PROPUNĂTOR gr ii

13
PROPUNĂTOR: Prof. înv. preşcolar Chifan Maria Cristina UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit „Sfânta Marina”, Câmpulung NIVEL: I (grupa mijlocie) 1

description

proiect didactic

Transcript of PROPUNĂTOR gr ii

PROPUNTOR: Prof. nv. precolar Chifan Maria Cristina

UNITATEA DE NVMNT: Grdinia cu Program Prelungit Sfnta Marina, Cmpulung

NIVEL: I (grupa mijlocie)

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

UNITATEA DE NVMNT: Grdinia cu Program Prelungit Sfnta Marina, Cmpulung

NIVEL: I (grupa mijlocie)

TEMA ANUAL: CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMTIM?

TEMA ZILEI: Grdina cu flori

VARIANTA DE REALIZARE: Joc didactic + Activitate practic

DOMENII EXPERENIALE: D (Activitate matematic: Joc didactic: Numrm florile corect) + DOS (Activitate practic Flori pentru grdin)

FORMA DE REALIZARE: Activitate integratTIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi

DURATA: o zi

Activiti de nvare:ADP: ntlnirea de diminea: De vorb cu fluturaul!

Rutine: mi atept rndul!

Tranziii:Fluturaul joc cu text i cnt.ALA1: Art: Flori de pimvar colorare Construcii: Grdu pentru grdin asamblare, mbinare Joc de mas: Reconstituire flori

ADE: D (Activitate matematic - Joc didactic: Numrm florile corect ) +

DOS (Activitate practic - Flori pentru grdin)

ALA2: Jocuri de micare: Fluturii vin la flori

Zburm ca fluturaii

OBIECTIVE OPERAIONALE:

D (Activitatea matematic):

O1 ( s grupeze florile dup culoare;O2 ( s numere n limitele 1 5;

O3 ( s raporteze numrul la cantitate i invers;

O4 ( s precizeze locul fiecrui obiect n irul numerelor naturale folosind numeralul ordinal dar si cardinal.

DOS (Activitatea practic):

O1 ( s utilizeze tehnicile de lucru nsuite anterior (rupere, lipire);

O2 ( s aplice indicaiile educatoarei privind ordinea etapelor de lucru n realizarea temei;

O3 ( s coopereze cu colegii n realizarea lucrrii.

ALA (Activiti pe centre de interes):

Art: ( s coloreze dup contur;

( s foloseasc culorile adecvate. Construcii: ( s realizeze tema dat prin mbinare, asamblare, alturare;

( s coopereze cu colegii n realizarea temei. Joc de mas: ( s reconstituie imaginile din piesele date;

( s recunoasc ce reprezint imaginile. SARCINA DIDACTIC: gruparea elementelor dup culoare, numrarea succesiv de la 1 5 i invers, folosirea corect a numeralului ordinal, dar i cardinal.

REGULILE JOCULUI: va fi numit cte un copil de Flutura s extrag un plic de pe aripile lui, plic ce conine sarcina ce urmeaz a fi rezolvat; rspunsul corect va fi recompensat cu bomboane i aplauze.

ELEMENTE DE JOC: aplauze, mnuirea, recompensa, bti din palme.

STRATEGII DIDACTICE:(METODE I PROCEDEE: expunerea;

demonstraia;

explicaia;

conversaia;

observaia;

problematizarea;

exerciiul,

Turul galeriei.(MIJLOACE DE NVMNT: fie de lucru cu flori, creioane colorate, carioci, bagheta, truse construcii, vaze cu flori, flori, cub, medalioane cu flori, imagini cu flori, calculator, lipici, coli, cifre de la 1 5, carton, hrtie glasat, erveele.(FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual.

Material bibliografic:

M.E.C.I. , Curriculum pentru nvmntul precolar (3 6/7 ani); Jocuri didactice matematice pentru precolari, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1972;

Activitatea integrat n grdini ghid metodic, Editura DPH, Bucureti, 2008

Revista nvmntul Precolar Nr: 1 2/2011, Editura Arlequin, Bucureti, 2011

Neagu, Mihaela; Beraru, Georgeta, Activiti matematice n grdnini, Editura ASS, 1995.

CENARIUL ZILEIntlnirea de diminea: De vorb cu fluturaul - Salutul la sosirea n sala de grup extrag dintr-un scule un medalion i-l aaz la gt. Dup servirea micului dejun copiii se reunesc n semicerc spunnd:

Dimineaa a sosit

Toi copiii au venit,

n semicerc ne adunm

i frumos ne salutm.Prezena Dup ce ne-am adunat

i frumos ne-am salutat, Colegii ne-am ntlnit;

Cine oare n-a venit? (Se verific copiii abseni).

Calendarul naturii se lucreaz la panou:

anotimpul n care ne aflm;

ziua n care ne aflm;

ziua de ieri;

ziua de mine;

vremea de afar.

Rutine: mi atept rndul! deprinderea de a anuna prin ridicarea minii, cnd se solicit un anumit lucru.

Tranziia: Fluturaul joc cu text i cnt.La centre copiii vor colora flori de primvar, vor construi grdu pentru grdinia de flori i vor reconstitui imagini care apoi vor trebui recunoscute.

Tranziie: Fluturaul

n cadrul D copiii vor numra n limitele 1 5, vor recunoate cifrele, vor raporta numrul la cantitate i invers, vor preciza locul fiecrui obiect n irul numeric folosind numeralul cardinal, dar i ordinal, i vor recunoate vecinii.

Tranziie: nfloresc grdinile

DOS copiii vor rupe buci de hrtie glasat lipind-o dup contur, alegnd culoarea de pe medalion, pentru a realiza o grdin cu flori.

La final copiii vor executa jocurile de micare Fluturii vin la flori i Zburm ca fluturaii pe fond muzical adecvat.

DEMERS DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITIIOB.

OP.CONINUTUL

ESENIALIZATSTRATEGII DIDACTICE

METODE I PROCEDEEEVALUARE

1. MOMENTUL ORGANIZATORICSe creeaz condiiile psiho-pedagogice necesare unei bune desfurri a activitii: aerisirea slii de grup;

aranjarea mobilierului;

pregtirea materialului didactic;

introducerea copiilor n sala de grup.

ntlnirea de diminea: De vorb cu fluturaul salutul, completarea calendarului naturii, prezena la grup.

2. CAPTAREAATENEISe prezint Fluturaul surpriz. Fluturele are lipite pe aripioare cte un plic cu sarcinile pe care trebuie s le rezolve copiii, dar i o scrisoare care va fi citit:Azi sunt tare suprat

M-am ncurcat la numrat

i cifrele am uitat,

i v rog eu foarte mult

S m ajutai, s nu le mai uit.

S m ajutai,

S-mi artai

Ce putei s mai lucrai:

S lipii, s rupei,

Floricele s realizai,

Dar, ca s nu greii

Va trebui s v gndii!

Vrei sau nu S ma ajutai acum? - expunerea;

- observaia;

- explicaia.- frontal

3. REACTUALIZAREA CUNOTINELORCopiii se ndreapt spre cele dou centre deschise. Dup intuirea materialelor, se formeaz grupele de lucru.Art: colorez n contur imagilile;

Construcii: asambleaz grdu pentru grdin.

Joc de mas: reconstituiesc imagini.

Tranziie: Fluturaul

- exerciiul;- explicaia- pe grupe;

4. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELORSe prezint copiilor tema i obiectivele propuse pe nelesul lor. Vom desfura jocul numit Numr florile corect, pentru ca Fluturaul s nu mai fie suprat i s-i aminteasc s numere. Va trebui s numrm i s aezm florile la vaze dup culoare. Dup rezolvarea sarcinii, vom realiza i noi flori pentru grdin, pentru ca fluturaii s aib unde zbura.

- expunerea;- explicaia.- oral

- frontal

5. DESFURAREA ACTIVITII(explicarea regulilor de joc i demonstrarea lui)D

Voi nominaliza un copil cu ajutorul unei baghete date de flutura, care va lua n ordine cte un plic de pe aripile lui, care sunt numerotate de la 1 la 5, fiecare coninnd o sarcin ce va urma a fi rezolvat. Rezolvarea corect a sarcinii va fi recompensat cu fee zmbitoare i bomboane.Se va realiza jocul demonstrativ, pentru nelegerea modului de desfurare a jocului, dup care se va trece la executarea propriu zis a lui.

- explicaia;- demonstraia;- observaia;- exerciiul.- oral

- frontal

6. OBINEREA PERFORMANEI(executarea jocului)O1,O2,

O3,O4Proba nr. 1: Grupeaz florile dup culoare de pe medalionul tu i aaz cifra corespunztoare.Proba nr. 2:

Aaz n prima vaz o floare portocalie;

Aaz n a cincea vaz 5 flori roze;

Aaz n a treia vaz 3 flori roii;

Aaz n a doua vaz 2 flori mov;

Aaz n a patra vaz 4 flori albastre.

Proba nr. 3:Se ridic n picioare i bat din palme de tot attea ori acei copii care au pe medalion tot attea flori ct arat cifra de pe cub.Proba nr. 4:

Aaz n ordine cresctoare i descresctoare cifrele de la 1 5, apoi cheam un coleg s arunce cu cubul i s arate vecinii cifrei de pe cub.

Porba nr. 5:Realizai flori pentru grdina cu flori, pentru ca Fluturaul nostru s aib unde zbura.

Tranziie: nfloresc grdinile

- exerciiul;- explicaia;

- problematizarea;

- observaia- oral

- frontal

7. ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI DE CUNOTINEDOSO1,

O2,

O3Se grupez copiii n 5 subgrupe dup culoarea florilor de pe medalion n ordine cresctoare a numerelor de pe ele. Se intuiesc materialele didactice de pe mese i se va explica modul de realizare a lucrrilor:- se rup buci de hrtie glasat;- se pune lipici pe buci i se lipesc pe coala de hrtie respectnd conturul florii;

- se efectueaz exerciii de nclzire a muchior mici ai minii:

1.Bate palmele uor,Bate palmele de zor!Unu, doi,trei!Unu, doi, trei!

2.Eu strng pumnii i-i desfacDegetelor fac pe plac.Unu-doi, unu-doi,Toi suntem acum vioi!

3.Plou uor. S auzim!Cu vrful degetelor masa lovim.Plou mai tare. Ploaia tot vine, Lovim cu degetele bine. Se trece la realizarea lucrrii propriu-zise. n timp ce copiii execut lucrrile, voi trece pe la fiecare grup pentru a-i ndruma, stimulndu-le ncrederea n forele proprii.

Dup terminarea lucrrilor, se organizeaz o expoziie cu lucrrile lor i i vor exprima preferinele i prerile cu privire la lucrrile colegilor.Se va trec la jocurile de micare Fluturii vin la flori i Zburm ca fluturaii pe un fond muzical adecvat.

- explicaia;- exerciiul;

- observaia;

- demonstraia;

- conversaia;

- Turul galeriei

- pe grupe

9. REALIZAREA FEEDBACK-ULUISe realizeaz pe tot parcursul activitii prin ntriri pozitive ale rspunsurilor fiecrui copil, prin ncurajri.

10. EVALUAREAVoi face aprecieri generale/globale i individuale asupra modului cum s-au comportat la activitate i ct de activi au fost, dup care urmeaz recompensa oferit de Flutura ca drept mulumire c l-au ajutat.

- conversaia;- recompensa- individual- frontal

PAGE 10