proiect7

8
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA: Gimnazială „Alexandru Ştefulescu” Tg-Jiu PROFESOR: Bursuc Raluca-Georgeta OBIECTUL: Limba şi literatura română CLASA : a VII-a A SUBIECTUL: Verbul copulativ TIPUL LECŢIEI: reactualizarea cunoştinţelor anterioare, dobândire de noi cunoştinţe. COMPETENŢE GENERALE: Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale şi scrise în diferite situaţii de comunicare. Receptarea mesajului oral şi scris în diferite situaţii de comunicare. COMPETENŢE SPECIFICE: Respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi fraze. Respectarea normelor de ortografie şi punctuaţie în diferite texte. Alcătuirea unor propoziţii sau fraze corecte din punct de vedere gramatical OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1: sa dea definitia corecta a verbului; O2: sa identifice si sa exemplifice categoriile gramaticale ale verbului; O3: să cunoască modurile personale şi nepersonale ale verbului; O4: să identifice trasaturile verbului; O5: să analizeze morfologic si sintactic verbele;

description

proiect lectie pronumele clasa a7a

Transcript of proiect7

PROIECT DIDACTICCOALA: Gimnazial Alexandru tefulescu Tg-JiuPROFESOR: Bursuc Raluca-GeorgetaOBIECTUL: Limba i literatura romnCLASA : a VII-a ASUBIECTUL: Verbul copulativ TIPUL LECIEI: reactualizarea cunotinelor anterioare, dobndire de noi cunotine. COMPETENE GENERALE: Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale i scrise n diferite situaii de comunicare. Receptarea mesajului oral i scris n diferite situaii de comunicare. COMPETENE SPECIFICE: Respectarea normelor morfosintactice n propoziii i fraze. Respectarea normelor de ortografie i punctuaie n diferite texte. Alctuirea unor propoziii sau fraze corecte din punct de vedere gramatical OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul leciei elevii vor fi capabili: O1: sa dea definitia corecta a verbului; O2: sa identifice si sa exemplifice categoriile gramaticale ale verbului; O3: s cunoasc modurile personale i nepersonale ale verbului; O4: s identifice trasaturile verbului; O5: s analizeze morfologic si sintactic verbele; O6: s defineasc verbul copulativ; O7: s identifice verbele copulative i s alctuiasc propoziii cu acestea. STRATEGIA DIDACTIC:1. Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, analiza gramatical, munca individual i n echip, tehnica ciorchinelui, metoda cubului, turul galeriilor.2. Materiale, mijloace didactice i bibliografice:-manualul, tabla, creta, fie de lucru,coli A3, markere. - Metodica predrii limbii romne, C. Parfene, Ed. Polirom, Iai, 2008- Gramatica aplicat a limbii romne, Ada Iliescu, Ed. D. P., Bucureti, 20033. Forma de organizare: activitate frontal i individual4. Forma de evaluare: oral, continu 5. Durata: 50 de minuteSCENARIUL DIDACTIC:

NR.CRTEXPERIMENTUL INSTRUCIONALDURATAACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

1. Organizarea clasei 2Asigur linitea i disciplina n sala de clas. Solicit elevilor s-i pregteasc manualele i caietele pentru ora de limba romn. Stabilesc un climat favorabil de lucru.

Elevii se pregtesc pentru lecie.

2.Captarea ateniei i trezirea interesului pentru lecie 3mpart elevilor o fi cu un ciorchine necompletat(anexa1) i le spun c l vom completa mpreun cu tot ceea ce ine de verb.Elevii ascult explicaiile.

3.

Reactualizarea unor cunotine dobndite anterior

15 Solicit elevilor s rspund la ntrebri despre verb. - Ce este verbul?- Care sunt categoriile gramaticale specifice verbului?- Cum se clasific verbul (criterii de clasificare cu exemple)a)posibilitatea de a forma singure un predicatb)posibilitatea de a avea un complement directc)subiectul verbului exprimat prin nume de persoan-Care sunt funciile sintactice?Ofer un model de analiz pentru verbul predicativ

Elevii rspund la ntrebri i completeaz ciorchinele.

4.Enunarea subiectului i obiectivelor leciei

2Comunic elevilor subiectul leciei i obiectivele urmrite (Verbul copulativ). Scriu titlul leciei pe tabl.Elevii ascult obiectivele i i noteaz titlul leciei pe caiete.

5.

Dirijarea nvrii

20Se realizeaz o scurt discuie despre verbele copulative(definiie, exemple, model de analiz), dup care se mparte clasa n 6 grupe.Profesorul distribuie o fi de lucru fiecrei grupe (anexa2) i solicit elevii s rezolve cerinele. Dup rezolvarea sarcinilor, cere elevilor s i prezinte lucrrile oferind lmuriri acolo unde este nevoie . Rspund la ntrebri

Rezolv fia

Noteaz n caiete.

6.Evaluarea performanei 5Solicit elevii s rezolve fia de evaluare (anexa3).Elevii rezolv individual fia de evaluare.

7.Formularea de aprecieri asupra obinerii performanei

2Precizez rezultatele ateptate i sintetizez. Notez civa elevi care s-au remarcat prin rspunsuri.Elevii ascult aprecierile i recomandrile profesorului.

8.Asigurarea reteniei i a transferului 1Solicit elevii s efectueze ca tem pentru acas 1-2 exerciii din manual.Elevii noteaz tema pentru acas.

Anexa 2Sarcini de lucru pentru activitatea n echipeMetoda cubului

1. ntr-un scurt text, realizai descrierea colegului de banc folosind ct mai multe verbecopulative. Subliniai verbele copulative cu albastru, iar verbele predicative cu rou.

2. Compar verbele din prima coloan cu cele din a doua coloan i sintetizeaz observaiile fcute.

Copilul este la coal. Tata a ieit la poart. Ionel a rmas acas. Boierul a ajuns la palat.Copilul este cuminte.Tata a ieit inginer.Ionel a rmas repetent.Boierul a ajuns mprat.

3. Asociaz fiecrei propoziii din prima coloan litera care corespunde tipului de verbsubliniat:........A rmas uimit de not. A. Verb predicativ, mod indicativ ....... Elevul este n tabr. B. Verb copulativ i nume predicativ multiplu........Trebuia s fi mers cu mine. C. Verb copulativ, mod indicativ....... Clasa noastr este frumoas i primitoare. D. verb predicativ, modul conjunctiv........Nu tia s ajung acolo. E. Verb auxiliar F. Verb copulativ, modul conjunctiv

4. Analizeaz verbele din fraza dat: Zapada era sticloas i ei alunecau stranic. Uneori se ineau unul de altul. Alteori, sirul se rupea i cei din spate rmneau in zapada.

5. Aplic n enunuri cunosinele referitoare la valorile morfologice ale verbului a fi.

6. Identific verbele din enunurile urmtoare i argumenteaz alegerea fcut.

Copacii erau triti i singuri.Copila devenise ca o floare.coala era acolo.A nsemnat n calendar ziua aceasta.A fi sunat dac ajungeam.

Anexa 3FIA DE LUCRU

1. Formulai propoziii n care verbele ,,a iei, ,, a ajunge, ,, a nsemna i ,, a prea s fie att copulative ct i predicative.

2. Precizai ce valori poate s aib verbul ,, a fi i exemplificai.

3. Folosii n propoziii verbele ,, a fi, ,, a avea, i ,, a vrea cu valoare predicativ i cu valoare auxiliar.

Anexa 3FIA DE LUCRU

1. Formulai propoziii n care verbele ,,a iei, ,, a ajunge, ,, a nsemna i ,, a prea s fie att copulative ct i predicative.

2. Precizai ce valori poate s aib verbul ,, a fi i exemplificai.

3. Folosii n propoziii verbele ,, a fi, ,, a avea, i ,, a vrea cu valoare predicativ i cu valoare auxiliar.

Anexa 3FIA DE LUCRU

1. Formulai propoziii n care verbele ,,a iei, ,, a ajunge, ,, a nsemna i ,, a prea s fie att copulative ct i predicative.

2. Precizai ce valori poate s aib verbul ,, a fi i exemplificai.

3. Folosii n propoziii verbele ,, a fi, ,, a avea, i ,, a vrea cu valoare predicativ i cu valoare auxiliar.Anexa 1

VERBUL