Proiect Metoda Gauss

download Proiect Metoda Gauss

of 4

Transcript of Proiect Metoda Gauss

The didactic project of a lesson

Proiect didactic

Liceul Moldo TurcObiectul: Informatica

Clasa: XII (Profil real)

Profesor: Sergiu Corlat

Data: 09.12.2003

Timp: 90 min

Tipul leciei: mixt

Limba de studiu: englez

Subiectul leciei: Rezolvarea sistemelor de ecuaii liniare prin Metoda Gauss.

Obiectiv cadru: studierea metodei i realizarea algoritmului n limbajul de programare PASCAL.

Obiective de referin:

S descrie bazele matematice ale metodei

S determine algoritmul i structurile de date necesare pentru implementarea metodei

S elaboreze i s testeze programul pe diferite tipuri de date de intrare.

Obiective operaionale:

S stabileasc corect elementele unui sistem de ecuaii liniare. (necunoscutele, coeficienii, terminii liberi)

S cunoasc forma matriceal de reprezentare a unui sistem de ecuaii liniare (n ecuaii, n - necunoscute)

S determine condiiile de existen ale soluiei unice i expresia pentru componentele vectorului soluie n forma matriceal.

S elaboreze algoritmul de calcul ale componentelor vectorului - soluie

S selecteze structurile de date necesare pentru implementarea algoritmului n limbajul de programare.

S realizeze programul, care implementeaz algoritmul de calcul al soluiei

S depaneze programul realizat, eliminnd erorile sintactice.

S testeze programul funcional n scopul eliminrii erorilor logice, uniliznd tehnologia White-box

S realizeze modulul de citire a datelor iniiale din fiierele externe

S evalueze rezultatele obinute prin compararea cu rezultatele - etalon

S motiveze utilitatea algoritmului i programului realizat.

Strategii didactice:

1. Metode: prezentarea, discuia, nvarea prin descoperire, analiza, comparaia, exerciiul, problematizarea, demonstrarea, algoritmizarea, generalizarea, cercetarea, sinteza.

2. Forma de lucru: individual, perechi, frontal.

Mijloace didactice: manuale electronice, conspect, calculator, proiector, fie, dispozitive de stocare a datelor.

Scenariu didactic

Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorStrategii didactice - metodeForma de nvareTimp

1. Momentul organizatoric.

2. Motivarea.Salutul elevilor.

Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale. Distribuirea fielor cu note de reper

(fiele se anexeaz)Elevii noteaz n caiete subiectul leciei, primesc fiele cu note de reperfrontal2 min

3. Verificarea cunotinelor

Se propune elevilor un set din 4 6 ntrebri pentru verificarea cunotinelor referitoare la proprietile determinanilor numerici i a algoritmului de calcul a lor .

Elevii rspund la ntrebrile propuse bazndu-se pe cunotinele acumulate anterior

interogare oral, lucrul la tabl

frontal5 min

4. Dirijarea nvrii / transferul cunotinelorn discuie se propune elevilor:

s defineasc noiunea de sistem de ecuaii liniare

s determine forma lui matriceal

s stabileasc condiiile de existen a soluiei

s determine formulele de calcul ale soluiei

Rezultatele discuiei anterioare se generalizeaz n prezentarea (proiector) algoritmului de rezolvare a sistemelor de ecuaii liniare prin metoda Gauss

n discuie se stabilesc structurile de date necesare pentru implementarea algoritmului n program.

Se generalizeaz materialul studiat, se fac concluzii.Elevii ncearc i definesc noiunile propuse, bazndu-se pe cunotinele din matematic

Elevii confrunt concluziile realizate cu datele din fiele cu note de reper

Elevii particip la discuie, fac notie n caiete

n baza materialului studiat se fac concluzii i generalizrinvarea prin descoperire, prezentare, discuie, analiz

comparaia, generalizarea

algoritmizarea

demonstrarea

Discuie, elemente de conspect, deducerea, cercetarea

Generalizare, sintezfrontal

frontal

frontal15 min

15 min

3 min

5 min

5. Fixarea noilor cunotine, formarea priceperilor i deprinderilorClasa este divizat n perechi, fiecare din ei primete sarcina de realizare a programului care implementeaz algoritmul studiat

Se dau indicaii elevilor care solicit consultaii suplimentare

Se formeaz perechile.

Elevii conecteaz calculatoarele, activeaz mediul de programare PASCAL.

Realizeaz sarcina propus exerciiul, problematizarea

algoritmizarea, analiza, programarea, demonstrareaprerchi

perechi25 min

6. Realizarea feed-back-uluiSe distribuie fie cu teste individuale pentru verificarea programelorElevii testeaz programele pentru seturile de date de intrare primite, confrunt rezultatele cu etalonulcomparaia, analiza, sintezaperechi10 min

7. ConcluziiSe fac concluzii referitor la rezultatele obinute de perechile de elevi, se generalizeaz materia studiat, se discut utilitatea metodelor aplicateElevii fac concluzii, motiveaz necesitatea utilizrii metodei aplicatesintezfrontal5 min

8. ExtensieSe noteaz activitatea elevilor lund n consideraie rspunsurile pe parcursul leciei i rezultatele testelor. Notele snt argumentate i trecute n registrul de clas.

Se anun tema pentru acas.Noteaz tema pentru acas: de realizat un program, care compar eficacitatea metodei Gauss i a metodei Kramer pentru sistemele ce conin mai mult de 50 de ecuaiifrontal5 min

Literatura:

1. Titus Adrian Beu Calcul numeric n C Editura albasrt, Cluj, 2000

2. G.Mateescu, I. Mateescu. Analiz numeric Proiect de manual pentru clasa XII. Editura Petrion, 1995

3. .. , .. , . . . . , 1963.4. Ray Bradley Understanding Computer Science. Nelson thornes, 2001