RUGACIUNEA

download RUGACIUNEA

of 8

description

referat ortodox

Transcript of RUGACIUNEA

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: Prof. Mihai Simona-MariaData : 5 octombrie 2010Unitatea de nvmnt: coala Coresi Targoviste

Clasa : I-a BDisciplina : Religie OrtodoxSubiectul leciei : Rugciunea n viaa noastrTipul leciei : comunicare / nsuire de noi cunotine

Scopul leciei : dobndirea unor cunotine despre rugciune i formarea deprinderii de a se ruga

Obiective operaionaleLa sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:

01 - s defineasc rugciunea;

02 - s identifice tipuri de rugciuni;

03 - s identifice mprejurrile n care se roag un bun cretin;

04 - s descrie comportamentul ce trebuie adoptat de credincioi cnd se roag;

05 - s explice importana rugciunii n viaa de zi cu zi.

Obiective formativ educative:

La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

01 s-i formeze deprinderea de a se ruga;

02- s dobndeasc un comportament adecvat n timpul rugciunii;Strategia didactic1. Metode i procedee : conversaia, explicaia, exerciiul, expunerea, demonstraia cu substitute, povestirea.

2. Mijloace de nvmnt: imagini care sugereaz mprejurrile n care se roag un cretin, imagini care ilustreaz comportamentul bunului cretin la rugciune

3. Forme de organizare a activitii elevilor : activitate frontal i activitate individual.Resurse1. Oficiale

2. Temporale:

3. Bibliografice

Programa colar pentru disciplina religie, c

Planificarea calendaristic orientativ;

Proiectarea unitii de nvare.

numr de lecii: 1

durata : 50' 1. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom", lai, 1999.

2. Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Editura Polirom", lai, 1998.

3. *** Istorioare morale pentru copii, Editura Arhiepiscopiei Sucevei i Rduilor, Suceava, 1998

4. Muha, Camelia, Caiet de religie cretin - ortodox, clasa I, Editura Sf. Mina", lai, 2001.

5. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba lulia, 2000.

6. Slevoac, tefan, Din Tezaurul ortodoxiei. Editura Episcopiei Buzului, 1990.

Scenariul didactic

Nr. crt.Etapele lecieiOb. op.TimpActivitatea profesorului/ Activitatea elevuluiMetodei procedeeMijloace de nv-mntForme de organi-zareEvaluare

1.Momentul organiza-toric

1'- prof. salut elevii, rostete rugciunea cu ei;- noteaz absenele i realizeaz managementul clasei pentru nceperea activitii didactice care urmeaz s se desfoare;

- elevii rspund la salut, spun rugciunea i se pregtesc pentru nceperea activitii didactice;

exerciiul

2.Pregtirea elevilor pentrureceptarea noilorcunotine3'Profesorul antreneaz elevii ntr-o conversaie, pornind de la cunotine nsuite deja:

- De ce L-am numit Tat ceresc pe Dumnezeu, n rugciunea pe care am spus-o mai nainte?"

- ... pentru c El ngrijete ntotdeauna de toi oamenii;Precizare:El ne-a dat via tuturor i ne poart de grij. El face s rsar soarele i peste cei buni i peste cei ri, trimite ploaia, face cmpul s rodeasc, hrnete pe toi oamenii. - Ce trebuie s facem pentru ca Dumnezeu s ngrijeasc i de noi ?" - ...s ne rugm."

Conversaia

Explica-ia

ConversaiaActivitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontalAprecieri verbale

Aprecieri verbale

3.Precizareatitlului si aobiectivelor2'Profesorul anun titlul i obiectivele leciei:

Dragi copii, astzi vom vorbi desore : Rugciunea n viata noastr i vom ncerca s vedem ce este rugciunea, cnd ne rugm, cum ne rugm, de ce ne rugm, de ce este important rugciunea pentru viaa noastr."

- elevii ascult cu atenie

Explica-iaActivitate frontal

4.Comunicareanoilorcunotine0l02

03

0420'- se adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:

- Am vzut c unii dintre voi tiu mai multe rugciuni. Ce rugciuni cunoatei ?"

- - ... ngeraul; Doamne, Doamne ceresc Tat." - Cine vrea s vin n faa clasei s spun o rugciune? - copii se ofer s spun rugciuni cunoscute i nvate acas;

- Cu cine vorbim cnd spunem o rugciune ?" - ...cu Dumnezeu, cu ngeraul pzitor, cu Maica Domnului."

Concluzie: Rugciunea este convorbirea omului cu Dumnezeu.

- Dar ce spunem noi lui Dumnezeu cnd ne rugm ?

- ...s ne ajute, s fim sntoi."

Precizare:Rugciunea prin care cerem ceva lui Dumnezeu se numete rugciune de cerere.

- Dar noi trebuie doar s-i cerem ceva lui Dumnezeu ?

- ... s-i mulumim lui Dumnezeu.";

- Ce trebuie s facem atunci cnd primim ceea ce am cerut de la Dumnezeu ?" - rugciune de mulumire; - Cum credei c se numete rugciunea prin care-l mulumim lui Dumnezeu pentru toate ?" - ... rugciune de mulumire - Ce cuvinte rostim dup o rugciune ?" - ... Slav Tatlui si Fiului i Sfntului Duh. i acum i pururea i n vecii vecilor. Amin.- Dar ce nseamn cuvntul slav ?"

- ... laud, mrire."

- Ce facem noi cnd rostim aceste cuvinte? - ...l ludm pe Dumnezeu."- Cte feluri de rugciuni am descoperit pn acum ?"

- ...trei : de cerere, de mulumire i de laud."Profesorul mparte elevilor o fi de lucru cu imagini reprezentative, pentru precizarea mprejurrilor n care trebuie s se roage un bun cretin.- Cnd trebuie s se roage un bun cretin?

- -...dimineaa, seara, nainte de a ncepe un lucru (leciile), dup terminarea unui lucru (leciilor).nainte i dup mas.

- Unde ne rugm ?"

- ...la biseric, n faa icoanelor, participnd la sfintele slujbe, acas, n colul special pregtit cu icoane i candela, n sala de clas."

Observaie:n funcie de rspunsurile elevilor, profesorul intervine pentru a face unele completri.

Profesorul prezint elevilor imagini care ilustreaz poziia credinciosului cretin la rugciune ( un copil care se roag innd minile mpreunate) i li se cere s descrie comportamentul ce trebuie adoptat de credincioi cnd se roag.

Cnd ne rugm la biseric i acas, n faa icoanelor, stm n genunchi, cu capul plecat i cu minile mpreunate, gndindu-ne doar la Dumnezeu.

La coal putem s ne rugm n picioare, cu capul plecat, i cu minile mpreunate.

- elevii ascult cu atenie;ConversaiaConversa-ia

Explica-ia

Conversa-ia

Demon-straia cu substitute

Demon-straia cu substitute

Explica-iaImagini cesugereaz mprejur-rile n care se roag un bun cretin

Imagini care ilustreaz comporta-mentul

omului cretin la rugciune

Activitate frontalActivitate frontal

Activitate frontal

Activitate individu-al

Activitate frontalAprecieri verbaleAprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

5.Fixarea i sistemat-izarea cunotin-elor0520'

Profesorul adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri: - Ce este rugciunea ?" - ... convorbirea omului cu Dumnezeu." - Cte feluri de rugciuni cunoatei ?" - ...de laud, de mulumire i de cerere."

- Unde ne rugm ?"

- ...la biseric, acas, la coal." - Cnd ne rugm ?"

....dimineaa, la prnz, seara, nainte de nceperea unui lucru, ori de cte ori avem nevoie de ajutorul lui Dumnezeu" - Cum trebuie s stm cnd ne rugm ?"

...cu capul plecat, cu minile mpreunate, cu gndul la Dumnezeu;

Profesorul cere elevilor s asculte cu atenie urmtoarea povestire pentru a vedea importanta rugciunii n viaa de zi cu zi: O vduv srac zise ntr-o diminea micilor si copii: Dragii mei copilai, astzi n-avem ce mnca; toate rezervele s-au terminat i n-avem bani s cumprm altele. Rugai pe Dumnezeu s ne ajute n lips, cci El este mare i bun. n cartea Lui Sfnt st scris : Chemai-M n necazurile voastre i v voi ajuta. Micul Ionel, numai de apte ani, plec la coal. Era flmnd i cu inima ndurerat. Trecnd prin faa Bisericii, vzu ua deschis i intr nuntru. Nu zri pe nimeni aici. Se aez n genunchi n faa icoanei Domnului Iisus Hristos i ncepu s se roage cu glas tare : Tatl nostru, Care eti n Ceruri, suntem cinci copii acas i nu avem ce mnca. Ajut-ne Doamne, ca s nu murim de foame noi i mama noastr, cci Tu eti mare i bun". Apoi se ridic, se nchin, srut cu lacrimi icoana i i continu drumul spre coal.Dup terminarea leciilor, Ionel veni acas i nu mic i-a fost mirarea cnd vzu masa plin de bucate. - Doamne, ct ii mulumesc, zise copilul nduioat, c m-ai ascultat. Mam, te rog spune-mi un nger al Domnului a adus acestea ?- Nu, rspunse mama; dar tot Dumnezeu ne-a purtat de grij. Cnd te rugai tu in Biseric, diminea, soia unui om bogat te-a vzut i te-a auzit. Micat de rugciunea ta, ne-a trimis ceea ce vezi. Ea a fost trimis de Dumnezeu, ca s ne ajute n lips". Copiii sunt antrenai ntr-o conversaie : - Voi cunoatei persoane care au primit ajutor de la Dumnezeu, dac s-au rugat ?" - elevii dau rspunsuri diferite;

- Dar voi ai simit vreodat ajutorul lui Dumnezeu ? Povestii!"

- elevii dau rspunsuri diferite;

Profesorul va interveni cu ntrebri suplimentare pentru descoperirea importanei rugciunii n viaa de zi cu zi: - Ce nvtur folositoare sufletului nostru, desprindem din aceasta povestire ?"- elevii formuleaz nvtura: S ne rugm totdeauna lui Dumnezeu, pentru c El ne ajut !"

Conver-saia

Povesti-rea

Conver-saiaActivitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontalAprecieri verbale

Aprecieri verbale

6.Aprecierea activitii elevilor2'

Profesorul face aprecieri generale i individuale, privind att pregtirea elevilor pentru lecie, ct i implicarea lor n predarea noilor cunotine. Se noteaz elevii care au participat la lecie. - elevii ascult aprecierile fcute de profesor.

Expune-reaActivitate frontalAprecieri verbale

7.Precizarea iexplicareatemei

1'

Profesorul va anun tema :

Cerei ajutorul lui Dumnezeu ori de cte ori avei nevoie i mulumii pentru toate cte v-a dat vou."

-elevii ascult cu atenie;Explica-iaActivitate frontal

8.ncheierea activitii1'

- profesorul rostete rugciunea mpreun cu elevii, salut i iese din sal;

- elevii rostesc rugciunea i rspund la salut;exerciiulActivitate frontal

PAGE 2