proiect genul liric

7

Click here to load reader

description

un proiect pe genul liric

Transcript of proiect genul liric

Liceul Regele Ferdinand Sighetu MarmaieiProf: Coman Cristina Claudia

PROIECT DE LECIE

Data: 24.05.2015Clasa: a IX-a It.

Profesor: David Anca

Disciplina: Limba i literatura romn

Unitatea: Iubirea

Subiectul: Sara pe deal de Mihai Eminescu

Tipul leciei: de receptare a textului liricCompetene generale:

1. utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i producerea mesajelor n diferite situaii de comunicare;

2. folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte;Competene specifice:

1.1 utilizarea adecvat a achiziiilor lingvistice n receptarea diverselor texte

1.3 exprimarea oral sau n scris a propriilor reacii i opinii privind textele receptate

2.2 identificarea temei n textele studiate

2.4. aplicarea conceptelor de specialitate n analiza i discutarea textelor literare studiate

Obiective operaionaleElevii vor fi capabili:

1. s ncadreze poezia n contextul creaiei lirice eminesciene;

2. s identifice principalele elemente de compoziie a textului;

3. s analizeze poezia pe diverse niveluri de interpretare;

4. s-si exprime propriile interpretri, propriile impresii in legtur cu textul studiat.

Forme de organizare: frontal, individual i pe grupe;

Metode didactice: conversaia euristic, audiia muzical, exerciiul, analiza literar, problematizarea, puzzle-ul Mijloace de nvmnt: manualul, fie de lucru, mijloace tehnice audio, plane, power-point cu poezia.

Bibliografie:

Mihai Eminescu, Poezii, Editura ERC PRESS, Bucureti, 2009;

Vladimir Streinu, Eminescu, Editura Junimea, Iai, 1989;

Ioana Em. Petrescu, Eminescu i mutaiile poeziei romneti, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 1989;

Valeriu Netian, Metodica predrii textului literar n liceu, EDP, Bucureti, 1982;

Constantin Parfene, Literatura n coal, EDP, Bucureti, 1977.

Nr.crt.MomentelelecieiOb.TimpDesfurareaactivitiiMetodeMijloace

I.II.

III.

IV.V.

VI.VII.VII.Momentul organizatoric

Reactualizarea cunotinelor-ancorCaptarea ateniei

Anumarea temei i enunarea obiectivelorTransmiterea noilor cunotineObinerea performanelor

Asigurarea feed-back-uluiAsigurarea reteniei i a transferului

O4O1O2

O3

O4

O1

O1

O2

O3

17

5

115

20

22Notarea absenilor. Organizarea clasei. Pregtirea pentru lecie.Elevii au avut de recapitulat temele i motivele principale n lirica eminescian. Pe baza unei discuii frontale vom realiza aceast reactualizare insistnd cu precdere asupra temei iubirii i a naturii.Se va realiza cu ajutorul unui material power-point n care versurile poeziei ,,Sara pe deal sunt interpretate pe fond muzical de Tudor Gheorghe. Apoi le voi cere elevilor s-i exprime opinia n legtur cu audiia (ce sentimente se desprind din textul poetic, corelarea imaginilor cu versurile) .-Dup cum, probabil v-ai dat seama, astzi vom ncepe studiul poeziei ,,Sara pe deal. Pn la sfritul leciei vom ncerca s dezlegm tainele acestui text pe diferite niveluri de interpretare.Le voi propune elevelor s mai citeasc o dat poezia, apoi le voi cere s ncerce ncadrarea sa ntr-una din temele eminesciene.

Voi scrie titlul pe tabl, iar elevele n caiete.1. ncadrarea poeziei n oper: ,,Sara pe deal se ncadreaz n prima etap a poeziei pe tema iubirii i a naturii, n care iubirea apare ca un sentiment ce conduce ctre mplinire absolut. Poetul se inspir din prima sa dragoste, pentru Elena, o fat de la Ipoteti, care, din pcate, moare la o vrst foarte fraged (19 ani). Poezia a aprut pentru prima dat n revista ,,Convorbiri literare, la 1 iulie, 1885.2. ncadrare n gen i specie: este o idil cu elemente de pastel, aparinnd genului liric.

3. Titlul: evideniaz timpul (sara) i spaiul (pe deal) n care urmeaz sa aib loc ntlnirea celor doi ndrgostii.

4. Structur i compoziie: n poezie se remarc prezena a dou planuri: cel al naturii (obiectiv) i cel al iubirii (subiectiv).Poezia este structurat pe dou secvene:

-strofele I-IV: peisaj cosmic i terestru; conine elemente de pastel.-srtofele V-VI: imaginea ndrgostiilor; se intensific accentele de idil.Le voi propune elevelor alctuirea unui puzzle. Vom ncerca s construim imaginea poeziei, avnd n vedere diferite niveluri de interpretare.

Clasa este mprit n patru grupe, iar fiecate grup va primi cte o fi.

Grupa I: Nivelul morfologic

-frecvena prilor de vorbire (exemple)

-modurile i timpurile verbale

-mrci ale subiectivitii

Grupa II: Nivelul stilistic:

-figuri de stil: -epitete

-metafore

- personificri

-comparaii

-imagini artistice: - vizuale

-auditive

Grupa III: Nivelul lexico-semantic

-motive

-cuvinte cu nuan arhaic, regional

Grupa IV: Nivelul prozodic:

-compoziie (versuri, strofe)

-rim

-msur

Dup ce timpul de lucru a expirat fiecare grup va prezenta rspunsurile i vom lipi fiele sub forma unui puzzle. Astfel vom obine o imagine de ansamblu a textului poetic.

Se fac aprecieri generale i individuale legate de particparea elevilor la lecie.Tem: Scrie un eseu de 150-300 de cuvinte (15-30 de rnduri) n care s-i exprimi opinia despre sacrificiul n numele iubirii.

M1M2

M1

M5

M5M3M4

M6m4m3m5

m1m2

Anexa 1

Grupa I: Nivelul morfologic

1. Identificai frecvena prilor de vorbire. Exemplificai!

2. Identificai modurile i timpurile verbelor n cele dou secvene.

3. Extragei din text mrci ale subiectivitii (prin ce este redat prezena eului liric)

Grupa II: Nivelul stilistic

1. Identificai figuri de stil:

-epitete

-personificri

-metafore

-comparaii

2. Extragei din text imagini artistice:

-vizuale

-auditive

Grupa III: Nivelul lexico-semantic

1. Identificai motive literare prezente n poezie.

2. Extragei din text cuvinte cu nuan arhaic sau regional.Grupa IV: Nivelul prozodic

1. Prezentai compoziia poeziei (versuri, strofe, secvene).

2. Identificai rima versurilor.

3. Identificai msura versurilor.