Proiectul Meu Pt Comisia Invatatorilor

8
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Salcea CLASA: a II-a A DATA: 11.12.2014 PROPUNĂTOR: prof. înv. primar Beresca Mihaela ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale naturii DISCIPLINA: MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI UNITATEA TEMATICĂ: Ținuturi îndepărtate SUBIECTUL: Înmulţirea când unul dintre factori este 6 FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată TIPUL LECȚIEI: de fixare și sistematizare a cunoștințelor SCOPUL: Consolidarea, sistematizarea cunoştinţelor şi exersarea deprinderilor dobândite de elevi cu privire la algoritmul înmulţirii numerelor naturale de la 0 la 10 ; COMPETENȚE SPECIFICE : MEM 1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate 1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume,diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs,factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, <,>, =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme 3.2. Realizarea unor investigaţii simple şi rezolvarea de probleme nonstandard prin observarea şi generalizarea unor modele sau regularităţi din mediul apropiat 4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii,fenomene, procese simple

description

proiect didactic

Transcript of Proiectul Meu Pt Comisia Invatatorilor

Page 1: Proiectul Meu Pt Comisia Invatatorilor

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială SalceaCLASA: a II-a A DATA: 11.12.2014PROPUNĂTOR: prof. înv. primar Beresca MihaelaARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale naturiiDISCIPLINA: MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUIUNITATEA TEMATICĂ: Ținuturi îndepărtateSUBIECTUL: Înmulţirea când unul dintre factori este 6FORMA DE REALIZARE: Activitate integratăTIPUL LECŢIEI: de fixare şi sistematizare a cunoştinţelor SCOPUL: Consolidarea, sistematizarea cunoştinţelor şi exersarea deprinderilor dobândite de elevi cu privire la algoritmul înmulţirii numerelor naturale de la 0 la 10 ;

COMPETENŢE SPECIFICE : MEM1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume,diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs,factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, <,>, =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme3.2. Realizarea unor investigaţii simple şi rezolvarea de probleme nonstandard prin observarea şi generalizarea unor modele sau regularităţi din mediul apropiat4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii,fenomene, procese simple5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x;a±b±c=x în concentrul 0-1000; a·b=x; a:b=x, înconcentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice CLR 1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare diferite;2.1 Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare; 3.2. Desprinderea semnificaţiei globale a unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscutMM3.1. Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical

Page 2: Proiectul Meu Pt Comisia Invatatorilor

DP 2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate

Obiective operaţionale: O1-să efectueze corect exerciţiile de calcul mintal;O2 – să opereze corect cu terminologia matematică specifică înmulţirii: factor, produs, semnul operaţiei de înmulţire; O3- să efectueze operaţii de înmulţire când un factor este 2,3,4,5 sau 6; O6- să aleagă răspunsul corect pentru înmulţirile date;O4 – să afle un factor necunoscut când se cunosc celălalt factor şi produsul;O5 – să opereze corect cu noţiunile: „de … ori mai mare”, “triplul”, “împătritul”, “încincitulul”,O 6-Să identifice diverse medii de viaţă precizând caracteristicile;O 7-să asambleze piesele de puzzle într-o imagine corectă;O8- să exprime obiectiv atitudinea manifestată de propria persoană în timpul lecţiei;

Strategii didactice:Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, problematizarea, explicaţia, exercițiul, munca independentă, jocul ;Mijloace de învăţământ: planșe, fişe de lucru,computer, videoproiector, ecran, puzzle cu textul liric; Forme de organizare : frontală, individuală.

Bibliografie :Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S., 2012;,,Metodica predării matematicii la clasele I-IV”, Ioan Neacșu, Editura Didactică și Pedagogică – București, 2004;Adina Grigore ,,1000 exerciții și probleme”, Editura Ars Libri, Argeş, 2014;www.didactic.ro

Page 3: Proiectul Meu Pt Comisia Invatatorilor

EVENIMENTELE LECŢIEI

COMP.SP.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI(Conţinutul ştiinţific)

STRATEGII DIDACTICE EVALUAREMetode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Forme de organizare

1. Momentorganizatoric

. Se va asigura un climat educaţional favorabil bunei desfășurări a lecției.

Conversaţia

2. Reactualizareacunoștințelor anterioare

MEM1.5

DP1.12.1

Se verifică rezolvarea temei pentru acasă atât din punct de vedere cantitativ, cât şi calitativ.Elevii lucrează independent un exercițiu- fișă de lucru(Anexa 1)Prin sondaj,se verifică corectitudinea exercițiilor lucrate pe fișă.Jocul: „Vreau să fiu....!”Elevii scriu pe globuri o calitate de care vor da dovadă în timpul lecţiei şi apoi împodobesc cu acestea un brad. Exemple: activ, atent, cuminte, curios, descurcăreţ, disciplinat, inteligent, isteţ, îndrăzneţ, , ordonat, , prietenos, rapid,

ConversațiaExercițiulMunca independentă

Fișă de lucruGloburi din carton

FrontalIndividual

Observaţia sistematicăAprecieri verbale

3. Captarea atenţiei CLR2.1MM3.1

Se prezintă un material Power Point;Elevii citesc mesajul primit de la renul Rudolph și stabilesc demersul acțiunilor pe care le vor întreprinde.Se interpretează cântecul „Eu sunt renul lui Moș Crăciun”.

ExpunereaCalculatorvideoproiector Prezentare PPT

Frontal Observaţia sistematică

4. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor

Se anunţă tema şi obiectivele lecţiei pe înţelesul elevilor.Li se propune elevilor să contribuie prin lucrul individual şi în grup, la rezolvarea situației problemă ivite. Pentru ca acest lucru să fie posibil, vor trebui să rezolve diverse exerciții de înmulțire, să recunoască diverse medii de viață și alte caracteristici ale unor animale.

Conversaţia

Planșă cu traseul lui Rudolph

Frontal Observaţia sistematică

Page 4: Proiectul Meu Pt Comisia Invatatorilor

5. Dirijarea învăţării

MEM1.5.

1.6.

3.2.

4.2.

5.2.

MEM1.5.

1.6.

Se antrenează elevii în efectuarea unor operații de calcul mintal.( Anexa 2)

Se prezintă slide-ul cu imaginea de la Polul NordExercițiul nr 1: „Scrie prin adunare repetată înmulțirea de pe fiecare focă”(Anexa 3)Exercițiul nr 2: „Desenează câte un fulg de nea pe banchiza din dreptul rezultatelor corecte.”(Anexa 3)Exercițiul nr 3: „Unește fiecare rezultat cu iglu-ul corespunzător.” (Anexa 3)Exercițiul nr 4: „Adevărat sau fals.” (Anexa 3)Stabilesc valoarea de adevăr pentru informații legate de Polul Nord.Se prezintă slide-ul cu Africa,Deșertul Sahara.Exercițiul nr 5: „Din succesorul numărului scris pe cămilă, scade produsul numerelor de pe scorpion.” (Anexa 4)

Exercițiul nr 6: „Un factor este chiar numărul de pe fenec, al doilea este de două ori mai mare. Care este produsul?” (Anexa 4)Exercițiul nr 7:„ Micșorează cel mai mic număr impar scris cu 3 cifre consecutive cu încincitul numărului 7.” (Anexa 4)Exercițiul nr 8: „Într-o oază sunt 6 cămile și de 8 ori mai mulți struți. Câte picioare sunt în oază?” (Anexa 4)

ExercițiulProblematizarea

ConversaţiaProblematizarea Exercițiul

ExercițiulProblematizareaExercițiul

ProblematizareaExercițiulExpunerea

ProblematizareaExercițiul

ProblematizareaExercițiul

ProblematizareaExercițiul

Calculator videoproiector Prezentare PPT Fișă de lucru Piese puzzle

Fișă de lucru Piese puzzleFlipchart

Fișă de lucru Piese puzzle

Fișă de lucru Piese puzzleFlipchart

Fișă de lucru Piese puzzle

Flipchart

FrontalIndividual

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Evaluarea individuală

Evaluarea individuală

Aprecieri verbale

Evaluarea individuală

Evaluarea individuală

Aprecieri verbale

Evaluarea individuală

Aprecieri verbale

Page 5: Proiectul Meu Pt Comisia Invatatorilor

3.2.

4.2.

5.2.

Se prezintă slide-ul cu zona de pădure.Exercițiul nr 9: „Într/o pădure sunt conifere si foioase. Coniferele reprezintă cel mai mare număr par de trei cifre identice. Foiasele reprezintă înșesitul celui mai mic număr par de două cifre. Câți arbori sunt în acea pădure?” (Anexa 5)Exercițiul nr 10: „Află termenul necunoscut din exercițiul de pe animalul omnivor.” (Anexa 5)Exercițiul nr 11: „Rezolvă exercițiul de pe animalul ierbivor.”(Anexa 5)Exercițiul nr 12: „Compune o problemă după exercițiul de pe pasărea care reprezintă „doctorul pădurii”. 5+ 5x8. (Anexa 5)

ProblematizareaExercițiul

Problematizarea

Exercițiul

Fișă de lucru

Flipchart

Fişe de lucru

Individual

Frontal

Evaluarea individuală

6. Obţinerea performanţei

7.Asigurarea retenției și a transferului

CLR2.1.3.2.1.4.

Elevii sunt invitați să așeze fiecare piesă de puzzle primită pe panoul suport pentru a afla mesajul pentru Moș Crăciun. După asamblarea pieselor puzzle elevii indentifică mesajul format dintr-un text liric,mai exact un fragment din poezia „Scrisoare” de Otilia Cazimir.Se va citi textul identificându-se cuvântul omonim din a doua strofă cu care elevii vor trebui să alcătuiască propoziții.

ProblematizareaExerciţiul

Exerciţiul

Planşă –piese puzzle

Planşă text liric

Individual

Frontal

Observarea sistematică

Aprecierea individuală şi globală

8. Încheierea lecţiei Se vor face aprecieri referitoare la modul cum s-a desfăşurat întreaga lecţie. Se vor nota elevii care s-au dovedit foarte activi.

Aprecierea verbală

Frontal Aprecierea globală