PsihomotricItate

5
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA Tipul lectiei: Preventia si terapia logopedica in tetrapareza spastica Scopul: dezvoltarea premiselor senzorio-motorii de articulare Obiective de referinta: - Receptarea semnalelor/stimulilor din mediul apropiat - Ascultarea si întelegerea mesajelor orale scurte exprimate de terapeut - Dezvoltarea aparatului fonoarticulator Obiective operationale: a) Domeniul cognitive - sa identifice obiectele reale din mediul proxim; - sa indeplineasca instructiuni simple; - exersarea proceselor initiale de atentie, memorare; - sa manifeste interes pentru verbalizare. b) domeniul afectiv: - sa manifeste interes pentru activitate; - sa fie motivat in implicarea in sarcini; c) domeniul psihomotricitate - sa manipuleze obiecte din mediul proxim; - sa imite comportamente nonverbale; - sa se orienteze in spatiu.

description

proiect de activitate didactica

Transcript of PsihomotricItate

Page 1: PsihomotricItate

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Tipul lectiei: Preventia si terapia logopedica in tetrapareza spastica

Scopul: dezvoltarea premiselor senzorio-motorii de articulare

Obiective de referinta:

- Receptarea semnalelor/stimulilor din mediul apropiat

- Ascultarea si întelegerea mesajelor orale scurte exprimate de terapeut

- Dezvoltarea aparatului fonoarticulator

Obiective operationale:

a) Domeniul cognitive

- sa identifice obiectele reale din mediul proxim;

- sa indeplineasca instructiuni simple;

- exersarea proceselor initiale de atentie, memorare;

- sa manifeste interes pentru verbalizare.

b) domeniul afectiv:

- sa manifeste interes pentru activitate;

- sa fie motivat in implicarea in sarcini;

c) domeniul psihomotricitate

- sa manipuleze obiecte din mediul proxim;

- sa imite comportamente nonverbale;

- sa se orienteze in spatiu.

Metode si procedee: explicatia, imitatia, gimnastica.

Materiale: mingii, carti, balonase de sapun, imagini.

DEMERSUL TERAPEUTIC

Page 2: PsihomotricItate

Momentele activitatii Activitatea logopedului Activitatea logopatului

I. Moment

organizatoric

Se asigura conditiile optime pentru desfasurarea

activitatii.

Se amenajeaza spatiul pentru acomodarea copilului.

Se organizeaza materialele necesare in procesul

terapeutic.

Copilul se acomodeaza

cu spatial.

II. Captarea si

orientarea

atentiei

Se realizeaza exercitii pentru captarea atentiei si

mentinerea acesteia cu ajutorul balonaselor de sapun.

Isi mentine sustinuta

atentia asupra

balonaselor de sapun si

urmareste miscarea

acestora in spatiu.

III.Anuntarea

scopului si a

obiectivelor

Se mentioneaza faptul ca se vor realiza exercitii pentru

formarea premiselor senzorio-motorii ce permit

dezvoltarea articularii.

Este atent.

a) Dirijarea

invatarii

Se vor folosi urmatoarele exercitii sub forma de joc,

fiind permanent insotite de verbalizare din partea

terapeutului, pentru incurajarea participarii copilului:

a) Exercitii pentru dezvoltarea respiratiei:

- mangaierea capului, a mainilor, a picioarelor, a

trunchiului;

- scuturarea palmelor;

- ridicarea bratelor (inspir) si coborarea lor spre

piept (expir).

b) Masajul facial:

- De la mijlocul fruntii spre tample;

- De la sprancene spre tample;

- De la coltul intern al ochiului spre coltul extern

(atat pe pleoapa superioara, cat si pe cea

inferioara);

- De la nas spre tample;

- De la comisura bucala la urechi;

Este atent si nu opune

rezistenta.

Page 3: PsihomotricItate

- De la mijlocul barbiei spre lobii urechilor;

- Miscari de jos in sus pe partea anterioara a

gatului;

- Miscari de sus in jos pe partea lateral a gatului;

- Netezirea concomitenta a obrajilor, miscarea

deplanadu-se spre urechi;

- Masaj in jurul gurii: de la mijlocul buzei

superioare catre mijlocul buzei inferioare.

Miscarea este circular;

- Miscari ale capului.

c) Gimnascica articulatorie:

- Deschiderea si inchiderea gurii;

- Rotunjirea buzelor si intinderea lor;

- Vibrarea buzelor;

- Ridicarea buzei de sus si coborarea buzei de jos

d) Obtinerea

performantei

Se incurajeaza manipularea obiectelor ce pot emite

sunete, jucariilor (ratuste de cauciuc, mingiune), a

cartilor cu support imagistic si identificarea

elementelor ce il pot motiva in a oferi un raspuns.

Este atent si motivate in

activitati.

e) Finalizarea

activitatii

Se vor oferi recompense sociale si materiale pentru

efortul depus, intarirea comportamentelor dezirabile si

motivare.