Puisorii o Zi

download Puisorii o Zi

of 11

Transcript of Puisorii o Zi

  • 7/24/2019 Puisorii o Zi

    1/11

    PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

    Unitatea de nvmnt: Grdinia cu P.P. nr 22, TimioaraGrupa mic A

    Educatoare: Ars Carmen

  • 7/24/2019 Puisorii o Zi

    2/11

    TEMA DE TUDIU: Cum a ost ! este i va i pe pmnt"

    TEMA ZILEI: PUI CU PUF DE AUR MOALE

    DURATA: o #i

    FORMA DE REALIZARE:Activitate inte$rat%&'%()*activ.matematic'a+iiti practice-

    FORME DE ORGANIZARE: ronta, pe $rupuri, individua

    SCOPUL ACTIVITII: iarea i sistemati#area cunotineor reeritoare a psrie de curte consoidarea cunotineor i deprinderior reeritoare a activitie practice

    INVENTAR DE ACTIVITI:

    ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERONAL (ADP):/ Rutine: primirea copiior, deprinderi de i$ien persona, servirea mesei/ nt!"ni#e$ %e %i&ine$': 0Te saut, prieten dra$1/ T#$ni'ii: 3oc cu tet i cnt 4 05utee mee

    ACTIVITI LI*ER ALEE (ALA):

    +, -./ %e &$01: 0Psrie din curtea +unicior *pu##e- *i2"i.te/1: 06ar+a din o$rada psrior *antrenament $raic-3, Eu#it&ie: 0( ruc st pe ac

    ACTIVITI PE DOMENII E4PERIENIALE (ADE):

    D:0Puii ies din ou *7oc didactic8activ.matematice-DOS: 0Puiori n iar+ *mac9et8a+iiti practice-

  • 7/24/2019 Puisorii o Zi

    3/11

    O*IECTIVE DE REFERIN VIZATE:

    5 D:

    8i m+o$easc eperiena sen#oria, ca +a# a cunotineor matematice reeritoare a recunoaterea, denumirea o+iecteor,

    cantitatea or,ordinea n iru numeric

    DOS:

    s o+in eecte pastice, orme spontane i ea+orate prin te9nici speciice activitior practice

    s apice te9nici de ucru nvate pentru redarea unei teme

    O*IECTIVE OPERAIONALE:

    ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP):

    NT6LNIREA DE DIMINEA: Te saut, prieten dra$1

    O2ie/ti7e .8e#$'i.n$"e:

    s; utii#e#e ormue de saut adecvate momentuui #iei

    s; identiice sim+ourie adecvate caracteristicior #iei *vreme, anotimp, po#iia n succesiunea #ieor s;pt;mnii-

    s comunice impresii i idei reeritoare a tema propus

    Mi9".$/e 0i &$te#i$"e %i%$/ti/e: pernie, caendaru naturii, ruc de pu, ima$ini

    ACTIVITI LI*ER ALESE (ALA):

    -OC DE MAS: Psrie din curtea +unicior *pu##e-

    O2ie/ti7e .8e#$'i.n$"e:

    s m+ine piesee pu##e8uui pentru a reda ima$inea psrior de curte

    s descrie ima$inie $site

  • 7/24/2019 Puisorii o Zi

    4/11

    *I*LIOTEC: 6ar+a n o$rada psrior

    O2ie/ti7e .8e#$'i.n$"e:

    s utii#e#e corect instrumentee de scris i coorat s adopte o po#iie corect a masa de ucru

    Mi9".$/e 0i &$te#i$"e %i%$/ti/e: ie de ucru, creioane coorate

    ACTIVITI PE DOMENII E4PERIENIALE (ADE):

    D: Puii ies din ou

    O2ie/ti7e .8e#$'i.n$"e:

    s identiice care puior a ieit din ou

    s utii#e#e un im+a7 matematic adecvat

    Mi9".$/e 0i &$te#i$"e %i%$/ti/e:ou i puiori din carton, ta+, ie de ucru, creioane coorate

    S$#/in$ 9./u"ui: identiicarea numerauui ordina

    Reu"i"e 9./u"ui: s se eprime n propo#iii, evitnd rspunsurie scurte

    E"e&ente %e 9./:surpri#a, apau#ee

    DO: Puiori n iar+

    O2ie/ti7e .8e#$'i.n$"e:

    s ipeasc 9rtie mototoit, de cuoare $a+en, pe puiori

    s coopere#e, n vederea reai#rii temei

  • 7/24/2019 Puisorii o Zi

    5/11

    Mi9".$/e 0i &$te#i$"e %i%$/ti/e: puiori $a+eni din carton, mac9et repre#entnd o$rada cu psri, 9rtie creponat, ipici, avete

    umede

    METODE I PROCEDEE: converaia, epicaia, demontraia, eerciiu, 7ocu, Turu Gaeriei

    MATERIAL *I*LIOGRAFIC: ioteia Grama Ghid pentru proiecte tematice",

    ?ucureti 2@@ &ivia ?oreanu, 5odica ?rniteanu. &ivia ?re+en, =i9aea >u$a, >ioteia Grama, 5oana Baiden,Eu$enia 6$nat, ia =n#u,

    Ga+riea Dea$u, 6rinea Dicoae, Carmea Popecu, %aniea 5ieanu "Curriculum pentru n!#m$ntul pre%colar& Pre'entare %ie(plicitri", Editura %idactica Pu+i9i$ Boue. ?ucureti 2@@

    Coordonator aurenia Cuiea "Aplicarea noului Curriculum) Editura %iana, 2@@

    Ga+riea ?er+eceanu i coa+oratorii, Ghid orientati! pentru aplicarea curriculumului n n!#m$nt pre%colar *+-. ani, Ed.Atra, ?ucureti, 2@@F

    Geor$eta Toma i coa+oratorii, /uport pentru aplicarea noului curriculum pentru n!#m$ntul pr%%colar ni!el *-0 ani , Ed.%eta, ?ucureti, 2@@

  • 7/24/2019 Puisorii o Zi

    6/11

    SCENARIUL ZILEI

    Activitatea ncepe cu;nt!"ni#e$ %e %i&ine$t1.&autu 4 ( rtusc ndr#neat

    &8a tre#it de dimineat )i8a venit a noi n cas ) saute +ucuroas : 8?un dimineata, copii1

    mprtsirea cu ceiati 8 A#i este 7oi, 2 martie 2@H2 si suntem n anotimpu......."

  • 7/24/2019 Puisorii o Zi

    7/11

    ALA : -OC DE MAS < 0Psrie din curtea +unicior *pu##e-Copiii vor reconstitui ima$ini cu psri de curte si puii or. >iecare copi va reai#a H82 pu##e8uri. %up reai#area temei, va tre+ui sidentiice pasrea de curte repre#entat.

    *I*LIOTEC < 06ar+a din o$rada psrior *antrenament $raic-Copiii vor reda, cu creionu verde, iar+a n curtea psrior, prin trasarea de inii verticae pe oaia de ucru. )e urmreste po#itia corecta masa de ucru si utii#area corect a creioaneor. ADE: DS = 0Puii ies din ou *7oc didactic8matematic-Copiii vor nc9ide oc9ii, timp n care educatoarea va descoperi unu dintre cei trei pui aati n ou. Copiu care va identiica a cteeapui a iesit din ou va i apaudat de ctre coe$i. )e pune accent pe utii#area unui im+a7 matematic adecvat si evitarea rspunsuriormonosia+ice. )e repet 7ocu de 28I ori, apoi se competea# isa de ucru, n care copiii vor avea de coorat primu si a doiea puisor.

    DO4 0Puisori n iar+ *mototoire si ipire-Copiii vor ipi puu $a+en *9rtie mototoit- pe puisorii din carton. )e reai#ea# mac9eta cu o$rada psrior. )e pune accent peacuratetea ucrrii si cooperarea cu coe$u.

    Copiii se vor roti pe a toate centree pn vor duce a +un srsit toate sarcinie.ALA: Eu#it&ie < 0( rtusc st pe acCopiii vor i costumati n rtuste si vor eecuta dierite miscri de dans pe meodia 0( rtusc st pe ac. >etee vor purta tricou

    $a+en si ustite, iar +ietii vor purta tricouri $a+ene, pantaoni si spcute cu rtuste pe cap. )e vor eecuta miscri ae minior sipicioareor si rotiri spre stn$a8dreapta.

    Activitatea se va nc9eia prin recompensarea copiior. )e vor ace aprecieri ver+ae coective si individuae asupracomportamentuui si moduui de ucru.

  • 7/24/2019 Puisorii o Zi

    8/11

    DEMERS DIDACTICE7eni&entu"

    %i%$/ti/C.n'inut 0tiin'i>i/ t#$teii %i%$/ti/e E7$"u$#e

    Met.%e Mi9".$/e

    +,M.&ent.#$ni$t.#i/

    &e creea# condiiie pi9o8peda$o$ice neceare deurriiactivitii n +une condiii:8 aeriirea ii de $rup8 aran7area cauneor a mee, a ta+ei i panouui n aa caei8 introducerea copiior n aa de $rup.

    intructa7 o+ervarea

    itematic a

    copiior

    3, C$8t$#e$$ten'iei

    &e va reai#a prin pre#entarea unui perona78urpri# 4 5 u ca =ac8=ac. 5 u ca a adu o crioare, pe care nu o putem dec9ide pn a r itu activit ii. Ea i caut noi prieteni i de aceea a venit a#i, pentru c a au#it c noi nv m tocmai depre prie decurte. >iecare copi va numi un anima au o pare de curte careva deveni prietenu r u tii. &e eecut 7ocu cu tet i cnt 05 u tee mee: 5 u tee mee pe ap 8au du 5 u tee mee pe ap 8au du &tau cu capu8n ap i codi a8n u &tau cu capu8n ap i codi a8n u

    5 u tee mee noat n ia# 5 u tee mee noat n ia# %au din aripioare i ac mare 9a# %au din aripioare i ac mare 9a#

    converatia

    epicatia

    7ocu

    r u c de

    pu ,

    perni e,

    crioare8

    urpri#

    o+ervarea

    itematic a

    copiior

    aprecieri ver+ae

    ?,Anunt$#e$te&ei i $.2ie/ti7e".#

    8Pentru c ptmna aceata vor+im depre pri de curte ipentru c am v#ut intereeu votru pentru aceat tem, vpropun de urm o activitate n care am mut mai mute

    convera ia

    Turu

    o+ervarea

    comportamentuui

  • 7/24/2019 Puisorii o Zi

    9/11

    depre ee i puii or.&e pre#int centree de intere:

    a ectoru 3(C %E =A&J, copiii au de reai#at un pu##e cuprie din curtea +unicior. Ei tre+uie recunoac i

    denumeac ima$inie.a ectoru ?6?6(TECJ, copiii tre+uie deene#e iar+a dino$rada prior, prin traarea de inii verticae pe oaia de ucru.a ectoru % 8ACT6

  • 7/24/2019 Puisorii o Zi

    10/11

    coore#e primu i a doiea pui or. a A+iit i practice, copiii vor reai#a o mac9et. Ei tre+uie ipeac 9rtie mototoit pe pui orii din carton, care mai apoi vori a e#a i n o$rada prior, pe iar+. &e va pre#enta modeu i e vor da epica ii n re#ovarea arcini de ucru. &e pune accent peacurate ea ucrrii.a ectoru 3oc de ma, copiii vor primi, n co ue e, piee de pu##e, pe care mai apoi vor tre+ui e aam+e#e ate nct decopere ima$ini cu pri din curtea +unicior. &e va preci#a ca acet ector ete nevoie de ini te pentru a nu peria pui orii. Copiii vor identiica i denumi prie de curte i puii or. a ectoru ?i+iotec, copiii vor traa cu creionu verde iniiverticae pe oaia de ucru, repre#entnd iar+a din o$rada prior.&e are n vedere po#i ia a maa de ucru i mnuirea creionuui. %up maim HK minute, educatoarea va aten iona copiii dec9im+area centreor. &e va preci#a ca iecare copi, dupinai#area arcinior, ae n ordine materiaee de ucru. Copiiie vor depaa n ini te, pe rnd, a iecare ector de activitate.

    demontra ia

    7ocu

    creponat,

    ipici,

    avete

    umede,co uri cu

    im+ouri,

    ecuoane,

    ima$ini cu

    pri de

    curte

    aprecieri ver+ae

    ,O2 ine#e$8e#>.#&$n eii $0iu#$#e$

    #eten iei

    5e#utatee muncii or vor i a e#ate pe panouri, mac9et i vor i

    anai#ate.

    Educatoarea va pre#enta pentru iecare centru re#utatee, cernd

    copiior ta+ieac care unt coe$ii care au reai#at ce mai +ine

    tema.

    convera ia

    epica ia

    ucrrie

    copiior

    aprecieri ver+ae

    B,n/eie#e$

    $/ti7it1 ii

    &e vor ace aprecieri individuae i coective, aupra moduui cum

    au ucrat i a comportamentuui pe parcuru activit ii.

  • 7/24/2019 Puisorii o Zi

    11/11

    cotuma i i vor pre#enta pectacou n aa de port.