Proiect Lumea Slavă În Secolele VII - VIII

4
Prof. Baboi Marian Proiect didactic Unitatea de învăţământ: Liceul de Arte ”Ionel Perlea” Slobozia Data: 03.06.2014 Profesor: Baboi Marian Aria curriculară: Om şi societate Disciplina: Istorie Clasa: a-V-a D Unitatea de învăţare: Geneza lumii în mileniul I d. Hr. Lecţia: Lumea slavă în secolele VII - X. Tipul lecţiei: Însuşire de noi cunoştințe Durata: 50 min. Competenţe generale: 1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate. 2. Exersarea demersurilor şi a acțiunilor civice democratice. 3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice. 4. Folosirea resurselor care susțin învățarea permanentă. Competenţe specifice: 3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluţiei grupurilor umane şi civilizaţiei omeneşti . 3.6. Utilizarea informaţiilor istorice selectate dintr-o sursă istorică, într-o expunere scrisă, sau orală 4.2. Utilizarea surselor istorice în vederea ilustrării unui fapt istoric. Obiective operaţionale: La sfărşitul lecției elevii ar trebuii: - Să analizeze pe hartă direcţia de deplasare a slavilor şi zonele europene în care s-au aşezat; - Să enumere ramurile de popoare şi limbi slave; - Să identifice, pe baza unor texte, modul de organizare socială a slavilor în primele secole ale sedentarizării lor; - Să explice cum s-a produs creştinarea slavilor; Strategii şi tehnici didactice: învățarea dirijată, activitate frontală, conversația,explicația Mijloace didactice: - fişe de lucru, videoproiector, computer, flipchart; Organizarea clasei: frontală , individual şi în echipă Bibliografie: - Imanuel Geiss, Istoria lumii din preistorie pân ă în anul 2000 , Editura All, Bucureşti, 2002.

description

Proiect didactic

Transcript of Proiect Lumea Slavă În Secolele VII - VIII

Page 1: Proiect Lumea Slavă În Secolele VII - VIII

Prof. Baboi Marian

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ: Liceul de Arte ”Ionel Perlea” SloboziaData: 03.06.2014Profesor: Baboi MarianAria curriculară: Om şi societateDisciplina: IstorieClasa: a-V-a DUnitatea de învăţare: Geneza lumii în mileniul I d. Hr.Lecţia: Lumea slavă în secolele VII - X.Tipul lecţiei: Însușire de noi cunoștințeDurata: 50 min. Competenţe generale: 1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.2. Exersarea demersurilor şi a acţiunilor civice democratice.3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă.Competenţe specifice:3.2. Stabilirea, pe baza surselor istorice, a elementelor evoluţiei grupurilor umane şi civilizaţiei omeneşti .3.6. Utilizarea informaţiilor istorice selectate dintr-o sursă istorică, într-o expunere scrisă, sau orală4.2. Utilizarea surselor istorice în vederea ilustrării unui fapt istoric.Obiective operaționale: La sfărșitul lecției elevii ar trebuii:

- Să analizeze pe hartă direcţia de deplasare a slavilor şi zonele europene în care s-au aşezat;

- Să enumere ramurile de popoare şi limbi slave;- Să identifice, pe baza unor texte, modul de organizare socială a slavilor

în primele secole ale sedentarizării lor;- Să explice cum s-a produs creştinarea slavilor;

Strategii şi tehnici didactice: învăţarea dirijată, activitate frontală, conversația,explicaţia Mijloace didactice: - fişe de lucru, videoproiector, computer, flipchart; Organizarea clasei: frontală , individual și în echipă

Bibliografie: - Imanuel Geiss, Istoria lumii din preistorie pân ă în anul 2000 , Editura All, Bucureşti, 2002.- Ovidiu Drâmba, Istoria culturii ş i civiliza ţ iei , vol. II, Editura Saeculum I.O., Bucureşti, 2008.- www.didactic.ro - www. wikipedia.org

Page 2: Proiect Lumea Slavă În Secolele VII - VIII

Prof. Baboi Marian

Page 3: Proiect Lumea Slavă În Secolele VII - VIII

Prof. Baboi Marian

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢIINr.crt.

Momentele lecţiei

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Metode

Mijloace

Evaluare

1 Moment organizatoric

Verificarea prezenţei. Asigurarea unui climat prielnic desfăşurării lecţiei. Verificarea conexiunilor la computer. Aşezarea elevilor va fi pe grupe sau frontal.

Elevii se vor organiza la momentul respectiv

2 Verificarea cunoştinţelor anterioare

Foloseşte exerciţii de dezgheţ.Se vor adresa întrebări din tema: ”Primele formațiuni politice românești”.

Răspund la întrebările formulate de profesor

Conversaţia

Eventualele corecţii aduse răspunsurilor elevilor

3 Captarea atenţiei

Prof. va prezenta Harta popoarelor slave.”Astăzi vom învăţa lucruri interesante despre slavi, originea şi influenţa lor în Europa. Şi în limba română există un fond secundar de cuvinte de origine slavă, cuvinte care au îmbogăţit limba, însă limba română este o limbă romanică.”

Elevii vor adresa eventuale întrebări

Conversaţia

Videoproiector.Computer

4 Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale

Profesorul anunță titlui lecției și obictivele operaționale.

Elevii îşi notează în caiete titlul lecţiei

Expunerea Videoproiector.ComputerFlipchart

5 Dirijarea învăţării

Prof. prezintă elevilor modul de lucru și distribuie fisele de lucru.

Elevii citesc sub îndrumarea profesorului fisele de lucru încercănd să răspundă la întrebările adresate .

Conversaţia DiscuţiaInvestigaţia

Realizează un feed-back permanent

Generarea şi susţinerea de idei

6 Fixarea cunoştinţelor. Asigurarea feed-back-

Prof.va supraveghea lucrul putând interveni, şi dirijând elevii în crearea schiței lecției pe flipchart. (Anexele 1-5)Prezintă materialul electronic

Crează schița lectiei cu ajutorul surselor din fisele de

Conversația

Flipchart

Videoproector

Feed-back

Page 4: Proiect Lumea Slavă În Secolele VII - VIII

Prof. Baboi Marian

lui. lucru si din materialul electronicÎşi împărtăşesc opiniile

Computer

7 Evaluarea Prof. va realiza evaluarea cu ajutorul unui rebus. (Anexa 6)Împarte fise de autoevaluare.

Elevii răspund întrebărilor apoi completeză chestionarelor de autoevaluare.

Conversaţia

Flipchart

8 Aprecieri, recomandări, notare

Prof. formulează aprecierile finale face unele recomandări şi evaluează activitatea elevilor, întrebările nou apărute fiind un punct de plecare pentru o nouă cercetare.

Conversaţia