Proiect Romana

21
PROIECT DE LECTIE UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Generala Bahnea INSTITUTOR: Bratian Adina CLASA: aIII-a A ARIA CURRICULARA:Limba si comunicare OBIECTUL: Limba si literatura romana SUBIECTUL LECTIEI: Parti principale de propozitie TIPUL LECTIEI: Consolidare si sistematizare a cunostintelor TINTE URMARITE: 1.Predarea interactiva centrata pe elev. 2.Evaluarea continua. SCOPUL LECTIEI: consolidarea partilor principale de propozitii OBIECTIVE OPERATIONALE: I.COGNITIVE O1 -sa identifice subiectele si predicatele, adresand întrebarea corecta; O2-sa analizeze partile principale de propozitie; O3-sa alcatuiasca enunturi , respectand cerintele date; O4-sa argumenteze de ce subiectul si predicatul sunt parti principale de propozitie. O5-sa descrie si sa compare subiectul si predicatul; II.AFECTIV- ATITUDINALE -sa doreasca sa realizeze sarcinile trasate; -sa se incadreze in disciplina de lucru;

Transcript of Proiect Romana

Page 1: Proiect Romana

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Generala BahneaINSTITUTOR: Bratian AdinaCLASA: aIII-a AARIA CURRICULARA:Limba si comunicareOBIECTUL: Limba si literatura romanaSUBIECTUL LECTIEI: Parti principale de propozitieTIPUL LECTIEI: Consolidare si sistematizare a cunostintelorTINTE URMARITE: 1.Predarea interactiva centrata pe elev. 2.Evaluarea continua.SCOPUL LECTIEI: consolidarea partilor principale de propozitii

OBIECTIVE OPERATIONALE:I.COGNITIVE O1 -sa identifice subiectele si predicatele, adresand întrebarea corecta; O2-sa analizeze partile principale de propozitie; O3-sa alcatuiasca enunturi , respectand cerintele date; O4-sa argumenteze de ce subiectul si predicatul sunt parti principale de propozitie. O5-sa descrie si sa compare subiectul si predicatul;II.AFECTIV- ATITUDINALE -sa doreasca sa realizeze sarcinile trasate; -sa se incadreze in disciplina de lucru; -sa traiasca intens sentimentul de bucurie cand castiga;III.MOTRICE -sa pastreze disciplina in cursul lectiei.DURATA LECTIEI:50 de minuteMETODE SI PROCEDEE: explicatia, exercitiul, analiza gramaticala, observatia, cubul, ciorchinele, turul galeriei, munca independenta;MIJLOACE DE INVATAMANT:fise de evaluare .MODURI DE ORGANIZARE A INVATARII: frontal, individual.BIBLIOGRAFIE: „Metodica predarii limbii si literaturii romane la clasele I-IV” EDP, Bucuresti, 2003

Page 2: Proiect Romana

Numele si prenumele__________________________________________Data__________________

Fisa de lucru:

1.Partile principale de propozitie sunt………………2.Subliniati partile principale de propozitie din textul urmator: Vine vacanta in curand. Noi asteptam de mult vacanta mare. Maria si Alina pleaca la mare. La munte merg ei.3.Analizati subiectul si predicatul din prima propozitie.

Numele si prenumele__________________________________________Data__________________

Fisa de lucru:

1.Partile principale de propozitie sunt………………2.Subliniati partile principale de propozitie din textul urmator: Vine vacanta in curand. Noi asteptam de mult vacanta mare. Maria si Alina pleaca la mare. La munte merg ei.3.Analizati subiectul si predicatul din prima propozitie.

Numele si prenumele__________________________________________Data__________________

Fisa de lucru:

1.Partile principale de propozitie sunt………………2.Subliniati partile principale de propozitie din textul urmator: Vine vacanta in curand. Noi asteptam de mult vacanta mare. Maria si Alina pleaca la mare. La munte merg ei.3.Analizati subiectul si predicatul din prima propozitie.

Page 3: Proiect Romana

DESFASURAREA LECTIEI:

Momentele lectiei

Timp Obop

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor Metode Evaluarea

1.Moment organizatoric 3’

Creez conditiile optime necesare desfasurarii eficiente a lectiei de limba romana.

Elevii isi pregatesc pe banca cartile si caietele de limba romana.

2.Verificarea temei 5’

Verific modul de efectuare al temei frontal si individual.

Prezinta caietele la coltul bancii.

Conversatiaexplicatia

Frontala si individuala

3.Captarea atentiei

5’

Initiez o discutie legata de tema lectiei:„Copii va plac jocurile Ce ati zice voi daca la limba romana v-ati juca diferite jocuri?”„Ei bine astazi v-am pregatit mai multe jocuri care sa va ajute sa consolidati notiunile voastre insusite pana

„Da!’’

Aproba

Asculta, recepteaza si retin.

Conversatia Ev. orala.

Page 4: Proiect Romana

acum .”

4.Anuntarea temei 2’

Voi anunta ca vor lucra exercitii cu partile principale de propozitie invatate.

explicatia

5.Reactuali-zarea si fixarea cunostintelor

22’

Elevii sunt impartiti pe grupe.Se alege un conducator pentru fiecare grupa.Elevii isi vor lipi cate un semn distinctiv in piept, semn ales de pe masa de conducatorul grupei respective (mamarute,furnicute, fluturasi). „Ce sunt cuvintele?’’„Ce devin ele cand intra in alcatuirea pro-pozitiilor?”„Care sunt partile prin-cipale de propozitie?”-In paralel se completeaza „CIORCHINELE”„Ce este subiectul?”

„…parti de vorbire…”„…parti de propozitie…”„…subiectul si predicatul”

Completeaza ciorchinele.

„…parte de propozitie despre care se spune

explicatia

Conversatia

explicatiaCIORCHINELE

Conversatia

Evaluarea colectiva

Definesc partile de propozitieCompleteaza ciorchinele.

Explica exercitiul

Page 5: Proiect Romana

O5

,,Ce este predicatul?”

Apoi se prezinta metoda ,,Cubul”Fiecare grupa rostogoleste cubul si apoi isi selecteaza cate doua fise corespunzatoare .Fiecare fata a cubului este colorata intr-o culoare.-DESCRIE- COMPARĂ-  ASOCIAZĂ-  ANALIZEAZĂ-  APLICĂ-  ARGUMENTEAZĂ

Descrie fiecare parte principala de propozitie.

ceva cu ajutorul predicatului.”,,…partea principala de propozitie care arata ce face, cum esta, ce este sau ce se spune despre subiect”

Copii rezolva exercitiile date.

Exercitiul

CUBUL

exercitiul

Observarea sistematica

Page 6: Proiect Romana

O4

O2

O3

Compara SUBIECTUL cu PREDICATUL.Asociaza cuvitele din coloane pentru a obtine propozitii.

circula fluturasulinvata elevulrasare pietoniizboara vorbescele soarele

Analizati partile principale de propozitie din textul urmator:

A rasarit soarele.Natu-ra se trezeste la viata..Pe firele crude de iar-ba straluceste roua.In curand, albinele, bubu-ruzele si fluturii multi-colori vor colinda din floare in floare.

Aplica pe spatiile punctate cuvintele care se potrivesc.Subliniati

Elevii scriu pe foaia colorata.

execitiul

Observarea sistematica

Page 7: Proiect Romana

O4

subiectele si predicatele.

1)Masina……..2)……...miauna.3)Fetele……….4)Ninsoarea…...

Argumenteaza de ce subiectul si predicatul sunt parti principale de propozitie.

Apoi aplicand metoda ,,Turul galeriei” vom evalua rezultatele fiecarei grupe.Conducatorul fiecarei grupe va analiza fetele cubului lipite pe tabla si va nota rezultatele .Castiga echipa care intruneste cele mai multe puncte.

Elevii vor completa spatiile punctate pentru a obtine propozitii.

Grupa respectiva va gasi argumentele respective

Evaluarea pe grupe de elevi.

Page 8: Proiect Romana

6.Obtinerea performan-tei

10’Voi imparti copiilor fise de lucru.

1.Partile principale de propozitie sunt………………2.Subliniati partile principale de propozitie din textul urmator:Vine vacanta in curand.Noi asteptam de mult vacanta mare.Maria si Alina pleaca la mare.La munte merg ei.3.Analizati subiectul si predicatul din prima propozitie.

Elevii vor rezolva sarcinile primite.

ConversatiaExplicatiaExercitiul

Evaluare scrisa.

7.Incheierea activitatii

3’

Voi face aprecieri asupra desfasurarii lectiei, asupra cunostintelor elevilor.

Conversatiaexplicatia

Ev. finala

Page 9: Proiect Romana

COMPARĂ subiectul cu predicatul.

Asemǎnǎri Deosebiri

Page 10: Proiect Romana

DESCRIE fiecare parte principalǎ de propozitie.

Page 11: Proiect Romana

APLICĂ pe spatiile punctate cuvintele care se potrivesc.Subliniati subiectele si predicatele.

1)Masina……..

2)……...miaunǎ.

3)Fetele……….

4)Ninsoarea…...

Page 12: Proiect Romana

ARGUMENTEAZĂ de ce subiectul si predicatul sunt parti principale de propozitie.

Page 13: Proiect Romana

ANALIZATI partile principale de propozitie din textul urmator:

A rasarit soarele.Natura se trezeste la viata..Pe firele crude de iarba straluceste roua.In curand, albinele, buburuzele si fluturii multicolori vor colinda din floare in floare.

Page 14: Proiect Romana

ASOCIAZǍ cuvitele din coloane pentru a obtine propozitii.Scrie mai jos propozitiile.

circula fluturasulinvata elevul

rasare pietonii zboara vorbesc ele soarele

Page 15: Proiect Romana