Proiect Didacticfelicitare 8 Martie

8
PROIECT DE ACTIVITATE PROPUNĂTOARE: ELENA LUPŞAN Nivelul –I-II- Tema de studiu:” Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim” Tema proiectului :” Bine-ai venit primăvară!” Tema activităţii:”Felicitare de 8 Martie” . Categoria de activitate: Educaţie artistico-plastică Activitate pe domeniul experenţial: DEC1 Mijloc de realizare : Pictură. Tipul de activitate: Învăţare/consolidare/verificare. Forma de organizare: Frontală/individuală. Durata:25-30’. Scopul: Formarea deprinderii de a reliza o compoziţie plastică după o temă dată.Cultivarea spiritului de hărnicie, curaj , perseverenţă , dezvoltarea imaginaţiei, a gândirii, a simţului estetic, cultivarea spiritului critic şi autocritic , educarea voinţei şi atenţiei voluntare. Educarea unor stări afective pozitive ( respect şi preţuire ) faţă de mame. Obiective operaţionale: O1-să recunoască materialele şi să folosească elemente de limbaj plastic; O2- să realizeze pictura conform tehnicilor date; O3-să parcurgă etapele de lucru şi să păstreze acurateţea lucrării; O4-să evalueze şi autoevalueze lucrările realizate pe baza criteriilor stabilite la începutul activităţii; O5-să organizeze o expoziţie cu lucrările realizate şi apoi dăruite mamelor. Strategii didactice: a) metode de predare: surpriza,observaţia,conversaţia,explicaţia, demonstraţia, problematizarea,

description

proiect

Transcript of Proiect Didacticfelicitare 8 Martie

PROIECT DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATE

PROPUNTOARE: ELENA LUPAN

Nivelul I-II-

Tema de studiu: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim

Tema proiectului : Bine-ai venit primvar!

Tema activitii:Felicitare de 8 Martie .

Categoria de activitate: Educaie artistico-plastic

Activitate pe domeniul experenial: DEC1

Mijloc de realizare : Pictur.

Tipul de activitate: nvare/consolidare/verificare.

Forma de organizare: Frontal/individual.

Durata:25-30.

Scopul:

Formarea deprinderii de a reliza o compoziie plastic dup o tem dat.Cultivarea spiritului de hrnicie, curaj , perseveren , dezvoltarea imaginaiei, a gndirii, a simului estetic, cultivarea spiritului critic i autocritic , educarea voinei i ateniei voluntare. Educarea unor stri afective pozitive

( respect i preuire ) fa de mame. Obiective operaionale:

O1-s recunoasc materialele i s foloseasc elemente de limbaj plastic;

O2- s realizeze pictura conform tehnicilor date;

O3-s parcurg etapele de lucru i s pstreze acurateea lucrrii;O4-s evalueze i autoevalueze lucrrile realizate pe baza criteriilor

stabilite la nceputul activitii; O5-s organizeze o expoziie cu lucrrile realizate i apoi druite mamelor.

Strategii didactice:

a) metode de predare:

surpriza,observaia,conversaia,explicaia, demonstraia, problematizarea,

descoperirea, exerciiul, aprecierea, munca independent. b)mijloace didactice: fie (felicitri de pictat) pentru toi copiii, modelul educatoarei, acuarele, pahare cu ap, erveele, medalioane-recompens, panou pentru expunerea lucrrilor copiilor.

c) forme i metode de evaluare: frontal i individual.

Locul de desfurare: sala de grup.

Biblografie:

1.Curriculum pentru nvmntul precolar, MECT-2009.

2.Caietul profesional al educatoarei,Editura Omfal Esenial/ 2006.

3.Ghid pentru proiecte didactice, Editura Didactic, 2008.

4.nvmntul primar i precolar 3-4/ Editura Arlequin/2012

5- Revista nvmntului precolar nr.3-4/2010,

Editura Arlequin, Bucureti/2010.

6.Wikipendia Enciclopedia Liber/ Romnia/2013.Evenimentul didacticObiective Coninutul tiinificStrategii didactice Evaluarea

1.Moment organizatoric/

3min

-aranjarea mobilierulu n careu deschis

-pregtirea materialului demonstrativ

-introducerea copiilor n sala de grup.-se observ compor-

tamentul nonverbal al copiilor

2.Captarea ateniei/ 2 min. O1-Astzi i eu mamei mele / i druies un mic dar/ O felicitare de 8 Martie/ i-un clduros: La muli ani!-surpriza

-conversaia

-explicaia-se observ compor-

tamentul

copiilor

3.Anunarea

temei i a obiectivelor/

2 min.O1

O2

O3

O4

O5Anunarea temei:Felicitare de 8 Martie, apoi

prezentarea obiectivelor pe nelesul copiilor.-conversaia

-explicaia-se observ compor

tamentul nonverbal al copiilor

4.Dirijarea nvrii /

15 minO1

O2

-O3

Plan de ntrebri: Ce v-am pregtit pe msue?

Pe ce vom picta i cu ce? De ce avem nevoie pentru a picta?

-Explicaia i demonstraia:

nmoi pensula n ap i apoi n culoarea cu care vreau s pictez, mai nti florile, vaza, apoi frunzele . Am grij s folosesc culorile potrivite!

-Se execut exerciii de nclzire a muchilor minii;

Cntecul degeelelor; Degetul mare pleac la plimbare/ Arttorul duce bastonul/

Mijlociul duce pardesiul/

Inelarul duce geamantanul/

Iar degetul mic, pentru c e mic,duce un covrig.

-Prezentarea felicitrii model:

-Spor la lucru!

-Pe tot parcursul muncii independente, copiii vor fi stimulai s execute tema, s adopte o poziie corect, s fie disciplinai,s nu-i deranjeze colegii. -Cu 2-3 minute nainte de epuizarea timpului afectat activitii copiii vor fi anunai de ncetarea lucrului

-conversaia

-explicaia

descope-

rirea

-explicaia -demons-

traia

-exerciiu

-se fixeaz tehnica de lucru

- exerciiul-cntecul se execut, lovind uor cu degetele n msue

-munca indivi-

dual

-observaia

-conversaia

-explicaia

-aprecieri individuale i globale

- se observ comportamentul copiilor i puterea de concentrare

- aprecieri individuale i globale

-observarea comportamentului copiilor.

-verificarea

oral

-evaluarea global, individual i verbal prin produsele activitii; autoevaluare

6.Asigurarea reteniei i a transferuluiO4 -copiii vor fi recompensai primind cte un medalion( o floare) pentru activitatea depus.

-se execut cu ntreaga grup un cntec despre ziua mamei;-se recit o poezie despre ziua mamei(cte o strof fiecare copil)

-explicaia -conversaia -exerciiul -frontal verbalizeaz, ascult, rein, cnt, recit

6.Evaluarea performanelor.O4

O5-Se vor aranja lucrrile pe un panou i se vor fixa criteriile de analiz a acestora.

-Se pun ntrebri:

- Ai terminat lucrarea? Este ngrijit, curat? Care este cea mai frumoas lucrare? De ce?-conversaia

-explicaia

-aprecieri privind modul de lucru

-descoperirea problema-tizarea -evaluarea global i

verbal, autoevaluare

7.ncheierea activitii/1 min.O4-Se fac aprecieri asupra comportamen-tului copiilor-conversaia

-explicaia -aprecierea - evaluare global