Proiect imtervale muzicale
-
Upload
sandu-costel -
Category
Documents
-
view
212 -
download
0
description
Transcript of Proiect imtervale muzicale
Proiect Didactic
Şcoala:Clasa: a-V-a Profesor:Unitatea de învăţare : Deprinderi MelodiceDetaliere de conţinut: Recapitularea Intervalelor MuzicaleTipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor dobânditeDisciplina de învăţământ la care se susţine lecţia: Educaţie MuzicalăAria curriculara: arteDurata orei : 50min.Competenţe Generale1
1. Dezvoltarea capacităţilor interpretative (vocale şi instrumentale) 2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a muzicii şi formarea unei culturi muzicale 3. Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj muzical 4. Cultivarea sensibilităţii, a imaginaţiei şi a creativităţii muzicale şi artistice
Competenţe Specifice: 1.1 interpretarea vocală, individuală sau în grup, a unor cântece la unison sau în aranjamente armonico-polifonice;2.1 audierea cu atenţie a lucrărilor muzicale, recunoscând elementele de limbaj învăţate2.2 compararea fragmentelor audiate, sesizând anumite diferenţe sau similitudini2.3 exprimarea propriilor impresii privind muzica audiată 3.2 identificarea în lucrările interpretate sau audiate elementele de limbaj 4.1 participarea afectivă în cântat Competenţe Integrate:La sfârşitul lecţiei elevii vor putea să :- recunoască toate intervalele simple, melodice şi armonice- să facă diferenţa între un interval mic şi unul mare- să se exprime corect din punct de vedere muzical atunci când vor vorbi despre una dintre piesele audiate
11
- utilizeze noile elemente de limbaj muzical Strategia didacticăA. Metode didactice : ex. 1. de tip euristic (conversaţia euristică, descoperirea dirijată, problematizarea, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul, , expunerea, experimentul etc.)
2. de tip algoritmic ( algoritmizarea )3. de tip interactive (metoda ciorchinelui),4. de interdisciplinaritate centripetă - cvintetul
Evaluarea activităţii 1 . Descriptori de performantă 2 Tehnici de evaluare.
. Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individualăActivităţi de învăţare: - descoperirea în audiţii- receptarea şi conştientizarea intervalelor;- intonarea intervalelor melodic şi armonic;- improvizarea unor răspunsuri muzicale;- mânuirea instrumentelor muzicale;- exersarea în cântece;- descoperirea în audiţiiResurse materiale - Biografie: Manualul de Educaţie Muzicală pentru clasa a V-a- Îndrumător metodic de predare a educaţiei muzicale,C.D., C.D-player, -Orga electronică
2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
Obiective Operaţionale
Etape şi Strategii
Conţinutul lecţiei Activitatea Profesorului
Activitatea Elevului Evaluare
Activităţi introductive,
- Expunerea
- Asigurarea unui climat
psihopedagogic adecvat
desfăşurării lecţiei
- pregătirea materialului
didactic necesar şi a clasei
de elevi
- Elevii ajută la pregătirea
lecţiei
Să coopereze la tabloul recapitulativ al intervalelor prin răspunsuri corecte
Reactualizarea cunoştinţelor şi a deprinderilor dobândite anterior- Expunerea, - Exerciţiul- metoda ciorchinelui
- profesorul va face o
verificare a intervalelor
învăţate precedent la
clasificarea acestora din
punct de vedere:
a) Calitativ
şi va desena pe tablă un
dreptunghi în care va scrie
cuvântul „intervale” (vezi fig.
din anexa 1 şi anexa 2)
intervale perfecte, mari şi
- Elevii vor ieşi pe rând la
tablă
- un elev va ieşi la tablă şi
va adăuga la dreptunghiul
profesorului două
dreptunghiuri cu cuvintele
„Perfecte” şi unul cu „mari
- frontală
3
mici
b) cantitativ:
- va desena intervalele pe
portative
(profesorul va lua fiecare
dintre intervalele enunţate pe
claviatura instrumentului
astfel încât acesta să rămână
întipărite în mintea elevului
nu numai din punct de
vedere vizual ,al teoriei dar şi
sonor)
c) în funcţie de desfăşurarea
în timp a sunetelor ce
formează intervalele, acestea
pot fi: melodice (când
sunetele se intonează pe
rând)
şi armonice (când sunetele
şi mici” (vezi fig. din anexa
1 şi anexa 2)
- la fel se va proceda în
continuare, elevii vor ieşi pe
rând la tablă şi vor adăuga
intervalele
corespunzătoare. (vezi
figurile din anexa 1şi anexa
2)
- elevii îşi notează pe caiete
schema
- elevii sunt atenţi şi
notează în caiete
4
se intonează deodată)
Să reţină tema şi obiectivele lecţiei
Pregătirea materialului stimul:- conversaţia- expunerea- exerciţiu - explicaţia
Elevii vor fi activaţi în
perceperea intervalelor din
punct de vedere practic
redând câteva exemple
parcurse din manual
- „Cântecul cucului” de Ioan
D. Chirescu
- „Pupăza din tei” melodie
populară
- „Fata de păstor şi cucul”
- „Cucul” melodie poloneză
- frontală
individuală
- Să audieze conştient- să participe la discuţii- să aprecieze corectitudinea răspunsurilor
Dirijarea învăţării:- expunerea- exerciţiu - explicaţia- audiţia
- se va propune elevilor un
exemplu în audiţie în care
elevii vor fi invitaţi să
recunoască intervalul
- elevii vor asculta cu
atenţie şi vor răspunde la
întrebările adresate - frontală
5
din linia melodică
- să asculte conştient explicaţiile- să redea corect intonaţional exemplele propuse
Obţinerea performanţei:- problematizarea- conversaţia- exerciţiul - metoda cvintetului (vezi anexa 3)
- se va folosi metoda
cvintetului
- se va explica metoda
cvintetului
- elevii vor primi fiecare
câte o fişa de lucru (vezi
anexa 3)
- elevii vor completa
formularul în grupe de câte
patru
- frontală
-
individuală
Asigurarea feed-back-ului Se va face analiza fişelor - frontală
Evaluare Evaluare Se vor face aprecieri
generale şi individuale
- Frontal
6
Anexa 1
INTERVALE
PERFECTE MARI ŞI MICI
PRIM A C
VA RTA
CVA RTA
OC
TAV
A
TER
ŢASEC
UN
DA
SEXT A SEP
TIM
A
7
anexa 2
INTERVALE
PERFECTE MARI ŞI MICI
8
anexa 3Cvintetul
1)Nume (al intervalului)………………..2) două adjective ce reprezintă intervalul …………………………………………………………
3) trei verbe la gerunziu ce reprezintă intervalul…………………………………………………………
4) o sintagmă (grup de cuvinte ce reprezintă intervalul)………………………………………….
5) sinonim………………………………………………
Exemplu: 1) sexta2) mare, mică3) solfegiind, cântând, intonând4) este intervalul format din două sunete aflate la o distanţă de 6 trepte5) interval melodic folosit în cântece
9