PROIECT_MARSUPIALE

download PROIECT_MARSUPIALE

of 7

description

clasa a VI-a

Transcript of PROIECT_MARSUPIALE

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

CLASA.: a VI-a AARIA CURRICULAR: Matematica i tiinele ale naturii

OBIECTUL: Biologie- ZoologieUNITATEA DE NVARE: VertebrateTEMA: Mamifere marsupialele. Cangurul TIPUL LECIEI: Comunicare i nsuire de noi cunotine

SCOPUL LECIEI: implicarea activ a elevilor n achiziionarea i deducerea unor partiuclariti definitorii

ale mamiferelor marsupiale.

COMPETENE SPECIFICEC1:Identificarea unor grupe i specii de animale;

C2:Recunoaterea alctuirii generale a unui mamifer;

C3:Explicarea structurii si funciilor organismului unor vieuitoare;

C4:Utilizarea adecvat a terminologiei specifice biologiei.

COMPETENE DERIVATE:C1 - s enumere mamiferele inferioare;C2 s defineasc noiunea de marsupial;C3 - s stabileasc arealul de rspndire al marsupialelor;

C4 - s evidenieze influena mediului i modului de locomoie asupra alctuirii cangurului;C5 - s recunoasc influena modului de hrnire asupra dinilor cangurului;

C5 - s descrie nmulirea marsupialelor;C7 - selecteze caracterele comune i specifice cangurului i ornitorincului.

STRATEGIA DIDACTICa) Metode i procedee : conversaia euristic, observarea, problematizarea, explicatia, nvarea prin descoperire, ciorchinele, diagrama Venn.b) Mijloace didactice : prezentare Power Point, filme tematice, fie de evaluare, imagini videoproiector,calculator c) Forme de organizare : frontal, individual. BIBLIOGRAFIE:

1. A. Ionel, Z. Partin, Biologie-cls.VI, 1998, Ed. Humanitas, Bucuresti

2. M. Brnduoiu, C. Androne, Biologie-cls.VI, 2006, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucuresti.

3. I. Iordache, Metodica predarii biologiei, 1995, Ed. Universitatii Al.I. Cuza, Iasi

NR.CRT.ETAPELE

LECIEICOMPE

TENE DERIVATECONINUTUL LECIEITIMP

(min.)METODE I PROCEDEE

INSTRUMENTE DE EVALUARE

1.Moment organizatoric Elevii se pregtesc pentru or. Profesorul verific asigurarea material a leciei, noteaz absenii.3 ObservareaObservarea comportamentului elevilor

2. Reactualizarea cunotinelor anterioareC1C2Evaluarea noiunilor anterioare se va efectua pe baza unei fie de evaluare (anexa 2)Distribuirea fielor de lucru ce conin rebusul.Pe msura rezolvrii se verific i alte caractere ale ornitorincului: nmulire, caractere de inferioritate, prin comparaie cu iepurele de camp.

5Conversaia

Rezolvarea rebusului cu tema OrnitorinculAnaliza raspunsurilorProba oral

3. Captarea ateniei i enunarea obiectivelor

C1

Continuarea leciei valorific spiritul ludic al copiilor, unul dintre ei fiind solictat s rezolve un puzzle care la final, dezvluie imaginea unui cangur, fcndu-se astfel trecerea spre urmtoarea parte a leciei.Pe ecran va fi proiectat imaginea din puzzle mrit, i se vor identifica noiunile deja cunoscute de elevi.

3Observarea sistematic a elevilor

4.

Dirijarea nvrii noilor coninuturi

C1C2C3C4C5C6

Se scrie la tabl, respectiv pe caiete, titlul leciei.

Activitate frontal: Observnd imaginile proiectate, mpreun cu elevii se identific definiia marsupialelor i arealul lor de rspndire.

Se observ aspectul exterior al cangurului rou (forma, unele aspecte morfologice specifice ale capului, trunchiului, membrelor) corelndu-le cu modul de locomoie i modul de hrnire erbivor. Se reamintesc caractere similare ntlnite la iepurele de cmp.

Activitate individual: Pe msur ce elevii ajutai de profesor identific noi caractere, acestea sunt trecute n schema leciei sau de ctre elevi pe fiele cu o schem ciorchine. Activitate frontal: Elevii urmresc imaginile sau filmele referitoare la locomoie i identific modalitile de deplasare i adaptrile generate de acestea (salt) .

Activitate individual: Se observ craniul unui cangur, elevii fiind solicitai s identifice dinii abseni s coreleze cu cele nvate la iepurele de cmp. Se realizeaz corelaii structur funcie. Se insist pe faptul c dentiia erbivorelor este incomplet, lipsind caninii, se reactualizeaz rolul incisivilor i al mselelor.

Activitate frontal i individual: Dup observarea materialului legat de reproducere, elevii rein ideiile principale cu care completeaz ciorchinele.

Profesorul coordoneaz activitile i apreciaz rspunsurile originale oferite de elevi, solicit elevii s participe la completarea schemei de pe tabl, urmrete completarea schemei leciei de ctre elevi. Se observ videoproiector alte specii de canguri, i alte marsupiale, se prezint curioziti;facultativ, elevii pot fi solicitai s gseasc o explicaie pentru fauna att de diferit a Australiei n comparaie cu a altor continente.75

10

7

ObservareaConversaia euristicProblemati-

zarea

ObservareaConversaia euristic

Explicaia

Problemati-zarea

ObservareaConversaia euristic

Explicaia

Observaia

Explicaia

Problemati-

zareaProba oral

Verificarea completrii schemei ciorchineluiProba practic

Proba oral

Proba practic

Proba oral

5. Fixarea cunotinelor i feed-back-ulC7 Elevii sunt solicitai s identifice trei asemnri i trei deosebiri ntre cangur i ornitorinc5Instructajul verbalProba oral

6. Obinerea performanelorC1C2

Se distribuie elevilor fie de evaluare formativ (Anexa 3). Elevii rezolv cerinele din aceast fi. Exerciiul

Proba scris

7.Evaluarea formativC1C2

Se verific rspunsurile elevilor. Se apreciaz modul cum au fost realizate obiectivele operaionale.3Conversaia

Proba oral

AutoevaluareaInterevaluare

9.Transferul Profesorul asigur legtura dintre coninuturile acestei lecii i a celei care urmeaz Mamifere placentare.2ProblematizareaExplicaia

ANEXA 1

SCHEMA LECIEI

MAMIFERE MARSUPIALEMARSUPIALELE - sunt mamifere inferioare deoarece nasc _ _ _ _ _ _ _ _ (pui incomplet dezvoltai), care i continu creterea, hrnii cu laptele din marsupiul femelei.

ANEXA 2Data:Numele i prenumele: Clasa:FI DE EVALUARE FORMATIV ORNITORINCUL (Ornithorhynchus anatinus) - Evaluare

A.

1M

1. Are glande veninoase.

2O

2. Cmru ntlnit i la reptile.

3N

3. Blana impermeabil sau ....

4O

4. Folosit pentru cutarea hranei sub ap.

5T

5. Unde emise de prad i recepionate cu ajutorul ciocului.

6R

6. Membran ce constituie o adaptare la mediul acvatic.

7E

7. Ornitorincul este singurul mamifer de acest fel.

8M8. Insul din vecintatea Australiei, parte a arealului de rspndire.

B.

Originea (etimologia) cuvntului MONOTREM const n termenii din limba greac monos = unul, trema = orificiu. La ce caracteristic a ornitorincului se face referire ?ANEXA 3 Data: Numele i prenumele: Clasa: FI DE EVALUARENotai n dreptunghiuri i triunghiuri cte trei deosebiri ntre cangur i ornitorinc. Identificai trei asemnri ntre cele dou animale i notai-le n formele ovale.

MONOTREME

MARSUPIALEOrnitorincul

Cangurul

6. NMULIREA

1.RSPNDIRE

CANGURUL ROU

(Macropus rufus)

5. HRNIREA

2.MEDIUL DE VIA

4. LOCOMOIA

3. ALCTUIRE

Trunchiul

Capul

Membrele

Mamifere inferioare