proiect_ridichea_uriasa

download proiect_ridichea_uriasa

of 5

Transcript of proiect_ridichea_uriasa

Scenariul zilei

Proiect didactic integrat

Educatoare:Mocan CorinaTema de studiu:Cand /cum si de ce se intampla?

Tema saptamanala:Legume de toamna

Tema zilei:Ridichea uriasaTipul de activitate:predare-invatareForma de realizare:Activitate integrata DLC +DECScopul activitatii: Formarea deprinderii de a audia cu atentie un text, a deprinderii de exprimare corecta si aplicarea cunostintelor in diferite contexte de lucru.Elemente componente ale activitatii integrateDomenii experientiale

1.Domeniul limba si comunicare Ridichea uriasa-lectura educatoarei

2.Domeniul estetic si creativ Ridichea-dactilopictura si picturaCentre de interes:

1.Centrul ARTA:Coloram si modelam ridichi

2.Centrul STIINTA: Pune in cos cate ridichi iti arata cifra! Sorteaza ridichiile dupa marime(mare-mic)

3.Centrul CONSTRUCTII:Ladite pentru ridichi de diferite marimiALA 21 Joc cu text si cant: Taranul e pe camp2 Dramatizare: Ridichea uriasaObiective operationale:ADE: DLCO1.Sa urmareasca cu atentie linia povestii, concomitent cu imaginile;O2.Sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare rostind clar si corect cuvintele si formuland propozitii corecte din punct de vedere gramatical;O3.Sa indice succesiunea momentelor povestii, asezand siluetele in ordinea logica ceruta de firul narativ al povestii; DEC

O1.Sa denumeasca materialele puse la dispozitie;

O2.Sa aplice culoarea pe suprafata de lucru fara sa depaseasca conturul;O3.Sa analizeze pe baza unor criterii clare lucrarea proprie si pe cele ale colegilor.

Activitati pe centre de interes ALA1 Centrul ARTA :

O1.Sa modeleze plastilina prin miscari circulare pentru a obtine ridichea.Centrul STIINTAO1.Sa reconstituie intregul din jumatati;O2.Sa faca corespondenta intre cifra si cantitate si invers;O3.Sa sorteze ridichiile dupa marime(mare mic).Centrul CONSTRUCTII

O1.Sa utilizeze corect materialul.Strategii didactice

Metode si procedee: conversatia,explicatia,expunerea,povestirea,trierea asertiunii.Material didactic:o ridiche uriasa,un cos cu ridichi,cosulete cu cifre(1-10),jumatati

de ridiche,fise de colorat ,culori,plastilina,acuarele,imagini din povesteaRidichea uriasa,fisa de evaluare, masti (catel,pisica,soricel),sort,palarie.Bibliografie:

1.Metodica activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii;

EdituraGheorghe-Cartu Alexandru,Craiova-2009;

2.Ghid pentru proiecte tematice

Activitati integrate pentru prescolari(3-5 ani)/DPH2008.

3.Activitatea integrata din gradinita-Ghid pentru cadrele didactice din invatamantul

preuniversitar,DPH-2008.

Eveniment

didactic Continutul stiintificStrategii

didacticeEvaluare

1.Organizarea

activitatiiSe amenajeaza spatiul educational.Se pregateste materialul didactic

Se organizeaza colectivul de copii.

2.CaptareaatentieiO voi face inca din cadrul intalnirii de dimi-neata cand le voi prezenta la noutatea zilei

sub forma de surpriza o ridiche uriasa.Conversatia

3.Anuntareatemei si a

obiectivelorLe propun copiilor sa inveselim ridicheauriasa .Astfel vor colora,vor modela,se vor juca cu ridichi, si vor asculta o poveste despreridichea noastra.ConversatiaObservareaComporta-

mentului

initial

interesul

pentru

activitate

4.DesfasurareaactivitatiiVoi prezenta copiilor centrele deschise si

obiectivele de realizat. Fiecare copil isi va

alege centrul la care va lucra.La sectorul Arta modeleaza surioare pentru ridichea noastra.La Stiinta sorteaza ridichiile dupa marime,

le pun in cosulete respectand cifra scrisa

pe cosulet .La Constructii realizeaza ladite pentru ridichi.Dupa ce copiii termina de rezolvat sarcinile le

spun copiilor ca in drum spre gradinita

ridichea mi-a spus o poveste si-i intreb daca

vor sa o asculte si ei.Povestea se numesteRidichea uriasa.Voi expune continutul povestii folosind

gestica,mimica si inflexiuni ale vocii.Pe masura ce voi povesti ,voi prezenta si

planse corespunzatoare fiecarei secvente.

Cu ajutorul intrebarilor copiii vor expune

continutul povestii conform planului

principal de idei redate prin imagini. Voi insista pe mesajul educativ al povestii

Unde-s multi puterea creste. Le propun copiilor sa jucam un joc Fals sau

Adevarat.-Povestea se numesteRidichea Rosie?

-Mosul a scos singur ridichea?-Baba a chemat catelul in ajutor?

-Catelul a chemat pisica in ajutor?

-Pisica a chemat soricelul?

-Mosul ,baba,catelul,pisica ,soricelul strigau :

Hei-rup,hei-rup?

Apoi copiilor li se cere sa aranjeze pe macheta

siluetele personajelor in ordinea pe

care o prezinta povestea si sa spuna care sunt primul, al doilea,...., ultimul.ConversatiaExplicatia

Exercitiul

Conversatia

Expunerea

Exercitiul

Trierea

asertiuniiGrupare

dupa marime

Recunoasterea cifrei

Raportarea

la numar

Expun

continutul

povestii

Raspund la

intrebari

cu ajutorul

paletelor

5.Obtinerea performanteiCopiii vor merge la masute unde vor avea de

rezolvat o fisa de evaluare (Taiepersonajele care nu apar in poveste).Apoi se asaza la masute unde vor picta ridichi.

Voi explica si voi demonstra modul de lucru

Incalzirea muschilor mici ai mainii.Voi urmari indeaproape fiecare copil,voi daindicatiile necesare pentru a termina lucrarea.

ExercitiulExplicatia

Demonstratia

ExercitiulRecunosc personajele

6.EvaluareaperformanteiDupa ce vor termina ,le vor aseza la panouri

si le voi cere sa le analizeze in functie de

acuratete,de terminarea lucrarii,de

respectarea cerintelor date.

Prin intermediul versurilor:Iata a mai trecut

o zi /Multe ati invatat copii/Iar acum ne

pregatim sa ne mai jucam putinle propun

copiilor o minidramatizareRidichea uriasaprecum si jocul cu text si cant:Taranul e

pe campTurul

galeriei

7.IncheiereaactivitatiiVoi face aprecieri asupra modului in care au participat la activitate.Conversatia