schelet apend

6
PROIECT DIDACTIC Profesor: Golovincu Adela Clasa: VIII Denumirea instituţiei: Gimnaziul Heciul Nou Disciplina: Biologia Subiectul lecţiei: Scheletul apendicular Tipul lecţiei: mixtă Durata: 45 de minute Data: . 09. 09. Obiective de referinţă: - Să identifice sistemul locomotor la om Obiective operaţionale: O1. să definească noţiunile de braţ, coapse, gambă, bazin, clavicula, omoplat, tibia, fibula. O2. –să prezinte printr-o schema structura generală a scheletului apendicular O3. –să numească tipul de articulaţie a oaselor membrului superior şi membrului . Aptitudini şi capacităţi: 1. Cunoştinţele teoretice necesare pentru însuşirea unei teme noi; 2. Interes şi atracţie faţă de materialul nou expus la lecţie.

Transcript of schelet apend

Page 1: schelet apend

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Golovincu AdelaClasa: VIIIDenumirea instituţiei: Gimnaziul Heciul NouDisciplina: BiologiaSubiectul lecţiei: Scheletul apendicularTipul lecţiei: mixtăDurata: 45 de minuteData: . 09. 09.

Obiective de referinţă:- Să identifice sistemul locomotor la om

Obiective operaţionale:O1. să definească noţiunile de braţ, coapse, gambă, bazin, clavicula,

omoplat, tibia, fibula.

O2. –să prezinte printr-o schema structura generală a scheletului apendicular

O3. –să numească tipul de articulaţie a oaselor membrului superior şi

membrului .

Aptitudini şi capacităţi:1. Cunoştinţele teoretice necesare pentru însuşirea unei teme noi;2. Interes şi atracţie faţă de materialul nou expus la lecţie.

Strategii didactice:a. Metode şi tehnici:

---Conversaţia, explicaţia, braingstorming, lucru frontal, careu de cuvinte, lucru

individual.

b. Metode de evaluare: Observarea Exerciţiul

b) Materiale utilizate:

c) Planşe: Scheletul uman, manual clasa 8, Biologie, M.Duca,

A.Crivoi, Chişinău, 2008.

Page 2: schelet apend

N\r

Etapele lecţiei

Obiective Mijloace si metode Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1 Evocare-aDescrierea, explicatia, caietul 15`

-Salutul.-Mobilizarea clasei.-Verificarea temei de acasa

(Care a fost tema de acasă?Le propun cîteva întrebări?1.Ce include scheletul axial?2.Numeşte regiunile coloanei vertebrale?

3.Care sunt părţile componente ale vertebrelor 4.Cum se numesc I şi II vertebră? 5.Ce reprezintă cutia toracică? )

…craniul,coloana vertebrală,cutia toracică.Ele sunt cervicală,toracică, lombară,sacrală,coccis.…orificiul şi corpul vertebral.…atlas şi axis.Un elev răspunde.

2 Realizar-ea sensului

O1

Descoperirea

Pe tablă va fi un tabel cu litere care aranjate formează cuvinte,de identificat cuvintele şi de arătat la planşă:

Ce sunt acestea?

Unde se află ele?

Deci tema de azi va fi :Scheletul apendicular. Un elev citeşte de la pag.28 ce numim schelet

Cuvintele:OmoplatClaviculăTibieBazinFibulăGambăBraţcoapsă

Oase.

Alcătuiesc membrele.

Page 3: schelet apend

O2

O3

Enumerarea

Braingstorming

25

apendicular. Alt elev scrie la tablă schematic: Membrele superioare: Braţ antebraţ mîna1.humerus 1.ulna 1.carp 2.radius 2.metacarp 3.falangeFuncţia:….muncă,apucat…

Membrele inferioare: Coapsă gambă picior 1.femur 1.fibulă 1.tars 2.tibie 2.metatars 3.falange Funcţia:..susţine corpul… Centura scapulară: 1.clavicula 1.omoplat Funcţia: ? Centura pelviană:

1. 2 oase coxale- ilion ischion pubisCe numim bazin?

Privim fig.2.10 Oasele bazinului şi comparăm scheletul bazinului la femei şi bărbaţi.Ne aducem aminte ce tipuri de articulaţii a oaselor sunt? Care e tipul de articulare a membrelor?De ce?

Privim fig.2.9.Ce observăm?3. Reflecţia Tema pag.28-29 ex 3p29 Elevii înseamnă lucrul de acasă