Proiectclasaa6 A

5
Proiect de lecţie Data: Clasa: a VI-a Disciplina : Biologie Profesor: Toth Toni-Florin Şcoala: Gimnaziul de Stat „Octavian Goga”Sighisoara Tema lecţiei: Mamifere inferioare. Ornitorincul şi cangurul Obiective operaţionale: O1: defineasca termenul “mamifer”. O2: Să recunoască mamiferele inferioare (cangurul şi ornitoricul). O3: Să enumere principalele caractere ale mamiferelor inferioare şi să evidenţieze legătura dintre structură şi funcţie. Metode şi procedee didactice: demonstraţia, observaţia (în prezentare animată), conversaţia, informatizarea, explicaţia. Material didactic: manualul, planşa, atlasul zoologic, cretă colorată, computer, material didactic computerizat (PowerPoint). 1

description

proiect

Transcript of Proiectclasaa6 A

Proiect de lecie

Data: Clasa: a VI-a

Disciplina : Biologie

Profesor: Toth Toni-Florincoala: Gimnaziul de Stat Octavian GogaSighisoaraTema leciei: Mamifere inferioare. Ornitorincul i cangurulObiective operaionale:

O1: S defineasca termenul mamifer.

O2: S recunoasc mamiferele inferioare (cangurul i ornitoricul).

O3: S enumere principalele caractere ale mamiferelor inferioare i s evidenieze legtura dintre structur i funcie.

Metode i procedee didactice: demonstraia, observaia (n prezentare animat), conversaia, informatizarea, explicaia.

Material didactic: manualul, plana, atlasul zoologic, cret colorat, computer, material didactic computerizat (PowerPoint).

Forma de activitate: frontal, individual, n perechi.

Categoria de lecie: comunicare i nsuire de noi cunotine.

Bibliografie didactic i de specialitate consutat:

manuale alternative; Metodica predrii biologiei;

Internet;

DESFURAREA LECIEI:

ETAPELE LECIEI

FORME DE ACTIVITATEACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITAI PROPUSE ELEVILOR

1. Captarea ateniei, stimularea interesului pentru orCONVERSAIE despre diversitatea lumii animale.

- Descriu animalele lor preferate.

2. Reactualizarea cunotinelor

activitate individual

COVERSAIE de verificare:

Care a fost ultima lecie studiat de voi? Ce alte tipuri de psri v-au mai fost prezentate?

ACTIVITATE N PERECHE:

se vor distribui fie de lucru elevilor

se discut rezolvarea fiei de lucru.

Pe baza cunotinelor din leciile anterioare, elevii rspund individual ntrebrilor adresate de profesor frontal Completeaz individual fiele de lucru distribuite.

3. Transmiterea i nsuirea noilor cunotine

activitate frontal

munc independent

OBSERVARE:

Dirijeaz activitatea de observare a materialului didactic i pune intrebri elevilor n scopul deducerii de ctre acetia a urmtoarei clase de vertebrate. Anun titlul leciei noi. Scrie titlul leciei pe tabl.

Adreseaz elevilor ntrebri n vederea definirii mamiferelor. Descrie alctuirea corpului la ornitorinc i cangur, att individual ct i comparativ.

Prezint elevilor imagini n atlase, precum i filmulee n care vor putea observa efectuarea saltului sau adpostirea puiului n marsupiu la cangur i notul, prezena epului otrvitor la ornitorinc. Completeaz schia leciei pe tabl.CONVERSAIE EURISTIC I PROBLEMATIZARE: Pune problema importanei i rolului acestor animale n natur.

Rspund ntrebrilor adresate.

Noteaz titlul leciei n caiete Deduc, mpreun cu profesorul, definiia mamiferelor. Observ

Noteaz schia leciei n caiete. Descoper i descriu rolul i importana acestor animale.

4. Fixarea cunotinelor Cere elevilor s:

defineasc mamiferele s prezinte alctuirea corpului la mamifere s precizeze rolul fiecrei componente, n parte. Recomand elevilor s citeasc lecia i din manual, de la pagina 105. Rspund individual cerinelor profesorului.

PAGE 1