Proiectclasaaiv d Stoianionut
-
Upload
mihela-mykela -
Category
Documents
-
view
213 -
download
1
description
Transcript of Proiectclasaaiv d Stoianionut
PROIECT DE LECIE
PROIECT DE LECIE
UNITATEA DE NVMNT: coala cu clasele I- VIII Dragalina
NVTOR: Stoian Ionut
CLASA : a IV-a D
DATA : 29.05.2009
OBIECTUL : Educaie fizic
EFECTIV : 15 elevi ( 5 fete i 10 biei)
LOC DE DESFURARE: sala de sport
TEME : 1. Joc dinamic pentru dezvoltarea indemanarii si aruncarea la tinta 2. Viteza de reacie i de execuie, la stimuli auditivi i vizuali, n aciuni motrice complexe
TIPUL LECIEI: intensiv.
SCOPUL: 1.-aruncare si prindere de pe loc si din deplasare ( aruncari lansate , azvarlite , la distanta , la partener )
2.-exersarea vitezei de reacie i de execuie la stimuli auditivi i vizuali.
OBIECTIVE DE REFERIN : 2.2.s execute un complex de dezvoltare fizic cu obiecte specifice;
2.3.s execute corect micrile comandate/ solicitate n ritm susinut, impus prin semnale vizuale, auditive;
3.1.s-i perfecioneze deprinderile motrice utilitar- aplicative ;3.3.s-i perfecioneze procedeele tehnice de baz ale probelor i ramurilor de sport pentru a le aplica;
5.2.s adopte un comportament adecvat n relaiile cu partenerii i adversarii.
OBIECTIVE OPERAIONALE: -sa execute corect principalele exercitii de dezvoltare fizica a segmentelor corpului ;
-sa aplice in intreceri deprinderile motrice corect insusite ( aruncare prindere ) specifice ramurilor de sport predate ;
-s-i perfecioneze viteza de reacie i de execuie, la stimuli auditivi i vizuali, n aciuni motrice complexe;
-s execute cu rapiditate i corectitudine aciunile comandate sau necesare la semnale vizuale i auditive;
-s manifeste corectitudine n desfurarea competiiilor, n relaie cu partenerii i cu adversarii; dorina de perfecionare i de auto depire;
s respecte deliberat regulile jocului stabilite in desfasurarea intrecerilor ;
METODE I PROCEDEE: explicaia, demonstraia, exerciiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.
MATERIALE FOLOSITE: stegulee, greuti, obstacole, fluier.
DURATA 50 minute.
DESFURAREA LECIEI
NR.
CRT.VERIGI
(ETAPELE LECIEI)
I DURATCONINUT
-MIJLOACE DE REALIZARE-
DOZAREFORMAII
DE
LUCRUINDICAII
METODICEEVALUARE
1.Organizarea colectivului de elevi
(3 minute)-alinierea;
-raportul;
-salutul;
-controlul echipamentului i verificarea strii de sntate;
-anunarea temelor i a obiectivelor;
-exerciii de ntoarceri de pe loc la stnga i la dreapta.-20
-20
-10
-10
-20
-40-n linie pe un rnd-Drepi!
-La stn-ga!
-La dreap-ta!-Receptivitatea i interesul elevilor.
-Rspunsul adecvat la comenzi.
2.Pregtirea organismului pentru efort
(5 minute)a). Mers i variante de mers:
-mers normal;
-mers pe vrfuri cu braele ntinse sus;
-mers pe clcie cu braele ncruciate la spate;
-mers ghemuit cu palmele pe genunchi;
-mers cu micri de relaxare;
b). Alergare i variante de alergare:
-alergare uoar;
-alergare de vitez;
-alergare cu genunchii sus;
-alergare cu pendularea gambei napoi;
-alergare cu schimbare de direcie;
-alergare cu pas adugat;
-exerciii de respiraie;
-mers n caden i formarea coloanei de gimnastic.a). 2 min.
b).2 min.
1 min.-n coloan cte unul
-n coloan cte unul
-n coloan cte trei-Cu stngul nainte, MAR!
-Nu tropii! Spatele drept! Mic braele!
-Sus braele!
-ndreapt spatele!
-Genunchii apropiai! Palmele se sprijin pe genunchi!
-Tragei aerul pe nas i l dai afar pe gur! La un pas inspirm, la urmtorul expirm!
-Nu tropii! Pstreaz distana!
-Sus genunchii! Mic braele! Gura nchis!
-Clciele la ezut! Gura nchis!
-Din alergare uoar, la semnalul fluierului schimbm direcia de alergare. Ultimul devine primul!
-Mic braele! Pstreaz distana!
*Variantele de alergare se alterneaz cu mersul normal.
-Tragei aerul pe nas i l dai afar pe gur! La un pas inspirm, la urmtorul expirm!
-Menine cadena! Spatele drept! Nu tropii!
-Prin centru, cte trei, MAR!
-Atenie! Stai!
*Se ia distan n lungime i n adncime.
*ntoarceri pe lungimea coloanei de gimnastic pentru formarea formaiei de lucru 3 x 5.-Corectitudinea execuiei variantelor de mers i de alergare.
-Observarea sistematic.
-Frecvena de execuie a micrilor.
-Amplitudinea actului respirator, coordonarea lui cu micarea braelor i pirea picioarelor.
-Aprecieri individuale i colective.
-Rspunsul adecvat la comenzi.
-Amplitudinea actului respirator, coordonarea lui cu micarea braelor i pirea picioarelor.
-ncadrarea n ritmul impus. Amplitudinea micrii braelor i oprirea la comand.
3.Influenarea selectiv a aparatului locomotor
(8 minute)Complex de exerciii cu stegulee:
I : P.I. -stnd deprtat, cu cte un stegule n fiecare mn:
T(- aplecarea capului spre stnga;
T(-revenire la P.I.;
T(-aplecarea capului spre dreapta;
T(-revenire la P.I.;
T(-aplecarea capului napoi;
T(-revenire la P.I.;
T(-aplecarea capului nainte;
T(-revenire la P.I.
II: P.I. -stnd , cu cte un stegule n fiecare mn:
T(-ridicarea braelor spre nainte sus, ridicare pe vrfuri;
T(-braele sus, revenire pe toat talpa;
T(- repetare T1 T(-revenire la P.I.
T(-T( = T(- T(III: P.I.- prin saritura apropiem picioarele , steagurile n mini pe lng corp:
T(- ducerea piciorului stang in lateral si desfacerea mainilor la nivelul umerilor ; T(- ridicarea mainilor pe langa urechi si a picioarelor pe varfuri ; T(-coborarea mainilor la nivelul umerilor si revenirea pe talpa piciorului T(-revenirea la pozitia initiala T5 ducerea picioruli drept lateral si desfacerea mainilor la nivelul umerilor ;
T6- ridicarea mainilor pe langa urechi si a picioarelor pe varfuri ;
T7- coborarea mainilor la nivelul umerilor si revenirea pe talpa piciorului ;
T8 revenirea la pozitia initiala ;IV: Stnd cu braele ndoite la piept , steguletele in maini
T1 T2 dou arcuiri napoi cu braele ndoite
T3 T4 dou arcuiri napoi cu braele ntinse lateral
T5 - T6 dou arcuiri cu braul stng ntins n sus, iar braul drept n jos
T7 - T8 dou arcuiri cu braul drept ntins n sus, iar braul stng n josV: P.I. -stnd , cu cte un stegule n fiecare mn:
T(-ducerea braului drept nainte, a braului stng lateral;
T(-T(-rsucire spre stnga, braele lateral;
T(-revenire , steagurile jos;
T(-T( (ducerea braului stng nainte, dreptul lateral) = T (-T(.
VI: P.I. -stnd , cu cte un stegule n fiecare mn:
T(-ducerea braelor n fa;
T2-aplecare n fa cu atingerea vrfurilor picioarelor;
T3- ridicarea bratelor la nivelul umerilor in fata
T4 revenirea la pozitai initiala VII: P.I.- stnd , cu cte un stegule n fiecare mn:
T(-T(-srituri cu picioarele deprtat n lateral i apropierea lor cu balansarea steagurilor prin lateral sus-jos;
T(-inspiraia-steagurile sus;
T(-expiraie-steagurile jos.
-desfurarea coloanei de gimnastic i depunerea obiectelor portative.3x 8t
3x 8 t
3x 8 t
3x 8 t
3x 8 t
3x 8 t
3x 8 t
3x 8 t
3x 8 t
-n coloan cte cinci-Prin sritur, deprtat, LUAT!
*Tempoul de execuie este lent.
-Prin sritur, picioarele apropiate, LUAT!
-Privirea nainte! Braele ntinse! Vrful apsat!
*Contactul cu solul pe toat talpa.
-Prin sritur, deprtat, LUAT!
-Prin sritur, picioarele apropiate, LUAT!
- Spatele drept - Palmele fata-n fata !
-Fr zgomot! Gura nchisa - Varfurile steguletelor ating varful picioarelor ! -Corectitudinea execuiilor.
-Localizarea micrii la nivelul articulaiei, cap-gt, amplitudinea micrii.
-Coordonarea micrilor la ntregul colectiv i echilibrul.
-Observarea sistematic.
-Aprecieri individuale i colective.
-Coordonarea micrilor la ntregul colectiv.
-Situarea segmentelor n planurile indicate, amplitudinea micrii.
-Localizarea micrii la nivelul taliei, situarea segmentelor n planurile indicate.
-Desprindere nalt, elastic, micrile braelor.
-Amplitudinea actului respirator.
4.Realizarea temelor
(20 minute)Tema nr.1: joc : Mingea la capitan - copii sunt impartiti in doua echipe asezate pe siruri . La cativa metri inaintea lor se plaseaza cate un copil capitanul cu fata spre jucatori . La comanda de incepere , capitanul arunca mingea primului jucator din sir , acesta o prinde si o arunca inapoi la capitan , apoi se aseaza ghemuit . Capitanul arunca mingea urmatorului s.a.m.d. Tema nr.2. : aruncare si prindere de pe loc si din deplasare ( aruncari lansate , azvarlite , la distanta , la partener ) ;
Joc : Mingea la perete
- in fata peretelui la 3-4 metri se traseaza o linie de aruncare pentru fiecare echipa .
Jocul incepe la semnal , primii elevi din fiecare echipa arunca mingea in perete in asa fel ca acesta sa ricoseze inpoi peste linia de aruncare . Al doilea elev o urmareste , o prinde si procedeaza la fel pana cand arunca si prind toti elevi .
Stafta : Intreg colectivul de elevi este impartit in echipe de cate 7 elevi , asezati in sir cate unul in fata liniilor de aruncare ;
Jocul incepe la semnal : - primii elevi din fiecare echipa trece prin jaloane , arunca mingea in perete , apoi se intoarce si o preda urmatorului elev din echipa . - 2 ori ; - 2 ori ; - 2 ori ; -coloan cte unul
-coloan cte unul -n coloan cate unul*Se explic elevilor tehnicile de execuie, cu demonstraie, pentru fiecare etap
-Corectitudinea i respectarea regulilor -Respectarea tehnicii de execuie.
-Rspuns prompt la comenzi, viteza de reacie i de execuie.
5.Dezvoltarea calitilor motrice de baz
(7 minute)Joc dinamic : Cursa pe numere
Clasa este mprit pe dou iruri paralele la intervale de dou lungimi de bra unul de cellalt. Componenii echipelor vor fi numerotai de la 1 la 7. La semnalul: Avem curs pentru numrul, numrul strigat din fiecare echip iese prin dreapta irului, ocolindu-l apoi pe ultimul i se ntorc la locul lor, relundu-i poziia iniial. Juctorul care ajunge primul va acumula un punct pentru echipa lui. Ctig echipa care a strns cele mai multe puncte.-de trei ori pentru fiecare numr-n coloan cte doi-Se explic, cu demonstraie regulile jocului.
-Avem curs pentru numrul!-Pstrarea intervalului.
-Respectare regulilor jocului.
-Alergare corect, promptitudinea rspunsului la semnal.
6.Revenirea organismului dup efort(reducerea marilor funciuni)
(4 minute)-mers cu micri de relaxare a membrelor inferioare i superioare;
-alergare uoar;
-mers cu exerciii de respiraie;-2-3 ture de teren-n coloan cte unul-Inspir pe nas! Expir pe gur!
-Scutur braele!-Testarea capacitii de revenire a elevilor.
7.Aprecieri i recomandri
(3 minute)-aprecieri asupra desfurrii orei;
-evidenieri pozitive i deficiene;
-recomandri pentru elevii care nu execut corect;
-aprecieri asupra comportamentului elevilor;
-alinierea, salutul i prsirea terenului de sport n mod disciplinat.-n linie pe un rnd
-n coloan cte unul