Proiectul Didactic.kk

15
PROIECT DIDACTIC. DATA: GRUPA: 36 (operator la calculatoare) DISCIPLINA : Birotica PROFESOR: Patrașco Ecaterina SUBIECTUL:CV-ul. TIPUL LECȚIEI : - mixtă DURATA: 90 minute LOCUL DE DESFĂȘURARE: laborator de informatică COMPETENȚE GENERALE : Analiza conceptului de CV. Exersarea abilităţii de a întocmi, (completa) un CV. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O 1 -identificarea elementelor unui CV. O 2 -însușirea regulilor de întocmire a unui CV. O 3 -explicarea conceptului de CV. O 4 -redactarea unui CV O 5 -evaluarea propriilor aptitudini și performanţe. RESURSE DE ÎNVĂȚARE : -procedurale: joc de rol, lecturare explicativă, dezbaterea, expunere, conversaţii, exemplificare, asalt de idei.

description

mmm

Transcript of Proiectul Didactic.kk

PROIECTARE DIDACTICA

PROIECT DIDACTIC.DATA:

GRUPA: 36 (operator la calculatoare)DISCIPLINA : BiroticaPROFESOR: Patraco EcaterinaSUBIECTUL:CV-ul.TIPUL LECIEI: - mixt

DURATA: 90 minute

LOCUL DE DESFURARE: laborator de informaticCOMPETENE GENERALE : Analiza conceptului de CV. Exersarea abilitii de a ntocmi, (completa) un CV.OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1-identificarea elementelor unui CV.

O2-nsuirea regulilor de ntocmire a unui CV.O3-explicarea conceptului de CV.

O4-redactarea unui CVO5-evaluarea propriilor aptitudini i performane.

RESURSE DE NVARE : procedurale: joc de rol, lecturare explicativ, dezbaterea, expunere, conversaii, exemplificare, asalt de idei. materiale: model CV simplu, model CV european, fie de aplicaie, marchere, tabl.MIJLOACE DE INVATARE: frontal, individual, pe grupe.Etapele leciei

(timp)Activitate profesorActivitate eleviMetode

Moment organizatoric

( 2 min) se verific prezena.

se asigura existena bazei materiale

se pregtesc elevii pentru o mai bun desfurare a orei. elevii i pregtesc cele necesare pentru lecie.

Captarea ateniei

(2 min)

Reactualizarea cunotinelor (20 min)Pe mesele elevilor vor fi aezate nite plicuri cu: un plan de activitate, raport, dare de seam, procese verbale, contract:Se realizeaz pe baza de ntrebri:ntrebrile din fi.1.Depistai din documentele date care este:

-proces-verbal, -plan de activitate

-raport

-dare de seam

-contract.

2. Dup care criterii ai depistat care sunt procesele-verbale. etc.

3.Care sunt prile componente al unui contract?4.Numii elementele principale ale unui raport?

5. De ce o dare de seam nu poate fi considerat un raport?

6. Privii atent procesul-verbal i depistai nclcrile fcute.Un elev povestete tema pentru acas.(alte elev completeaz)

Elevii deschid plicul i aleg toate documentele.-fiecare din aceste documente are prile sale componente ce se deosebesc unele fa de altele.Elevii rspund la ntrebrile propuse.Observarea

Chestionarea

Conversaia

Expunerea

Observarea

povestirea

Completai blazonul:BLAZONUL

Numii 2 elevi din clasa voastr care au fost angajai n cmpul muncii (au muncit).

Numii minim 3 elevi din clasa voastr care frecventeaz regulat orele i i fac temele contiincios.

Identificai doi elevi din clasa voastr care practic regulat un sport.

Enumerai minim 2 elevi din grupa voastr care a lucrat conform unui contract de munc.

Am observat ca sunt elevi care au muncit.Rspundei la ntrebarea:

-De ce avem nevoie atunci cnd ne angajm n cmpul muncii?

Voi tii ce este un CV?- elevii completeaz blazonul.Apoi ei spun cu voce tare ce au scris.

Se analizeaz fiecare rspuns.

Observarea

Conversaia

Anunarea noii teme

(2 min)Se anunta titlul noii teme: Cv-ulSe acroeaz la pinboard tema leciei. - elevii recepioneaz mesajul.

- elevii noteaz n caiete titlul leciei.Conversaia

Dirijarea

nvrii

(30 min)Ce este un CV?

Vreau s v spun c CV-ul este un document foarte important

Sarcina adevrat a CV-ului const n a-l determina pe angajator s v ofere posibilitatea de a obine un post de munc.

Definiia: CV-ul este o expunere a biografiei dumneavostr de munc a datelor despre studiile, calificrile i deprinderile necesare pentru practicarea muncii la care pretindei.Rspundei la ntrebarea:

-ce informaii trebuie s conin un CV

Acroez la pinboard prile componente a CV-ului.

Reguli de ntocmire a unui CV ncep cu un exemplu:Imaginai-v pentru un moment ca suntei directorul unei instituii care are un loc de munc vacant. Ai dat un anun n pres i ai primit numeroase CV-uri. Astfel ca pe biroul dumneavoastr se gsesc cteva CV-uri care trebuie citite.

Unul dintre aceste CV-uri se deosebete dintre toate i seamn mai degrab cu un eseu de 8 pagini unde candidatul povestete cum s-a certat cu prinii pentru ca voiau s-l trimit la o alta facultate, cum i dorea el nc din coala generala s lucreze n domeniu. n plus mai avea i cteva greeli de ortografie. Ce facei voi ca director?

-Nu mai citii, ai pus CV-ul deoparte.

Deci de aici rezulta urmtoarele reguli de ntocmire a unui CV. Profesorul acroeaz pe tabla regulile de ntocmire:

- acesta trebuie sa fie scurt i concis, sa aib minim 2 pagini.

- nu trebuie s conin greeli de ortografie. - se ntocmete pe hrtie de calitate.

Un alt CV se deosebete ca este scris de mn, iar scrisul nu este foarte lizibil. Dar d-voastr suntei o persoana serioas i acordai anse egale fiecrui candidat. La primele cuvinte pe care nu le nelegei foarte bine v narmai cu calm i ncercai s le descifrai. Unele dintre aceste reuii s le descifrai altele nu. Urmeaz i alte cuvinte greu de neles i deja v-ai pierdut rbdarea. n plus, afacerile firmei v preseaz, nu avei chiar asa mult timp la dispoziie. Ce facei? Punei acest CV deoparte nainte de al fi terminat de citit. Nu va mai ntrebai dac respectivul candidat este potrivit pentru post, daca are abilitile necesare.

Deci de aici rezulta nc o regul de ntocmire a unui CV. -Cv trebuie sa fie impecabil redactat pe calculator.

Un alt CV aflat pe biroul d-voastr este o copie fcut la xerox dup un CV original din aceasta copie nu se nelege mai nimic. Nu avei dact s-l aezai n teancul de CV-uri nesatisfctoare i care nu vor duce la invitarea pentru interviu a candidatului respectiv.

De aici rezulta o alta regula si anume:- CV nu trebuie sa fie foto copiat.

Mai citii cteva CV-uri i gsii civa candidai potrivii.

Tocmai atunci suna telefonul i trebuie s v ocupai de altceva. Nu mai avei timp pentru selecia CV-urilor. Aa c pe ultimele nu le mai citii i i spunei secretarei sa-i contacteze pe cei selectai pentru interviu.

De aici rezulta ultima regula de ntocmire a unui Cv si aceasta este: -CV-ul trebuie trimis cat mai repede posibil dup aflarea informaiei de angajare.Se cunosc mai multe tipuri de Cv-uri:

-cronologic- funcional

- combinat

- elevii sunt ateni i recepioneaz mesajul, exprimndu-i punctele de vedere:

--CV-ul este prea lung

--Candidatul se pierde n amnunte

--Exagereaz--i pune pe ,,tapet,, viaa personal--i plnge de mil--Se ,,da,, drept persecutat

--Precizeaz aspecte inutile i nerelevante

--Are greeli de ortografie

- elevii sunt ateni i noteaz n caiete aceste reguli de ntocmire a unui CV.

- elevii sunt ateni i recepioneaz mesajul.

-Elevii sunt ateni i recepioneaz mesajuli i exprima preri:

--Scrisul fiecaruia este o piatra de incercare

--Poti avea un scris caligrafic care sa nu spuna nimic

--In spatele unui scris dezordonat se ascunde o minte sclipitoare

--Folosete mijloacele moderne de redactare

--Daca nu le cunoti, nva-le!

Elevii sunt ateni, recepioneaz mesajul i i exprima prerile:

--Candidatul este neglijent

--Trateaz lucrurile cu superficialitate

--Nu este foarte interesat de post

--A trimis multe CV-uri i nu a dat importanta acestuia

- elevii noteaz n caiete aceasta regul.

- elevii sunt ateni i recepioneaz mesajul.

- elevii scriu n caiete aceasta regula.

-Elevii sunt ateni, recepioneaz mesajul i i exprima prerile:

--Candidatul este ezitant

--Nu este foarte interesat de postul respectiv

--Este neglijent si delastor

--Nu i organizeaz bine timpul

- elevii scriu in caiete acesta ultima regula.

s conin toate datele, realizrile noastre, activitile sunt prezentate n ordine invers astfel nct angajatorul s vad ce progres a fcut solicitantul.

care pune accent pe abilitile i realizrile solicitantuluila nceput sunt puse abilitile i realizrile apoi sunt enumerate activitile desfurate ntr-un interval de timpExplicaiaAnaliz

Sintez

Explicaia

Conversaia

Observarea

Explicaia

Observarea

Analiza

Analiz, sintez

Explicaia

Fixarea noilor cunotine i asigurarea feedback-ului

(30 min)

Profesorul mparte elevilor CV-uri.

Elevii depisteaz din ce categorie face parte fiecare CV.Joc de rol

1.Imaginai-v c urmeaz s participai la un concurs (sportiv, artistic, olimpiad etc.). Organizatorii i-au propus s editeze un catalog special, n care s-i prezinte pe toi participanii. n acest scop vi se cere o fotografie i un curriculum vitae.

-Se propune elevilor s aleag un CV i s-l completeze.

Apoi un elev va ndeplini funcia de organizator i l va alege pe acel elev care a completat corect CV-ul i va motiva alegerea fcut.

Bilanul leciei:

Am aflat

Mi-a plcut

Nu mi-a plcut

A dori s aflu

Reflexia zileiLa sfritul acestei ore m-am simit:

Rspundei pe o scara de la 1 la 5, dac considerai c tema este potrivit cerinelor voastre.

12345Asculta si retin aprecierile facute de profesor.

Notarea

(3 min)Se noteaz elevii cei mai activi, elevii care au rspuns tema pentru acas, se motiveaz fiecare not.

Tema pentru acas

(1min)Se precizeaz tema pentru acas: CV. ntocmirea unui CV.Elevii noteaz tema.

Fie pentru tabl.1. Reguli de ntocmire a unui Curriculum Vitae:

CV trebuie s fie scurt, concis Nu trebuie s conin greeli de ortografie.

Se ntocmete pe hrtie de calitate.

CV-ul trebuie sa fie impecabil, tehnoredactat la calculator.

CV-ul nu trebuie sa fie fotocopiat.

CV-ul trebuie trimis ct mai repede posibil dup aflarea informaiei de angajare.

2. Coninutul unui Curriculum Vitae:

a) Date personale:

-vrsta

-sexul

b)pregtirea profesional

-specialitatea

-performane

c)experiena n munc

d)informaii suplimentare

CURRICULUM VITAE

1. NUMELE_______________________PRENUMELE_______________

prenumele tatalui__________________prenumele mamei______________

2. DATA SI LOCUL NASTERII

Anul____________luna__________ziua_______localitatea_____________

Judetul_____________cetatenia___________________________

3. ACTUL DE IDENTITATE B.I SAU C.I

SERIA_______NR._____________ELIBERAT DE POLITIA___________

LA DATA DE_________________

4. DOMICILIUL STABIL:

Localitatea_________judetul__________strada________________Nr.____

Bloc______sc____apt_______telefon_______________________________

5. STUDII:

Elementare ____________________________________________________

Liceul________________________________________________________

Superioare_____________________________________________________

6.Sunt de profesie_______________________________________________

Am fost angajat:

a) Intre anii__________la_________________in functia de_____________

b) Intre anii__________la_________________in functia de_____________

c) Intre anii__________la_________________in functia de_____________

ULTIMUL LOC DE MUNCA

Societatea comerciala_______________________cu functia_____________

7. LIMBI STRAINE (VORBIT/SCRIS):

Perfect________________________foarte bine_______________________

Bine__________________________partial__________________________

8. CARNET DE CONDUCERE:

Categoria____________________amator/profesionist din anul___________

REFLEXIA ZILEI

La sfritul acestei ore m-am simit:

Rspundei pe o scara de la 1 la 5, dac considerai c tema este potrivit cerinelor voastre.

12345

REFLEXIA ZILEI

La sfritul acestei ore m-am simit:

Rspundei pe o scara de la 1 la 5, dac considerai c tema este potrivit cerinelor voastre.

12345