PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF fileEDUC.ADAM OANA GRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU...

6
EDUC.ADAM OANA GRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU PROIECT DIDACTIC Educatoare :ADAM OANA Grupa:Pregătitoare Tema anuală: „Cum este,a fost și va fi aici pe Pământ?” Tema proiectului tematic:”A fost odată…….” Tema săptămânii: „În lumea fermecată a poveştilor” Tema zilei:”Poveştile,comori nepreţuite!” Domeniul experienţial:Domeniul Limbă Şi Comunicare Categoria de activitate: Educarea Limbajului Capitol: Comunicare şi expresivitate Tema:Nuanţarea exprimării,folosind cuvinte şi expresii cu valoare stilistică. Subiect ludic: Joc didactic:”Ce ştii despre personajul din poveste?” Tipul de activitate : Consolidare şi sistematizare Forme de desfăşurare : Frontală,cu elemente de individualitate Obiective de referinţă: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre povestile şi personajele din poveştile cunoscute ,exersand un limbaj corect din punct de vedere gramatical. Obiective operaţionale : a) Principale : 01- să recunoască personajele din poveştile cunoscute; 02--să recunoască şi să denumească titlul poveştii şi autorul ei; 03 - să redea corect un fragment reprezentativ din poveşti ; 04 –să caracterizeze personajele,precizându-le trăsăturile fizice şi morale; 05-să realizeze comparaţie,asociere,asemănare între personaje; 06 -să emită judecăţi privind normele morale din teme şi motivele poveştii;

Transcript of PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF fileEDUC.ADAM OANA GRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU...

Page 1: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF fileEDUC.ADAM OANA GRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU 07-să utilizeze în exprimare redarea unor expresii şi cuvinte din text cu valoare

EDUC.ADAM OANAGRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU

PROIECT DIDACTIC

Educatoare :ADAM OANA

Grupa:Pregătitoare

Tema anuală: „Cum este,a fost și va fi aici pe Pământ?”

Tema proiectului tematic:”A fost odată…….”

Tema săptămânii: „În lumea fermecată a poveştilor”

Tema zilei:”Poveştile,comori nepreţuite!”

Domeniul experienţial:Domeniul Limbă Şi Comunicare

Categoria de activitate: Educarea Limbajului

Capitol: Comunicare şi expresivitate

Tema:Nuanţarea exprimării,folosind cuvinte şi expresii cu valoare

stilistică.

Subiect ludic: Joc didactic:”Ce ştii despre personajul din poveste?”

Tipul de activitate : Consolidare şi sistematizare

Forme de desfăşurare : Frontală,cu elemente de individualitate

Obiective de referinţă:

Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre povestile şi personajele dinpoveştile cunoscute ,exersand un limbaj corect din punct de vedere gramatical.

Obiective operaţionale :

a) Principale :01- să recunoască personajele din poveştile cunoscute;

02--să recunoască şi să denumească titlul poveştii şi autorul ei;03 - să redea corect un fragment reprezentativ din poveşti ;

04 –să caracterizeze personajele,precizându-le trăsăturile fizice şi morale;

05-să realizeze comparaţie,asociere,asemănare între personaje;

06 -să emită judecăţi privind normele morale din teme şi motivele poveştii;

Page 2: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF fileEDUC.ADAM OANA GRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU 07-să utilizeze în exprimare redarea unor expresii şi cuvinte din text cu valoare

EDUC.ADAM OANAGRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU

07-să utilizeze în exprimare redarea unor expresii şi cuvinte din text cu valoare

artistică:”robace”,”slută„”,cârtitoare”,„ţâfnoasă”,„să-mi dai sălăşluire”,”bună la inimă”.

08 - să stabilească asociaţii din personajele din poveste şi viaţa reală;

b) Adiacente:09- să coopereze, manifestând spirit de echipă, fair-play;10 – să manifeste stări afective pozitive:bucurie,dragoste,prietenie pentru cei din jur ;

11- să participe cu interes la activităţile propuse.

Metode şi procedee:explicaţia,exerciţiul,povestirea,conversaţia,diagrama Venn,

Ciorchinele,jocul;

Mijloace didactice: costumaţii pentru personaje,trapa cu păpuşi,imagini din

poveşti,siluete cu personaje din poveşti,decoruri,bagheta.

Forme şi metode de evaluare: evaluare curentă, aprecieri verbale, verificare

orală, examinare prin proba practică,analiza,sinteza,jocul.

Material bibliografic M.Mătăsaru,M.Chiriloaie,C.Nedelcu,V. Pricopoaie,L.Mătăsaru-“Proiectarea

Didactică În Învăţământul Preşcolar”.,Editura Casei Corpului Didactic

Bacău,2008

Maria Mătăsaru-“Secrete Metodice În Didactica Preşcolară.”,Editura Casei

Corpului Didactic Bacău,2008.

Ezechil, Liliana, “Laborator prescolar – ghid metodologic”, editia a II-a,

Editura V& Integral, Bucuresti, 2002

XXX, ”Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”,

Ediţia a II-a, fac un proiect Bucureşti, 2008

XXX, “Curriculum pentru invatamantul prescolar3-6/7 ani ”, M.E.C.I.,

Bucureşti, 2008

Resurse umane: grupa formată din 34 de copii,cu vârste între 6 si 7 ani

cu dezvoltare psihointelectuală normală.

Page 3: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF fileEDUC.ADAM OANA GRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU 07-să utilizeze în exprimare redarea unor expresii şi cuvinte din text cu valoare

EDUC.ADAM OANAGRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU

EVENIMENTELEINSTRUIRII

OB. UNITĂŢI DE CONŢINUT (sarcini de învăţare)

METODEDIDACTICE

EVALUAREA

Captarea atenţiei Se va realiza prin prezentarea unei scrisoride către poştaş de la Zâna Poveştilor. Se vapurta o scurtă conversaţie cu copiii.Deoarece copiii sunt nerăbdători să aflemesajul Zânei, educatoarea va citiscrisoarea:Dragi copii,Am primit scrisoarea de la voi si de aceeav-am trimis o bagheta asemanatoare cu amea. Am aflat că vouă vă plac poveştile,dar eu sunt curioasă să aflu cât de binecunoaşteţi poveştile şi personajele dinpoveşti, ce ştiţi despre acţiuneaacestora,care sunt personajele pozitive şicele negative. De aceea v-am pregătitsurprize pe care sper să le puteţi descoperi,dar nu oricum ci numai dacă veţi trecepeste probele mele jucându-vă un joc carese numeşte „Ce ştii despre personajul dinpoveste”. Sunt sigură că veţi reuşi. Cu mult drag, Zâna Poveştilor

ObservareaExplicaţia

Reactualizareacun oştiinţelor

Se va realiza prin întrebări :„Ce poveşticunoaşteţi voi?”

Conversaţia Cunoaşte-rea

Enunţarea scopului şia obiectivelor

Se va comunica titlul jocului:”Ce ştii desprepersonajul din poveste?”Se vor enunţa obiectivele cognitive aleactivităţii în cuvinte accesibile.

Conversaţia

ExplicaţiaPrezentareaconţinutului şi Dirijarea învăţării O1

Se va împărţi grupa în două echipe:echipapiticilor şi echipa iezilor :Vom desfăşura unconcurs:”Ce ştii despre personajul dinpoveste?”Fiecare echipa va primi câte o zână pentrufiecare răspuns corect,cea care va avea celemai multe zâne va fi echipa câştigătoare.

Jocul de probă

Se va desfăşura un joc de probă în care seva vedea dacă jocul s-a înţeles.-“Priviţi cu atenţie imaginea pe care v-oarăt! Cum se numeşte povestea şi de cine afost scrisă?” - “Care sunt personajele dinaceastă poveste?”

Conversaţia Evaluarecurentă

Aprecieriverbale

Page 4: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF fileEDUC.ADAM OANA GRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU 07-să utilizeze în exprimare redarea unor expresii şi cuvinte din text cu valoare

EDUC.ADAM OANAGRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU

O3

O2

O4

Sarcina nr.1

Doi copii vor reda câte un fragmentreprezentativ,îmbrăcaţi în personajele:”Cenuşăreasa” şi ”Maştera” din povestea”Cenuşăreasa” de Fraţii Grimm . Se va asculta conţinutul expus,se va cerecopiilor din fiecare echipă să recunoască şisă spună tot ce ştiu despre personajele dinpoveste:”Ce ştii despre personajul dinpoveste?”

Fiecare echipa primeşte câte o zână şiaplauze.

Sarcina nr.2

Se va cere altor copii să interpreteze rolul adouă personaje din povestea: ”ScufiţaRoşie” de Charles Perrault la trapa depăpuşi:Scufiţa Roşie şi lupul.Se va cere copiilor din fiecare echipă sărecunoască personajele,povestea din carefac parte,ce ştiu despre ele.

Sarcina nr.3

Se vor amesteca personajele-siluete a douăpoveşti pe o masă:”Ursul păcălit de vulpe”de Ion Creangă şi ”Alba ca zăpada şi ceişapte pitici” de Fraţii Grimm.Se va cere copiilor să le aleagă,să le aşeze îndecorul potrivit poveştii şi să lecaracterizeze.

Sarcina nr.4

Se va realiza un ciorchine cu personajelepozitive din poveşti şi un ciorchine cupersonajele negative din poveşti. Echipapiticilor alege personajele pozitive şi leprinde pe ciorchine şi echipa iezilor alegepersonajele negative şi le prinde peciorchine.Apoi se va cere copiilor să caracterizezepersonajele din povești.

Povestirea

ExplicaţiaExerciţiul

Povestirea

Eplicaţia

Exerciţiul

Povestirea

Explicaţia

Exerciţiul

Conversaţia

Exerciţiul

Ciorchine

Observarea curentă aeducatoa-rei

Page 5: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF fileEDUC.ADAM OANA GRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU 07-să utilizeze în exprimare redarea unor expresii şi cuvinte din text cu valoare

EDUC.ADAM OANAGRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU

Obţinereaperformanţei

O6

O5

O7

Sarcina nr.5Se va realiza printr-un joc-exerciţiu:„Completează ce lipseşte!”,, Ca să-şi facă glasul frumos şi clar, Lupul s-a dus la…’’(fierar).,, În casa cu lucruri mici,

Locuiau cei şapte...’’(pitici).,,Iedul cel mic era...iar iedul cel

mare era.... ‘’“Vulpea l-a …pe urs.’’

Sarcina 6

Joc -exerciţiu:”Am spus bine,n-am spusbine?”Se vor citi copiilor propoziţii din poveştileînvăţate,iar ei stabilesc corectitudinea sauincorectitudinea enunţului formulat:,,Lupul avea gânduri bune şi a

sfătuit-o bine pe Alba ca zapada’’ ;,,Deschizând lada, o mulţime de

balauri au ieşit dintr-însa şi pe loc aumâncat-o pe babă cu fată cu tot, deparcă n-au mai fost pe lumea asta’’ ;

,, Hai, Cenuşăreaso, şi tu lapetrecere, o roagă mama vitregă şicele două surori’’ ;

,,Scufiţa Roşie s-a întâlnit cu ursul şivulpea .”

Sarcina 7

Un copil din fiecare grup va primi un pliccu siluetele personajelor din următoarelepoveşti : ,,Punguţa cu doi bani ”- ,,Fatababei şi fata moşneagului” şi ” ScufiţaRoşie’’-,,Capra cu trei iezi ” pentrurealizarea Diagramei Venn.Se va reaminti cum se procedează pentrurealizarea diagramei.Pe un panou sunt desenate două cercuri carese intersectează. Echipa piticilor vor aşezaîn primul cerc personajele dinpovestea :”Punguţa cu doi bani”,iar echipaiezilor în al doilea cerc personajele dinpovestea :”Fata babei şi fatamoşneagului”.În mijloc se aşeazăpersonajele asemănătoare sau comune celordouă poveşti şi se va cere copiilor să spunăce ştiu despre ele.

Jocul

Exerciţiul

Explicaţia

Exerciţiul

Jocul

Eplicaţia

Exerciţiul

DiagramaVenn

Chestiona-re verbală

Page 6: PROIECT DIDACTIC - timtim- · PDF fileEDUC.ADAM OANA GRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU 07-să utilizeze în exprimare redarea unor expresii şi cuvinte din text cu valoare

EDUC.ADAM OANAGRADINITA P.P.”LIZUCA„ BACAU

ce ştiu despre ele.Analog se va proceda şi cu celelate douăpoveşti.

Asigurareaconexiunii inverse(feed back

Se va urmări limbajul nonverbal şi paraverbal al copiilor pe timpul expuneriitextului.Se va interveni pentru reglarea greşelilorcopiilor.

Conversaţia Aprecieriverbale

Retenţie şi transferO6

O9

08

Se va face prin întrebări:-Credeţi că din poveştile acestea aţi învăţatlucruri bune, aţi învăţat cum să văcomportaţi în anumite împrejurări?-Ce se întâmplă cu personajele pozitive ?(sunt recompensate)-Cum sunt ele la sfârşitulpoveştilor ?(fericite)-Ce se întâmplă cu personajele negative?(sunt pedepsite)-Cum sunt ele la sfârşitul poveştilor ?(triste)-Multe din tre personaje seamănă cu copiiişi oamenii din viaţa de zi cu zi pentru căpoveştile au fost scrise de scriitori care s-auinspirat din viaţa oamenilor.-Sunt poveştile comori nepreţuite pentrucei care le ascultă sau le citesc?Se va face prin jocul cu text şi cânt:”SuntScufiţa Roşie ,veselă fetiţă”.Se va fixa tema activiţăţii şi se va cere sădea şi alt titlu jocului.

Conversaţia Evaluareaorală

Evaluarea finală aactivităţii

Se vor face aprecieri asupraactivităţii,evidenţiind gradul de participare .Se vor acorda stimulente.Raportarea rezultatelor la obiective.

Conversaţia Aprecieriverbale