Proiect Lectie Exersare de Capacitati

15
PROIECT DIDACTIC Dacă vrei ca ideile tale să reziste anilor, scrie-le pe hârtie. Dacă vrei ca ele să răzbată veacurile, înseamnă-le în stâncă, iar dacă vrei să dăinuiască pe veci, în inima unui copil. DATA: 19. I. 2011 CLASA a II-a ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Hai la joacă! CONTINUTUL INVATARII: Textul narativ(text suport:,,La sanius’’ de M.Sadoveanu) TIPUL LECŢIEI: exersare de capacitati OBIECTIVE DE REFERINTA: 2.3 sa pronunte corect si clar enunturi; 2.4 sa redea prin cuvinte proprii,cu ajutorul invatatorului,un fragment dintr-un text citit; 3.3 sa citeasca fluent,correct si expresiv un text despre iarna; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - cognitive: să formuleze întrebări referitoare la textul studiat anterior; să stabilească ordinea corectă a cuvintelor într-o propoziţie; să denumească cuvinte referitoare la anotimpul iarna ţinând cont de regula impusă în jocul didactic; să descrie aspectele generale ale iernii: lunile de iarnă şi fenomenele specifice lor, schimbările survenite în natură, sărbătorile de iarnă, obiceiurile

Transcript of Proiect Lectie Exersare de Capacitati

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Dac vrei ca ideile tale s reziste anilor,

scrie-le pe hrtie. Dac vrei ca ele s rzbat veacurile,

nseamn-le n stnc, iar dac vrei s dinuiasc pe veci,

n inima unui copil.

DATA: 19. I. 2011CLASA a II-a ARIA CURRICULAR: LIMB I COMUNICAREDISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMN

UNITATEA DE NVARE: Hai la joac!

CONTINUTUL INVATARII: Textul narativ(text suport:,,La sanius de M.Sadoveanu)TIPUL LECIEI: exersare de capacitatiOBIECTIVE DE REFERINTA:2.3 sa pronunte corect si clar enunturi;

2.4 sa redea prin cuvinte proprii,cu ajutorul invatatorului,un fragment dintr-un text citit;

3.3 sa citeasca fluent,correct si expresiv un text despre iarna;

OBIECTIVE OPERAIONALE:

- cognitive:

s formuleze ntrebri referitoare la textul studiat anterior;

s stabileasc ordinea corect a cuvintelor ntr-o propoziie;

s denumeasc cuvinte referitoare la anotimpul iarna innd cont de regula impus n jocul didactic;

s descrie aspectele generale ale iernii: lunile de iarn i fenomenele specifice lor, schimbrile survenite n natur, srbtorile de iarn, obiceiurile i tradiiile din acest anotimp prin completarea ciorchinelui;

s colaboreze n vederea realizrii unui produs ct mai reuit;

s alctuiasc un cvintet despre iarn;

s alctuiasc un text despre iarn, folosind expresiile date;

s efectueze n scris adunri i scderi cu numere de la 0 la 100;

s picteze tablouri de iarn; s intoneze corect cntecul Iarna respectnd poziia corect, tonul i semnalul de nceput, dicia, respiraia n cnt i emisia corect;

- psihomotorii:

s mnuiasc corect ustensilele de lucru;

s i reprime tendina de efectuare a unor aciuni inutile n timpul activitii; s se deplaseze n spaiul clasei pentru a soluiona sarcinile primite;

s adopte o poziie corect a corpului n timpul scrisului i pe tot parcursul orei;- afective:

s participe cu interes la jocurile propuse;

s aprecieze obiectiv lucrarea proprie i pe ale celorlali;

s manifeste un comportament adecvat n activitatea pe grupe/echipe.

RESURSE:

a) PROCEDURALE:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, explozia stelar, observaia, jocul didactic, exerciiul, problematizarea, munca independent, lucrul pe grupe/echipe, cvintetul, ciorchinele, brainstorming-ul, turul galeriei, activitatea practic;Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

b) MATERIALE: ecusoane, fie, markere, creioane colorate, acuarele, lipici, aracet, erveele, farfurii de lut;

c) TEMPORALE: 100 minute;

d) UMANE: 14 elevi

Nr.

crt.ETAPELE LECTIEIACTIVITATEA INVATATORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

1. Moment organizatoric

2

- Stabilirea ordinii i a disciplinei n clas, crearea condiiilor optime nceperii orei prin pregtirea materialului didactic necesar i aranjarea mobilierului;

Se pregatesc

2.Verificarea temei

8

Se verifica tema cantitativ si calitativ la 2+3 elevi prin alegere aleatorie

3.Reactualizarea cunostintelor anterioare

10 min

_Se va discuta pe baza textuluiLa sanius de Mihail Sadoveanu;

Se va cera elevilor sa formuleze o lista de intrebari care au legatura cu textul studiat anterior ;Intrebarile sunt de genul: CINE ? CE? UNDE? DE CE? CAND?

Se vor formula raspunsuri la intrebari;raspund

4.Captarea ateniei

5 min

- Se va interpreta un joc numit Maina de splat.

Se vor utiliza trei cartonae rotunde pe care am desenat o fa zmbitoare, o fa trist i o fa care plnge cu lacrimi. Elevii vor fi rugai s se aeze n coloan n dreptul cartonaului care exprim cel mai bine starea lui emoional n acel moment. Copiii care s-au aezat n dreptul feei zmbitoare vor reprezenta maina de splat, iar minile lor vor fi paletele care nvrt hainele n maina de splat. Hainele sunt copiii din dreptul cartonaului cu faa care plnge sau cea trist. Copiii care formeaz maina de splat se aaz pe dou rnduri, fa n fa. Hainele vor trece una cte una printre ei i vor fi atinse de paletele mainii de splat, primind cte un sfat, o apreciere sau o vorb bun de la colegii veseli n ziua respectiv.

Sunt atenti

4. Anunarea continutului i a obiectivelor 2min - Anunarea continutului leciei se va face sub forma unui joc.

Elevii vor extrage dintr-un scule jetoane pe care sunt scrise cuvintele unei propoziii ncurcate i ei trebuie s le citeasc astfel nct propoziia s aib neles.

Astzi vom discuta despre anotimpul iarna.

- Se enun apoi din obiectivele leciei: descrierea aspectelor generale ale iernii, alctuirea unui text despre iarn, pictarea unor peisaje de iarn, rezolvarea unor exerciii matematice etc.

Sunt atenti

5.Dirijarea exersarii

20 min- Pe tabl sunt scrise mai multe litere (20-22 litere).

Cte un elev va merge la tabl i i va alege cte o liter, o va terge, apoi va scrie n mijlocul tablei un cuvnt care ncepe cu respectiva liter i are legtur cu anotimpul iarna. Cu ct rmn litere mai puine, cu att se complic jocul.

- Elevii sunt mprii n 4 echipe, fiecare avnd un nume sugestiv: Echipa ngerailor, Echipa Urilor polari, Echipa Oamenilor de zpad, Echipa Pinguinilor. Fiecare elev va primi un ecuson cu simbolul grupei sale.

Fiecare grup va primi cte o fisa ce contine un ciorchine cu urmtoarele teme de dezbatere: Natura iarna (Ce se ntmpl iarna n natur?), Srbtorile de iarn (Care sunt srbtorile de iarn?), Obiceiuri i tradiii de iarn (Care sunt obiceiurile i tradiiile de iarn?) i Iarna n operele literare (Ce opere literare n care se vorbete despre iarn cunoatei?). Dup ce elevii vor discuta tema dat, vor completa ciorchinele cu noiunile corespunztoare.

Elevii vor afia i prezenta lucrrile realizate. Se va realiza Turul galeriei pentru lucrri, pe grupe.

-

-

6. Asigurarea feed-backului

5 min.

- Voi mpri elevii n 5 grupe: Grupa Scriitorilor, Grupa Matematicienilor, Grupa Pictorilor, Grupa ndemnaticilor i Grupa Naturalitilor.

Cunoaterea mediului - Grupa Naturitilor 1. Se vor completa pe o plan principalele semne ale anotimpului iarna: Brainstorming: Cnd aud cuvntul iarn m gndesc la.......

copacii sunt goi ninge

e frig copii se dau cu sniile

IARNA

e cea

bate vntul

totul e acoperit de zpad

animalele stau n culcuurile lor, unele hiberneaz

2. Se va alctui un cvintet cu tema Iarna

(anexa 1)

Matematic - Grupa Matematicienilor - Grupa va primi o fi pe care o va rezolva. (anexa 2) Limba romn Grupa Scriitorilor- Grupa primete o foaie de hrtie pe care trebuie s alctuiasc un text cu titlul Iarna, pe baza expresiilor date:

Iarna cerne norii, cunun de stelue argintii, mantie alb strlucitoare, covoare albe i moi, ninge nencetat, copaci de zahr, fulgi lucitori gtesc pmntul, nvemntat n alb, ger cumplit, omt sclipitor etc.

(anexa 3)

Educaie plastic - Grupa Pictorilor Elevii vor picta un tablou cu titlul Iarna pe uli, La sniu dup ce vor observa cteva desene model.

Abiliti practice Grupa ndemnaticilorFiecare elev va realiza un peisaj de iarn prin tehnica erveelului pe o farfurie de lut.

- Se vor face aprecieri verbale;

- Se vor nota eventual unii elevi;

- Se va intona cntecelul Iarna;

completeaza

-

Scriu

Rezolva sarcinile din fise

canta

7. Tema pentru acasa

3min Elevii vor trimite nvtorului o scrisoare. O vor ncepe n clas, dar o vor termina acas.

Informaiile din scrisoare:

1. Despre ce a fost vorba n lecie?

2. Ce mi-a plcut cel mai mult n aceast lecie?

3. Ce mi-ar fi plcut s mai fac la aceast tem?

4. Ce am nvat n plus astzi?

5. Cum voi folosi pe viitor ceea ce am nvat azi?noteaza

Anexa 1 GRUPA NATURITILORCnd aud cuvntul IARN m gndesc la.

(brainstorming)

Cvintetul_______________________ _____________

___________ _____________ _____________

___________ ___________ ____________ __________

___________

Anexa 2 GRUPA MATEMATICIENILORCa

Anexa 3 GRUPA SCRIITORILORAlctuii un text cu titlul Iarna folosind urmtoarele expresii:

Iarna cerne norii, cunun de stelue argintii, mantie alb strlucitoare, covoare albe i moi, ninge nencetat, copaci de zahr, fulgi lucitori gtesc pmntul, nvemntat n alb, ger cumplit, omt sclipitor etc.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

65+35=

CALCULAI I COLORAI

0 verde

25 - galben

28 - maro

39 rou

50 - albastru

86 - negru

100 - portocaliu

89-50=

98-12=

17-17=

12+13=

75-25=

17+33=

19+6=

30+9=

27+12=

14+14=

49-10=

30-2=

IARNA