proiect lectie lb. romana.docx

download proiect lectie lb. romana.docx

of 12

Transcript of proiect lectie lb. romana.docx

PROIECT DE LECIE

DATA:29.05. 2015COALA: Gimnaziala nr.5 Piatra-NeamtPROPUNTOR: Balan Gabriela-NarcisaCLASA:a II a BARIA CURRICULAR:ArteDISCIPLINA:Muzic i micareSUBIECTUL:Procedee armonico-polifonice: solist-cor; lan; dialog; grupe alternative. DURATA:45TIPUL LECIEI:Predare- invatareCOMPETENE SPECIFICE M.MOBIECTIVE OPERAIONALE

1.1. Receptarea unor sunete din mediul nconjurtor, cu durate i intensiti contrastante2.1. Cntarea n colectiv, asociind micarea sugerat de text2.3. Emiterea unor onomatopee asemntoare cu sunetele din mediul nconjurtor, cu durate i intensiti diferite3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare

O1 - S-i nsueasc corect elemente de tehnic vocal (dicie, emisie, respiraie);O2 - S interpreteze corect i expresiv cntecul nvat;

O3 - S execute corect i expresiv linia ritmico-melodic a noului cntec.

COMPETENE SPECIFICE A.V.A.P.OBIECTIVE OPERAIONALE

2.6. Participarea la activiti integrate nivelului de vrst, n care se asociaz elemente de exprimare verbala, vizuala;

O4: s identifice instrumentele muzicale din imaginiO6: sa recunoasca si sa coloreze instrumentele muzicale din imagini

COMPETENE SPECIFICE D.P.

OBIECTIVE OPERAIONALE

2.1. Asocierea emoiilor de baz cu elemente simple de limbaj nonverbal i paraverbal;O5:s exteriorizeze prin mimic i gesturi coninutul textului cntat

RESURSE:a) Procedurale: instructajul verbal, conversaia , observaia dirijat, exerciiul, aprecierea verbal. b) Materiale:negative cntece, fie de colorat, laptop, c) Organizatorice: frontal, individual

BIBLIOGRAFIE*** - Programe colare CP clasa I- II, Ministerul Educaiei i Cercetrii, Bucureti, 2013-,,ndrumtor pentru predarea muzicii la clasele I-IV , E.D.P.,Bucureti , 1978

Etapele instruirii i dozareaOb.op.Coninutul informational al leciei

ResurseEvaluare

Activitatea nvtorului

Activitatea elevilorabc

Moment organizatoric2min.

- asigur climatul de ordine i disciplin necesar desfurrii activitii -pregtesc materialul didactic necesar -stabilesc ordinea pentru nceperea orei de muzic i micare-pregtirea materialelor necesare nceperii i desfurrii orei de muzic-adopt poziia corect pentru desfurarea activitii:spatele drept, lipit de banc, umerii trai puin napoi, capul sus, privirea nainte.

ConversaiaFrontal

Pregtirea vocal7 min..

O3O5

Exerciii de respiraie:a) Exerciii de respiraie sub form de joc:- umflm balonul- mirosim florile;- suflm papadie;b) Exerciii de dicie:Rici, rici, mi arici, scoate epele de-aici,Bu-bu,crbu iei afar din culcu.c) Exerciii de nclzire a vocii sub form de joc:- se imit sunete din natur... imitm zumzitul albinei (zummm)... imitm ciripitul psrelelor (cip-cirip)... imitm sunetul clopoelului (cling-cling)imitam mormaitul ursului;(morr morr morrr)- execut exerciiile de respiraie

-execut exerciiile de dicie.

- execut exerciiile de nclzire a vocii

Exerciiul

Exerciiul

Frontal

Frontal

Captarea ateniei 3 min.O4

-solicit elevii s recunoasc instrumentele muzicale(ANEXA3) -recunosc instrumentele muzicale

ConversaiaExerciiul

Frontal

Imagini

Anunarea subiectului i obiectivelor operaionale1 min.- anun subiectul i obiectivele leciei

-ascult cu atenieExplicaiaFrontal

Dirijarea nvrii24 min.

O2

O3

O5

Se audiaz cntecul: In poiana (ANEXA2) - adreseaz urmtoarele ntrebri:Despre ce este vorba in cantecel?Despre ce flori este vorba?Precizez modalitile de lucru pentru nvarea cntecului.1. Se cnt prima strof apoi se rein tot cte dou versuri.2. Se reia prima strof.3. Se cnt strofa a doua procednd la fel.4. Se reia strofa a doua.Se reia n ntregime cntecul.n scopul consolidrii cntecului nsuit, se cere interpretarea melodiei asociind micri specifice fiecrei strofe.- audiaz cntecelul;- rspund la ntrebrile adresate;

- se mobilizeaz pentru nvarea cntecului;

- interpreteaz respectnd cerinele;

Conversaia

Conversaia

Exerciiul

exerciiul

Frontal

Frontal, individual, pe grupe

Frontal

Frontal

Aprecieri verbale

Observare sistematic

Obinerea performanei7min.

O6- propun elevilor sa recunoasca instrumente muzicale din imagine si sa le coloreze;(ANEXA1)-audiaz melodiile i recunosc instrumenteleexerciiulFrontalFie de colorat

Evaluare oral

ncheierea activitii - fac recomandri i aprecieri individuale i colective asupra modului de desfurare a leciei

-sunt ateni la explicaiile date;ConversaiaFrontalAprecieri verbale

1 min.

(ANEXA1),In poiana"-cantec cu miscari

In poiana din valceleLa,la,la,la,laAm cules la vioreleLa,la,la,la,la

Refren/:UITE-ASA,UITE-ASALA,LA,LA,LA,LA:/

Un pitic ne-a povestitLa,la,la,la,laCa le-a vazut inflorindLa,la,la,la,la

Florile frumoase suntLa,la,la,la,laCand se leagana in vantLa,la,la,la,la

ANEXA2

Anexa 3