proiect2

11
PROIECT DE LECŢIE Titlul lecţiei : Planul de afaceri Şcoala cu Clasele Prof. Clasa a VIII-a Disciplina: Educaţie tehnologică Mediul de instruire: Sala de clasă Modulul: Domenii profesionale Unitatea de învăţare: Planul de afaceri Nr de elevi: 20 A. Necesitatea studierii temei : Cunoaşterea planului de afaceri, a condiţiilor de elaborare şi a conţinutului stimulează infiinţarea unei afaceri. B. Structura logică a conţinutului lecţiei 85 Plan de afaceri Omul de afaceri Ideea unei afaceri Mediul de afaceri

description

proiect de lectie plan de afaceri

Transcript of proiect2

Page 1: proiect2

PROIECT DE LECŢIE

Titlul lecţiei: Planul de afaceriŞcoala cu Clasele Prof. Clasa a VIII-a Disciplina: Educaţie tehnologică Mediul de instruire: Sala de clasă Modulul: Domenii profesionale Unitatea de învăţare: Planul de afaceri Nr de elevi: 20

A. Necesitatea studierii temei: Cunoaşterea planului de afaceri, a condiţiilor de elaborare şi a conţinutului stimulează infiinţarea unei afaceri.

B. Structura logică a conţinutului lecţiei

85

Plan de afaceri

Omul de afaceri

Ideea unei afaceri

Mediul de afaceri

Page 2: proiect2

PLANUL DE AFACERIse întocmeşte pentru

INIŢIEREAunei afaceri

DEZVOLTAREAunei afaceri

RELANSAREA/REDRESAREA

unei afaceri

FUZIUNEA unor firme

DEZMEMBRAREAunor firme

OBŢINEREA DE FONDURI DE INVESTIŢII

CONDIŢII DE ELABORARE

a planului de afaceri

întocmitCONCIS

informaţiiRECENTE

uşor de PARCURS

să arate RISCURILE

să arate CONCURENŢ

Astudiu de

MARKETING să arate FURNIZORII

să arate CLIENŢII

să se bazeze pePLAN

FINANCIAR

să stabilească PROFITUL

să folosească eficientCAPITALUL-BUGETUL

să stabilească metodele de CONTROL- REVIZUIRE

86

Page 3: proiect2

Etapele elaborării planului de afaceri

C. Alte date:Experienţa anterioară de învăţare a elevilor

Cuvinte „cheie” Resurse materiale

* Elevii cunosc: - domeniile profesionale; - comportamentul în afaceri; - evoluţia piaţei muncii ; - protecţia mediului* Elevii au: - diferite fişe*Elevii pot: - să identifice diferenţele dintre domeniile profesionale, tipurile de medii de afaceri- să identifice diferenţele dintre poluarea naturală şi artificială

- mediu- poluare- ecologie- protecţie- plan de afaceri- om de afaceri- furnizori- clienţi

- imagini- manual-fişe de lucru-fişe de documen-tare

D. Obiectivele lecţiei:Capacitatea care se urmăreşte a se forma la elevi prin învăţare

Comportamentul prin care elevii vor proba capacitatea respectivă

Condiţiile în care vor lucra elevii pentru a realiza comportamentul

Criterii derealizare

(limita min.admisă)

O1- să explice care sunt pilonii de bază ai planului de afaceri

Prin enumerarea acestora

Elevii identifică pilonii de bază ai planului de afaceri; 80%

O2- să explice pentru ce se execută planul de afaceri ;

Prin enumerarea acestora

Elevii identifică pentru ce se execută planul de afaceri ; 80%

O3- să prezinte condiţiile de elaborare a planului de afaceri

Prin enumerarea acestora

Elevii identifică condiţiile de elaborare a planului de afaceri; 70%

O4 - să prezinte etapele elaborării planului de afaceri

Prin enumerarea lor Elevii identifică etapele elaborării planului de afaceri 70%

87

1. Situația economico-financiară

a firmei2. Scopul întocmirii planului de afaceri 3. Cerințele pieții

4. Sporul de productivitate

5. Previziunea economică

6. Stabilirea controlului

Page 4: proiect2

O5 - să prezinte conţinutul planului de afaceri

Prin enumerarea lor Elevii identifică conţinutul planului de afaceri; 70%

88

Page 5: proiect2

E. Strategii didacticeTimp Etape de instruire Arii de conţinut Metode de

învăţământMijloace de învăţământ

Forme de organizare a activităţiiProfesor Elevi Profesor Elevi

2′ 1. Secvenţa introductivă( discuţii pregătitoare)2. Crearea contextului:- se dau cuvintele „cheie”: mediu, poluare, ecologie,protec-ţie, plan de afaceri, om de afaceri, furnizori, clienţi-se caută corespondente în alte limbi (engleză, franceză)

-scriu cuvintele cheie în caieteconversaţia frontal

colectiv

individual

5′ 3. Transmiterea noilor cu-noştinţe- elaborează schema logică a conţinutului lecţiei

- ajută la elaborarea sche-mei logice a conţinutului

Plan de afaceri observaţiadescoperireaConversaţia

Met. ciorchinelui

Tabla,frontal

individualcolectiv

33′ 4. Fixarea ( feed-back)- împarte clasa în grupe de câte 4 elevi;-trasează sarcini fiecărei grupe:1- identificarea pilonilor planului de afaceri ;2- identificarea elementelor pentru care se face planul de afaceri ; 3- identificarea condiţiilor de elaborare a planului de afaceri 4- identificarea etapelor elaborării planului de afaceri5-identificarea conţinutului planului de afaceri.

- Se organizează în echi-pe de învăţare alcătuite din câte patru elevi.- ascultă lămuririle pro-fesorului.- Citesc informaţiile şi notează pe caiete

observaţiadescoperireaconversaţia

Met. ciorchinelui

Fişe de documentare

FrontalPe echipe de lucru

individualcolectiv

5′ 5. Proba de evaluare- se distribuie fişa de evaluare - elevii completează fişa Exerciţiul

fişa de evaluarefrontal individual

5′ 6. Secvenţa finală- notarea elevilor, tema pentru acasă - elevii îşi notează tema pentru

acasă F. Desfăşurarea lecţiei:

Nr Secvenţele Obiec- Activităţi desfăşurate Arii de Timp Metode şi Mijloace Forme de Obser-

89

Page 6: proiect2

crt instruirii tive conţinut (min) procedee didactice organizare vaţiiDe profesor De elevi0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 101. Secvenţa

introductivăSalută elevii, verifică prezenţa, cere elevilor să aibă pe bancă cele nece-sare lecţiei.

Pregătesc cele ce-rute. 2 Conversaţia Frontal

2. Captarea atenţiei

Stabileşte titlul lecţiei, adresând elevilor între-barea: „Ce credeţi că are la bază o afacere ?”

Elevii răspund : - de intervenţia omului

Planul de afaceri

2 Conversaţia problematizarea

ImaginiPlanşe

Frontal

3. Anunţarea titlului lec-ţiei şi a obiectiveloroperaţionale

Notează pe tablă titlul lecţiei şi prezintă pe scurt scopul acesteia

Elevii notează în caiete titlul lecţiei

3 Expunerea Frontal

4. Organizarea situaţiilor de învăţare pentru realizarea obiectivelor O1- O5

O1

O2

O3

O4

O5

Organizează clasa în grupe de câte 4 eleviÎmparte fişele de docu-mentare şi explică metoda de lucru

Se grupează

Ascultă explicaţii-le profesorului

Planul de afaceri

33 Expunerea, conversaţia

Conversaţia Fişe de documen-

tare Pe grupe

.

5. Conexiunea inversă

Solicită elevilor comple-tarea fişelor de evaluareEvaluează activitatea elevilorPrezintă fişele rezolvate.Oferă lămuriri şi trage concluzii.

Completează fişele evaluare

Ascultă

Pun întrebări

7

Conversaţia

Conversaţia

Fişe de lu-cru Frontal Studiu pe

grupe

6. Tema pentru acasă

Realizaţi un scurt eseu în care să prezentaţi un plan de afaceri

Notează tema.

Cer lămuriri.3 Explicaţia

90

Page 7: proiect2

PLANUL DE AFACERIare la bază PILONII

FIŞA DE LUCRU 1

Săptămâna trecută am fost cu un prieten , în vizită , la firma tatălui său, o firmă mică, frumoasă, de patiserie. Tatăl său ne-a spus că produsele de patiserie le distribuie la magazinele din tot oraşul. Am văzut cum se face aluatul, cum se coace .

Mi-a venit o idee. Am gândit că pot să-mi deschid şi eu o gogoşerie. M-aş descurca foarte bine, deoarece stau lângă şcoală şi staţia de autobuz. Este un mediu propice pentru gogoşeria mea, am mulţi cumpărători.

AFACEREA – reprezintă intenţia unei persoane de a desfăşura o activitate aducătoare de profit.

Trece în schema de mai jos, pornind de la cele prezentate, care sunt elementele de bază necesare pentru a porni o afacere.

91

Page 8: proiect2

PLANUL DE AFACERISe întocmeşte pentru

:

FIŞA DE LUCRU 2

Nu ştiam nimic despre afaceri, despre ce reprezintă o firmă. Am un prieten la Camera de comerţ şi mi-a dat primele informaţii. Am elaborat un Plan de afaceri şi am iniţiat o firmă. Am avut un buget mic şi lucrurile nu au mers cum aş fi vrut. Am zis că ar fi mai bine sa renunţ, să dezmembrez firma sau să fac fuziune cu o altă firmă.

Am fost nevoit să obţin un fond de investiţii de la o Bancă, pentru dezvoltarea afacerii. Aşa a început relansarea firmei.

Completaţi spaţiile libere ale schemei, pornind de la cele prezentate mai sus:

92

Page 9: proiect2

CONDIŢII DE ELABORARE

a planului de afaceri

FIŞA DE LUCRU 3

Am constatat că în reuşita afacerii mele un rol deosebit l-a avut planul de afaceri.În decursul timpului mi-am dat seama că pentru a-i convinge pe colaboratorii mei, planul de afaceri trebuie parcurs uşor, prezentat pe scurt, fară a-i plictisi pe aceştia, pe baza unui studiu de marketing , cu informaţii recente.

Este normal să te gândeşti la riscurile la care te angajezi , la concurenţa de pe piaţă, la posibilii clienţi.. Trebuie să alegi bine furnizorii de materii prime şi materiale, astfel încât să ai continuitate în producţie. Un bun plan de afaceri trebuie să aibă un plan financiar, cu un capital, urmărind un profit minim, dar şi metode de control .

Încercaţi să completaţi schema de mai jos, pe baza celor prezentate mai sus:

93