proiect didactic,romana, VIII.docx

7
PROIECT DIDACTIC DATA: CLASA: a VIII-a OBIECTUL: Limba şi literatura română SUBIECTUL: Propoziţia circumstanţială consecutivă TIPUL LECŢIEI: acumulare de noi cunoştinţe PROFESOR: ŞCOALA GIMNAZIALẮ COMPETENŢE SPECIFICE · Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise în diferite contexte de comunicare, cu scopuri diverse. · Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse. · Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată. · Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare. OBIECTIVE OPERAŢIONALE La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: · definească propoziţia circumstanţială consecutivă ; · să identifice elementele regente, elementele de relaţie; · să identifice propoziţiile circumstanţiale consecutive în diverse fraze;

Transcript of proiect didactic,romana, VIII.docx

Page 1: proiect didactic,romana, VIII.docx

PROIECT DIDACTIC

DATA:

CLASA: a VIII-a

OBIECTUL: Limba şi literatura română

SUBIECTUL: Propoziţia circumstanţială consecutivă

TIPUL LECŢIEI: acumulare de noi cunoştinţe

PROFESOR:

ŞCOALA GIMNAZIALẮ

COMPETENŢE SPECIFICE

· Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise în diferite

contexte de comunicare, cu scopuri diverse.

· Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse.

· Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de

comunicare monologată și dialogată.

· Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

· să definească propoziţia circumstanţială consecutivă ;

· să identifice elementele regente, elementele de relaţie;

· să identifice propoziţiile circumstanţiale consecutive în diverse fraze;

· să construiască enunţuri cu propoziţii circumstanţiale consecutive introduse prin diferite

elemente de relaţie.

STRATEGII DIDACTICE

· Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, analiza

gramaticală, demonstraţia, problematizarea, tehnica 3/2/1.

· Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, planşe.

Page 2: proiect didactic,romana, VIII.docx

- Limba şi literatura română – manual clasa a VIII-a, Al. Crişan, S. Dobra, F. Sânmihăian,

Ed. Humanitas

- Ghid complet pentru evaluarea naţională, 2016, Limba şi literatura română, 2016, clasa a

VIII-a, Editura Delfin.

· Bibliografie: Goia Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu,

Cluj-Napoca, Editura Dacia, 2002.

Page 3: proiect didactic,romana, VIII.docx

Scenariu didactic

1. Moment organizatoric – 1 minut

Profesorul asigură un climat favorabil începerii lecţiei. Notează absenţele şi pregăteşte materialele

necesare.

2. Verificarea temei – 5 minute

Este verificată tema cantitativ şi calitativ. Elevii au avut ca temă rezovat din Ghidul pentru

evaluarea naţională, exerciţiile 5 şi 6 de la pagina 202.

3. Captarea atenţiei – 5 minute

Pentru a capta atenţia elevilor, profesorul aduce o serie de imagini, prima reprezentând o acţiune,

cealaltă o consecinţă a acelei acţiuni. (Anexa 1), punându-i pe elevi să verbalizeze ceea ce văd. Prin întrebări

ajutătoare se ajunge la termenul de “consecinţă”, urmând ca, apoi, să se facă transferul la titlul noii lecţii.

4. Anunţarea subiectului lecţiei – 1 minut

Profesorul anunţă elevii că vor continua studiul propoziţiilor subordonate, discutând despre

propoziţia circumstanţială consecutivă.

Se prezintă obiectivele lecţiei şi stabileşte împreună cu elevii, folosindu-se de experienţa

anterioară, definiţia propoziţiei circumstanţiale consecutive.

5. Dirijarea învăţării

Profesorul le prezintă elevilor o planşă cu o serie de fraze şi îi îndrumă pe aceştia, prin metoda

învăţării prin descoperire, să identifice elementele regente (Anexa 2).

Elevii primesc o fisă de lucru cu exerciţii diverse în care trebuie să recunoască propoziţia

circumstanţială consecutivă, să identifice elementele de relaţie, dar şi să explice topica şi punctuaţia

propoziţiei circumstanţiale. (Anexa 3).

Printr-un joc de rol, în perechi elevii trebuie să îşi imagineze un dialog într-o anumită situaţie

extrasă de ei în care să utilizeze cât mai multe propoziţii consecutive.

Page 4: proiect didactic,romana, VIII.docx

Joc de rol

Imaginaţi-vă un dialog în care să folosiţi cât mai multe circumstanţiale consecutive. Dialogul

va avea loc între:

sef-subaltern

doi colegi de banca

câinele şi pisica din curte

un client şi o vânzătoare

elev şi profesor

6. Feed-back-ul are loc permanent pe parcursul conversaţiei şi se concretizează prin aprecieri

verbale făcute de profesor: E bine! Da! Exact!

7. Evaluarea lecţiei se va realiza prin tehnica 3/2/1 care este o metodă alternativă de evaluare

prin care se pot aprecia rezultatele unei secvenţe sau a unei întregi activităţi instructive. Elevii

vor nota la sfârşitul lecţiei:

- 3 noţiuni (concepte) pe care le-au învăţat/dobândit în lecţia de zi;

- 2 idei (supoziţii/impresii) în privinţa a ceea ce vor învăţa în continuare;

- 1capacitate (abilitate/deprindere )pe care au deprins-o/dobândit-o în urma activităţii de

predare-învăţare ;

În final, elevii se vor autoevalua, acordându-şi un calificativ din care să reiasă gradul de

înţelegere a propoziţiei circumstanţiale consecutive.

Page 5: proiect didactic,romana, VIII.docx

Fişa de lucru

1. Idenifică elementele de relaţie ce introduc propoziţia circumstanţială consecutiva:

„Eram atât de atent,

încât

nu te-am recunoscut” ( N.Stănescu, „Sfârșit de anotimp”)

„Prâslea(...) îl trânti de îl băgă până la gât în pământ” ( P. Ispirescu, „Prâslea cel voinic și merele de aur)

“Şi ce se petrecea cu el era aşa nou pentru mine, că nu-l mai slăbeam din vedere”. (Panait Istrati-

Căpitan Mavroti).

Doar nu-s prost să cred orice.

Apa a fost foarte fierbinte, aşa că a spart paharul.

2.Identifică propoziţiile circumstanţiale consecutive din frazele de mai jos:

Profesorul avea un ton atât de grav, încât ne-am speriat.

Un strat gros de mâzgă acoperea şoseaua, încât multe maşini au derapat, deşi nu aveau viteză mare.

Fratele meu minte de îngheaţă apele.

Cele două surori gemene se îmbracă la fel, aşa că uneori le confundam.

3. Întregiţi frazele următoare înlocuind punctele cu propoziţiile consecutive potrivite:

a) Mergea repede, astfel încât..................................................................

b) Mi s-a părut că erai singur, aşa încât...................................................

c) Ploaia a fost atât de puternică de.....................................................

d) Am văzut că eşti prea obosit, ca să.....................................................

e) Doina a alergat atât, ca.....................................................................

f) A fost aşa de cald, încât......................................................................