Proiect Didactic Stimulare Cognitiva

12

Click here to load reader

description

invatamant

Transcript of Proiect Didactic Stimulare Cognitiva

INVATATOR DE SPRIJIN, CIUVERCA IONELA

PROPUNATOR: CIUVERCA IONELADATA: 03. VI. 2015INSTITUTIA: CENTRUL SCOLAR PENTRU EDUCATIE INCLUZIVA CONSTANTIN PUFAN- DR. TR. SEVRINCADRU DIDACTIC:CLASA/ GRUPA:DISCIPLINA: STIMULARECOGNITIVASUBIECTUL LECTIEI: ADUNAREA NUMERELOR NATURALE IN CONCENTRUL 0- 30, FARA TRECERE PESTE ORDINTIPUL DE LECTIE: FIXARE SI CONSOLIDARESCOPUL LECTIEI: FIXAREA SI CONSOLIDAREA ALGORITMULUI DE CALCUL AL ADUNARII, IN CONCENTRUL 0- 30; CONSOLIDAREA DEPRINDERILOR DE CALCUL ORAL SI SCRIS; DEZVOLTAREA GANDIRII MATEMATICE PRIN REZOLVAREA DE EXERCITII SI PROBLEME.OBIECTIVE OPERATIONALE:O 1: SA EFECTUEZE CORECT, EXERCITII SI PROBLEME, IN CONCENTRUL 0- 30;O 2: SA APLICE ALGORITMUL DE CALCUL AL ADUNARII, IN SCRIS;O 3: SA UTILIZEZE, IN CALCUL, TERMINOLOGIA SPECIFICA OPERATIEI DE ADUNARE;O 4: SA UTILIZEZE CORECT INSTRUMENTELE DE SCRIS;O 5: SA MANIFESTE INTERES SI CURIOZITATE PENTRU ACTIVITATEA INDIVIDUALA SAU IN ECHIPA.METODE SI PROCEDEE: CONVERSATIA, EXPLICATIA, EXERCITIUL, DEMONSTRATIA ETC.MATERIAL DIDACTIC: FISE DE LUCRU, NUMARATOARE, BETISOARE, CREIOANE, BILETELE CU GHICITORI, FISE DE EVALUARE ETC.DURATA: 50 MIN.

NR.

CRT.ETAPELE

LECTIEI CONTINUT STIINTIFICSTRATEGIE DIDACTICAINDICATORI DE EVALUARE

METO- DEMIJ- LOACETIP INV.ORG. INV

I.Momentul organizatoric2- 3 min.Aceasta etapa se realizeaza prin: aerisirea clasei; pregatirea materialelor didactice, pe banci.

Observare sistematica

II.Captarea atentiei5 min.In cadrul acestei etape, se imparte colectivul clasei in doua echipe si li se cere sa desemneze un lider pentru fiecare echipa; liderii echipelor vor avea sarcina sa vina in fata clasei, sa extraga din bolul dat de profesorul clasei, cate un biletel, pe care se va afla o ghicitoare matematica, apoi sa se intoarca la echipa si sa se consulte in vederea obtinerii raspunsului corect. Echipa care da prima raspunsul corect, va fi desemnata castigatoare si va primi o floare din hartie; pe parcursul lectiei echipele se vor afla ca intr- o competitie, iar premiul fiecarei competitii va fi cate o floare din hartie, echipa care aduna cele mai multe flori din hartie va fi invingatoare. Pe biletele se vor afla urmatoarele ghcitori:1. Opt broscue stau la sfat C vor s intre n lac. Dou nu vor, c-s fricoase, i-au intrat n ap...... .

2. Are Nelu 10 bile Cu 20 mai multe Vasile. Cte bile ai, Vasile?

3. Pe un deal ndeprtat 8 copii s-au adunat. Mai la vale, lng iaz, 20 fac mare haz. Spunei iute, negreit, Ci la joac au ieit?

4. Iat colo, pe ima Sunt 20 iepurai. 10 pleac, 10 vin, Oare ci mai sunt acum?

Conver- satia

Explica- tia

Biletele cu ghi-citoriInv. lo- gica

Inv. re- productivaIndivi- dualColecti- va

Observarea sistematica

Elevii asculta sarcinile si explicatiile cadrului didactic, extrag din bol biletelele cu ghicitori, se consulta intre ei si elaboreaza raspunsul corect:1. Opt broscue stau la sfat C vor s intre n lac. Dou nu vor, c-s fricoase, i-au intrat n ap...... .8- 2= 62. Are Nelu 10 bile Cu 20 mai multe Vasile. Cte bile ai, Vasile?10+20=303. Pe un deal ndeprtat 8 copii s-au adunat. Mai la vale, lng iaz, 20 fac mare haz. Spunei iute, negreit, Ci la joac au ieit? 8+20=284. Iat colo, pe ima Sunt 20 iepurai. 10 pleac, 10 vin, Oare ci mai sunt acum?20-10+10=20

Elevii echipei castigatoare primesc premiul floarea din hatrie.

III. Anuntarea scopului, subiectului si obiectivelor lectiei2- 3 min.Se anunta, elevilor, scopul, subiectul si obiectivele lectiei: In cadrul lectiei de astazi vom efectua operatii de adunare in intervalul 0- 30, fara trecere peste ordin, vom rezolva pobleme care se rezolva cu ajutorul operatiei de adunare, atat in scris cat si oral.Explica- tiaInv. de tip re- ceptivColecti- vaObservarea sistematica

IV.Fixarea si consolidarea cunostintelor27 min.Se imparte elevilor FISA DE LUCRU ( fisa de lucru, rezolvata, va fi anexata la sfarsitul proiectului) si se incepe rezolvarea exer- citiilor si problemelor de pe aceasta:

1. Calculeaz apoi coloreaz rezultatele impare obinute cu verde i pe cele pare cu rou: 10 +12 = 12 +17 =10 +17 = 16 +10 = 13 +14 = 11 +13 =10 +15 = 19 +10 = 15 +14 = 14 +14 =12 +16= 11 +11 = 2. Calculeaz dupa model: 10 + 14 = 10 + 10 + 4 = 20 + 4 = 2410+13=10+11=10+12=10+16=

3. Afl suma numerelor: 15 i 4; 28 i 1; 2 i 17; 24 i 3.

4. Mrete cu 3 fiecare din numerele: 6, 10, 23, 26.

5. ncercuiete numerele a cror sum este egal cu cea prezentat n caseta de sus:

6. Unete punctele n ordine cresctoare, apoi coloreaz.

Se mentine pozitia elevilor in banci si anume impartirea pe echipe,se va discuta si explica fiecare exercitiu si problema si se va cere sa lucreze individual exercitiile si problemele pe fise; de exemplu- se cere rezolvarea primului exercitiu individual, pe fisa, cu ajutorul numaratorii, liniutelor etc., in acest timp cadrul didactic scrie exercitiul pe tabla, iar cand este rezolvat de elevi, elevii fiecarei grupe vor trece la tabla, pe rand si vor scrie rezultatele, iar cei care vor scrie cele mai multe rezultate corecte, vor primi o floare din hartie, in acest mod se va proceda la fiecare exercitiu in parte, cu exceptia exercitiului 6 unde trebuie sa fie unite punctele si sa fie colorat desenul! Echipa cu cele mai multe flori din hartie va fi desemnata echipa celor mai buni matematicieni la adunare .

Explica-tiaConver-satiaDemon-stratiaFise de lucruFlori din hartieNuma-ratoareInv. opera- tionalaInv. pe baza exerci- tiuluiIndividu- alColecti- vaObservarea sistematica

Elevii primesc FISA DE LUCRU si incep rezolvarea exercitiilor si problemelor de pe fisa:1. ............10+12=2210+17=2713+14=2710+15=2515+14=2912+16=2812+17=2916+10=2611+13=2419+10=2914+14=2811+11=22

2. ...............10+13= 10+10+ 3 = 20+ 4 = 2410+11=10+10+ 1 =20+1 =2110+12=10+10+ 2 =20+ 2 =2210+16=10+10+ 6 =20+6 =26

3. ..............15+ 4=1928+ 1=29 2+17=1924+ 3=27

4. .............3+ 6=93+10=133+23=263+26=29

5. .............17=10+7 sau 17=17+028=21+7 sau 28= 14+6+1+728=20+6+215=10+ 5 sau 15=10+2+330=23+718= 15+3 sau 18=10+7+1 sau 18=15+2+1

V.Obtinerea performantei10 min.Se imparte elevilor FISA DE EVALUARE ( va fi anexata la finalul proiectului, rezolvata), se explica cerintele fisei si li se cere rezolvarea exercitiilor- probleme ilustrate de pe fisa intr- un interval cat mai scurt.Explica-tia

Fisa de evalua-reInv.re- productivaIndividu- alObservarea sistematica

Elevii rezolva exercitiile- probleme ilustrate:6+13=1914+11=2525+ 2=2726+ 4=3013+ 5=1818+11?29 9+ 1=1026+ 4=3018+ 2=20

VI.Analiza rezultatelor si elaborarea concluziilor 2- 3 min.Se fac aprecieri individuale si colective vis-a-vis de activitatea din cadrul lectiei si se felicita cei mai atenti si cuminti elevi.Conver- satiaExplica-tiaIndividu- alColecti- vaObservarea sistematica