Rapoarte și proporții

7
ȘCOALA: Gimnazială Nr. 1 Vârlezi DATA: 5.III.2015 CLASA: a VI-a DISCIPLINA: Matematică - Algebră UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Rapoarte și proporții TITLUL LECȚIEI: Rapoarte derivate TIPUL LECȚIEI: Mixtă DURATA: 50 minute PROFESOR: Cațavela Oana Flavia Competențe specifice C 1 Efectuarea calculelor cu numere raţionale; C 2 Diferenţierea informaţiilor dintr-un enunţ matematic după natura lor; C 3 Prezentarea într-o manieră clară, corectă şi concisă, oral sau scris, succesiunea operaţiilor din rezolvarea unui exerciţiu; propunerea soluţiilor sau a metodelor alternative de rezolvare. Obiective operaționale O 1 : Să utilizeze noţiunea de proportie; O 2 : Să identifice termenii unei proportii (mezii si extremii); O 3 : Să utilizeze teorema fundamentala a proportiei in rezolvarea exercitiilor; O 4 : Să verifice daca anumite numere sunt proportionale; O 5 : Să afle termenul necunoscut al unei proportii; PROIECT DIDACTIC 1

description

n

Transcript of Rapoarte și proporții

PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

COALA: Gimnazial Nr. 1 VrleziDATA: 5.III.2015CLASA: a VI-aDISCIPLINA: Matematic - AlgebrUNITATEA DE NVARE: Rapoarte i proporiiTITLUL LECIEI: Rapoarte derivateTIPUL LECIEI: MixtDURATA: 50 minutePROFESOR: Caavela Oana Flavia

Competene specifice

C1 Efectuarea calculelor cu numere raionale;C2 Diferenierea informaiilor dintr-un enun matematic dup natura lor;C3 Prezentarea ntr-o manier clar, corect i concis, oral sau scris, succesiunea operaiilor din rezolvarea unui exerciiu; propunerea soluiilor sau a metodelor alternative de rezolvare.

Obiective operaionale

O1: S utilizeze noiunea de proportie;O2: S identifice termenii unei proportii (mezii si extremii);O3: S utilizeze teorema fundamentala a proportiei in rezolvarea exercitiilor;O4: S verifice daca anumite numere sunt proportionale;O5: S afle termenul necunoscut al unei proportii;Strategii

METODE I PROCEDEE DIDACTICE: Conversaia , explicaia, exerciiul, nvarea prin descoperire.MIJLOACE DE NVMNT: auxiliarul, fie de lucru, fi de sistematizare.FORME DE ORGANIZARE: frontal, individualMETODE DE EVALUARE: analiza rspunsurilor date, observare sistematica

1

1

Desfurarea leciei

ETAPELECONINUT I SARCINI DE NVARESTRATEGII DIDACTCE

LECIEIACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVULUIMETODEMIJLOACE

Moment organizatoric2 minSe asigur condiiile optime pentru desfurare a leciei: se noteaz absenii, se verific dac exist marker i burete la tabl i dac toi elevii au pe banc cele necesare.Se pregtesc cu cele necesare pentru lecie. Se asigur ordinea i disciplina.Conversaia

Captarea ateniei i verificarea temei5 minSe verific tema frontal, iar n cazul n care nu s-au putut rezolva exerciiile acas, se rezolv la tabl.Elevii citesc tema cu atenie, corecteaz unde au greit sau completeaz.Conversaia. Explicaia.Caietul de teme

Desfasurarea

orei

25 min

Se anun titlul leciei i se scrie pe tabl: PROPORII. PROPORII DERIVATE

Propun spre rezolvare urmatoarele exercitii:

1. Un patrat are lungimea laturii de 6 cm. Si altul de 3,5cm.a) Scrieti raportul dintre lungimile laturilor si apoi raportul perimetrelor celor doua patrate.b) Ce puteti spune despre valorile celor doua rapoarte?

Def: PROPORTIA egalitatea a doua rapoarte se numeste proportie.Ex:

In general cu

Obs.Orice proportie are 4 termeni. Termenii a si d se numesc extremi ,iar b si c mezi.

Proprietatea fundamentala a proportiei

ad=bc

In orice proportie, produsul extremilor este egal cu produsul mezilor.

Exemple.1. Sa se afle termenul necunoscut din proportia

2x=36x=18:2=9

Se observa ca putem scoate x direct scriind x=

In general avem

PROPORTII DERIVATE

Se da proportia Cu termenii acestei proportii se pot obtine alte proportii, numite proportii derivate.

Se schimba mezii sau extremii intre ei.

Se inverseaza rapoartele.

Se considera numerele rationale astfel incat sa avem proportia Putem obtine proportiile derivate:

1. Se inmultesc ambii termini ai primului raport cu k.

2. Se inmultesc numaratorii cu k

3. Se inmultesc numitorii cu k

4. Se aduna la numaratori numitorii si se lasa numitorii neschimbati

5. Se aduna la numit numaratorii si se lasa numaratorii neschimbati

6. Se scad numitorii din numaratori si se lasa numitorii neschimbati.

7. Se scad numaratorii din numitori si se lasa numaratorii neschimbati.

8. Se aduna numaratorul si numitorul primului raport la numaratorul si numitorul celui de-al doilea raport.

9. Se scade numaratorul si numitorul celui de al doilea raport din numaratorul si numitorul primului raport.Elevii noteaz n caiete titlul leciei.

Elevii sunt atenti la explicaiile profesorului.

Conversaia euristic. Explicaia. Exerciiul

Caietul de clas.

Obinerea performanelor10 minVom rezolva cteva exerciii din auxiliar.

Elevii ies la tabl pentru a rezolva exerciiile

Aprecierea activitii elevilor5 min

Se fac aprecieri asupra rspunsurilor date de elevi pe parcursul orei.Conversaia.Caietul de evaluare.

Precizarea i explicarea temei3 minAnun tema pentru acas.

Elevii noteaz tema.Conversaia.

BIBLIOGRAFIE:1)Andrei Barna, ndrumar metodic,Ed, Europlus, Galai, 20062)Dan Zaharia, Maria Zaharia,Culegere Mate 2000+, Ed. Paralela 45,Piteti, 20133)Artur Bluc, Magda Guri, Constantin Guri, Aritmetic, Algebr, Geometrie, auxiliar la manualele alternative de clasa a VI-a, Ed. Taida, Iai, 2004