Punguta Cu Doi Bani Ora Doi

download Punguta Cu Doi Bani Ora Doi

of 8

description

Punguta Cu Doi Bani Ora Doi

Transcript of Punguta Cu Doi Bani Ora Doi

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Data: 11 aprilie 2006coala Al. I. Cuza locaia Scobleni

Clasa: I

nvtor: Botez Carla Maria

Aria curricular: Limb i comunicare

Curriculum extins

Disciplina : Limba romnUnitatea de nvare: Textul mijloc de cunoatereTema: - Sunetul i litera g

Textul Pungua cu doi bani, dup Ion Creang

Tipul leciei: consolidareScopul leciei: * familiarizarea elevilor cu litera g mic de tipar;

formarea priceperilor i deprinderilor de citire corect, contient;

Obiective operaionale:

O1 s citeasc corect, contient textul nou, n gnd, n lan, selectiv ;

O2 s alctuiasc propoziii dup imaginea din manual;

O3 s gseasc alte tituri potrivite textului;

O4 s sesizeze legtura dintre imagine i text;

O5 s motiveze folosirea semnelor de punctuaie ntlnite n text;

O6 s gseasc un alt final povetii;

O7 s copieze corect propoziia respectnd alineatul, distana dintre litere, nclinarea literelor, distana dintre cuvinte;

O8 - s realizeze corect corespondena dintre cuvintele scrise cu litere de tipar i cele scrise cu litere de mn;

O9 - s participe cu plcere i interes la toate etapele leciei.

Strategia didactic:

Metode i procedee:

*metoda fonetico-analitico-sintetic, conversaia, explicaia, demonstraia, lucrul cu manualul, citirea in lant, citirea selectiv, joc didactic, munca independent,

Mijloace de nvmnt:

*alfabetar, plan cu litera, plane cu imagini din poveste, portret autor, fie de lucru, plan rebus;

Tipuri de activitate: independent, frontal i pe grupe;

Evaluare: continu, formativ;

Modaliti de evaluare:

*aprecierea, aprobarea, dezaprobarea, corectarea rspunsurilor, notarea;

Material bibliographic:

*Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV,ed. Did. si Ped., Bucuresti, 1991*Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, ed. ASS, Iasi, 2003DEMERS DIDACTICSecvenele lecieiOb.Coninutul instructiv-educativMetode i procedeeEvaluare

1. Moment organizatoric-pregtirea materialelor necesare pentru or

-stabilesc linitea n clas

2. Captarea atenieiCe am fcut ora trecut la limba romn?...sunetul i litera g mic de tipar i de mn.*se citesc cuvintele de pe banda alb din stnga paginii.

Conversaia

3. Dirijarea nvriiO2O3O3

O1

O5

O1O6O7Ce observai n imaginea din manual?

*se alctuiesc propoziii pe baza imaginii.

Care este titlul povetii?

Cine este autorul acestei poveti?

Se prezint portretul scriitorului.

Copii, Ion Creang s-a nscut n satul Humuleti din jud. Neam. El a fost i preot dar i nvtor. El a fcut i un abecedar. n imagine este casa n care a copilrit, despre care a povestit n Amintiri din copilrie.Cine dorete s citeasc titlul leciei? Cum este scris ?..cu litere mai ngroate.

Ce este scris sub titlu n partea dreapt?dup Ion Creang

De ce credei c este scris dup?...pentru c este un text fcut de autorii manualului avnd ca model povestea.

Citii textul n gnd i subliniai pe carte cuvintele unde ntlnii litera g mic de tipar.

se citete textul n gnd.

Cte cuvinte ai gsit?

Are legtur imaginea cu textul citit?

Se citete textul model de ctre nvtor.

Ce parte a povetii o avem noi n manual?....de nceput.

Se citete lecia n lan de dou-trei ori. Se explic expresia nu avea nici dup ce bea ap.Se explic folosirea semnului ntrebrii.

Se motiveaz titlul leciei i se gsesc alte titluri potrivite.

Cum se ncep povetile?...a fost odat.

Textul nostru se ncepe cu aceast formul?...nu.

Ce formul este folosit n loc de a fost odat?

Gsii i citii propoziia..

Ce avea moneagul?

Ce avea baba? Ce fcea btrna mereu?...mnca ou. Cum era moul? foarte srac.

Ce a fost nevoit s fac moneagul?...s alunge cocoul.Ce a gsit cocoul pe drum?*se citete selectiv textul. Cui credei c i este adresat ntrebarea de la sfritul textului?...nou Ce rspunsuri putei s dai acestei ntrebri?...monegul a devenit bogat deoarece cocoul i-a adus multe bogii. (pentru c cocoul a gsit pungua).Se prezint planele cu imagini din poveste. Se analizeaz povestind pe scurt paniile cocoului.Ce striga de fiecare dat cocoul?

Care este sfritul povetii, copii?..gina alungat a gsit o mrgic iar baba a btut-o pn a omort-o.Ce alt sfrit mai putei gsi?

Se rezolv exerciiile 1 i 2 din manual.

Se citete i se copie propoziia de pe liniatur.Conversaia

Conversaia

ExplicaiaCitirea n lan

Conversaia

Explicaia

Conversaia

Citirea selectiv

Povestirea

Problematizarea

Exercitiul Apreciez capacitatea elevilor de a alctui propoziii

Apreciez capacitatea elevilor de a rspunde corect la ntrebri

Apreciez calitatea citirii

Apreciez capacitatea elevilor de a rspunde corect la ntrebri

Apreciez calitatea citirii

Apreciez capacitatea elevilor de a rspunde corect la ntrebri

Apreciez corectitudinea i calitatea scrierii

4. Fixarea cunotinelorO8O9Fi de lucru:

Facei corespondena ntre cuvintele scrise cu litere de tipar i cele scrise cu litere de mn:

bogat gura

gura bogatstriga gri gri striga

Concurs : Gsete propoziia!

Voi prezenta pe rnd, mai multe plane pe care sunt scrise cuvintele ntr-o ordine greit, iar elevii vor trebui s le aeze n ordinea fireasc pentru a obine propoziiile..

Elevii vor fi mprii tot n trei grupe. Care grup lucreaz ct mai rapid i mai corect va fi declarat ctigtoare.

*gin baba o avea;

*un avea moul coco;

*devenit a bogat moneagul

Se analizeaz propoziiile gsite, se va aplauda echipa ctigtoare.

Exerciiul

Elemente de problematizareaConversaia

Explicaia

Apreciez capacitatea elevilor de a realiza corespodenaApreciez capacitatea elevilor de a ordona cuvintele pntru a forma propoziile

5. Activitate transcurricularO9Recunoatei personajele!

Se recit cteva poezii. Echipele vor ghici personajele intrepretate.

Se stabilete echipa care a ctigat fiind rspltit cu aplauze.Conversaia

Apreciez capacitatea de receptare a mesajului oral

6. ncheierea activitiiApreciez modul n care elevii s-au implicat n desfurarea orei, notnd sau fcnd recomandrile necesare.

TEMA: de citit lecia; de scris dou rnduri cu litera g; de transcris primele dou propoziii din text.Conversaia

Apreciez desfurarea activitii

Fi de lucru

Unii cuvntul scris cu litere de tipar cu cel scris cu litere de mn:

bogat gura

gura bogatstriga gri

gri striga

Descriptori de performan:

Foarte bine:

*realizeaz corect 4 corespondene;

Bine:

*realizeaz corect 3 corespondene;

Suficient:

*realizeaz corect 2 corespondene;

PAGE 1