Sa o Ajutam Primavara!

16
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA ,,SA O AJUTAM PE PRIMAVARA! ” EDUCATOARE: POPA MARIANA MIRELA GPN. GIRCOV NIVELUL: I GRUPA: MIJLOCIE TEMA DE STUDIU: ,,Cand /cum si de ce se intampla?” PROIECTUL:ANOTIMPURILE SUBTEMA: „Parfum de primavara” TEMA ZILEI: ,,Sa o ajutam pe Primavara !’’ FORMA DE REALIZARE : Activitate integrată ALA 1+ADE (DS+DOS)+ALA 2 TIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunoştinţe;formare de priceperi si deprinderi; SCOPUL ACTIVITATII: consolidarea si verificarea cunostintelor referitoare la florile de primavara si culorile acestora ; LOCUL DESFASURARII:sala de grupa DURATA: 1 zi CATEGORII DE ACTIVITATI : ADP: Întâlnirea de dimineaţă: “Salutare , mandra floare !,, Rutine : Sosirea copiilor,calendarul naturii,deprinderea de a oferi flori Tranzitii ,,Trenul voiniceilor” ,, Pe meleagurile noastre” ,,Eu am zece degetele” ALA1 Constructii: “Gardul gradinii cu flori” Arta: ,,Coloram flori de primavara” Biblioteca: ,,Flori de primavara ” -puzzel

Transcript of Sa o Ajutam Primavara!

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

,,SA O AJUTAM PE PRIMAVARA! ”

EDUCATOARE: POPA MARIANA MIRELAGPN. GIRCOVNIVELUL: IGRUPA: MIJLOCIETEMA DE STUDIU: ,,Cand /cum si de ce se intampla?”PROIECTUL:ANOTIMPURILESUBTEMA: „Parfum de primavara”TEMA ZILEI: ,,Sa o ajutam pe Primavara !’’FORMA DE REALIZARE : Activitate integrată ALA 1+ADE (DS+DOS)+ALA 2TIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunoştinţe;formare de priceperi si deprinderi;SCOPUL ACTIVITATII: consolidarea si verificarea cunostintelor referitoare la florile de primavara si culorile acestora ;LOCUL DESFASURARII:sala de grupaDURATA: 1 ziCATEGORII DE ACTIVITATI : ADP: Întâlnirea de dimineaţă: “Salutare , mandra floare !,, Rutine : Sosirea copiilor,calendarul naturii,deprinderea de a oferi flori Tranzitii ,,Trenul voiniceilor” ,, Pe meleagurile noastre” ,,Eu am zece degetele” ALA1 Constructii: “Gardul gradinii cu flori” Arta: ,,Coloram flori de primavara” Biblioteca: ,,Flori de primavara ” -puzzel ADE: D.Ş. - Activitate matematica: : „Sa o ajutam pe Primavara!”-joc didactic D.O.S. -Activitate practica -” Sa o ajutam pe Primavara!”-mototolire, lipire ALA 2 ,,Dansul florilor de primavara”-dans tematic

OBIECTIVE OPERATIONALE:ADP -sa discute cu colegii si educatoarea -sa utilizeze corect salutul ; -sa schimbe impresii,opinii despre tema propusa spre discutie (,,Salutare , mandra floare !“ ) ; -sa completeze calendarul naturii ,pentru ziua in curs ;

ALA1Arta:-sa coloreze in contur;-să utilizeze corect instrumentul de lucru;-să respecte pozitia corectă a corpului fată de suportul de lucru;Constructii:-sa realizeze tema data prin imbinare ,asamblare ,alaturare ;-sa coopereze cu colegii in realizarea temei ;Biblioteca:-sa imbine corect piesele pentru a obtine imaginea florilor de primavara;ADE:DS: Activitate matematica:-Cognitive:-sa recunoasca culorile (rosu ,galben ,albastru );-sa grupeze obiecte(flori si fluturi ) dupa forma si culoare ;-sa puna in corespondenta fluturi si flori de aceeasi culoare;-sa recunoasca cifrele 1-5 numarand in ordine crescatoare si descrescatoare;-sa gaseasca cifra care lipseste dintr-un sir dat de cifre si vecinii acesteia;-sa identifice si sa numeasca primul si ultimul element dintr-un sir de 5 elemente;-sa utilizeze adecvat numeralul ordinal primul, al doilea, al treilea,....prima, a doua, atreia,...etc;-sa identifice lipsa unui obiect (imagine) dintr-un sir format colorand corect numeralul ordinal corespunzator respectand acordul verbal intre numeralul si subsatantivul care il insoteste ;-sa foloseasca un limbaj matematic adecvat;Afective:-sa participe activ si constient la activitate-sa manifeste dorinta de a raspunde corect regulilor jocului;Psiho-motorii:-sa manuiasca cu usurinta jetoanele cu numere si jetoanele cu flori si fluturi;-sa completeze corect fisa de lucru;-sa pastreze ordinea si disciplina in timpul activitatii.DOS: Activitate practica - sa denumeasca materialele de lucru; - să realizeze corect tema propusă folosind mototolirea , lipirea ca tehnici de lucru;

- să execute corect exerciţiile pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor; - să aprecieze critic şi autocritic lucrările colegilor precum şi propria lucrare; - să manifeste interes pentru activităţile practice;

ALA 2-sa execute corect pasii de dans in ritm cu muzica;

STRATEGII DIDACTICE:Metode si procedee: observatia,conversatia,explicatia,jocul didactic , turul galeriei, ,munca independenta.Material didactic: jetoane cu cifrele de la 1la 5, imagini reprezentand flori de primavara:zambile, lalele, narcise, flori de primavara colorate rosu , galben, albastru, bratari cu fluturi si flori, hartie creponata, betisoare, pasta de lipit, macheta.Forme de organizare: Frontal, pe grupuri, individual . Evaluare:Forma de evaluare: continua, finalaMetode de evaluare: chestionarea orala, analiza raspunsurilor, fisa de evaluare, analiza si corectarea fisei. BIBLIOGRAFIE -Curriculum pentru învăţământul preşcolar3-6/7 ani, 2008;-G. Berbeceanu, E. Ilie, C. Lazăr, L. Lazăr, C. Moţ – Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului în învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008;-G. Dumitru, M. Modoran, M. Moroianu, E. Simiciuc, C. Novac, J. Bangă, I. Ionescu – --Metodica activităţilor instructiv-educative în învăţământul preprimar, vol. II, Ed. Didactica Nova, Craiova, 2008;-Aplicaţii ale metodei proiectelor – ghid pentru educatoare, Ed. CDPress, 2008;-A. Berescu , V. Nistor , M. Petre , M. Taiban –Jocuri didactice pentru gradinita de copii , Ed. Didactica si Pedagogica ,Bucuresti , 1976.

Scenariul zilei

Activitatile de Dezvoltare Personala Activitatea zilei debuteaza cu Intalnirea de dimineata. Salutul se va realiza prin asezarea copiilor in cerc ,tinandu-se de maini ,fiecare salutandu-si colegul din dreapta .Educatoarea saluta copiii :,,In cerc sa ne adunam /Cu toti sa ne salutam /A-nceput o noua zi /Buna dimineata ,copii !’’Se face apoi, prezenta copiilor, se completeaza Calendarul naturii. Dupa completarea calendarului naturii, voi initia o discutie cu tema: ,,Salutare , mandra floare!”.Observandu-se materialele puse la dispozitie la centrul tematic.Se reaminteste tema saptamanii ,,Parfum de primavara ”,apoi voi anunta tema zilei:,,Sa o ajutam pe Primavara !’’ La stirea zilei ,copiii vor fi anuntati ca astazi m-am intalnit cu Primavara in drum spre gradinita ,care era tare suparata pentru ca un copil rau i-a stricat o gradina cu flori si de aceea ne roaga sa o ajutam sa refaca gradina si tot noi sa ajutam prietenii ei, fluturii ,sa se aseze pe floarea potrivita(de aceeasi culoare) . Le voi capta atentia prin prezentarea unei papusi reprezentand personajul Primavara si a unei cutii ,,surpriza’’in care se afla bratari cu flori si fluturi de culori diferite,dar si plicuri cu sarcinile unui joc pe care il vom juca mai tarziu. Voi anunta de asemenea copiii ca le-am pregatit pentru activitatile liber alese materiale interesante ,ajutandu-i astfel sa invete cat mai multe lucruri despre florile de primavara si culorile acestora .

Activitatile liber alese 1 Trecerea la centre se va face prin tranzitia ,,Trenul voiniceilor,,Trenul voiniceilor ,u,u,uuuuPorneste-acum la drum u,u,uuuuSpre cunoastere pornim Si in statii poposim,u,u,uuuu. Se prezinta copiilor materialele si sarcinile de lucru de la centrele de interes. La sectorul Constructii copiii vor trebui sa construiasaca gardul gradinii cu flori.La sectorul Arta vor colora flori de primavara.La sectorul Biblioteca copiii vor reconstitui imaginea unor flori de primavara.Voi trece pe la fiecare centru de activitate si voi explica copiilor ce au de facut. Copiii vor fi rugati sa fie cuminti,atenti,sa lucreze curat si sa colaboreze cu membrii grupului pentru a avea lucrari reusite.Dupa finalizarea lucrarilor se va trece cu toata grupa pe la fiecare centru si se vor analiza si aprecia lucrarile. Se va iesi din sala de grupa, pentru a spala manutele si a se servi masa cantand,,Pe meleagurile noastre,,.

Activitati pe domenii experentiale (DS+DOS) Introducerea in activitate se face prin tranzitia ,, Pe meleagurile noastre”.Copiii se vor aseza pe scaunelele dispuse in semicerc. Anunt copiii ca

astazi la activitate matematica o vom ajuta pe Primavara si pe prietenii ei ,fluturii, sa se aseze la floarea potrivita (de aceeasi culoare).Vor primi bratari cu flori si fluturi de diverse culori. Voi explica sarcinile si regulile jocului. Pentru a ne relaxa si pentru a capata forțele necesare trecerii la urmatoarea activitate, vom intona cantecelul ,,Eu am zece degetele”. Asezati la masute,copiii vor fi rugati sa identifice materialele puse la dispozitie, li se va anunta tema si li se va explica modul de lucru.Vom face exercitii de incalzire a muschilor mainii. Dupa ce copiii vor realiza tema data,vom pune lucrarile pe o macheta reprezentand gradina inconjurata de gardul realizat la centrul Constructii.

Activitati liber alese 2 Fiecare copil va purta pe piept ecuson cu o floare de primavara colorata la sectorul Arta in prima parte a zilei.Vor desfasura dansul tematic ,,Dansul florilor de primavara ” Se fac aprecieri asupra comportamentului copiilor pe parcursul intregii zile ,si se daruiesc recompense .

DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELEACTIVITATII

CONTINUT STIINTIFIC STATEGIIDIDACTICE

EVALUARE

1.Moment organizatoric

2. Captarea atentiei

3.Anuntarea temelor si a obiectivelor

4.Reactualizrea cunostintelor

5.Dirijarea invatarii

Se va pregati climatul unei bune desfasurari a activitatii-aranjarea mobilierului-pregatirea materialului didactic

Se va realiza prin prezentarea unei povestioare si a materialelor din cutia ,,surpriza ” pe carea trimis-o Primavara. Voi reaminti tema saptamanii,apoi tema zilei ,,Sa o ajutam pe Primavara!”, voi prezenta activitatile si obiectivele. Prin tranzitia ,,Trenul voiniceilor ” copiii vor trece la centrele de interes amenajate :Arta –vor colora flori de primavara.Constructii-vor realiza din cuburi gardul gradinii cu flori.Biblioteca- vor reconstitui din bucati imaginea florilor de primavara.

Prin tranzitia ,,Pe meleagurile noastre” se face trecerea la activitea matematica.Se vor descoperi materialele din cutia ,,surpriza’’:bratari cu fluturi si flori colorate rosu,

-povestirea-surpriza

-explicatia

- explicatia

-explicatia-conversatia

-observarea comportamentu

lui verbal si nonverbal al

copiilor

- individuala,-pe grupuri

-individuala,

6.Obtinerea performantei

galben, albastru, jetoane cu cifre, fluturi, flori, plicuri cu sarcinile jocului.Copii sunt impartiti in doua grupe : grupa fluturilor si grupa florilor. Vor fi in plicuri sarcini asemanatoare pentru cele doua grupe. Pentru fiecare raspuns corect copii din grupa fluturilor vor primi fluturi iar copii din grupa florilor vor primi flori.La sfarsitul jocului grupa cu cele mai multe flori si fluturi si cele mai multe raspunsuri corecte va castiga. Se cere apoi copiilor sa treaca in fata scaunelelor tinandu-se de mana fomand urmatoarele grupe: -grupa florilor,-grupa fluturilor,-grupa florilor si a fluturilor de aceeasi culoare. Prin tranzitia ,,Eu am zece degetele ” se face trecerea la activitatea practica.Se vor anunta tema si obiectivele.Voi cere copiilor să descopere materialele de pe masă, să le numească.Fiecare copil va realiza prin mototolire si lipire pe siluete de carton floare sau fluturele de aceeasi culoare cu cea/cel de pe bratara. Voi demonstra tehnicile de lucru.Înainte de începerea lucrului, se fac exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai măinilor:

-jocul didactic-exercitiul

-problematizarea, conversatia, explicatia

-observatia,con-versatia.

-explicatia-exercitiul

-frontala

7.Incheierea activitatii.

,,Ploua usor” Copiii mototolesc hartie creponata apoi lipesc pe suprafata data. .In timpul activitatii voi da indicatii si voi ajuta copiii care intampina dificultati.

Dupa ce lucrarile au fost realizate ,se vor analiza cu toata grupa de copii,se vor face aprecieri verbale La final fiecare copil care a lucrat o floare va fi invitat sa o puna pe o macheta solicitandu-li-se copiilor care au lucrat fluturi sa aduca si fluturele de aceeasi culoare,realizand gradina cu flori si fluturi.

ALA2 Copiii vor fi anuntati ca vor desfasura dansul tematic „Dansul florilor de primavara”In finalul activitatii se fac aprecieri verbale asupra modului in care s-au realizat lucrarile precum si aprecieri cu privire la comportamentul copiilor din timpul activitatii.Copiii vor pastra ca recompense bratarile folosite la activitatea matematica.

-munca independenta.

-turul galeriei

-explicatia

-individuala

-frontala

- Aprecieri verbale