Proiect Stiinte - Bun

8
Proiect de lecţie (Acest proiect este propus pentru o clasă obişnuită în care este integrat un elev cu CES- BADIU CĂTĂLIN). PROPUNĂTOR: STUDENT HINTA (RĂDUCEA) LUMINIȚA ŞCOALA CU CLASELE I –VIII ZIDURI, JUD. BUZĂU CLASA: a III-a DISCIPLINA: ŞTIINȚE UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: PLANTE CULTIVATE ŞI SPONTANE SUBIECTUL: ALCĂTUIREA UNEI PLANTE TIPUL LECȚIEI: predare – învăţare. OBIECTIVE DE REFERINȚĂ: 1.1. să recunoască componentele de natură ştiinţifică din mediul apropiat; 1.2. să diferenţieze caracteristicile mediului apropiat; 2.1. să folosească instrumente familiare pentru a descoperi însuşiri ale vieţuitoarelor şi caracteristici ale mediului de trai; 2.4. să formuleze concluzii intuitive pe baza datelor extrase din experienţele desfăşurate sau din observarea unor fenomene. OBIECTIVE OPERAȚIONALE PENTRU ELEVII OBIŞNUIȚI: COGNITIVE OC1: să identifice părţile componente ale unei plante, având drept sprijin informaţiile dobândite prin observarea dirijată, cele din textul lecţiei şi discuţiile purtate în clasă; OC2: să precizeze importanţa plantelor pentru celelalte vieţuitoare si pentru om; OC3: să deseneze una din plantele observate si să indice prin săgeţi părţile componente ale acesteia, în condiţiile în care au fost intuite imaginile din manual si de pe planşe; OC4: să marcheze asemănările si deosebirile dintre plantele cultivate si cele spontane; OC5: să completeze informaţiile oferite de manual cu altele descoperite în alte surse de informare; 1

Transcript of Proiect Stiinte - Bun

Page 1: Proiect Stiinte - Bun

Proiect de lecţie (Acest proiect este propus pentru o clasă obişnuită în care este integrat un elev cu CES-

BADIU CĂTĂLIN).

PROPUNĂTOR: STUDENT HINTA (RĂDUCEA) LUMINIȚAŞCOALA CU CLASELE I –VIII ZIDURI, JUD. BUZĂUCLASA: a III-aDISCIPLINA: ŞTIINȚEUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: PLANTE CULTIVATE ȘI SPONTANESUBIECTUL: ALCĂTUIREA UNEI PLANTETIPUL LECŢIEI: predare – învăţare.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:1.1. să recunoască componentele de natură ştiinţifică din mediul apropiat;1.2. să diferenţieze caracteristicile mediului apropiat;2.1. să folosească instrumente familiare pentru a descoperi însuşiri ale vieţuitoarelor şi

caracteristici ale mediului de trai;2.4. să formuleze concluzii intuitive pe baza datelor extrase din experienţele desfăşurate sau

din observarea unor fenomene.

OBIECTIVE OPERAŢIONALEPENTRU ELEVII OBIŞNUIŢI:COGNITIVEOC1: să identifice părţile componente ale unei plante, având drept sprijin informaţiile dobândite prin observarea dirijată, cele din textul lecţiei şi discuţiile purtate în clasă;OC2: să precizeze importanţa plantelor pentru celelalte vieţuitoare si pentru om;OC3: să deseneze una din plantele observate si să indice prin săgeţi părţile componente ale acesteia, în condiţiile în care au fost intuite imaginile din manual si de pe planşe;OC4: să marcheze asemănările si deosebirile dintre plantele cultivate si cele spontane;OC5: să completeze informaţiile oferite de manual cu altele descoperite în alte surse de informare;OC6: să lucreze individual/ în echipă pentru îndeplinirea unor sarcini.

PENTRU ELEVUL CU C.E.S. :Obiectivele OC1, OC3, OC6 sunt comuneOC2: să deseneze, după posibilităţile sale, animale care trăiesc în medii diferite;OC5: să completeze câteva propoziţii lacunare, ajutat de către învăţătoare;OC7: să-şi stimuleze dorinţa de autodepăşire, încurajat de colegi şi învăţătoare.

OBIECTIVE MOTRICE: (pentru toţi elevii, inclusiv pentru B.C.)OM1: să-si dirijeze efortul oculo-motor către centrul de interes vizat de către învăţătoare;OM2: să mânuiască cu atenţie materialele oferite spre observare;

1

Page 2: Proiect Stiinte - Bun

OBIECTIVE AFECTIVE: (comune)OA1: să accepte solicitările învăţătoarei;OA2: să se mobilizeze în rezolvarea exerciţiilor;OA3: să manifeste interes în realizarea sarcinilor propuse;OA4: să se bucure de aprecierile primite. RESURSE:

A. Bibliografice:

1. oficiale: Programe şcolare pentru învăţământul primar, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Bucureşti, 2004. Peneş, Marcela, Ştiinţe-manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis, Bucureşti, 2006.

2. informative: Neamţu, Cristina, Gherguţ, Alois, Psihopedagogie specială, Editura Polirom, Iaşi, 2000. Gherguţ, Alois,Sinteze de psihopedagogie specială, Editura Polirom, Iaşi, 2005

3. didactice:Ghid metodologic de aplicare a progamei şcolare de ştiinţe ale naturii la

clasele a III-a si a IV-a, Ministerul Educaţiei si Cercetării, Bucureşti, 2004.

B. Metodologice:a. strategia didactică: inductiv-deductivă;b. metode si procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, problematizarea,

învăţarea prin descoperire, activitate independentă, exerciţiul,jocul didactic, învăţarea pe echipe.

c. forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;d. mijloace de învăţământ: planşe cu plante, Atlas botanic, E.D.P., Bucureşti,

1980;; plante puse la încolţit, caiete speciale, fişe cu informaţii, ghivece cu flori. C. Temporale: 45 min.

D. Umane: 13 ELEVI + BADIU CĂTĂLIN

2

Page 3: Proiect Stiinte - Bun

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Activitatea învăţătorului /

Secvenţele activităţii Activitatea elevilor

Activitatea elevilor cu CES

1.Moment organizatoric

Constituirea grupelor de elevi.Distribuirea materialelor de lucru.

Elevul B.C. primește fişe pentru desen, caiet cu propoziţii lacunare scrise de către învăţător, creioane colorate.

2.Reactualizarea cunoştinţelor( medii de viaţă)Învăţătoarea cere elevilor să definească mediile de viaţă, să motiveze de ce aleg plantele sau animalele anumite medii de viaţă, să exemplifice vieţuitoare care trăiesc în aceste medii, să explice cum pot rezista unele dintre ele în două medii de viaţă diferite.

Elevii răspund:-locul din natură unde trăiesc vieţuitoarele; -vieţuitoarele preferă anumite condiţii de viaţă; -mediul de viaţă terestru/ mediul acvatic; -corpul lor se adaptează, suferind modificări.

B.C. va primi o fişă pe care este desenat un mediu de viaţă terestru (în pădure), în care el va desena un animal care trăieşte acolo. La fel va trebui să facă, desenând un animal care trăieşte în apă.

3. Captarea atenţieiActivitate frontală-îndrumă elevii să observe plante cultivate si îngrijite de ei;“Ce fel de corpuri sunt plantele? De ce?”“Descrieţi modul în care au fost cultivate.”

Elevii observă plantele cultivate si îngrijite de ei.Răspund: -sunt corpuri cu viaţă; -răsar dintr-o sămânţă, se dezvoltă, cresc, se înmulţesc si morIntuiesc părţile observabile ale plantelor din ghivece.Descriu modul în care au fost cultivate.

B.C. este dirijat de către colegul său de bancă, acesta fiind unul foarte bun şi dispus să ajute, să observe părţile plantei. Acesta îi arată fiecare parte şi îl îndrumă să le numească împreună.

4. Anunţarea temei si a obiectivelor urmărite

Ascultă cu atenţie care este tema si obiectivele.

B.C. ascultă ce temă va fi tratată. Pentru a i se crea o motivaţie de a învăţa,

3

Page 4: Proiect Stiinte - Bun

Se vor anunţa tema lecţiei (alcătuirea plantei) si obiectivele urmărite(recunoaşterea părţilor plantei, cunoaşterea importanţei lor, recunoaşterea plantelor cultivate si spontane).

învăţătoarea îi promite drept răsplată pentru lucrul corect în această oră că va primi în dar un ghiveci cu flori pe care-l va alege, pentru a-l îngriji acasă.

5. Dirijarea învăţăriiA) Intuirea imaginilor din manual

Elevii vor observa în imaginile din manual copii care plantează flori, pomi în curtea şcolii) si vor preciza părţile componente ale plantelor.

B.C. va observa imaginile și repetă,după un coleg care a dat răspunsul corect, care sunt părţile plantei. În acelaşi timp, le arată pe o planşă în care sunt reprezentate schiţat.

B) Observarea unei planteLi se prezintă elevilor o plantă care are toate părţile componente.Notează la tablă , sub formă de schemă, noţiunile transmise.

Elevii urmăresc părţile componente ale plantei în mărime naturală, dar si la planşă.Notează în caiete sub formă de schemă noţiunile însuşite.

B.C. primeşte o fişă în care sunt desenate cu creion negru părţile plantei şi indicate denumirile fiecăreia. El va reveni asupra lor, colorându-le în culoarea pe care o au în natură. Repetă cum se numesc părţile principale ale plantei.

C) Identificarea importanţei plantelor (pentru om si vieţuitoare

Deducerea cu ajutorul conversaţiei a rolului plantelor pentru om si vieţuitoare: -asigură hrana omului si a animalelor; -asigură oxigenul necesar vieţii; -aduc precipitaţii (pădurea) etc.

B.C. are ca sarcină să deseneze planta care îi place mai mult. Trebuie să fie atent să aibă toate părţile principale, inclusiv rădăcina fixată în pământ. Va fi monitorizat de către învăţătoare.

D)Compararea unei plante cultivate cu o plantă din flora spontană

Elevii observă pe planşă plante cultivate(fasole,grâu,varză) si deduc modul de cultivare-plantă cultivatăMotivează de ce cultivă omul plante.Observă o plantă din flora spontană.Descoperă denumirea si importanţa ei.Completează schema.

B.C. este dirijat să observe plantele cultivate de om si pe cele spontane, timp în care ascultă cu atenţie care sunt diferenţele dintre cele două tipuri de plante.Este solicitat să repete clasificarea plantelor:cultivate si spontane.Completează propoziţiile:Plantele semănate si îngrijite de om se numesc plante cultivate.Plantele care cresc si se înmulţesc singure sunt plante spontane.

4

Page 5: Proiect Stiinte - Bun

Este verificat si ajutat de învăţătoare.

E)Identificarea asemănărilor /deosebirilor dintre plantele terestre si cele acvatice.

Elevii sunt dirijaţi să observe si să compare o plantă care trăieşte în mediul terestru cu o plantă acvatică.Le denumesc.

B.C. observă, alături de colegi. Le arată, verbalizează.

6.Fixarea cunoştinţelor *Activitate frontalăExerciţiul nr. 1, p. 17-intuirea imaginilor si alegerea răspunsului corect;Exerciţiul nr.2-alcătuirea plantei;Exerciţiul nr.3-gruparea unor plante după forma de cultivare.*Activitate pe grupe miciExerciţiile nr.1 si 2 din caietul special (pot apela la ajutorul colegului de bancă).

B.C. este ajutat de colegul de bancă, acesta fiind dintre cei mai buni la învăţătură,să aleagă răspunsul corect. Motivează alegerea răspunsului.Învăţătoarea verifică si dă indicaţii.Se lucrează în colaborare, sub atenta îndrumare a învăţătoarei.

7.Obţinerea performanţei*feed-back-ul

*Activitate independentăElevii rezolvă sarcinile exerciţiilor nr.4,5,6-p.18, din caietul special: -să deseneze un copac si să indice părţile plantei; -să recunoască plantele care s-au “rătăcit” în imagine; -să asocieze desenul cu denumirea plantei.

Sarcinile îi sunt date sub formă de joc: “Înţepăm cu săgeata locul rădăcinii, al tulpinii etc.Să le arătăm drumul spre casă plantelor care s-au rătăcit!Caută între denumiri si potriveşte cu desenul.”Dacă rezolvă satisfăcător este lăudat, dacă greşește este ajutat.

8.Asigurarea retenţiei si transferului

*Tema pentru acasă-ex. nr.2, p.17(caietul special); -organizarea unei activităţi pe echipe de colectare de plante medicinale si date despre importanţa lor;„Vrei să ştii mai mult?”(date noi despre plante si importanţa lor).*Aprecieri si recomandări conform răspunsurilor date si gradului de participare la lecţie.

B.C. va rezolva tema ajutat de către părinţii care primesc indicaţii de la învăţătoare. Se oferă cu plăcere să colecteze plante, împreună cu mama, în timpul unei plimbări prin parcul din apropierea casei sale.Pentru că a rezolvat bine sarcinile primite, primește în dar ghiveciul cu floarea care i-a plăcut cel mai mult.

5