Proiect Didactic Structura Rasială Și Etnolingvistică

download Proiect Didactic Structura Rasială Și Etnolingvistică

of 4

Transcript of Proiect Didactic Structura Rasială Și Etnolingvistică

  • 7/24/2019 Proiect Didactic Structura Rasial i Etnolingvistic

    1/4

    Competene-cheie/transversale:

    Competene de nvare/de a nva s nvei; Competene de nvare n limba matern/limba de stat; Competene digitale, n domeniul tehnologiilor informaionale i comunicaionale;

    Competenele transdisciplinare pe treapta de nvmnt liceal:

    Competene de a comunica argumentat n limba matern/de stat n situaii reale ale

    vieii; Competene de a comunica ntr-un limbaj tiinific argumentat; Competene de a utiliza n situaii reale instrumentele cu aciune digital; Competene de a crea documente n domeniul comunicativ i informaional i a utiliza

    serviciile electronice, inclusiv reeaua nternet, n situaii reale; Competene de a se orienta n valorile culturii naionale i ale culturilor altor etnii n

    scopul aplicrii creative i autorealizrii personale; Competene de toleran n receptarea valorilor interculturale;

    Competenele specifice ale disciplinei

    Colectarea, prelucrarea i interpretarea datelor i materialelor geografice; Clasificarea unor elemente, obiecte geografice; !laborarea unor documente cu caracter geografic "scheme, schie, hri, diagrame,

    profiluri#; nterpretarea unordocumente geografice "te$te tiinifice, hri, diagrame,

    imagini, fotografii %a%#; Caracterizarea comple$ a unor obiecte, procese, fenomene geografice; &relucrarea surselor de informaie%

    Subcompeten e: Comunicarea corect n limba matern cu utilizarea adecvat a termenilor geografici; 'eprezentarea grafic a clasificrii popoarelor lumii dup structura rasial,

    etnolingvistic i religioas a popula iei; (precierea i respectarea obiceiurilor i tradi iilor culturale ale popoarelor lumii%

    Obiective opera ionale:)*+ s defineasc no iunile georafice ras, na iune, religie, genocid, separatism n baza con inutului lec iei; )+ s reprezinte sub form de schem .tructura rasial a popoarelor lumii n baza

    cuno tin elor proprii i te$tului din manual; )0+ s caracterizeze conform unui algoritm structura etnolingvistic i religioas a

    popula iei;)1+ s determine problemele generate de structura actual etnolingvistic i religioas n

    baza con inutului lec iei; )2+ s e$plice rolul toleran ei etnice i religioase n solu ionarea i prevenirea conflictelor% Tipul leciei:mi$t%Strategii didactice:-Metode/procedee/tehnici3conversaia euristic,lucrul cu harta,lucrul cu manualul,descrierea,

    algoritmizarea,problematizarea%-mijloace de instruire3manualul,harta,atlasul,computerul, tabla interactiv%-materiale necesare3harta politic a lumii,atlasul,hrile-contur,prezentarea la computer,fi iere video%

  • 7/24/2019 Proiect Didactic Structura Rasial i Etnolingvistic

    2/4

    Forme de activitate:individual,frontal,n grupuri%Tipuri/metode/tehnici de evaluare3evaluarea curent,conversaie euristic,analiza hrii,

    brainstorming-ul,ciorchinele,descrierea,completarea hrii-contur, turul galeriilor%

    Etapaleciei

    Obiective

    onale

    ctivitatea profesorului ctivitatea elevilor

    !etode"

    procedee"

    tehnici

    4erificare

    a

    .alut elevii i oaspe ii% &rofesorul organizeaz clasan 1 grupuri de lucru%

    !levii salut profesorul i oaspe ii%

    !vocarere Captarea aten iei3

    &rofesorul propune elevilor svizioneze o secven video

    !levii privesc secven a video%

    'ealizareasensu

    lui

    ))*

    )0

    &rofesorul proiecteaz hartarspndirii speciei umane de la

    principalul centru de formare"africa central, regiuneamarelui rift african# !$plic c specia uman6omo sapiens s-a rspndit peteritoriul 7errei i nimerind ncondi ii de mediu diferit auob inut diverse adaptri care

    se transmit genetic3culoareapielii, a prului, forma fe ei,statura, culoarea ochilor etc%Completa i schema de la tablainteractiv , utiliznd

    cuno tin ele proprii,aln!," pag

    #$ i termenii cheie pag #%

    &rofesorul propune s se apropiede el cte un elev din fiecare

    grup de lucru pentru a primisarcinile%

    &rofesorul anun elevii cfiecare grup prezint rezultatelelucrului n timp de ma$im minute alfel grupul se

    penalizeaz%

    !levii privesc harta tematic iascult atent profesorul i fac noti e dac este nevoie%

    !levii analiznd imaginile propuse latabl mai scot neviden ctevacaracteristici prin care se deosebescrasele umane%

    !levii ghida i de profesorcompleteaz schema3

    &ne'a %

    !levii aleatoriu e$trag sarcinile de

    lucru care mai apoi sun proiectate ila tabla interactiv

    &ne'a !

    "timp de lucru 2 minute#!levii prezint rezultatele lucrului n

    grup colegilor de clas%

    Completarea unei

    scheme

    8ucrul ngrup

    conform

    unuialgoritm

    7urulgaleriilor%

  • 7/24/2019 Proiect Didactic Structura Rasial i Etnolingvistic

    3/4

    Raseleumane

    )1)2

    9iind deja informa i desprestructura etnolingvistic ireligioas a popula iei,determina i ce consecin e

    poate genera e'isten a mai

    multor na iuni i religii pe

    unul i acela i teritoriu(

    Completa i tabelul n baza

    in)orma iei de la pagina #!

    aln "-#

    !levii e$plic c pot aprea conflictereligioase i interetnice%

    ne#a $

    !levii completeaz tabelul mpreuncu profesorul%

    Conversa iaeuristic

    7abelulcauz +

    efect"adaptat#

    'eflecia

    :ntrebri frontate propuse deprofesor , care vor fi selectatede calculator%

    5n elev rote te ruleta i rspunde la ntrebarea aprut%

    oc didactic'uleta

    !$tensi

    a

    *%7ema 1 pag% 2< + 21;%!$% ,= pag% 22;>0%!$% 2 pag% 22%

    !levii noteaz tema pentru acas

    ne#a &

    Populaiemetiat

  • 7/24/2019 Proiect Didactic Structura Rasial i Etnolingvistic

    4/4

    ne#a '(rupul Etnolingvi ti :*%?efini i termenii geografici3 etnie i na iune% %!$plica i diferen a dintre ras i na iune% 0%'eprezenta i sub form de schem Clasificarea statelor dup numrul de na iuni

    componente%0%8ocaliza i pe harta contur aceste state, completnd legenda hr ii%

    (rupul )amilii lingvistice:*%'eprezenta i sunform de schem familiile lingvistice%%Caracterizarea familiilor ligvistice3 a#?enumirea familiei; b#@umrul de locuitori; c#@a iuni; d#'eparti ia spa ial "la harta tematic de la tabl#%

    (rupul *eligii universale:*%'eprezentarea schematic 'eligii universale%%Caracterizarea religiei universale3 a#centrul de formare; b#@umrul enoria i; c#'eparti ia spa ial "la harta tematic de la tabl#%

    (rupul *eligii Tribale i +a ionale:

    *%'eprezentarea schematic 'eligii tribale i na ionale% %Caracterizarea religiei universale3 a#centrul de formare; b#@umrul enoria i; c#'eparti ia spa ial "la harta tematic de la tabl#%

    ne#a %*%!numer rasele umane%%@ume te religiile universale%

    0%@ume te familiile lingvistice%1%@ume te grupele lingvistice din cadrul familiei indo-european%2%!$plic diferen a dintre ras i na iune% =%!numer religiile na ionale%A%Cauza conflictului dintre ndia i &achistan%B%!numer 0 ri multi na ionale% %!numer 0 ri monona ionale% *