

1.1. Recunoaterea numerelor n concentrul 0-10;

OBIECTIVE OPERAIONALE

Cognitive :

CLR

OC1 s urmreasc succesiunea evenimentelor;

OC2 s aprecize ca adevrate sau false o serie de enunuri scurte care testeaz nelegerea mesajului global;

OC3 s identifice personajele care apar n poezie;

OC4 s gseasc semnificaii ale unui cuvnt;OC5 s rspund corect la ntrebri;OC6 s stabileasc personajele principale cu o scurt caracterizare a lor;

OC7 s identifice sunetul i litera iniial din denumirea unei jucrii;OC8 s emit judeci de genul dac atunci ;OC9 s memoreze dou strofe ale poeziei;MEM

OC10 s recunoasc anotimpul, condiiile meteo, luna anului, ziua sptmnii i data n cadrul calendarului naturii;OC11 s numere literele din cadrul unei propoziii;DP

OC12 s-i recunoasc colegii de clas numindu-i i observnd absenii zilei;OC13 s desprind comportamentul corect pe care trebuie s l aib fa de obiecte;Afective:

OA1 s-i exprime interesul pentru activitate prin participarea activ;OA2 s-i manifeste spiritul de competiie;RESURSE

I.METODOLOGICE

STRATEGII DIDACTICE:a) Metode i procedee : braimstormingul, conversaia, expunerea, povestirea, argumentarea, problematizarea, explicaia, observaia, munca independent, jocul.

b) Mijloace de nvmnt : imagini cu povestea- Sfatul jucriilor, fie de munc independent, caiete de munc individual, creioane colorate, carioci, lipici, hrtie glasat, carton, jucrii;

c) Forme de organizare : frontal, pe grupuri, individual.

EVALUARE:formativ, observare sistematic, aprecieri individuale, analiza produselor activitii; II.TEMPORALEOra are o durat de 50 minute.

III.UMANE

Clasa are un numr de 17 elevi. IV. BIBLIOGRAFICE:

- Curs formare: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competentelor cheie la scolarii din clasele I-IV

- program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din invatamantul primar.

- MECTS-Programa pentru disciplinele Comunicare in limba romana, Matematica si explorarea mediului si Dezvoltare Personala, aprobata prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012, Bucuresti, 2012;

- Manea,Alexandra:Matache,Claudia:Ioan,Liliana;Ruse,Clara-Ghid practic pentru clasa pregtitoare,Editura Delta Cart Educaional,Piteti,2012

- Pacearc, tefan; Mogo, Mariana Matematic, Editura Aramis, Bucureti, 2004

- Dumitru, Alexandrina; Herescu, Gheorghe Ghidul nvtorului, Editura Didactic i Pedagogic R.A,Bucureti, 1995

Momentele lecieiC. s.Activitatea nvtoareiActivitatea elevilorMetode Mijloace Forme de organizareEvaluare

1. Moment organizatoric

2. Captarea ateniei

3. Anunarea subiectului i a obiectivelor urmrite

4.Reactuali-

zarea cunotinelor5.Dirijarea nvrii6. Obinerea performanei

7. Asigura-rea reteniei i a transferului8. ncheierea activitiiCLR

2.1

2.2

DP

2.1.

CLR

2.1.

2.2.

2.3.

2.4

D.P.

2.1.

CLR

2.1.

2.2.

2.3.

2.4

3.1.

3.2.

4.2.

CLR

2.1.

2.2.

2.3.

2.4

3.2.

MEM

1.1.

CLR

2.1.

2.2.

2.3.

2.4

3.1.

3.2.

D.P

Asigurarea unui climat educaional favorabil.

Activitatea debuteaz cu ,,ntlnirea de diminea prin intermediul salutului de diminea. Copiii sunt salutai cu versurile :

,, Dimineaa a sosit,

toi copiii au venit,

n cerc s ne adunm

cu toii s salutm

Bun dimineaa!

M bucur c suntei aici

A nceput o nou zi,

Bun dimineaa , copii!

Se realizeaz prezena la panou;

Se alege un copil care va completa ,,Calendarul naturii.

Captarea ateniei se realizeaz la covora.

Li se propune copiilor, aezati n semicerc, s spun tot ce le vine n minte atunci cnd aud cuvntul jucrie. Se poart o discutie despre jucrii, ce nseamn ele, importana lor, cum le pstrm.

Elevii sunt invitai n bnci pentru nceperea activitii.

Se anun tema activitii, poezia Sfatul jucriilor i obiectivele ntr-o manier accesibil copiilor.

*Vom asculta poezia cu atenie; *Vom rspunde la cteva ntrebri legate de aceast poezie ;

*Vom nva dou strofe ale poeziei;

*Vom desprinde mesajul poeziei;

*Vom citi i reprezenta grafic litere i cuvinte;

Li se prezint sub form de surpriz un scule n care se gsesc jucrii de plu.

Copiii vor veni pe rnd s extrag cte o jucrie, s enumere cteva elemente care l-au ajutat s recunoasc jucria respectiv.

Elevilor li se va cere s scrie pe fia pe care o au pe banc litera iniial a cuvntului care denumete jucria respectiv cu culoarea roie, apoi cuvntul ntreg cu creionul. Momentul continu pn la epuizarea jucriilor din scule.

Le este prezentat poezia copiilor, numele scriitorului, fiind citit odat n ntregime. Se vor explic cuvintele nenelese.

Apoi se vor citi primele dou strofe de ctre nvtor, n scopul de a fi memorizate, de minim 2-3 ori, fiind nsoit de mimic i gestic adecvat. Citirea se face pe strofe individuale accentundu-se fiecarefiecare vers. Dup fiecare strof elevii vor reproduce versurile, cu ct mai mult exactitate, apoi o vor reproduce n cor integral. Apoi vor fi alei 1-2 elevi sa reproduc individual poezia.Dup citirea i memorizarea poezei, elevii vor participa la un joc ,, Adevrat sau falsSe vor prezenta mai multe enunuri , iar elevii au sarcina de a raspunde cu adevrat sau fals:

Jucriile dormeau linitite,

Mingea era suprat;

Scrisoarea i era adresat prinilor;

Jucriile au scris o telegram.

Se pun ntrebri elevilor legate de coninutul poeziei. Se expun cuvintele necunoscute, se alctuiesc oral propoziii cu aceste cuvinte.

Se stabilete numrul de cuvinte din propoziie, de silabe din cuvnt.

Se gsesc cuvinte cu sens opus i se determin sensurile cuvntului lam.Se stabilesc personajele principale i se face o scurt caracterizare a lor.

Elevii sunt mprii pe trei grupe. Prima grup trebuie s redea dialogul dintre minge i cel. A doua grup trebuie s prezinte modul n care i pstreaz jucriile. A treia grup povestete cu ajutorul imaginilor coninutul poeziei.

Se pun ntrebri legate de ce s-ar fi ntmplat dac jucriile nu ar fi luat o hotrre, dac nu ar fi fost unite, dac biatul ar fi fost cuminte etcSe fac aprecieri globale i individuale cu caracter motivant privind participarea elevilor la lecie; Se pregtesc pentru or.

Copiii rspund salutului i se salut ntre ei.

Completeaz calendarul naturii.

Copiii rezolv sarcinile de lucru.

Rspund la ntrebri.

Scriu pe fie literele i cuvintele corespunz-toare.

Memoreaz dou strofe ale poeziei.

Rezolv sarcinile.

conversaia

explicaia

brainstorming

conversaia

explicaia

expunerea

conversaia

instructajul verbal

conversaia

argumentarea

expunerea

explicaia

expunerea

conversaia

exerciiul

conversaia

explicaia

conversaia

explicaia

expunerea

exerciiul

conversaia

explicaia

expunerea

exerciiul

problemati-

zarea

Calendarul naturii

Jucrii

fie

Poezia,

imagini

imagini

imagini

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

Frontal

Individual

Frontal

IndividualPe grupe

Frontal

Pe grupe

Frontalobservaia

Observaia

Evaluare

frontal,

individual

Evaluare orala

Evaluare oral

Evaluare oral

Evaluare oral

Aprecieri verbale

Analiza rspunsurilor

Aprecieri verbale