Proiect Unt

9
PROIECT DIDACTIC Colegiul Tehnic ‘GRIGORE ANTIPA’ Bacău Disciplina: M 3 : Efectuarea analizelor specifice în industria fermentativă Clasa: a IX – a E Specializare: Tehnician analize produse alimentare Unitatea de competenţă: Determină caracteristicile fizico-chimice Titlul lecției: Untul Tipul lecţiei: de comunicare și însușire de noi cunoștințe Timpul acordat: 50 min. Tabelul 1. Formularea obiectivelor operaţionale Obiectivele operaţionale Codu l Conţinutul Condiţiile de probare Criteriul de realizare acceptabil OC 1 Elevii sa defineasca untul 50% OC 2 Elevii să cunoască etapele principale ale fabricării untului. 50% OC 3 Elevii cunoască compozitia chimică a untului 50% OC 4 Elevii cunoască aspectele organoleptice şi defectele ce pot apărea la unt. 50%

description

proiect unt

Transcript of Proiect Unt

PROIECT DIDACTICColegiul Tehnic GRIGORE ANTIPA BacuDisciplina: M3: Efectuarea analizelor specifice n industria fermentativClasa: a IX a E

Specializare: Tehnician analize produse alimentare

Unitatea de competen: Determin caracteristicile fizico-chimice

Titlul leciei: UntulTipul leciei: de comunicare i nsuire de noi cunotineTimpul acordat: 50 min.

Tabelul 1. Formularea obiectivelor operaionaleObiectivele operaionale

Codul

ConinutulCondiiile de probareCriteriul de realizare acceptabil

OC1Elevii sa defineasca untul

50%

OC2Elevii s cunoasc etapele principale ale fabricrii untului.50%

OC3 Elevii s cunoasc compozitia chimic a untului50%

OC4 Elevii s cunoasc aspectele organoleptice i defectele ce pot aprea la unt.50%

Tabelul 2. Elemente de coninut ale obiectivelor operaionale

obiectivelor operaionaleDelimitarea coninutului pe obiective

Codul obiectivelor operaionaleElemente de coninut, conform manualului

OC1 Untuleste unprodus lactatfcut prin agitareasmntneisaulapteluiproaspt sau fermentat. Se consum ntins pe alte feluri de mncare, pe post decondiment, ajut la coacere, la realizarea de sosuri, sau pentru prjire.

Cea mai des ntlnit form de unt este cea obinut din lapte devac, dar se poate obine i din laptele altormamifere, inclusivoaie,capr,bivolisauiac. Untului i se pot aduga uneorisare,arome, sauconservani.

OC2Etapele principale pentru fabricarea untului: Smantanirea laptelui;

Pasteurizarea smantanii;

Maturarea fizica si biochimica a smantanii;

Baterea smantanii;

Spalarea si malaxarea untului;

Ambalarea

OC3Untul este un produs al crui component de baz este grsimea n care se afl dispersate substana uscat negras, ap i aer.

Componenii chimici ai untului sunt repartizai ntre faza gras i substana uscat negras, coninutul lor mediu variind, n cazul unui procent de 8284% grsime, astfel:

- faza gras, 82 84%- trigliceride 82%- fosfatide 0,2%- caroten 3 9 mg/kg- vitamina A 9 30 mg/kg- vitamina D 0,002 0,04 mg/kg- vitamina E 8 40 mg/kg- ap 14 16%- substan uscat negras 0,4 1,8 %- lactoz 0,1 0,3%- acid lactic 0,15%- substane azotoase 0,3 0,8%- sruri minerale- vitamina C 3mg/kg- vitamina B2 0,3mg/kg

OC4Caracteristici organoleptice

Aspectul si culoarea- culoarea untului este determinata de continutul de grasimi si de prezenta carotenului in lapte. De aceea untul fabricat in cursul verii are o culoare mai intensa decat untul fabricat in anotimpul rece.Dupa indepartarea ambalajului precum si in sectiune culoarea trebuie sa fie alb galbui pana la galben pai, uniforma in toata masa, cu luciu caracteristic la suprafata si in sectiune sau mat. Mirosul si aroma trebuie sa fie placute, caracteristice.Untul de calitate prezinta o aroma foarte bine evidentiata, fina.La nici un sortiment nu se accepta miros de acru, ranced, mucegai sau altfel de miros strain. Consistenta untul la temperatura de 10 - 13 C trebuie sa se prezinte ca o masa onctuoasa, compacta, omogena, nesfaramicioasa (la sortimentele unt extra, unt superior si unt de masa calitatea I). Gustul la sortimentele de unt extra si unt superior gustul este placut, de unt proaspat si smantana fermentata, cu o aroma evidentiata. In cazul untului de masa calitatea I intalnim un gust placut, specific de unt, suficient de aromat, iar in cazul untului de masa de calitatea a-II-a gustul este nespecific, usor acrisor, fara influente straine.Defecte ce pot aprea la unt: miros si gust de ranced,acru,de mucegai,de ulei datorita acidului linoleic.

Unt sfaramicios cand nu se respecta temperatura de maturare a smantanii

Unt cu pete,moale,cu picaturi mari de plasma sau zara etc.

Tabelul 3. Metodele de nvmnt

Codul metodelor

de nvmntMetodele de nvmnt

C1Conversaia de verificare

C2Expunerea

C3Explicaia

C4Exerciiul

Tabelul 4. Mijloacele de nvmnt

Codul mijloacelor de nvmntMijloacele de nvmnt

M1Videoproiector

M2

. Desfurarea n timp a activitilor din proiectul unitii de nvareTim-

pul,

n

min.Etapele

de

instru-

ireObiec-

tivele

opera-

ionaleConinutul

de

instruireActivitateaFormele de organizare a instruiriiMeto-dele

de

nv-

-

mntPro-

ble-

me-

le,

exer-ci-iile,

apli-ca-

iileResursele materiale

Mijloace de nvmnt

careMe-diul

de

in-stru-ire

cadrului didacticelevilor

Re-par-tiza-rea

sar-cini-lorPar-tici-pa-rea

elevi-lorDiri-jarea

acti-vitii

cuprind

mesaj

didacticfacili-

teaz

trans-miterea

mesa-jului

didactic

1234567891011121314

1Moment organizatoricAdreseaz elevilor formula de salut;

Face prezena.Rspund la salutul profesorului;

Privesc, ascult i rspund prezent la apel.FrontalSala de clas

4Verificarea cunotinelor generale despre lecia ce urmeaz a fi predat- Ce tii voi despre unt?

-Ce etape cunoatei de obinere a untului?Elevul A rspunde:

-Untul se obine din smntnElevul B rspunde:

Etapele principale de obinere a untului sunt baterea,malaxarea splarea .

Fron-talColec-tivDe cadrul didacticC1"

-Ce conine untul n cantitatea cea mai mare

-La ce folosim untul?

Elevul C rspunde:-Untul conine n cantitatea cea mai mare grasime.Elevul D raspunde:

-Untul l folosim n alimentaie, gastronomie etc.-

Fron-talColec-tivDe cadrul didacticC1"

1234567891011121314

11Crearea fondului aperceptiv- Cum ne putem da seama dac untul este bun sau nu?

Elevul A rspunde:

-Un unt este bun dac ndeplinete proprietile organoleptice conform STAS-ului i dup coninutul n grsime."""""

13Captarea ateniei

i interesului elevilor- Astzi vom vorbi despre unt.Ascult.

"""""

14Anunarea titlului lecieiScrie pe tabl titlul leciei.Privesc, ascult i noteaz pe caiet""""

16Anunarea obiectivelor operaionaleOC1 OC4

Tabelul .1.Spune i scrie pe tabl obiectivele operaionale,.Privesc, ascult i noteaz pe caiet""""

21Prezentarea

coninuturilor noiOC1 OC4Tabelul 2.Prezint coninuturile noi.

Privesc, ascult i noteaz pe caiet

"""C 2-C3

C4M1

M2M1"

42Realiza-

rea

conexi-unii inverseOC1 OC4-Care este definiia untului?-Care sunt etapele principale de obinere a untului?

-Care este compoziia chimic a untului?

-Care este material prim pentru unt?-Care sunt aspectele proprietilor organoleptice ce le ntalnim la unt?-Care sunt defectele ce pot aprea la unt?Elevul A rspunde conform

tabelului 2.

Elevul B rspunde conform

tabelului 2.

Elevul C rspunde conform

tabelului 2.

Elevul D rspunde conform

tabelului 2.

Elevul E rspunde conform

tabelului 2.

Elevul F rspunde conform tabelului 2.

50Prezentarea unei aprecieri generale privind activitatea desfurat de eleviV mulumesc pentru atenia acordat!Ascult.