Ridichea uriasa

18
Grădiniţa cu program normal nr.5 Poşoloaca Ridichea uriaşă

description

Proiect didactic

Transcript of Ridichea uriasa

Scenariul zilei

Grdinia cu program normal nr.5 Pooloaca Ridichea uria

Proiect didactic integratEducatoare:Malia Ioana- ClinaGrdinia cu program normal nr.5 PooloacaGrupa: CombinatTema de studiu:Cnd /cum i de ce se ntmpl?

Tema sptmnal:Legume de primvar

Tema zilei:Ridichea uriaCategoria de activitate: Activitate integrat pe o zi (ADP+ALA1+ADE+ALA2)Tipul de activitate:comunicare,nsuire de noi cunotine,formare de priceperi i

deprinderi

Forma de organizare:frontal ,individual ,pe grupuri

Scopul activitii:mbogirea vocabularului,,cosolidarea cunotinelor i deprinderilor

practiceActiviti de nvare:

Domenii experieniale;

1.Domeniul limb i comunicare(educarea limbajului)

Ridichea uria-povestea educatoarei

2.Domeniul om i societate(activitate practic)

Coul cu ridichi-aplicaie

Centre de interes:

1.Centrul ART:Colorm personajele din poveste2.Centrul TIINDin jumti-ntreg

Sorteaz ridichiile dup mrime(mare-mic)

Coulee cu 1-5 ridichii3.Centrul BIBLIOTEC: Titlul povestirii

Obiective operaionale urmrite:Activiti pe domenii experieniale:

O1.S asculte cu atenie coninutul povestirii

O2.S rspund la ntrebrile educatoarei n propoziii corecte din punct de vedere gramatical

O3.S redea povestirea n cuvinte proprii(cu ajutor acordat privind imaginea)

O4.S lipeasc hrtia colorat corespunztor realiznd coul cu ridichiO5.S analizeze pe baza unor criterii clare lucrarea realizatActiviti pe centre de interes

Centrul ART O1.S coloreze corespunztor personajele din povestea Ridichea uriaCentrul TIINO1.S numere n limitele 1-5

O2.S fac corespondena ntre cifra i cantitate i invers

Centrul BIBLIOTECO1.S scrie titlul povestirii, fiind ajutai de liniile punctate

O2.S mnuiasc corect ustensilele de scris

Strategii didactice

Metode i procedee:conversaia,explicaia,expunerea,povestirea,trierea aseriunii

Material didactic:o ridiche uria,un co cu ridichi,coulee cu cifre(1-5),jumti

de ridiche,fie de colorat ,culori,buci de hrtie creponat,lipici, imagini din povesteaRidichea uria,ecusoane, buline de culoare verde si roie.Bibliografie:

1.Metodica activitilor instructiv-educative n grdinia de copii;

EdituraGheorghe-Cartu Alexandru,Craiova-2009;

2.Ghid pentru proiecte tematice

Activiti integrate pentru precolari(3-5 ani)/DPH2008.

3.Activitatea integrat din grdini-Ghid pentru cadrele didactice din nvmntul

preuniversitar,DPH-2008.

Scenariul zilei

Ridichea uriantlnirea de diminea Copiii sunt aezai n semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toi membrii grupei .Dup rostesc urmtoarele versuri:

Dimineaa a sosit

Toi copiii au venit

n cerc s ne adunm

Cu toiii s ne salutm

Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi membrii grupei:

Bun dimineaa

M bucur c ai revenit, ncepe acum o noua zi

Bun dimineaa, dragi copii!

Vom completa calendarul naturii ,prezena i vom recita o poezie despre legumele de primvar (Anexa 1).

mprtirea cu ceilali, unde copiii vor discuta despre leguma preferatNoutatea zilei

Le art copiilor o ridiche uria i le spun c am gsit-o n drum spre grdini.Aceasta mi-a spus c este foarte trist , deoarece pe timpul nopii s-a certat cu ridichiile negre i nu le-a putut ine piept deoarece erau mai numeroase chiar dac ea este att de mare.Le propun copiilor s nveselim ridichea uria i s realizm un co mare cu ridichi, unde fiecare copil va primi cte o siluet de ridiche i va trebui s lipeasc hrtie creponat pe suprafaa acesteia, folosind tehnica de rupere, mototolire i lipire . Aezarea la msue se va face prin cntecelulAlunelu .

Dup ce vor termina de realizat activitatea practic propus, copiii vor fi invitai la grupul sanitar recitnd versurile:

Haide s ne adunm /La spalat noi s plecm/Unu,doi ,unu,doi/

Hai i tu n rnd cu noi Dup servirea gustrii, le spun copiilor c n drum spre grdini ,ridichea uria mi-a spus o poveste foarte frumoas n care personajul principal era chiar sora ei i i ntreb dac vor s o asculte i ei. Urmeaz povesteaRidichea uria . n urm, voi propune un joc de atenie , prin care se va evalua modul n care au fost ateni copiii la lectura povestirii.

n vederea obinerii performanei, copiii se vor ndrepta ctre centrele de interes deschise pentru a realiza macheta povestirii Ridichea uria

La ART coloreaz cele ase personaje din poveste . La BIBLIOTEC se va scrie titlul povestirii, ajutai fiind de liniile punctate.La TIIN rezolvm fia de lucru, fcnd corespondena ntre cantitate i cifra corespunztoare.Trecerea la centrele de interes deschise o vom face prin intermediul versurilor:

Haidei s ne adunm / La plimbare s plecm/O machet s realizm / Unu,doi, unu ,doi/Hai i tu n rnd cu noi. Finalitatea zilei o va reprezenta ansamblarea machetei i evaluarea modului de lucru a copiilor, ct i aprecierile pentru munca depus. Demers didacticEveniment

didactic Coninutul tiinificStrategii

didacticeEvaluare

1.Organizarea

activitiiSe amenajeaz spaiul educaional

Se pregtete materialul didactic

Se organizeaz colectivul de copii

2.CaptareaatenieiO voi face nc din cadrul ntlnirii de diminea,

cnd le voi prezenta la noutatea zilei

sub form de surpriz o ridiche uria.Conversaia

3.Anunareatemei i a

obiectivelorLe propun copiilor s nveselim ridicheauria fcndu-i ct mai multe surioare pentru

a le ine piept ridichiilor negre.Astfel vor

realiza ridichi ,se vor juca cu ridichi i vor asculta o poveste despre sora

ridichei noastre,o ridiche la fel de uria.ConversaiaObservareacomporta-

mentului

iniial

interesul

pentru

activitate

4.Desfurareaactivitii Se va cnta cntecul Alunelu(Anexa 2), timp n care copiii se aeaz la msue unde vor realiza

ridichi prin lipirea de hrtie creponat, astfel realiznd un co cu ridichi, spre marea bucurie

a ridichei noastre.(Anexa 3)Voi explica i voi demonstra modul de lucru

nclzirea muchilor mici ai minii (Anexa 4)Voi urmri ndeaproape fiecare copil,voi da

indicaiile necesare pentru a termina lucrarea.

Dup ce copiii termin de rezolvat sarcina, le

amintesc c n drum spre grdiniridichea mi-a spus o poveste i-i ntreb dac vor s o asculte i ei.

Povestea se numeteRidichea uria(Anexa 5)Voi expune coninutul povestirii folosind

gestica,mimica i inflexiuni ale vocii.

La finalul lecturii, voi prezenta i

planele corespunztoare fiecrei secvene.

Cu ajutorul ntrebrilor copiii vor expune

coninutul povestirii conform planului

principal de idei redate prin imagini.

1.Primvara moul sdete legume

2.Moul gsete ridichea uria,vrea s o

duc acas dar nu reuete s o scoat din

pmnt

3.Moul o cheam pe bab s l ajute s scoat ridichea dar nu reuesc

4.Baba o cheam pe nepoic s-i ajute,dar nu reuesc

5.Nepoica l cheam pe cel s-i ajute s

scoat ridichea dar tot nu reuesc

6.Celul o cheam pe pisicu,dar n zadar

7.Pisicua l cheam pe oricel s-i ajute i c prin minune aceasta iese

Voi insista pe mesajul educativ al povestiriiUnde-s muli puterea crete

Le propun copiilor s jucm un joc Fals sau

Adevrat.Fiecare copil primete dou bulineuna de culoarea verde,alta de culoarea roie

cu ajutorul crora vor rspunde la ntrebri.

Verde pentru adevarat ;rou pentru fals.

-Povestea se numeteRidichea Roie?

-Moul a scos singur ridichea?

-Baba a chemat celul n ajutor?

-Celul a chemat pisica n ajutor?

-Pisica a chemat oricelul?

-Moul ,baba,celul,pisica ,oricelul strigau :

Hei-rup,hei-rup?

ConversaiaExplicaiaDemonstraiaExerciiul

Conversaia

Expunerea

Exerciiul

Trierea

aseriuniiCntExpun

coninutul

povetiiRspund la

ntrebri

cu ajutorul

paletelor

5.Obinerea performanei n vederea realizrii unei machete pentru povesteaRidichea uria,voi prezenta copiilor centrele deschise i

obiectivele de realizat.Fiecare copil va

alege centrul n funcie de ecusonul

aezat n piept, simboliznd o ridiche de culoare

roie, neagr , respectiv alb.La sectorul Art coloreaz personajele din

poveste.(Anexa 6)La tiin s rezolve fia de lucru.La Bibliotec scrie titlul povetii.(Anexa 7)

Explicaia Exerciiul

ColorareaRecunoaterea cifrei

Raportarea

la numr

Scrierea

6.EvaluareaperformaneiDup ce vor termina, voi aeza pe un panou,

mpreun cu copiii siluetele personajelor n ordinea firului povetii.Le voi propune copiilor un joc de atenie, prin care le voi cere s nchid ochii, eu schimbnd

n acest timp ordinea personajelor de pe panou,

iar ei vor trebui s observe i s restabileasc

ordinea corect a siluetelor. PanoulAezarea

n ordinea

corecta personajelorObservarea i corectarea .

7.ncheiereaactivitiiVoi face aprecieri asupra modului n care au participat la activitate.Conversaia

Anexa 1 LEGUME TIMPURII

de Paula Cojocaru

ntr-o zi de dimineaMerg cu mama la piaCa s cumpere legume

C sunt proaspete i bune.

Pe tarabe, dragi copii

Vezi legume timpurii

Ridichi, ceapa i salatPlin este piaa toati spanac i ptrunjei

Poi s pui n cos ce vrei

Mama le ia pentru mine

C au multe vitamine

Iar eu le consum voios

S cresc mare, sntos.

Anexa 2 Alunelu

Alunelu, alunelu hai la joc

S ne fie, s ne fie cu noroc.

Cine-n hor o s joace

Mare,mare se va face,

Cine n-o juca defel

S rmn mititel.Anexa 3

Anexa 41. Palmele nu stau deloc,

Ci se pregatesc de joc.

Degetele-mi sunt petale,

Se deschid ca la o floare.

2. Bate vantul ne-ncetat,

Degetele le-am miscat.

Spre stanga sau dreapta mea,

Le miscam noi uite-asa!

3. Ploaia cade ne-ncetat,

Varful degetelor bat

Iar apoi le rasfiram

Si la un pian cantam.Anexa 5Ridichea uria

poveste popular Bunicul a pus n grdini o ridiche i a crescut ridichea aceea mare, mare, ct capul omului, i mai mare. ntr-o zi bunicul a ncercat s smulg ridichea din pmnt; i apucnd-o de frunze trage i trage...iar ridichea nu s-a lsat deloc.

Moul a chemat i pe baba. Baba s-a prins de mijlocul moneagului, moneagul de frunzele ridichii i trag, trag, dar ridichea nu s-a smuls.A chemat baba i o nepoat. Nepoica s-a prins cu amndou minile de mijlocul babei, baba de mo i moul de ridiche. Trag, trag, trag, dar ridichea nu s-a smuls. Nepoica a chemat celuul. Celuul s-a agat de poala nepoici, nepoica de mijlocul babei, baba de mo i moul de ridiche i trag, trag, dar ridichea nu s-a smuls. Iaca i pisica s ajute i ea la scos ridichea. Pisica s-a agat de coada celului, celuul de poala nepoici, nepoica de mijlocul babei, baba de moneag i trag, trag, trag, dar ridichea tot nu s-a smuls.

- Stai c mai aduc eu un tovar n ajutor! zice pisica. i a chemat pe oarece.

Se prinde oarecele de coada pisicii, pisica de celu, celuul de nepoic, nepoica de bunic, bunica de mo, moul de ridiche i trag, trag...ridichea s-a smuls. Anexa 6