reactii chimice

9
Profesor Iatan Eliza Şcoala Gimnazială Măgureni, Şcoala Gimnazială Floreşti, sat Călineşti PROIECT DIDACTIC Tema : Reacţii chimice Clasa : a VII-a Disciplina : chimie Tipul lecţiei : lecţie de consolidare şi aprofundare a cunoştinţelor, cu experiment integrat Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili : să definească: reacţia chimică, ecuaţia reacţiei chimice, reactanţii şi produşii de reacţie, pe baza cunoştinţelor anterioare; să mânuiască corect ustensilele şi reactivii chimici necesari experienţelor, respectând regulile învăţate şi instrucţiunile din fişă; să transpună sub formă de ecuaţii chimice reacţiile efectuate experimental şi să stabilească coeficienţii acestora; să indice si să denumească participanţii la reacţia chimică (reactanţii şi produşii de reacţie); să interpreteze observaţiile obţinute pe baza experimentelor realizate;

Transcript of reactii chimice

Profesor Iatan Elizacoala Gimnazial Mgureni,coala Gimnazial Floreti, sat Clineti

PROIECT DIDACTIC

Tema : Reacii chimice

Clasa : a VII-a

Disciplina : chimie

Tipul leciei : lecie de consolidare i aprofundare a cunotinelor, cu experiment integrat

Obiective operaionale:

La sfritul leciei, elevii vor fi capabili :

s defineasc: reacia chimic, ecuaia reaciei chimice, reactanii i produii de reacie, pe baza cunotinelor anterioare;

s mnuiasc corect ustensilele i reactivii chimici necesari experienelor, respectnd regulile nvate i instruciunile din fi;

s transpun sub form de ecuaii chimice reaciile efectuate experimental i s stabileasc coeficienii acestora;

s indice si s denumeasc participanii la reacia chimic (reactanii i produii de reacie);

s interpreteze observaiile obinute pe baza experimentelor realizate;

s clasifice substanele n substante simple i compuse, pe baza definiiilor nvate.

s recunoasc tipul fiecrei reacii pe baza observaiilor experimentale i a cunotinelor anterioare;

s aplice noile cunotine n rezolvarea corect a exerciiilor i a problemelor de chimie;

Metode de nvmnt: conversatia euristica, exercitiul, problematizarea, modelarea, descoperirea dirijata, algoritmizarea, observatia, jocul didactic, experimentul de laborator.

Mijloace de nvmnt : manual, sistem periodic, fie de lucru, fie de activitate experimental, substanele chimice necesare, ustensile de laborator laptop, videoproiector, flipchartScenariul activitii

Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

Moment organizatoric noteaz absenii i verific materialele necesare desfurrii leciei Indic absenii;

Captarea ateniei elevilor

Enunarea obiectivelor la nivelul elevilor

informeaz elevii cu privire la activitile ce vor fi desfurate n cadrul orei:

verificarea cunotinelor anterioare

rezolvarea unei fie de lucru ce conine exerciii teoretice i practice (experimentale) de consolidare a cunotinelor

evaluarea activitilor desfurate sub forma unei scheme-ciorchine i a ctorva exerciii Anun obiectivele:La sfritul leciei vei ti:

- s definii: reaciile chimice, reactanii, produii,tipurile de reacii nvate;

- s transpunei sub form de ecuaii reaciile chimice efectuate experimental

- s interpretai observaiile efectuate pe baza experimentelor realizate;

-s indicai tipul fiecrei reacii

- s clasificai substantele chimice n substane simple (metale, nemetale) i compuse (oxizi, baze, acizi, sruri) Se pregtesc pentru lecie;

Ascult cu atenie obiectivele enunate de profesor;

Verificarea cunotinelor nsuite anterior Solicit elevilor s formuleze rspunsuri la diferite ntrebri:

- ce sunt reaciile chimice?

- cum se numesc participanii la o reacie chimic?

- din ce categorii de substane pot face parte acetia?

- ce lege st la baza scrierii ecuaiilor reaciilor chimice?

- cum se enun legea conservrii masei? Dar a conservrii atomilor?

- ce tipuri de reacii chimice pot exista? Ce este reacia de combinare? Dar cea de descompunere?

- ce este reacia de nlocuire? Dar cea de schimb? Rspund ntrebrilor formulate de profesor;

Solicit explicaii suplimentare atunci cnd au nelmuriri;

Anunarea temei i precizarea scopului n scopul mbuntirii performanelor voastre n

scrierea, recunoaterea i realizarea practic a reaciilor chimice, vom realiza o recapitulare a tipurilor de reacii chimice nvate

Anun i scrie pe tabl tema:

Reacii chimice recapitulare i consolidare Ascult explicaiile profesorului

Noteaz n caiete titlul

Dirijarea nvrii Propune rezolvarea unei fie de lucru recapitulative mparte elevii pe grupe de lucru Distribuie fiele elevilor, (Fia 1, Fia de activiti experimentale, reacii chimice) Reamintete elevilor regulile de protecie n laboratorul de chimie

Monitorizeaz efectuarea experimentelor de ctre elevi

Realizeaz experimentul demonstrativ (exp.3)

Solicit scrierea i egalarea reaciilor la tabl;

Fixare: propune completarea schemei-ciorchine din Fia 2 Primesc fiele

Se aeaz pe grupe de cte 6 elevi

Citesc cu atenie cerinele din fi

i nsuesc regulile de protecie n laborator

Realizeaz activitile practice indicate n fi

Se implic n rezolvarea sarcinilor n cadrul grupului

Vizualizeaz/extrag informaiile/formuleaz concluziile

Scriu reaciile chimice

Egaleaz reaciile

Asigurarea feedbackului (obinerea performanei) Propune rezolvarea cerinei 2 din fia 2

Ofer informaiile necesare elevilor

Informeaz elevii despre nivelul de performan atins

Noteaz elevii care au participat activ n cadrul orei Rezolv exerciiile din fi

Solicit informaii suplimentare dac este necesar

Primesc informaiile legate de nivelul de performan atins

Prezint carnetele pentru a fi notai

ntrirea retentiei i asigurarea transferului Propune ca tem ex.1 pag.93 i noteaz tema n caiet

Fia 1

Fia de activiti experimentaleExperimentulSubstane/

ustensile utilizateObservaiiEcuaia reaciei chimiceTipul reaciei

1.CaO, H2O, FF,pahar BerzeliusVarul nestins reacioneaz ................. cu apa; FF se ................. indicnd un mediu ............... .

Paharul se ......................... indicnd o reacie cu .................... de cldur (exoterm);CaO + H2O = ...........

Nr reactani =........

Nr. Produi de reacie = .........

2.Sifon, pahar BerzeliusPus n pahar, sifonul ncepe s se ............................;

Bulele care se ............... repede din pahar sunt bule de .............................;

Dup un timp, n pahar rmne .........;H2CO3 = ......... + .........

Nr.reactani = ...........

Nr. Produi de reacie = ..........

3.Al, HCl, chibrit, eprubet, stativ, pipetAluminiul reacioneaz...................... cu acidul; se degaj un gaz care se ..................... la gura eprubetei i arde cu o pocnitur;

Eprubeta se ......................... (reacia este ............................ )Al + HCl = ........... + ..........

Nr. Reactani = ..........

Nr. Produi reacie = ..........

4.sol.CuSO4, sol.NaOH, eprubet, stativ La adugarea NaOH peste CuSO4 se formeaz un ...................... de culoare .......................;CuSO4 + NaOH = ...........+ ...........

Nr.reactani = ...........

Nr. Produi = ............

Fia 2

Proba de progres

1. Completeaz schema:

2. Dac ai reinut informaiile, rezolv urmtoarele cerine:

a)Completeaz reaciile urmtoare cu substanele care lipsesc:Zn + .......... = ZnCl2 + H2

NaCl + AgNO3 = .......... + ............

................ = CuO + CO2

S + .......... = SO2 b)Egaleaz reaciile i specific cum se numete legea utilizat n acest scop;

c)Denumete reactanii i produii de reacie;

d)Completeaz tabelul urmtor, realiznd clasificarea substanelor ce particip la cele 4 reacii:

Substane simpleSubstane compuse

nemetalemetaleoxiziacizibazesruri

A + B = C

Mai muli reactani=1produs

Reacie de ......

A = B + C

1 reactant=mai muli produi

Reacie de ......

Reacii chimice

Proces prin care unele substane se .. n alte cu proprieti noi.

A + BC = AC + B

s.s + s.c. = s,c + s.s.

Reacie de ......

AB + CD = AD + CB

2 s.c. i schimb ntre ele unele elemente

Reacie de ......