Recapitulare Clasa VII 2013

download Recapitulare Clasa VII 2013

of 7

description

vds

Transcript of Recapitulare Clasa VII 2013

PROIECT DE LECTIEData:02-06.12..2013

Propuntor: Ciobanu Vasile BogdanCOALA Gimnazial Filipeti

Clasa a VII-a Aria curricular: Om i societateDisciplina: Religie Ortodox

Unitatea de nvre: Iisus Hristos - nvtor i MntuitorSubiectul leciei: Recapitulare i sistematizare Scopul leciei: nsuirea unor nvturi date de Mntuitorul Iisus Hristos, n vederea consolidrii comportamentului moral religios.Tipul leciei: Lecia de recapitulare, sistematizare i consolidare a cunotinelorCompetene generale: C.G.1. Cunoaterea i iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mntuirii i desvririi omuluiC.G. 2 Utilizarea adecvat a limbajului din sfera valorilor religioase n diferite contexte de Comunicare

CG.3 Manifestarea valorilor i a cunotinelor religioase n propriile atitudini i comportamente

Competene specifice:1.1 Explicarea importanei Tainelor Preoia, Cununia i Maslul n viaa cretin1.2 Recunoaterea, n minunile Mntuitorului, a dumnezeirii Acestuia i a dragostei Sale fa de oameni2.2. Formularea de opinii personale n aprecierea unor evenimente cu coninut religios - moral3.1 Analizarea mesajului moral-religios din minunile Mntuitorului

Obiective operaionale: La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:a) cognitive

OC1: s prezinte cronologia zilelor creaiei vzute pe baza textului scripturistic Fac. 1:1 27

OC2:s argumenteze faptul c Dumnezeu este Creator i Proniator al lumii; OC3:s rezume textele scripturistice n care sunt prezentate minunile vindecrii slbnogului din Capernaum, a orbului din natere i a nvierii lui Lazar;OC4 s descrie alctuirea Sfintei Scripturi;OC5. s descopere atributele divine dovedite de Mntuitorul n aceste minuni;OC6. s explice rolul minunilor activitatea MntuitoruluiOC7 s formuleze nvturi ce se desprind din aceste minuni;

OC8 s clasifice minunile svrite de Mntuitorul Iisus Hristos;b) afective

OA1: elevii vor participa cu placere i interes la lecie

OA2: se vor mobiliza pentru sarcinile datec) Psihomotorii:

1.S utilizeze corect mijloacele de nvmnt propuse.Obiective formativ-educative:

- s-i ntreasc credina c Hristos, Fiul lui Dumnezeu, este atotputernic.

Strategia didactic

Metode i procedee: expunerea, explicaia, lectura, conversaia, meditaia religioas.

Mijloace de nvmnt: test de evaluare, icoanele.

Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, activitate individual. Resurse

Oficiale: Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a VI-a;

Planificarea calendaristic orientativ, clasa a VI-a;

Temporale: nr. de lecii: 1 durata: 50'

Bibliografice:

Biblia sau Sfnta Scriptur , Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1988.

Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999.

Cuco, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Editura Polirom, lai, 1998.

Plmdeal, Antonie, Tlcuri noi la texte vechi, Sibiu, 1989.

ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba lulia, 2001.NrcrtEtapele lecieiOb. op.TimpActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizareEvaluare

1.Captarea ateniei3 Dat trecut am observat relaia de prietenie dintre Iisus i Lazr, cum Mntuitorul a suferit pentru prietenul su. Cu aceast lecie am ncheiat unitatea de nvare Iisus Hristos - nvtor i Mntuitor.

n Sfnta Scriptur se spune:

Mare eti, Doamne, i minunate sunt lucrurile Talei nici un cuvnt nu este de ajuns spre lauda minunilor Tale.

Elevii ascult cu atenie. povestirea

2.Anunarea subiectului

leciei i a obiectivelor leciei5 Se anun si se scrie pe tabl data i titlul leciei : Recapitulare i sistematizare Se precizeaz obiectivele leciei.Elevii scriu data i titlul n caiete i ascult explicatiile profesorului. explicatia

3.Recapitulare i sistematizarea cunotinelor anterioare18- Ce nseamn testament?

- De cine au fost scrise crile Sfintei Scripturi?

- Tot ceea ce au scris oare au fost invenii ale lor?

- Ce este inspiraia divin?

- Ce cuprinde Biblia?

- Ce este Biblia?

- Mai tii cine a scris primele cri ale Bibliei?

Precizare

- Oare n Biblie sunt descrise amnunit toate evenimentele i nvturile Mntuitorului? .

- Care credei c este mai important? Sfnta Scriptur sau Sfnta Tradiie?

- Care este nvtura cretin cu privire la crearea lumii?

- Ct timp a durat crearea lumii de ctre Dumnezeu?

- Cum poate fi interpretat aceast perioad de ase zile?

- Explicai cum este interpretat citatul scripturistic La nceput a fcut Dumnezeu cerul i pmntul. Fac. 1;1.

- Prezentai etapele succesive ale crerii lumii, folosindu-v de plana Crearea lumii.

- Prin ce se deosebete omul de animale?Ce este Pronia sau Providena lui Dumnezeu?

Cum i manifest Dumnezeu purtarea de grij fa de creaia Sa?

Cum i manifest Dumnezeu pronia fa de om, n mod special?

- Cum s-a petrecut minunea vindecrii slbnogului din Capernaum? Povestii.

- De ce i spune Iisus slbnogului c i sunt iertate pcatele? Doar nu a fost adus acolo pentru a i se ierta pcatele, ci pentru a se vindeca de paralizie.

- Noi cum putem primi iertarea pcatelor?

- Dac Hristos poate vindeca sufletele i trupurile noastre, cum l putem numi?

- Cine dintre cei prezeni la minune a pus la ndoial autoritatea Mntuitorului de a ierta pcatele?

- Cum i-au exprimat ndoiala?- Cum dovedete practic Mntuitorul dumnezeirea Sa?

- Ce impresie a fcut aceast minune celor prezeni?- De cte feluri este orbirea?

Cum putem nltura aceast orbire sufleteasc?

Prinii orbului pe cine i simbolizeaz?

Ce attribute divine ale lui Iisus sunt manifestate cu prilejul svririi minunii nvierii lui Lazr?

Ce nvturi spirituale se pot desprinde din aceasta minune?

Vechiul Testament i Noul Testament reprezint hotrrea lui Iisus Hristos de a face motenitori ai mpriei Cerurilor pe cei ce vor crede n El.

Vechiul Testament cuprinde istoria omenirii de la Adam i Eva pn la venirea lui Hristos.

Noul Testament cuprinde viaa, minunile i nvturile Domnului nostru Iisus Hristos, precum i viaa, faptele i nvturile Sfinilor Apostoli.

Biblia a fost scris ntr-o perioad de aproximativ 1500 de ani (de la 1400 . Hr. pn la 100 d. Hr.: Apocalipsa).Lectura

ConversatiaExplicatiaConversatia

Activitate frontal

Aprecieri verbale

4Obinerea performanei12Profesorul anun verificarea printr-un test a cunotinelor despre Sfintele Taine i minunile Mntuitorului

Se mpart testele.

Profesorul d indicaiile necesare rezolvrii testului.

Se invit elevii s citeasc i s rezolve cerinele din testul de evaluare.

Se supravegheaz elevii.

La sfrit profesorul strnge testele.

Profesorul discut cu elevii modul n care trebuia rezolvat corect testul.

5.Evaluarea6Fac aprecieri generale i individuale, acord stimulente

6-7Asigurarea reteniei i

a transferului4 Se anun i se explic tema pentru acas: Prezint o minune ntmplat din viaa ta.Elevii noteaz tema pe caiete.ExplicatiaActivitate frontala