PROIECT Euritmie - Respiratie Si Dictie

download PROIECT Euritmie - Respiratie Si Dictie

of 8

description

liceu

Transcript of PROIECT Euritmie - Respiratie Si Dictie

PROIECT DE LECTIELICEUL DE ARTA : DIMITRIE CUCLIN PROFESOR : ELENA CARMINA ILIE CLASA : a IX-a D OBIECTUL : VORBIRE SCENICASUBIECTUL : CONJUNCTIA SI TIPUL ACTIVITATII : MIXTAMIJLOC DE REALIZARE : EXERCITII DE DICTIEDURATA : 50 minOBIECTIVE DE REFERINTA1. Dezvoltarea capacitatii de dozare a inspiratiei si expiratiei ;1. Obtinerea unei impostatii corecte d.p.d.v. actoriceste ;OBIECTIVE OPERATIONALECognitive : La sfarsitul activitatii didactice, elevii vor fi capabili :1. Sa-si exerseze respiratia costo-diafragmatica ;1. Sa lucreze inspirand si expirand pe un anumit numar de timpi ;1. Sa recite un text pe o singura inspiratie ; 1. Sa-si corecteze defectele de dictie, prin exercitii corespunzatoare ;Afective : Elevii vor participa cu interes si cooperare la activitatea desfasurata .

STRATEGIA DIDACTICA1. Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic, aprecierea verbala, repetitia .1. Mijloace si materiale didactice : support de lectie atasat .1. Forme de organizare : individual, in grup, frontal .BIBLIOGRAFIE1. Cuvinte despre cuvant Vleria Covatariu ,ed. Mures, Targu Mures, 1996 .1. Corijarea limbajului Natanael Dobra , ed. Tineret, Bucuresti, 2005 .1. Arta vorbirii scenice ed. Didactica si Pedagogica , Bucuresti , 1972 .OBOP.ETAPELELECTIEIACTIVITATEA PROPUNATOAREIACTIVITATEAELEVILORSTRATEGIA DIDACTICA

1.MOMENT ORGANIZATORIC(1 minut ) Se realizeaza prezenta elevilor ;Pregatirea clasei pentru activitate, organizandu-I in cerc .Elevii raspund la prezenta si se pregatesc de lectie formatie cerc .Dialog

Individual

2.

VERIFICAREA Cunostinte asimilate anterior( 13 minute ) Propun un elev drept conducatorul grupului , pentru a mentine organizarea si ritmicitatea grupului . Va incepe cu ex. de respiratie: inspiram-expiram costo-diafragmatic pe 3t 6t; stingerea/ mentinerea flacarii lumanarii ; ex. pentru S , R, rostire cuvinte fara sunete pe (incordare X si relaxare - U); ex. de dictie pe texte studiate ( exersarea caderii de diafragma, spunerea textului pe vocale, pe 2 respiratii si apoi pe 1, si in conditii de efort ). Sunt atenti la elevul ce-I conduce .Elevii realizeaza exercitiile propuse de lider .ir, er, ar, @r, Ir, or,ur / Cra ,Cre, Cri, Cro, Cru, Cr@ , CrI ;ZO-NO-RO-NO-BO-NO / IA-ZA-ZO-NA-BA-ZOIn grup

Conversatia

Repetitia

3.

CAPTAREA ATENTIEI(10 minute )Jocul : VERSURI AMESTECATE : Spunerea unui text fara sunet : elevii aleg un text pe care il stiu foarte bine, incepand recitarea lui fara sunet, in gand;Voi alege un elev care, la semnalul meu , va continua textul (de unde a ramas,)cu voce tare .La o noua comanda, elevul isi va continua textul fara sunet . Se continua astfel pana se ajunge la o continuitate intre textele elevilor, fara a se face pauza intre texte .Elevii sunt atenti la explicarea jocului propus si repeat in gand, fiecare cate un text pe care-l stie foarte bine . La comanda data, elvii vor incepe jocul .

In grup

Conversatia Individual

4.ANUNTAREA LECTIEI (1 min)Lectia noua : - Exercitii- si competentel generale si specifice.Sunt atenti si retin ceea ce urmeaza a se lucra .Explicatia Individual

5.

DESFASURAREA LECTIEI(20 minute ) Suport de lectie atasat Notam texte ce contin exercitii pentru conjunctia SI , pe care apoi le citim impreuna si individual . Insist pe o pronuntie exagerat de corecta, pe o vorbire raspicata, muscand cuvintele si subliniind finalurile de cuvant , pentru a forma o dictie scenica expresiva . Realizam jocurile : Povestea fara utilizarea anumitor cuvinte , la propunerea profesorului . Ex. Un elev va incepe o poveste ,fara a utiliza conjunctia si, iar la semnalul dat de profesor, al 2-lea elev va continua povestea, in logica evenimentelor propuse, respectand aceeasi regula (neutilizarea conj.Si)Se va continua cu toti membrii grupului, propunandu-se eliminarea treptata si a unor vocale sau consoaneSe mai poate juca prin adresarea de intrebari de catre colegi unui elev , iar acesta va trebui sa raspunda fara a folosi cuvintele : Da si Nu . Elevii care gresesc , sunt eleminati din joc . Notarea in caiete a jocurilor lucrate, spre finalul orei .Elevii citesc conform indicatiilor date, aceentuand conjunctia SI.

Elevii incep jocul propus, fiind foarte atenti la povestea elevului dinainte .Frontal

Explicatia

Individual

Exercitiul

6.TEMA PENTRU ACASA(2 minute ) Citirea textelor date pe soapta, mediu , tare, foarte tare, lent, normal si foarte rapid .Propun poezia Scrisoarea a III-a de Mihai Eminescu. Isi noteaza in caiete si adreseaza intrebari .Explicatia

Frontal

7.EVALUAREA ACTIVITATII(3 minute )SINTEZA PARTIALA :Se recapituleaza momentele importante ale lectiei .

Notare si discutii cu fiecare elev . Solicit autoevaluarea elevilor .Eleviii participa la recapitularea momentelor importante, predate .Conversatia IndividualAprecierea verbala

Atasez suport de lectie texte pentru conjunctia SI : Si de drag te-as semana ,Si cu drag te-as saruta,Si te-as face steag in pragSi te-as implete cu drag ,Si te-as cerne prin spranceneSi te-as framanta-n ineleSi te-as da inimii mele . Duc in bac sac de dac, aud crac, o fi rac? O fi drac? Face pac, aud mac, aud oac, nu e rac, nu-i gandac, nu e cuc, nu-i brotac, il apuc, il hurduc. E tot drac. Un sas cu glas de bas cam gras si ras pe nas sta la taifas de-un ceas la parastas despre un extras din pancreas. Capra calca-n piatra, piatra crapa-n patru, crape capul caprei in patru precum a crapat piatra-n patru. Capra neagra calca-n clinci. Clinciul crapa-n cinci, crape capul caprei-n cinci, precum a crapat clinciul-n cinci. Capra paste langa casa Capu caprii crape-n sase!Capra noastra n-are lapte Crapa-i-ar coarnele-n sapte! Capra-n piatra a calcat Piatra-n patru a crapat,Povestea s-a terminat! Cosaul Saa cnd cosete, ct ase sai sasul cosete. i-s sus i-n jos de casa sa, cosete sasul i-n osea. i ase case Saa-i stie. Ce ans! Saa-i spuse siei . Un cocostrc s-a dus la descocostrcrie, unde se descocostrcreau i ali cocostrci nedescocostrcrii, ca s se descocostrcreasc de cocostrcria lui. Bucura-te cum s-a bucurat Bucuroaia cand s-a intors Bucurel bucuros de la Bucuresti. Boul breaz barlobreaz in vacile barlobrozene , cu greu a dezbarlobrozit breazul boilor barlobrozeni! Fata fierarului fierbe fasole fiarta fara foc fiindca focul face fum. Gandindu-ma ca te gandestiCa ma gandesc la tine,Gandeste-te ca ma gandescCa te gandesti la mine. Rica nu stia sa zicaRau, ratusca, ramurica.Dar, de cand baiatu-nvataPoezia despre rata,Rica stie-acum sa zicaRau, ratusca, ramurica. Cine a zis ca am zis ca-i zice?Eu n-am zis si nici n-oi zice.Cand voi zice atunci sa zica,C-am zis eu c-am zis ca-i zice. Arhiepiscopul din Constantinopol a incercat sa se dezarhiepiscopoconstantinopolizeze Un caricaturist a caricaturizat o caricatura. Poti tu sa caricaturizezi caricatura caricaturizata de acel caricaturist? gaina porumbaca , In porumbar s-a urcat , In porumbar porumbaca , Tot porumbul l-a mancat. Stiu ca stii ca stiuca-i stiuca , Dar mai stiu ca stiuca-i peste, Si ca stiuca se mananca , Si ca stiuca se prajeste. Nu-i greu a zice titiridva tidva, da-i greu a destitiridvi titiridvitura titiridvei tidvei. Constantin Constantinevicescovici Fofi fondofirli, forofifo - fenderli i fifoi fondofirloi, forofifo - fenderloi Mierlitza fuflenditza fuflendi-fuflendaritza nu poate sa fuflendeasca fuflendi-fluflendareasaca pe mierloiul fuflendoiul fuflendi-fluflendaroiul. Dar mierloiul fuflendoiul fuflendi-fluflendaroiul poate ca sa fuflendeasca fuflendi-fluflendareasaca pe mierlitza fuflenditza fuflendi-fuflendaritza cupa cu capac, capac cu cupa Preaplecat primesc porunca , Privind punga prea plinu, Pizmuind pe prinul pa , Pentru piatra perl prins. O barz breaz face zarv pe-o varz. Un bal fara egal cu final fatal la un halal carnaval estival cu scandal epocal dintr-un opal oval, pal, real si natural, fara rival, egal si actual. Spre sfnta sa sor Suzana se suie , Spit din suflet suspinu s-i spuie , i-n susul sarcastic suspinu-i optete, i-odat pe scara sucit se oprete Pn cnd a crmidrit crmidarul pe crmidri, a crmidrit crmidria pe crmidar. Unui tmplar i s-a-ntmplat o ntmplare. Alt tmplar, auzind de ntmplarea tmplarului de la tmplrie a venit i s-a lovit cu tmpla de tmplria tmplarului cu ntmplarea. "Pili-a cu pila lung, pila-n pung, punga-n pil" Papucarul paucareste papucii nepapucariti ai papucaresei dar papucareasa nu poate papucarii papuci nepapucariti ai papucarului care papucareste papuci nepapucariti. Ceea ce cerea celebrul cicero gemand geniilor degenerate ,n-au acceptat-o cezar si ceata ingeniosilor cetateni certati cu cerintele cercurilor centrale! Balaban Blbnescu blbiete blbituri blbite pe negndite Domnule Director, Doamna Dida Drgan dorete dou dude din dudul dumneavoastr de dincolo de drum. Triedru tridreptunghic ; Paradimetila Mino Anzo Benzen Surfonic Colo-n vale p-un pitroi sta o codobatura si un codobaturoi,codobaturoiu codobatureste codobatura,codobatura nu poate codobaturi codobaturoiu... patrusprezece pritocitori intr-o pritocitorica mica! Primprejur plimbrile prin ploaie prilejuiesc plceri proprietarilor provinciali. Nu-i greu a zice titiridva tidva, da-i greu a destitiridvi titiridvitura titiridvei tidvei Un codobaturoi a putut sa codobatureasca pe o codobaturita dar o codobaturita nu a putut sa codobatureasca pe un codobaturoi. bab blan mnnc o banan baban. Pe cap un capac, pe capac un ac. Doisprezece cocostrci pe casa lui Koglniceanu. Domnule Dudu, d-mi dou dude din dudul dumitale de dincolo de drum! Retevei de tei pe mirite de mei. Oaia aia e a ei, eu i-o iau. Eu pup poala popii, popa pup poala mea. E pestri prepelia pestri, dar mai pestrii sunt puii prepeliei pestrie. Un vultur st pe pisc c-un pix n plisc. Sor Sar, n-ai srit asear s vezi carnea cum se sar? Prin Vulturi vntul viu vuia. Florica, fata fostului functionar, face fasole fiarta fara foc fiindca focul face fum Sighitibum ala bim bum bam,strigatul cilipanezului in cautarea baldibuzului omorat de un cris cras,intr-un stil abracadabrant pentru ca nu a vrut sa-l omoare pe hipocate-elefanto-camerosul,ascuns dupa un camilolabilolabalascop deoarece mancase citopiperazina si se brohanise cu brohoteele in dramandau. unilateralitatea colocviilor desolidarizeaza constiinciozitatea energeticienilor care manifesta o imperturbabilitate indiscriptibila in locul nabucodonosorienei ireprosabilitati Cele sapte muze Cu priviri de zuzeScriu ca sa se amuzeVersuri andaluze !Sase calauzencearc s-acuzeCinci femei lehuzeCa ar fi farfuze.Cinci fine meduze,geometrii confuze,Cu unghiuri obtuzeSi ipotenuze !Patru buburuze, Roii archebuze,Bzie ursuzeZburnd pe peluze !Trei babe mofluzeFara dinti si buze Trag turte pe spuze. Fara sa se scuzeDou autobuzeLovite de-obuzeAu lumini difuze, Si defect la diuzeUna din ecluzeLa usi cu mezuzeLupta cu taluzePunandu-si ventuze.