Proiect UE
description
Transcript of Proiect UE
Proiect didacticla dirigenție
Subiectul: “Europa, uniune a națiunilor libere.”
A elaborat:Bîrsan Valentina
Grupa 303
A consultat: Jechiu Natalia
Învățătoare în clasa a IV-a „A”
Chișinău, 2015
Data: 09.03.15Instituția: Liceul Teoretic „Iulia Hasdeu„Disciplina: Dirigenție Clasa: a IV-a “A”Subiectul lecției: „Europa, uniune a națiunilor libere.”Tipul lecției: mixtăDurata: 45 minuteCompetențe specifice:
Descrierea situațiilor, faptelor și proceselor istorice.
Obiective operaționale:a. Cognitive (OOC) :
OOC1: Să difinească noțiunile de: comunitate, libertate, democrație, consiliu, comisie;OOC2: Să realizeze o caracterizare generală a Europei;OOC3: Să argumenteze importanța integrării Republicii Moldova în comunitatea statelor UE;
b. Psihomotorii (OOMP): OOPM1: Să inventeze o istorioara despre apariția comunității statelor UE;OOPM2: Să creeze o imagine în baza unei sintagme;OOPM3: Să analizeze comparativ Republica Moldova și comunitatea statelor UE;OOPM4: Să formuleze întrebări cognitive-creativ la tema studiată;.
c. Afective(OOA):OOA1: Să manifeste atitudini pozitive în cadrul lecției;OOA2: Să participe activ în cadrul lecției;OOA3: Să manifeste atitudine critică față de conținutul lecțíei;
Tehnologii didactice:
Metode: Intuitive: Observația; Demonstrația; Verbale: Conversația; Povestirea; Problematizarea. Procedee: Explicația; Argumentarea; Povestirea; Conversația.
Tehnici interactive: Bulgărul de zăpadă; Ciorchinele; GPP; Diagrama Venn; Declar lumii întregi; Explozia stelară; Jocul: Nume celebre.
Mijloace de învățămînt: 1. Obiectuale: bulgăre artificial; 6 etichete; foi A3; Stilou; Marchere; Scaun; Proverbe decupate; Săculeț; Creioane/carioce;2. Iconice: Fișă cu proverbe; Prezentare în PPT; Imagini/desene; Scheme; 3. Audio-vizuale: Calculator; Videoproiector; mp3;
Formele de organizare: Macrogrup (FOC); Microgrup (FOM); Diade (FOD); Individual (FOI);
Referințe bibliografice:
1. Curriculum Școlar clasele I-IV-a. Ministerul Educației al Republicii Moldova. Chișinău,20102. Proiectări didactice anuale la disciplinele școlare, în clasele a IV-a “A”. Direcția Generală, Educației, Tineret și sport,Municipiul
Chișinău, Liceul Teoretic “Iulia Hasdeu” Curriculum Școlar clasele I-IV-a. Ministerul Educației al Republicii Moldova. Chișinău, 2010.3. Mîndru, Elena. Strategii didactice interactive. București: Didactica Publishing House, 2010. 120 p .4. Oprea, Crenguță-Lăcrimioară. Strategii didactice interactive. Ed. a 2-a. București : Editura Didactică și Pedagogică, 2007. 303p.5. Proiectări didactice anuale la disciplinele școlare, în clasele a IV-a “A”. Direcția Generală, Educației, Tineret și sport, Municipiul
Chișinău, Liceul Teoretic “Iulia Hasdeu”6. Temple, Charle. Strategii de dezvoltare a gîndirii critice. Ghidul IV. București: ProDidactica. 87 p.
Secvențelelecției O.O. Timpul Activitatea
învățătoruluiActivitatea
elevilorTehnologii didactice:
Metode/procedee
mijloace forme
Evocarea OOA1 1m Stabilirea ordinii și disciplinei în clasă.
Pregătirea materialelor necesare pentru lecție.
Conversația FOC
OOA2. 3m Verificarea cunoștințelor despre Europa, prin intermediul tehnicii: Bulgărul de zăpadă.
Elevii aruncînd bulgărul de la unul la altul, formulează și răspund la întrebări.
Bulgărul de zăpadăConversațiePovestire
Un bulgăre de hîrtie
FOC
OOA1 5-6m Jocul: Nume celebrePe un 6 etichete sunt scrise 6 cuvinte despre Europa.Sunt selectați 6 doritori, pe spatele cărora se lipesc etichetele.
Participanții se deplaseze prin clasă și adresînd întrebări colegilor, obțin cuvinte-cheie, prin intermediul cărora încearcă să determine cuvîntul lipit pe spate.
Jocul: Nume celebre
6 etichete FOM
Realizarea Sensului
OOA2.OOA1
2m 2. Identificarea temei noi.Prezentarea obiectivelor.
Identificarea cuvintelor cifrate.Se notează data și tema în clasă.
ConversațiaDescoperireaExplicațiaObservația
Anexa1VideoproiectorCalculatorPrezentare în ppt
FOC
OOC1 3m 2.Analiza cuvintelor noi. Determinarea cîmpului lexical al cuvintelor: comunitate, comisie, consiliu, democrație, libertate, uniune.
Conversația ExplicațiaDemonstrația
Anexa2VideoproiectorCalculatorPrezentare în ppt.
FOC
OOA3 4m 3.GPP și Săculețul fermecat Elevii citesc și analizează Conversația Anexa3 FOD
Scenariul lecției:
Analiza unor proverbe. proverbele. ExplicațiaArgumentarea
SăculețFișeVideoproiectorCalculatorPrezentare în ppt
OOC2OOA3
15 m 4. Prezentarea temei noi .Conversație în baza prezentării în PPT
Elevii participă activ la conversație.
ConversațieDemonstrațieExplicație
VideoproiectorcalculatorpptAnexa 4
FOC
Reflecție OOC3OOPM1OOPM2OOPM3OOPM4
7m 5.Lucrul în grup:1. Argumentați importanța integrării Republicii Moldova în Uniunea Europeană.2. Inventați o istorioară despre constituirea Uniunea Europeane.3. Desenați o imagine în care să exprimați deviza Uniunii Europene:“UNITATE ÎN DIVERSITATE”4. Realizați o analiză comparativă a Republicii Moldova și a UE?5. Formulați întrebări la temă și răspundeți la ele.
Elevii lucreazăîn grup asupra sarcinilor:1. Importanțaintegrării R.M. în UE:a. piață liberăb. libera circulațiec. locuri de muncă
etc. (Anexa 6)4.Asemănări: au imn au steme au limbă au popor au legi etc.Deosebiri MD: Ziua națională a RM
pe 27 august Drapelul e tricolor Imnul se Stat –poezia
Limba noastră de Alexei Mateevici, pe muzica lui Alexandru Cristea.
E constituită dintr-
ConversațieEsplicațieDemonstrațieDiagrama VennProblematizareExplozia stelara
Anexa 5Anexa 6Anexa 7Foi A3CarioaceCreioaneStilouriVideoproiectorCalculatorPrezentare în pptMp3 “ Oda Bucuriei”
FOM
un singur stat.Deosebiri Europa: Ziua Națională
pe 9 mai. Drapelul e albastru,
cu 12 stele Imnul se Stat –în
baza Odei Bucuriei din Simfonia a 9-a compusă de Ludwing van Beethoven,cuvinte lui Friedrich van Schiller.
E formată din mai multe state unite. Etc.(Anexa 7)
Extensie OOA3 3m 7. Declar lumii întregi . Elevii se așează pe „Scaunul Fierbinte” și declară ce le-a plăcut, ce au aflat, sau se împărtășesc cu impresiile sale.
Jocul: Declar lumii întregi.
scaun FOI