proiect_lectie_1_sept_cl5_2014
-
Upload
georgiana-diana-mindrila -
Category
Documents
-
view
8 -
download
2
description
Transcript of proiect_lectie_1_sept_cl5_2014
PROIECT DIDACTICClasa: a V-a C Data: 01. 09. 2014 Disciplina: Dirigenie Tema: Cltoria spre a DEVENI Profesor: Ghedea Eudochia Timpul: 45min Obiective operationale: Elevul va fi capabil:
O1 S comunice despre sine, despre colegi; O2 S aranjeze n schem evenimentele semnificative din viaa lor ;03 - S aprecieze experienele din propria via ;04 - S potriveasc cuvintele /rimele unor versuri;O5 S traseze scopuri, idealuri pentru urmtorii ani de gimnaziu; O6 S se exprime corect respectnd eticheta culturii vorbii i comportamentale.
Strategii didactice: Comunicare, lectura expresiv, energizantul iragul perlelor, metoda semnificaiilor ascunse, graficul conceptual, discuie dirijat, concursul- bli, exerciiu creator, textele calchiate, autoevaluare.
1.Forme de organizare: frontal, de grup, individual.2.Resurse materiale: Proiect didactic, fie, desene, coli de hrtie, markere,nregistrri audio, citate.
Surse bibliografice: 1. www.didactic.ro, YouTube
SCENARIUL DIDACTIC Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode
EVOCARE
Creez climatul psiho-afectiv adecvat desfurrii leciei.
Pe un fundal muzical m prezint i citesc poezia ndemn Copiii mei cuochiseniniisufletplindebuntateLa nceput de an colarVreau s v tiu cu dor de carte.
Pii seme pe noua treaptncreztori n viitorn tot ce-i nou, ce v ateaptS devenii biruitori.
V fieviaaca unpomIar sufletul v fie pineCu gndul inspirai de bineS devenii cu adevrat OM.
i invit n cltorie cu trenul vieii spre A DEVENI. Poposim la staia nr.1 Clasa a V-a C. (Anexa 1.)
nainte de mbarca e nevoie s ne cunoatem. Propun Fia de prezentare. Fiecare elev va alege un simbol care- l reprezint. Cer s-i noteze numele i o trstur de caracter. (Anexa 2)
Citesc cteva trsturi, ncurajndu- i c sunt cei mai buni, i-i invit la o activitate frumoas, deschis, fireasc cu mult ncredere i sinceritate. Anun subiectul leciei i obiectivele Elevii i ocup locurile conform bulinei de pe ecuson. Sunt repartizai n 5 echpe. i pregtesc materialele necesare.
Ascult poezia.
Colega/ul mea/meu se numeteEl/ Ea este
Fiecare elev alege un simbol, noteaz numele, o trstur de caracter, apoi fiele sunt ataate pe posterul Trenul vieii
Noteaz tema n caiete.
Comunicare
Lectur expresiv
Energizantul iragul perlelor
Metoda semnificaiilor ascunse
Realizarea sensului
Un tren lung ne pare viaa...Unlungtrennepareviaa,netrezimnelmergnd,Frsnedmnoiseamaundene-amsuiticnd.Fericirilesuntstaii,undestmcte-unminut;Pncndsnedmseama,sun,pleac,atrecut..
Arztoridenerabdarenaintetotprivim,sajungemmaidegrablavreointce-odorim.
Netreczileleianii,clipescumpeidureri,noitrimhrniidevisurii-nsetaidupplceri
Repartizez prima activitate. Trenul vieii (Anexa 3)
Notai cele mai semnificative evenimente din viaa voastr.(pozitive/negative).Ex: S-a nscut sora mea/ am mers la grdini
Rog s discute n grupuri i s-i expun prerea despre evenimentele dominante/ comune.
Cror etape din via se potrivesc aceste timpuri? Ce experiene v-ai format n aceste perioade? Care credei c e cea mai frumoas etap? De ce ?
Rog s segmenteze pe imaginea de la tabl Treptele devenirii cele 2 etape din viaa lor: copilria i preadolescena. (Anexa 4)Ai pit prima treapt, primul pas, cu toat veseliaTrist n urm a rmas cu dor COPILRIA.Perseverent urc tot mai sus, pe treapt, cu decenE mult mister, mi place aici, salut PREADOLESCEN!
Citesc afirmaia lui Paolo Coelho (Anexa 5)
Cer s- i aminteasc versuri/cntece despre copilrie, nvtoare, coal Anun concursul- bli. Ofer premii pentu elevii care-i amintesc i recit cte un catren despre copilrie, profesor, coal.
Propun ca ei s potriveasc/ recunoasc unele cuvinte din versurile:1. A- nceput s rugineasc/ Frunza-n arbori i n vii. Drumurile ctre coal/ Snt iar pline de copii...
2.S trii ani muli, uori,/ Dulcii mei nvtori! Mult se cade, se cuvine / S v fie cald i bine!
3. Cartea e ca mama noastr, /Ea d sfaturi tuturor, neleapt, ajutor/Pentru toi ce vor s-i cear,/ D lumin tuturor. 4. Copilrie ppdie / Mai ieri n scrnciob noi ne-am dat/ Copilrie- ppdie, / Ce grabnic vremea te-a suflat!
5. O zi trecut fr fapte /care s-i fi rmas n minte/ n viaa ta e ca o noapte/ Sau ca un basm fr cuvinte.
Vizioneaz filmuleul Trenul Vieii
Completeaz fia propus
Cltorim n trenul vietii, tren permanent, Avem bilete pentru dus, fara abonament.
Vor trece n revist evenimente din viaa lor.
Cte un reprezentant din partea fiecrui grup vorbete despre evenimentele semnificative commune tuturor colegilor.
Rspund la ntrebri.
Plaseaz pe imagine semnele.
Urmresc i expun prerea.
Recit versuri.
Discut timp de 3 min , apoi recit , cnt
Potrivesc cuvintele.
Citesc variantele lor.
YouTube
Lectur expresiv
Graficul conceptual n baza fiei Trenul vieii.
Comunicare ghidat
Comunicare ghidat
Concursul- bli.
Lucru n grup.
Texte calchiate
REFLECII
Pentru orice cltorie trebuie s ne facem bagajul. Numii lucrurile necesare pentru o cltorie cu trenul. Dar pentru cltoria spre A DEVENI ? Cum ar fi bine s devenim ?
Ofer fiele valiz i cer ca fiecare s-i noteze obiectivul propus spre realizare n acest an.
Rog s vizioneze un filmule Bagajul vieii.
Roag cte un elev din fiecare grup s examineze ce ateptri/ obiective are profesoara n valiza dirigintei.
Ofer pentru fiecare elev pliante- surprise.(Anexa 6)
Elevii completeaz fia de autoevaluare. (Anexa 7)
Mulumete elevilor .
Numesc obiectele necesare.
Completeaz i aranjeaz fiele pe poster.
Vizioneaz un fragment.
Din fiecare grup cte un elev extrage din valiz o fi i o fixeaz pe poster , lng fiele elevilor.
Primesc pliantele , urmresc coninutul.
Completeaz fiele.
Mulumesc profesoarei.Discuie dirijat
YouTube
Valiza
Fi de autoevaluare
Eudochia Ghedea