proiect_matematica

download proiect_matematica

of 8

description

proiect

Transcript of proiect_matematica

PROIECT DIDACTIC

Data: 02.02.2016Clasa/Elev: Cls. a III-a coala Gimnazial George Popa

Diagnostic: Aria curricular: Matematic i tiine ale naturiiDisciplina: Matematic Subiectul leciei: Recapitulare. Adunarea, Scaderea si Inmultirea numerelor naturale de la 0 la 10 000Tipul leciei: Fixare i consolidare

Obiective cadru:

1. Cunoaterea i utilizarea conceptelor specifice matematicii

2. Dezvoltarea capacitilor de explorare/investigare i rezolvare de probleme

3. Formarea i dezvoltarea capacitii de a comunica utiliznd limbajul matematic

Obiective de referin:1.1. s neleag i s utilizeze sistemul poziional de formare a numerelor naturale mai mici dect 10 000;

1.2. s scrie, s citeasc, s compare, s ordoneze, s fac estimri folosind numere naturale mai mici dect 10 000;

1.3. s efectueze operaii de adunare i de scdere cu numere mai mici dect 10 000;

( fr trecere peste ordin;

( cu trecere peste ordin.1.4. s efectueze operaii de nmulire cu numere naturale mai mici dect 10 000.

Obiective operaionale: O1 s ordoneze cresctor i descresctor numerele; O2 s rezolve operaii de adunare i scdere n concentrul 0 10 000; O3 - s rezolve probleme cu una sau dou operaii, cu plan scris; O4 - s efectueze nmuliri n concentrul 0 10 000, utiliznd tabla nmulirii;

Strategii didactice:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, prelegerea, demonstraia, exerciiul, jocul didactic. Mijloace de nvmnt: plan cu tabla nmulirii, fie de lucru.

Timp de lucru: 30 minuteModaliti de evaluare: continu i oral prin aprecieri verbale.

Bibliografie: Curriculum Naional, Programe pentru nvmntul primar, Bucureti: 2003;

Singer, M. (2005). Matematic manual clasa a III-a. Bcureti: Sigma.DESFURAREA ACTIVITIIEtapele lecieiObiective operaionaleConinutul lecieiMetode i mijloace

Activitatea profesoruluiActivitatea elevului

I. Moment organizatoric

1 minutPregtirea materialelor necesare pentru desfurarea activitii. Familiarizarea elevului cu mediul cabinetului i crearea unui climat psiho-afectiv optim.Se pregtete pentru activitatea didactic.Conversaia

II. Captarea ateniei

1 minutSpune o ghicitoare matematic:Sunt numrul nou

i m adresez vou:

Dac zece vine-ndat

i cu unu ... laolalt

Ct va fi? Spunei odat!Dezleag ghicitoarea.Conversaia

Prelegerea

III. Reactualizarea cunotinelor anterior nvate

5 minuteVerific cunotinele elevului despre operaiile matematice, terminologia corect (termeni, sum, desczut, scztor, diferena). D elevului spre rezolvare o fi (Anexa 1).Rspunde la ntrebrile primite i rezolv fia primit.ConversaiaExplicaia

IV. Prezentarea coninutului nvrii i dirijarea nvrii

8 minuteO1, O2, O3, O4

Propune exerciii de ordonare cresctoare i descresctoare a numerelor n concentrul 0 10000. Propune spre rezolvare exerciii i probleme utiliznd operaiile de adunare, scdere i nmulire. Ordoneaz corect cresctor i descresctor numerele primite.Rezolv corect exerciiile i probleme din fi.ConversaiaExplicaia

Demonstraia

Exerciiul

V. Obinerea performanei14 minuteO2, O4

D elevului o fi cu o floare pe a crei petale, frunze, respectiv codi sunt scrise operaii de adunare, scdere i nmulire. Rezolvarea corect a exerciiile conduce la descoperirea codul de colorare al florii. Anexa 4Rezolv corect fia primit.Jocul didactic

VI. ncheierea activitii

1 minutFace aprecieri asupra modului de desfurare a activitii. Se

recompenseaz copilul o ciocolat Kinder.i ia recompensa i merge la clas.

Fi recapitulativ1. Ordoneaz cresctor urmtoarele numere: 971, 8121, 2800, 8458, 1832, 100, 5640, 6220, 3, 7809, 1000.

2. Ordoneaz descresctor urmtoarele numere: 5000, 9999, 4960, 984, 7430, 107, 3478, 7432, 85, 10 000, 32.

3.Asociaza Dublul numarului 846 6365

Numarul de 5 ori mai mare ca 12735000

Insutitul numarului 501692

Triplul sumei 273 si 1751344

3. Calculeaz:

240 + 5 435 = 4 759 3 520 = 6 952 + 2 739 =

4698 + 3 958 = 9 545 4 782 = 9 000 5 983 =

3 Calculai, respectnd ordinea efecturii operaiilor:

3 x (6 +7) =

(5 289 + 2 980) 3 587 =

1 897 + (3 745 1 458) =

(57+23+20)x9 = 2236-(183-14x7) =

243 x 9 + 222 = 312 x 6 222 = 4.ARGUMENTEAZA

10Daca inmultim numerele din cerc obtinem.

Daca dublam suma numerelor din dreptunghi obtinem

Daca inmultim numarul din exteriorul figurilor geometrice cu numarul care se afla atat in dreptunghi cat si in cerc atunci obtinem..

PROBLEMA CU RIMALa moara lui Ionica,

Vine cu 165 saci-Georgica.

Si de 5 ori cate 9 Costica

Va intreb acum pe voi,

-Cu cati saci vin amandoi?

Intr-un cos sunt 222 oua,

Iar in altul de 2 ori cate 9.

De le punem la un loc

Si mai punem inca 8

Sa le adunam pe toate

-Cine poate?

5. O veverita strange 237 ghinde intr-o zi,iar prietena ei cu 147 ghinde mai putine.

Cate ghinde strang cele doua veverite intr-o saptamana?

14

100

127

7