Proiect Didactic - Unitati Monetare Refacut
-
Upload
ramona-nedelcu -
Category
Documents
-
view
530 -
download
7
Transcript of Proiect Didactic - Unitati Monetare Refacut
Proiect de tehnologie didactica
PROIECT DIDACTICCOALA SPECIAL NR. 6 Sfntul NicolaeCLASA a VI-a A
PROPUNTOR: prof. Mihai GeorgianaDISCIPLINA: Matematic SUBIECTUL: Uniti monetare
TIPUL LECIEI: Consolidare SCOPUL LECIEI: Cunoaterea i utilizarea conceptelor specifice matematiciiOBIECTIVUL DE REFERINTA: Recunoaterea i utilizarea unitilor monetareOBIECTIVE OPERAIONALEObiective cognitive:
O1 s recunoasc bancnotele i monedele romneti;
O2 s calculeze corect preul unui obiect utiliznd uniti monetare;
O3 s gseasc rapid soluia n cazul unor situaii problematice legate de mprirea banilor;
Obiective afective:
O4 s participe responsabil la munca n echip, ajutndu-i coechipierii;
O5 s dea dovad de rbdare i perseveren;
Obiective psihomotorii:O6 s utilizeze adecvat materialul didactic;O7 s-i formeze unele deprinderi de munc independent prin utilizarea materialului didacticSTRATEGII DIDACTICEMETODE SI PROCEDEE: explicaia, conversaia, exerciiul, problematizarea, RESURSE DIDACTICE: MIJLOACE DE NVAAMNT: - fia de lucru, material intuitiv, caietele de clasa ale elevilor, tablaRESURSE UMANE : 13 elevi; pe dou grupe de nivel: Grupa 1: Ali Emurah, Costache Amalia, Gavrilescu Alexandra, Gavrilescu Andreea, Barbu Maria, Gheorghe Florina-Mariana, Gheorghe Elena, Iordache Roxana, Mustafa Nazli
Grupa 2 : Mindril Andreea-Nicoleta , Culea Adrian, Moisa Robert, Sptaru Daniel
FORME DE EVALUARE: proba practic, proba oralDESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. CrtEtape activitateObiectiveConinutul activitiiStrategii didacticeMetode de evaluare formativ
Metode i procedeeResurse didactice
MijloaceUmane
1Moment organizatoricSe pregtesc cele necesare desfurrii orei de Matematica i se creeaz o atmosfer destins, plcut pentru activitatea ce se va desfura.Conversaia
Explicaia
2Captarea ateniei
Elevii sunt ntrebai dac au cumprat singuri ceva. Ce au cumprat i ct a costat acel obiect.
Apoi le art elevilor materialele cu care vom lucra astzi (bani) i i voi ntreba dac i-au dat seama ce lecie vom nva astzi.Conversaia
ExplicaiaMaterial intuitivActivitate frontal
3Anunarea
temei
Se anun subiectul activitii: n cadrul orei de astzi vom studia lecia Uniti monetare, iar la finalul acestei lecii vei putea s:- recunoatei bancnotele i monedele romneti;- calculai corect preul ce trebuie pltit pentru a cumpra un obiect;
Se scrie titlul la tabl. Explicaia
Caietele de clasa ale elevilorActivitate
frontal
4Dirijarea
nvrii
O1
O2O4
O5
O6
O7Se poart discuii cu elevii legat de unitile monetare. Se prezint tipurile de bancnote utilizate n Romnia.
Apoi elevii primesc fia de lucru.Grupa 1: Elevii primesc fia de lucru Banii iepuraului (anexa 1) n care acetia trebuie s l ajute pe iepura s nvee valoarea bancnotelor i a monedelor scriind pe fia de lucru n dreptul fiecrei bancnote i monede valoarea acestora.Grupa 2: Elevii primesc fisa de lucru Banii iepurasului (anexa 2). Acestia trebuie sa formeze trei echipe de cate doi elevi si sa il ajute pe iepuras sa isi calculeze banii ramasi. Elevii trebuie sa calculeze cu ajutorul banilor de hartie.Conversaia
Explicaia
ExercitiulProblematizarea
Fia de lucru
Caietele de clasa ale elevilorMaterial intuitivActivitate pe grupeProba practic prin care elevii trebuie s calculeze suma de bani rmas utiliznd banii din hrtie
5Evaluare
O1Elevii sunt ntrebai care sunt monedele i bancnotele pe care le utilizm n Romnia i li se cere s le recunoasc.
Conversaia
ExerciiulProblematizareaActivitate
frontalProba oral ce const n adresarea de ntrebri referitoare la lecia pe care am studiat-o astzi
6ncheierea activitii
Se fac aprecieri pe baza desfurrii activitii.
Conversaia
Anexa 2
Nume:
Data:
Fi de lucru
Ajutai-i pe iepurai s-i calculeze suma de bani cu care rmn:
RIL IEPURIL
BUGS
BUNNYURECHILFRICOSUL
A primit de la prini10 lei 10 lei5 lei 6 lei
I-a dat bunica pe ascuns12 lei 5 lei1 leu 5 lei
A cheltuit pe guma de mestecat5 lei 4 lei3 lei5 lei
A cumprat iepurai de ciocolat5 lei3 lei1 leu 2 lei
Suma rmas