Schita de Proiect 2

5
Schita - Proiect didactic Saptamana: 03-07.11.2014 Proiect tematic: ”Eu in lumea mea” Tema săptămânală: ”Suntem unici” Tema activității: ” Ne cantarim, ne masuram, despre noi multe aflam” Domeniul experiențial: cunoasterea mediului Forma de realizare: activitate integrata Obiecte generale -dobandirea de cunostinte cu privire la indicatorii corporali: greutate, inaltime -Familiarizarea copiilor parametrilor normali pentru varsta lor, dar mai ales a faptului ca ei se schimba odata cu varsta -Formarea si dezvoltarea limbajului, a deprinderii de a formula propozitii corecte, clare. Obiective specifice : Cognitive : - sa se exprime in propozitii corect formulate gramatical -sa retina inaltimea, greutatea, in termeni de forma (cel mai inalt, mediu, scund/ greu, usoar, mediu)

description

proiect

Transcript of Schita de Proiect 2

Page 1: Schita de Proiect 2

Schita - Proiect didactic

Saptamana: 03-07.11.2014

Proiect tematic: ”Eu in lumea mea”Tema săptămânală: ”Suntem unici”Tema activității: ” Ne cantarim, ne masuram, despre noi multe aflam”Domeniul experienţial: cunoasterea mediuluiForma de realizare: activitate integrata

Obiecte generale -dobandirea de cunostinte cu privire la indicatorii corporali: greutate, inaltime -Familiarizarea copiilor parametrilor normali pentru varsta lor, dar mai ales a faptului ca ei se schimba odata cu varsta

-Formarea si dezvoltarea limbajului, a deprinderii de a formula propozitii corecte, clare.

Obiective specifice : Cognitive : - sa se exprime in propozitii corect formulate gramatical

-sa retina inaltimea, greutatea, in termeni de forma (cel mai inalt, mediu, scund/ greu, usoar, mediu) -observare, discriminarea altor aspecte si formarea de multimi in functie de : culoarea parului, ochilor, articole vestimentare etc.

Psiho-motorii:- sa reuseasca sa alinieze sirul in ordinea crscatoare/descrescatoare a inaltimii, greutatii -sa distribuie corect copii in grupe, in functie de cerinta -sa manipuleze materialele puse la dispozitie

Page 2: Schita de Proiect 2

Afective: -sa se implice cu placere si entuziasm in activitate

-sa colaboreze cu colegii de grup -sa se bucure de reusita individual si impreuna

Metode: conversatia, observatia, invatarea prin descoperire, munca in echipa, explicatia, exercitiul, desenul.

Forme de realizare: -frontala, in grupuri mici, individual

Scenariul activitatii

Momentul activitatii Durata Activitatea copilor Activitatea educatorului Observatii1. Momentul

organizatoric5/10 min

Copiii sunt preocupati cu jocuri liber alese. Sunt rugati sa stranga si sa se aseze in semicerc pana la finalul melodii ce se aude pe fundal.

Pregateste materialele necesare: carioci, coli A4, cantar, metru etc.

2. Captarea atentiei 3 min Copiii sunt atrasi de o povestioara. Povestire scurta despre copilul care in loc sa creasca, se facea din ce in ce mai mic... este posibil asa ceva? Sa aflam ce spune medicul de serviciu...

3. Anuntarea temei 2 min Copiii sunt atenti si pun intrebari daca au nevoie de explicatii suplimentare

Tema: „Ne cantarim, ne masuram, despre noi multe aflam”

4. Desfasurarea 10 min Copiii primesc bilete de ordin pentru „a Debutul activitatii:

Page 3: Schita de Proiect 2

activitatii intra la medic”, unde sunt masurati si cantariti

Medicul meu, prietenul meu!

15/20 min

Fiecare copil va fi pe rand ajutorul medicului, si va indepli sarcina pe care o primeste. Exemplu: aliniaza dupa inaltime fetele, aliniaza dupa greutate baietii, formeaza grupa celor cu ochii albastrii etc.

Ordonam crescator/descrescator, distribuim in multimi

Regula jocului: vorbeste doar cel care este asistent, restul copiilor colaboreaza in liniste pentru indeplinirea sarcinilor.

10 min Copiii se deseaza pe o coala A4, urmarind detaliile lor caracteristice: culoarea ochilor, parului, imbracaminte etc.

Li se indica copiilor locurilor pe care trebuie sa le ocupe la mese

5. Asigurarea feedback-ului

in cadrul fiecarei secvent

e

Copiii au inteles si dus pana la capat fiecare secventa de activitate, si-au asteptat randul, au inteles si rezolvat sarcina de asistent, desenul contine detalii caracteristice

Observarea globala si individuala a copiilor

6. Evaluare 5/10 min

Copiii sunt antrenati in a analiza lucrarea proprie, dar si cele ale colegilor.

Analizarea si discutarea pe baza desenelor

7. Aprecieri/Incheiere 3 min Copiii isi asteapta randul pentru a fi recompensati.

Copiii primesc aprecieri personalizate si stickere.