Proiect Inspectie Grad 2 (2)

19
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR 1 “PINOCHIO” EDUCATOARE: MARIN GEORGIANA COCUTA PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA: “LA MULTI ANI MAMICA DRAGA!” 8 MARTIE 2012 INSPECTIE GRAD DIDACTIC 2 DATA:8.03.2012

Transcript of Proiect Inspectie Grad 2 (2)

Page 1: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL NR 1 “PINOCHIO”

EDUCATOARE: MARIN GEORGIANA COCUTA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA:“LA MULTI ANI MAMICA DRAGA!”

8 MARTIE 2012

INSPECTIE GRAD DIDACTIC 2

DATA:8.03.2012EDUCATOARE:Marin Georgiana Cocuta

Page 2: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

GRUPA:Mica-mijlocie “Buburuzele”TEMA ANUALA DE STUDIU:”Ce si cum exprimam ceea ce simtim”TEMA PROIECTULUI:” Culoare,veselie,bucurie”SUBTEMA: “E ziua mamei mele”TEMA ACTIVITATII INTEGRATE:”La multi ani mamica draga!”MIJLOCUL DE REALIZARE:Activitate integrata ADP+ALA1+ADE(DLC-DOS)+ALA2; *memorizare si lipire;TIPUL ACTIVITATII :Predare-invatare de noi cunostinte si consolidare de deprinderi;DURATA: o zi

SCOPUL ACTIVITATII: Stimularea creativitaţii copiilor în timpul jocurilor şi

a activitaţilor la alegerea acestora, indeosebi a gandirii si a imaginaţiei creatoare – ALA;

Formarea si dezvoltarea unei exprimari orale corecte fonetic,lexical si gramatical,precum si dezvoltarea memoriei logice-DLC;

Dezvoltarea deprinderii de a lipi hartia,prin dezvoltarea simtului practic si estetic-DOS;

CATEGORII DE ACTIVITATI ABORDATE:1.ADP : INTALNIREA DE DIMINEATA: -SALUTUL;”Buna dimineata si bine ati venit la gradinita buburuzelor”!; -IMPARTASIREA CU CEILALTI: discutie de grup referitoare la anotimpul primavara(caracteristici ale anotimpului primavara): “Am vazut cand am venit dimineata...!”;”Azi este ziua tuturor femeilor,azi este ziua mamei mele...” - PREZENTA: fiecare copil va pune o gargarita in dreptul pozei de la panoul de prezenta;

Page 3: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

-CALENDARUL ZILEI: se precizeaza ziua, luna, anul si starea vremii.Se completeaza calendarul impreuna cu copiii. -NOUTATEA ZILEI: scrisoarea-surpriza de la postasul primaverii; -MESAJUL ZILEI: “La multi ani mamica draga!”

TRANZITII: T1: Joc cu text si cant: “Bat din palme” ; T2 : Joc de miscare : ‘’ Randunica muta-ti cuibul’’; T3: Cantec: “Mama”;

2.ALA: •ALA1 -JOC DE ROL:”Micile gospodine”; -CONSTRUCTII:”Bancute pentru mama” -ARTA:”Cosulete pentru mama” •ALA2: - “Carnaval pentru mama”

3.ADE:Activitati pe domenii experientiale •Domeniul Limba si Comunicare: memorizare “De ziua mamei” de Elena Farago; •Domeniul Om si Societate: Activitate practica-lipire: “Felicitare pentru mama”;

OBIECTIVE OPERATIONALE: *ALA1: Joc de rol:O1- Sa pregateasca prajituri pentru mama,utilizand materialele primite; O2-Sa-si asume rolul ales,manuind obiectele casnice de gatit,respectand norme simple de protectie si securitate.

Constructii : O1-Sa denumeasca materialele de lucru; O2-Sa realizeze sarcina de lucru finalizand

individual lucrarile; Arta : 01 –Sa decoreze cosuletele pentru mama cu floricele,descriind verbal actiunile intreprinse ;

Page 4: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

O2-Sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie, si a colegilor motivandu-si parerea;

*ADE: DLC-Memorizare “De ziua mamei” de Elena Farago: O1-Sa memoreze logic si constient poezia ,pe baza modelului educatoarei si a ilustratiilor; O2-Sa-si insuseasca sensul urmatoarelor cuvinte: ”urare”, “ici”; O3:Sa recite corect si cat mai expresiv,respectand intonatia, ritmul si pauzele;

DOS-Activitate practica (asamblare si lipire): “Felicitare pentru mama” O1:Sa denumeasca ustensilele de lucru puse la dispozitia lor; O2:Sa lipeasca materialele primite pe felicitare dupa modelul dat; O3:Sa verbalizeze actiunile intreprinse, folosind un limbaj adecvat; O4: Sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie, si a colegilor motivandu-si parerea;

*ALA2-Divertisment : “Carnaval pentru mama”-interpretare cantece si poezii cunoscute,auditii muzicale. O1:Sa interpreteze corect cantecele si poeziile invatate anterior; O2:Sa realizeze pasi de dans in ton cu muzica;

O3 :Sa: manifeste interes si placere pentru activitatile recreative;

STRATEGII DIDACTICE:

1)METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:observarea,conversatia,explicatia,recitare-model,expunerea,demonstratia, munca independenta,jocul;

Page 5: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

2)RESURSE MATERIALE: set “bucatarie”,sortulete, bonete bucatarese,cuburi lemn, cuburi plastic, cosulete carton,hartie xerox colorata,carton colorat,lipici solid,aracet,planse ilustrate poezie “De ziua mamei” de Elena Farago,scrisoarea de la postasul Primaverii,cd-player,panou, felicitari,creioane colorate,fluturi,gargarite,mascute pentru carnaval,fotografii ale copiilor;

3)FORMA DE ORGANIZARE: frontal si individual.

4)LOCUL DE DESFASURARE:sala de grupa;

5)BIBLIOGRAFIE: *Ministerul Educatiei,cercetarii si tineretului,Curriculum pentru invatamantul prescolar(3-6/7 ani),Bucuresti, 2008*Revista ,,Invatamantul Prescolar’’ 1-2 si 3-4 /2009*Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar,Editia a II, revizuita,Florica Mitu, Stefania Antonovici,Editura Humanitas Educational,Bucuresti 2005.

Page 6: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

SCENARIUL ACTIVITATII

ADP Activitatea debuteaza cu intalnirea de grup intre copii si educatoare prin intermediul salutului de dimineata: Dimineaţa a sosit-‘’Toţi copiii au venit În cerc să ne adunăm Pe covor ne aşezăm Cu toţi să ne salutăm ‘’ -“Bună dimineaţa, dragele mele buburuze! -Bună dimineaţa!”Copiii raspund salutului si se saluta reciproc.Impartasirea cu ceilalti se face pornind de la apelativul cu care educatoarea se adreseaza copiilor ”buburuze urmata de o scurta discutie

Page 7: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

referitoare la anotimpul primavara.Calendarul naturii va fi completat cu ajutorul copiilor dupa discutia despre anotimpul primavara si se va preciza luna, ziua , anul si caracteristicile vremii. -“După ce ne-am adunat Şi frumos ne-am salutat Colegii s-au întâlnit Cine oare n-a venit?”Urmeaza prezenta care se va face la panoul cu pozele copiilor unde fiecare asaza o gargarita in dreptul fiecarei propriei poze. Noutatea zilei: in Casuta Magica copiii vor gasi o scrisoare de la postasul Primaverii,in care le transmite copiilor ca azi este o zi minunata, o zi mare de sarbatoare,ziua in care le sarbatorim pe mamicile nostre.Si cel mai frumos dar pe care il putem oferi lor este o poezie frumoasa cu mama ,alaturi de o felicitare facuta de manutele lor.Mesajul zilei: “La multi ani mamico!”

ALA1 La activitatile liber alese vor fi deschise trei centre: Joc de rol unde copiii vor pregati prajituri pentru mamele lor;arta unde vor decora cosulete pentru mama,si constructii, unde vor avea ca sarcina sa realizeze bancute pentru mama din material marunt.

ADEIn cadrul activitatilor pe domenii experientiale se va desfasura un o activitate de memorizare a poeziei “De ziua mamei” de Elena Farago.Dupa desfasurarea activitatii de memorizare, urmeaza activitatea practica in cadrul careia copiii vor realiza felicitari pentru mama.;

ALA2 *Activitatile complementare vor continua cu “Carnaval pentru mama”, unde copiii vor interpreta cantece despre primavara si vor dansa.

Page 8: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

*Joc de miscare:”Randunica muta-ti cuibul “

DLC- Memorizare “De ziua mamei “ de Elena Farago

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1.Organizarea activitatii.

-Pregatirea mobilierului si a materialului didactic in vederea unei bune desfasurari a activitatii.

-Exercitiul organizatoric

2.Introducerea in activitate.

Se va face o scurta discutie despre anotimpul primavara si despre semnificatia zilei de 8 Martie.Pe baza imaginilor despre anotimpul primavara se va sublinia faptul ca odata cu venirea acestui anotimp natura revine la viata dupa lunga iarna.

-conversatie libera pe baza de imagini;-explicatie

/-frontal

3.Anuntarea titlului poeziei si a autorului.

Se va realiza prin recitirea scrisorii de la postasul Primaverii care contine de asemenea si textul poeziei si autorul acesteia.(Anexa 1 si 2)

-expunerea/

-frontal

4.Familiarizarea cu continutul poeziei

Se va realiza prin lectura –model a poeziei, apoi pe baza unor imagini sugestive se va trece la explicarea continutului de idei, a unor cuvinte noi din text cum ar fi :”urare”, “ici”,.Se va recita inca o data clar, expresiv poezia de catre educatoare,pe un fond muzical

-explicatia -conversatia-povestirea-recitarea-model

Aprecieri verbale

Page 9: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

adecvat.5.Dirijarea invatarii.

Poezia va fi memorata pe unitati logice.Se va repeta prima strofa cu doi copii,apoi se va trece la urmatoarea strofa care va fi repetata impreuna cu prima strofa.La fel se va proceda si cu cea de-a treia strofa care va fi repetata impreuna cu primele doua,pentru fixarea in memorie a fragmentelor logice in succesiunea lor fireasca.

-explicatia-exercitiul /-frontal-individual

Aprecieri verbale

6.Evaluare. Memorarea poeziei se va face strict individual cu fiecare copil,pentru corectarea eventualelor greseli de pronuntie.In acelasi timp ceilalti copii vor repeta in gand.

-exercitiul / -frontal -individual

Itemi :”Recita corect cel putin o strofa”

7.Consolidarea invatarii.

Se propune jocul “Continua tu”, in care vor fi antrenati sa recita o fata si un baiat cate o strofa pe rand.(recitare in lant)

-Jocul didactic -explicatia /- individual

Item:’’Recita cate versuri stii’’

8.Incheierea activitatii.

Se incheie activitatea prin cantecelul “Mama”.Se vor face aprecieri asupra modului in care au raspuns copii la activitate si au invatat poezia.Se vor oferi recompense.

Page 10: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

DOS-Activitate practica –lipire “Felicitare pentru mama”

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1.Moment organizatoric

Se va organiza spaţiul şi climatul educativ într-un mod optim desfăşurării activităţii.Copiii vor intra în mod ordonat în sala de grupă şi se vor aşeza pe scăunele.

2.Captarea atentiei

Sub forma de surpriza educatoarea descopera un cos plin de materiale.

-conversatie-materiale pentru felicitari /-frontal

3.Verificarea si reactualizarea cunostintelor.

Avand in vedere ca azi au invatat o poezie foarte frumoasa pe care o vor recita mamei,postasul primaverii le-a trimis si cateva materiale pentru a realiza o felicitare pentru mama.

-conversatie

/-frontal

4.Anuntarea temei si a obiectivelor.

Se va anunţa tema activităţii şi obiectivele în termeni accesibili

5.Intuirea materialului distributiv.

Copii vor denumi si vor descrie materialele primite in vederea realizarii sarcinii.

-coli colorate-floricele-frunze-fotografii ale copiilor-lipici /-individual

6.Dirijarea invatarii

Fiecare copil va primi cate o felicitare,pe care va trebui sa o decoreze cu floricele,frunze, fluturi si fotografia sa.Se va explica si se va demonstre de catre educatoare modul de

Aprecieri frontale si individuale

Page 11: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

lucru. După precizarea sarcinilor de lucru, se vor executa câteva exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii: “Miscam degetelele” , “Inchidem si deschidem pumnii” , “Morisca” , “Cantam la pian” , “Cade ploaia”.Copiii lucreaza respectand indicaţiile date de educatoare, pe fond muzical. Pe parcursul lucrului vor fi supravegheati si ajutati cei care întampina dificultati. Se dau explicatii suplimentare şi se corecteaza tinuta la masa de lucru acolo unde este cazul.

-demonstratia-explicatia;-exercitiul

/-individual

7. Obtinerea performantei.

Dupa ce copiii au terminat de realizat felicitarea o vor aseza in cosuletul realizat la sectorul “Arta” de dimineata. . În timp ce copiii asaza felicitarile se va purta un scurt dialog despre ceea ce au realizat şi cât de corect au lucrat.

-conversatia

/ -individual si frontal

Aprecieri frontale si individuale

8.Incheierea activitatii.

Se vor face aprecieri referitoare la modul în care s-a desfăşurat întreaga activitate şi asupra copiilor. Copiii vor primi stimulente.

Page 12: Proiect Inspectie Grad 2 (2)
Page 13: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

ALA2-Joc de miscare :’’Randunica muta-ti cuibul “ Copiii vor fi grupati in “cuiburi”si ‘’randunele”.Cuibul va fi alcatuit din doi copii care se tin de maini si formeaza un cerc,iar randunele vor alerga pe langa cuiburi si se vor aseza intr-un cuib liber,de fiecare data cand educatoarea da startul jocului cu “Randunica muta-ti cuibul”.Copilul care ramane fara cuib pierde jocul.Jocul se repeta de cateva ori.

ALA1

Sectorul :Joc de rol

Categoria de activitate: Activităţi liber aleseMijloc de realizare: Joc de rolTema: “Micile gospodine”Scop: Consolidarea deprinderilor practic gospodăreşti, folosirea cuvintelor şi expresiilor adecvate situaţiilor contextualeObiective operaţionale: O1 : Să-şi asume rolul ales, efectuând acţiunile specifice:pregatirea prajiturilor si coacerea lor;

O2 : Să mânuiască obiectele casnice, respectând norme simple de protecţie şi securitate; O3 : Să verbalizeze acţiunile întreprinse.

Resurse material:mini-aragaz, sorţuleţe de bucătărie, bonete, castroane,tavi,cutit de plastic.Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul.Evaluarea activităţii: Se face prin aprecierea verbală de către educatoare asupra modului de lucru al copiilor.

Sectorul :Constructii

Page 14: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

Categoria de activitate: Activităţi liber aleseMijloc de realizare: Joc de construcţiiTema: Construcţii plane : “Bancute pentru mama”Scop: Construirea unor bancute pentru mama prin îmbinarea creativă a materialelor puse la dispozitie;

Obiective operationale: O1 : Să îmbine cuburile de diferite forme şi culori, realizând bancute pentru mama;

O2 : Să îmbine creativ materialele puse la dispoziţie;

O3 :Să descrie verbal produsul realizat.Materiale folosite: cuburi lemn,cuburi plastic;

Sectorul :Arta.

Categoria de activitate: Activitati liber aleseMijloc de realizare:Arta-lipireTema :lipire-decorarea: ”Cosulete pentru mama”Scop: Decorarea cosuletelor pentru mama prin lipirea floricelelor de primavara. Obiective operationale: O1: Sa lipeasca corect florile de jur imprejurul cosului; O2: Să descrie verbal produsul realizat.Materiale folosite:cosulete,flori din hartie colorata,lipici.

ALA2

Joc de miscare :’’Randunica muta-ti cuibul “ Copiii vor fi grupati in “cuiburi”si ‘’randunele”.Cuibul va fi alcatuit din doi copii care se tin de maini si formeaza un cerc,iar randunele vor alerga pe langa cuiburi si se vor aseza intr-un cuib liber,de fiecare data cand educatoarea da startul jocului cu “Randunica muta-ti cuibul”.Copilul care ramane fara cuib pierde jocul.Jocul se repeta de cateva ori.

Anexa 1

De ziua mamei

Page 15: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

de Elena Farago

Eu nu sunt destul de mareCa să pot să-nvăţ măcar,De pe carte, o urare,Şi nu sunt destul de mareCa să-ţi dau un dar.

Dar îţi dau o sărutare,Ici, pe obrăjor,Şi pe mâna asta careMă-ngrijeşte-n fiecareZi, cu-atâta dor!

Zile lungi şi voie bunăÎţi doresc eu mult,Şi mă rog de flori să-ţi spunăSă mă ierţi, mămică bună,Că nu ştiu mai mult!

Anexa 2

Scrisoarea Postasului Primaverii

“Dragii mei prescolari,va trimit aceasta scrisoare pentru ca stiu ca si voi alaturi de multi alti copii sarbatoriti azi ziua tuturor femeilor,ziua mamelor voastre.Si ce cadou ar fi mai frumos decat sa ii

Page 16: Proiect Inspectie Grad 2 (2)

recitati o poezie cu mult drag din tot sufletelul vostru? Asa ca va propun sa invatam o poezie foarte frumoasa pentru mamicile voastre.Vreti?............................................................................................................ Spor la treaba.

Si daca acum am invatat poezia ce ati zice daca i-am pregati mamei o frumoasa felicitare?Credeti ca s-ar bucura?Haideti sa ne apucam de treaba!............................................................................................................

Pentru ca voi ati dus la bun sfarsit sarcinile pe care eu le-am propus va multumesc, si va voi rasplati asa cum stiu eu mai bine :prin raze de soare calduroase si multe flori parfumate.Si nu uitati copii :La multi ani Mamico !’’