Reproduce Re a in Lumea Vie

9
Proiect didactic Clasa: aVII-a Data : Tema : Functia de reproducere Lectia : Reproducerea in lumea vie Tipul lectiei : mixta Prof: Lungu Silvia Strategia didactica - metode : conversatia , comparatia, expunerea , invatarea prin descoperire , dialogul ,lucrul cu manualul si atlasul, - mijloace de invatare : manual, atlas, planse, fise de activitate Obiectivul general - transmiterea, sistematizarea, si consolidarea cunostintelor despre reproducerea in lumea vie Obiective cadru 1. Cunoaşterea şi înţelegerea terminologiei, a conceptelor şi a principiilor specifice ştiinţelor biologice 2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare în scopul rezolvării de probleme specifice biologiei 3. Dezvoltarea capacităţii de comunicare, utilizând corect limbajul specific biologiei Obiective de referinta: 1.1 să observe organe si sisteme de organe ale corpului uman 1.2 să recunoasca organe si sisteme de organe ale corpului uman si functiile acestuia 1.4 să reprezinte grafic componentele structurale ale organismului animal 3.1 să-si formeze deprinderi de documentare si comunicare 3.2 să prelucreze datele si sa elaboreze concluzii Obiective operationale: O1- să definească reproducerea O2- să definească reproducerea asexuata si sexuata O3- să expilice alcatuirea organelor de inmultire la plante

Transcript of Reproduce Re a in Lumea Vie

Page 1: Reproduce Re a in Lumea Vie

Proiect didactic

Clasa: aVII-a Data :Tema : Functia de reproducereLectia : Reproducerea in lumea vieTipul lectiei : mixtaProf: Lungu Silvia

Strategia didactica- metode : conversatia , comparatia, expunerea , invatarea prin descoperire ,

dialogul ,lucrul cu manualul si atlasul,- mijloace de invatare : manual, atlas, planse, fise de activitate

Obiectivul general- transmiterea, sistematizarea, si consolidarea cunostintelor despre reproducerea in lumea vie

Obiective cadru

1. Cunoaşterea şi înţelegerea terminologiei, a conceptelor şi a principiilor specifice ştiinţelor biologice

2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare în scopul rezolvării de probleme specifice biologiei

3. Dezvoltarea capacităţii de comunicare, utilizând corect limbajul specific biologiei

Obiective de referinta:1.1 să observe organe si sisteme de organe ale corpului uman1.2 să recunoasca organe si sisteme de organe ale corpului uman si functiile acestuia1.4 să reprezinte grafic componentele structurale ale organismului animal3.1 să-si formeze deprinderi de documentare si comunicare3.2 să prelucreze datele si sa elaboreze concluzii

Obiective operationale:O1- să definească reproducerea O2- să definească reproducerea asexuata si sexuataO3- să expilice alcatuirea organelor de inmultire la plante O4- să defineasca celulele reproducatoare la plante si la animaleO5- să explice procesele de fecundatie si polenizareO6- sa evidentieze rolul functiei de reproducere

Page 2: Reproduce Re a in Lumea Vie

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

NR.CRT

ETAPELELECŢIEI

OB.OP.

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODE RESURSEACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

1. Moment organizatoric

-face prezenţa -se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei

conversaţia timp: 2 min.

2. Reactualizarea cunoştinţelor

O1

O2

-adresează întrebări referitoare la functiile organismului uman si la reproducere -Care sunt functiile organismului uman?-Ce functii am studiat pana acum? Enumerati sistemele care indeplinesc functiile studiateDefiniti reproducerea Cate tipuri de reproducere cunoasteti?

-răspund la întrebările adresate; conversaţia timp: 10 min.

3. Trecerea la lecţia nouă

-notează titlul lecţiei la tablă-anunţă obiectivele lecţiei noi;

-notează titlul lecţiei în caiete-sunt atenţi la obiectivele lecţiei;

conversaţiaexplicaţiaobservaţia

timp: 5 min.material vegetal

Page 3: Reproduce Re a in Lumea Vie

4. Comunicarea noilor conţinuturi

O2O3

O4

O4O5

O7

-profesorul adreseaza intrebari elevilor privitoare la reproducere si asteapta aspunsuri pentru a putea nota definitia -profesorul aminteste copiilor ca trebuie sa completeze tabelul cu definirea celor doua tipuri de reproducere Profesorul preda lectia numai ajutat de elevi - explica reproducerea asexuata si cea sexuata la plante si animale

- indruma elavii spre a descoperi metode de reproducere asexuata la plante si animale,- la reproducerea sexuata profesorul specifica faptul ca sunt ncesari doi indivizi ,si nu unul ca la cea asexuata -se descopera organele si celulele de reproducere sexuate si se explica termenul de gamet -evidentiaza impreuna cu elevii rolul reproducerii sexuate pe pamant

-elevii vor da definitia reproducerii si o noteaza - copiii completeaza tabelul si dau rasunsurile cerute de profesor ajutati fiind si de materialul vegetal si de planse

-elevii enumera tipuri de reproducere asexuata si apoi le noteaza in tabel

-elevii definesc fecundatia si polenizarea si elevii

observaţiaconversaţiaexplicaţia

timp: 20 min.planse , material vegetalcreta, tabla,

Atlas anatomic

5. Fixarea cunoştinţelor O1

O2

•distribuie elevilor fişe de lucru •noteaza răspunsurile corecteobservatia timp: 5 min.

fişe de lucru

6.Notarea elevilor

3 min

Page 4: Reproduce Re a in Lumea Vie

REPRODUCEREA IN LUMEA VIE

Def: Reproducerea este functia organismelor vii prin care se asigura perpetuarea speciei .

Nr.

crt

Tipuri de

reproducere

Reproducerea asexuata Reproducerea sexuata

1PLANTE

-se mai numeste si vegetativa

- se face prin :

* diviziune la bacterii

* inmugurire la ciuperci

* bulbi la ceapa, gladiole

* tuberculi la cartofi

* frunze la ficus, muscata

* marcotaj si butasire la vita de vie

* altoire la pomi

* stoloni la capsuni

- necesita existenta a doi indivizi mascul si femela

- organul reproducator femeiesc este ovarul care produce celule de

reproducere femeiesti numite ovule

-organul reproducator barbatesc este sacul cu polen din antera si

produce celule de reproducere barbatesti numite grauncioare de

polen

-celulele de reproducere se numesc gameti

2 ANIMALE

-se face prin :

* diviziune la, amiba,euglena, parameci

* inmugurire la hydra

* regenerare la spongieri , rama

* partenogeneza

- organul reproducator femeiesc este ovarul care produce celule de

reproducere femeiesti numite ovule

-organul reproducator barbatesc este testiculul si produce celule de

reproducere barbatesti numite spermatozoizi

- celulele de reproducere se numesc gameti Procesul de unire al gametului femeiesc cu cel barbatesc se numeste fecundatieIn urma fecundatiei se formeaza celula-ou sau zigotul si apoi embrionul .

3 CONCLUZII

Se porneste de la un individ sau de la parti

ale unui organism si se formeaza indivizi

identici cu parintele

Se formeaza indivizi diferiti de ambii parinti

Reproducerea sexuata asigura o mare variabilitate de indivizi pe pamant.

Page 5: Reproduce Re a in Lumea Vie

REPRODUCEREA IN LUMEA VIE

Def:

Nr.

crt

Tipuri de

reproducere

Reproducerea asexuata Reproducerea sexuata

1PLANTE

2 ANIMALE

.

3 CONCLUZII

.

Page 6: Reproduce Re a in Lumea Vie

FISA DE ACTIVITATE

1. Definiti reproducerea .

2. Definiti fecundatia.

3. Cum se numesc celulele de reproducre femeiesti la plante,dar la animale?

4. Cum se numesc celulele de reproducre barbatesti la plante,dar la animale?

5. Ce se formeaza in urma fecundatiei ?

6. Enumerati tipuri de reproducere asexuata la plante .

7. Enumerati tipuri de reproducere asexuata la animale.

8. Ce asigua reproducerea sexuata pe pamant ?