Proiect IX Harap Alb

download Proiect IX Harap Alb

of 7

description

ped

Transcript of Proiect IX Harap Alb

Proiect de lecie Clasa: a IX-a ; profil : filologie

Disciplina : Literatura roman

Subiectul: basmul cult "Povestea lui Harap Alb " de Ion Creanga

Obiective operaionale: La sfritul activitii didactice, toi elevii vor fi capabili:

1. S identifice trsturile basmului cult prin raporte la alte specii literare

2. S identifice principalele diferene dcintre basmul cult i basmul popular 3. S disting cteva particulariti specifice ale operei lui Ion Creanga

4. S motiveze caracterul de bildungsroman al basmului prin caracterizarea unui personaj

Resurse: manualul, fie

Metode i procedee didactice: conversaia euristic, explicaii bildungsromanul, expunerea, explorarea unei teme.Tipul leciei: nsuire de cunotine

Bibliografie: Limba i Literatura Romn. Manualul pentru clasa a IX-a;coordonator Constantin Otolcu, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti.

Propuntor: Ciuciulete Cosmina CatinaData 31.05.2012.

Etapele lecieiObiective operaionaleActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procede

Captarea ateniei

Actualizarea ancorelorO1Profesorul verific dac elevii au citit i dac au fcut fie de lectura : V-a plcut acest basm? Ce v-a impresionat n mod deosebit?Ai citit i alte basme asemntoare?

Profesorul face o scurt recapitulare a genurilor literare prin ntrebri adresate elevilor .Sunt prezentate particulariti ale nuvelei, ale romanului, raportndu-se n permanen la caracteristicile basmului.

Profesorul le cere elevilor s compare basmul lui Ion Creanga cu alte basme citite i s evidenieze trsturi comune i distincte.Elevii rspund.Elevii menioneaz cele 3 genuri literare i dau exemple de specii pentru fiecare gen.

Elevii rspund.ConversaiaBrainstormingul i conversaia euristic Exploararea unor teme.

Etapele lecieiObiective operaionaleActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procede

Enunarea obiectivelorO2Profesorul le indic elevilor principalele diferene dintre basmul lui Creang i cel popular : calitatea naraiunii, particularitile fantasticului, funcia dialogului i limbajul.Profesorul menioneaz ponderea sczut a personajelor puternic reliefate n basmul popular , conturarea detaliat a unor stri sufleteti, ritmul rapid al povestirii n basmul cult precum i lipsa particularitilor psihice sociale ale eroilor din basmul popular.

Elevii trebuie sa dea exemple concrete din basmul citit:

Care credei c sunt particularitile pishice ale personajului principal din basmul nostru ?dar cele sociale?Elevii noteaz.

Elevii rspund.Expunerea

Conversaia euristic.

Etapele lecieiObiective operaionaleActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procede

Asigurarea feed-backului O3Profesorul dicteaz elevilor particularitile specifice artei povestirii lui Creang , menionnd particularitile cadrului n care se desfoar aciunea, detaliile care dau povetii un contur real n care lumea fabuloas se umanizeaz ofer ca exemplu, descrierea lui Geril: dihanie de om cu urechi clpuge si deblzate.Profesorul dezbate ideea originalitii scriitorului la nivelul dialogului prin stilul oral folosit de Creang: onomatopee, expresii populare : "toate ca toate","de voie de nevoie".

Profesorul le cere elevilor s aduc i alte exemple din basm care s ilustreze originalitatea limbajului ntr-un basm cult.Elevii noteaz.Elevii aduc alte exemple.Expunerea

Brainstormingul

Etapele lecieiObiective operaionaleActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procede

Dirijarea nvrii O4Profesorul explic elevilor noiunea de bildungsroman i le ofer un exemplu din basm : episodul n care Harap Alb este luat rob de ctre Spn i jurmntul acestuia c i va fi slug pn va muri i iar va nvia-.Elevii trebuie s descopere importana acestui episod n formarea moral a personajului principal i s ofere alte exemple din basm care s ntreasc argumentarea.Elevii reactualizeaz secvene din basm raportndu-se la importana acestora n conturarea personalitii lui Harap Alb .ExplicaiaConversaia euristic

Etapele lecieiObiective operaionaleActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procede

Fixarea cunotinelorProfesorul dicteaz elevilor tema pentru acas : Analizai n scris n minimum 2 pagini un motiv narativ prin care s evideniai raportul realitate -ficiune n basmul Povestea lui Harap Alb de Ion Creang.Elevii noteaz temaConversaia

Anex

-Aa gndesc eu, zise Flmnzil : i-a pus el, mpratul Ro, boii n crd cu dracul, dar are sa-i scoat far coarne.

- Ba mi se pare c-a dat si el teleag i plug i otic, i tot numai s scape de noi, zise Ochil.

- Ia ascultai, mi! zise Geril : Vorba lung srcia omului.Mai bine haidem la culcare , c ne ateapt mpratul cu masa ntins , cu fclii aprinse i cu braele deschise .Hai ascuii-v dinii i pornii dup mine. Si odat pornesc ei teleap!teleap!teleap! i cum ajung n dreptul unei ui, se opresc puin.Atunci Geril sufl de trei ori cu buzioarele sale cele iscusite i casa rmne nici fierbinte nici rece , cum e mai bine de dormit ntr-nsa.Apoi intr cu toii nuntru se tologete care unde apuca i tac.Iar credinciosul mpratului ncuind ua pe dinafar cu rapegiune, le zice cu rutate:

-Las c v-am gsit eu ac de cojoc.De acum dormii, dormire-ai somnul cel de veci, c v-am aternut eu bine!V vei face scrum pn mine diminea.