Proiect Didactic Transport de Marfuri
-
Upload
bivol-elena -
Category
Documents
-
view
289 -
download
6
Transcript of Proiect Didactic Transport de Marfuri
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ : Gimnaziul ”Florea Bogdan„ ReghinProfesor : Halați MariaData : 17.05. 2012Clasa : a VII- a Disciplina : Educaţie tehnologicăModulul : TEHNOLOGII DE COMUNICAŢII ŞI TRANSPORTUnitatea de învăţare : TRANSPORTUL DE MĂRFURI
Oboective fundamentale:1. Înţelegerea dezvoltării tehnicii şi a implicaţiilor ei asupra mediului şi societăţii 2. Dezvoltarea capacităţii de proiectare, executare, evaluare şi utilizare a produselor3. Valorificarea termenilor de specialitate în comunicare 4. Dezvoltarea capacităţii de cooperare în scopul realizării unui produs
Resurse procedurale: conversaţia examinatoare, problematizarea, observarea sistematică, demonstrarea cu ajutorul calculatorului, explicaţia docimologică, tehnica floare de nufăr.Resurse materiale: calculator, ecran de proiecție, , manual, fișe individuale.Obiective operaţionale:O1 : Să descrie și să clasifice transportul de mărfuri,O2 : Să descrie transportul rutier de mărfuri,O3: Să precizeze principalele mijloace de transport rutier de mărfuriO4: Să descrie transportul feroviar de mărfuri,O5: Să precizeze principalele mijloace de transport feroviar de mărfuri,O6: Să descrie transportul naval de mărfuri,O7: Să precizeze principalele mijloace de transport naval de mărfuri. Material bibliografic : manual Educaţie tehnologică pentru clasa a VII-a ,Editura Corint, 2005, C.Bunaciu,V.Capotă,
1
STRUCTURA ORGANIZATORICĂ ȘI METODICĂ A LECŢIEI
ETAPELE LECȚIEI
OB
IEC
TIV
UL
ACTIVITĂŢI DESFĂŞURATE
TIM
P METODE ȘI PROCEDEE
MIJLOACEDIDACTICE
DE PROFESOR DE ELEVI
1 2 3 4 5 6 7I. Organizarea clasei
- Verifică prezenţa şi notează absenţii;- Cere elevilor să aibă pe banca manualele, caietele de notiţe si instrumente de scris, portofoliul;- Verifica daca tabla este curată.-Verifică tema de casă. ”Mașina viitorului”
- Răspund la solicitările profesorului.
2' - conversaţia
II. Verificarea cunoştinţelor dobândite in lecţia anterioara
- Prezintă testul din prezentarea *pps, se va răsunde la următoarele întrebări:1. Ce lecție am avut de pregătit pt astăzi?2. Transportul rutier de persoane este de două
tipuri şi anume?3. Transportul rutier privat pentru persoane se realizează cu........?4. Autobuzul este mijloc de transport.........?5. Transportul feroviar de persoane este.........?6. Hidrobuzele sunt folosite în transportul fluvial...........?7. Cursele charter deservesc transportul aerian ............. ?
- Ascultă întrebările, caută răspunsurile corecte din prezentare;- Completează răspunsurile colegilor.
Elevii se împart în
10' - verificare orala, frontalFișe cu tehnica florii de nufăr,
fişe de lucru, Calculator, Ecran de proiecție
2
Prezintă primele 7 slide-uri din *ppsCorectează unele confuzii și notează elevii.Împarte elevii în grupe câte patru, împarte fișele cu tehnica florii de nufăr și explică elevilor ce au de făcut.Prezintă fișa ”floarea de nufăr” completată și cere elevilor să-și verifice greșelile.
grupe de câte patru, completează fișele primite, apoi se autoevaluează
III. Pregătirea elevilor pentru receptarea noilor cunoştinţe
- Adresează următoarea întrebare?Ce tipuri de transporturi am învățat până acum?
Apoi ține următorul discurs:Pe lângă transporturile de persoane învățate până acum mai sunt și transporturile de mărfuri, despre care vom învăța astăzi.
- Participă la dialogul iniţiat de profesor.
2' - conversaţia
IV. Anunţarealecţiei noi și a structurii ei
Anunță tema lecției ,,Transportul de mărfuri,, scrie titlul lecției pe tablă apoi anunță și obiectivele propuse:,,În această lecție vom face o clasificare a transportului de mărfuri, vom afla lucruri noi și interesante despre fiecare tip de transport, apoi vom descrie cele mai importante mijloace de transport de mărfuri în funcţie de reţelele de transport existente.,, (slide-ul 8 din *pps)
- Notează in caiete titlul lecţiei noi;- Urmăresc explicaţiile profesorului.
2' - explicaţia- conversaţia
Calculator, Ecran de proiecție
3
V. Comunicarea noilor cunoştinţe
O1
O2
O3
O4
Profesorul începe comunicarea noilor cunoştinţe:Transportul de mărfuri se poate realiza cu mijloace specifice fiecărui tip de reţea de transport.
1. Transportul rutier de mărfuri se poate realiza: - cu vehicule nemotorizate (căruţa)- cu vehicule motorizate
(slide-ul 9 din *pps)Dintre vehiculele motorizate cele mai folosite sunt: - Autocamionul (are caroseria deschisă şi o
cabină separat pentru şofer), - Autobasculanta (are o benă ce se poate
bascula pt. descărcarea mărfurilor),- Pikup-ul (caroseria are o zonă pentru
persoane şi o zonă pentru marfă), - Autoutilitara (are un spaţiu special pentru
marfă şi o cabină pt. şofer), - Autocisterna (are un recipient mare etanş pt
transportul mărfurilor lichide),- Autoizoterma ( caroseria este izolată termic,
cu sau fără instalaţie frigorifică).(slide-ul 10 din *pps)
2. Transportul feroviar de mărfuri se realizează cu trenul numit mărfar, el este format din locomotivă şi vagoane.
Vagoanele sunt special cunstruite în funcţie de marfa transportată:
- Pentru cereale
- Participă la dialogul iniţiat de profesor;- Ascultă explicaţiile profesorului;- Notează în caiete;- privesc cu atenție prezentarea de pe ecranul de proiecție,- Pun întrebări in cazul în care au anumite neclarități,
25'
- explicaţia- conversaţia euristica - observarea dirijata- demonstra-rea cu ajutorul calculatorului
Calculator, Ecran de proiecție
4
O5
O6
O7
- Vagoane cisternă- Frigorifice, izoterme, portcontainere- Pt. transportul automobilelor
(slide-ul 11 din *pps)3. Transportul naval de mărfuri se
realizează cu ajutorul navelor şi ambarcaţiunilor.
Pe căile de transport navale se folosesc: - şlepul (barja) - remorcherul şi împingătorul
(slide-ul 12 din *pps)Pe căile de transport maritime se folosesc:
- Port-containerele (transportă containere) - Navele tanc (transportă mărfuri
lichide) - Vrachierele (mineraliere şi cerealiere)- Cargourile (Transportă cheresteaua şi
alte mărfuri)- Nave frigorifice (transportă produse
perisabile) - Feriboturile (transportă automobile)
(slide-ul 13 din *pps) VI. Consolidarea cunoştinţelor
- Distribuie elevilor fișele de lucru în clasa;- Solicita un elev sa citească cerinţele din fișa de lucru;- Clarifica unele probleme; - Cere elevilor să studieze fișa de lucru apoi cu ajutorul testului din prezentarea *pps, răspund la întrebări;- Analizează și clarifică răspunsurile elevilor;
- Citesc cerinţele din fisa de lucru;- Asculta explicaţiile profesorului;- Rezolvă oral itemii din fișa;- Participă la dialogul iniţiat de profesor;
9' - studiul de caz- proba orala de evaluare(frontal)- proba scrisă de
- fise de lucru- calculator - ecran de
5
Concluzii finaleTema pt acasă
- Cere elevilor să completeze fișa de lucru;- Face aprecieri generale privind activitatea elevilor la ora;Imparte elevii în grupe de câte patru și cere fiecărei grupe să realizeze următoarea sarcină:”Considerați că sunteți patronii unei firme de transport marfă, realizați un poster (afiș) care să conțină:- Numele firmei,- Tipul de mijloace de transport deținute,- Alte informații care considerați ca sunt
necesare. Notează elevii.Tema pt acasa:pentru portofoliu, de continuat posterul.
- Completează și corectează răspunsurile colegilor;- Completează în scris fișa de lucru,Încep realizarea posterului
evaluare(activitate individuala)
proiecţie
ASPECTUL TABLEITransportul de mărfuri
1. Transportul rutier de mărfuri se poate realiza: - cu vehicule nemotorizate (căruţa)- cu vehicule motorizate
(slide-ul 9 din *pps)Dintre vehiculele motorizate cele mai folosite sunt:
- Autocamionul - Autobasculanta - Pikup-ul - Autoutilitara - Autocisterna - Autoizoterma
2. Transportul feroviar de mărfuri se realizează cu trenul numit mărfar,
Vagoanele sunt special cunstruite în funcţie de marfa transportată:
- Pentru cereale- Vagoane cisternă- Frigorifice, izoterme, portcontainere- Pt. transportul automobilelor3. Transportul naval de mărfuri se realizează cu
ajutorul navelor şi ambarcaţiunilor.Pe căile de transport navale se folosesc:
6
- şlepul (barja) - remorcherul şi împingătorulPe căile de transport maritime se folosesc:- Port-containerele (transportă containere) - Navele tanc (transportă mărfuri lichide)
- Vrachierele (mineraliere şi cerealiere)- Cargourile (Transportă cheresteaua şi alte
mărfuri)- Nave frigorifice (transportă produseperisabile) - Feriboturile (transportă automobile)
7
8
FIŞA DE LUCRU
Pentru următoarele enunţuri, alegeţi răspunsurile corecte:
1. Transportul rutier de mărfuri se poate realiza cu vehicule:
a. motorizateb. nemotorizatec. nemotorizate şi motorizate2. Autoizoterma este folosită la transportul:a. cerealelorb. petroluluic. alimentelor perisabile3. Trenul care transportă marfă se numeşte:a. feribotb. şlepc. mărfar4. Remorcherul:a. împinge vaporulb. împinge vrachierulc. trage şlepul
FIŞA DE LUCRU
Pentru următoarele enunţuri, alegeţi răspunsurile corecte:
1. Transportul rutier de mărfuri se poate realiza cu vehicule:
a. Motorizateb. Nemotorizatec. nemotorizate şi motorizate
2. Autoizoterma este folosită la transportul:a. Cerealelorb. Petroluluic. alimentelor perisabile
3.Trenul care transportă marfă se numeşte:a. Feribotb. Şlepc. mărfar
4.Remorcherul:a. împinge vaporulb. împinge vrachierulc. trage şlepul