PROIECT DIDACTIC Sinonime Antonime Omonime Paronime

11
PROIECT DIDACTIC Şcoala: ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂIANU Data: 31.10.2012 Clasa: a VIII-a Profesor: Iacob Ionela Florina Disciplina: Limba şi literatura română Subiectul lecţiei: Sinonime / Antonime / Omonie / Paronime Tipul lecţiei: reactualizare şi consolidare Obiective: la sfârşitul orei elevi vor fi capabili: O1- sa defineasca sinonimele, antonimele, omonimele, paronimele O2- să creeze comunicări în care să folosească diferite cuvinte aparţinând acestor categorii semantice O3 – să recunoasca, într-un text-suport, sinonime, antonime, omonime, paronime O4 - să genereze enunţuri cu aceste tipuri de cuvinte Metode şi strategii didactice: M1- brainstorming M2- conversaţia euristică M3- exerciţiul Material didactic: M1- manualul

description

proiect didactic

Transcript of PROIECT DIDACTIC Sinonime Antonime Omonime Paronime

Page 1: PROIECT DIDACTIC Sinonime Antonime Omonime Paronime

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: ȘCOALA GIMNAZIALĂ CĂIANU

Data: 31.10.2012

Clasa: a VIII-a

Profesor: Iacob Ionela Florina

Disciplina: Limba şi literatura română

Subiectul lecţiei: Sinonime / Antonime / Omonie / Paronime

Tipul lecţiei: reactualizare și consolidare

Obiective: la sfârşitul orei elevi vor fi capabili:

O1- sa defineasca sinonimele, antonimele, omonimele, paronimele

O2- să creeze comunicări în care să folosească diferite cuvinte aparţinând

acestor categorii semantice

O3 – să recunoasca, într-un text-suport, sinonime, antonime, omonime, paronime

O4 - să genereze enunțuri cu aceste tipuri de cuvinte

Metode şi strategii didactice:

M1- brainstorming

M2- conversaţia euristică

M3- exercițiul

Material didactic:

M1- manualul

M2 – fișe de lucru

Forme de organizare: activitate frontală combinată cu activitate individuală.

Page 2: PROIECT DIDACTIC Sinonime Antonime Omonime Paronime

Etape Activitatea de învăţare Durata Metode

şi

resurse

Activitatea

profesorului

Activitatea elevului

1.Moment

organizatoric

-notează absenţii

-verifică pregătirea celor necesare

lecţiei

-îşi pregătesc cele necesare

lecţiei 2’ -

2. Verificarea

temei de casă

- verifică tema elevilor care a

constat în rezolvarea exercițiilor 1,

2, 4 din manual, pagina 36-37

- prezintă rezolvarea exercițiilor

avute ca temă, fac corecturile

necesare -

3. Evocare - împarte o fișă de lucru care

conţine un rebus, din care, după

completare, reiese cuvântul

SINONIME (vezi anexa 1)

- rezolvă rebusul 3’ M2

Fișe de

lucru

4. Realizarea

sensului

- cere elevilor să noteze pe o foaie

de hârtie tot ceea ce își amintesc

despre sinonime, antonime,

omonime și paronime (definiții,

exemple)

- realizează pe tablă o schemă

privitoare la categoriile semantice

pe care o va completa apoi cu

ajutorul informațiilor pe care elevii

le-au redactat anterior

- împarte clasa în patru grupe şi

fiecare grupă primeşte o fişă de

lucru cu exerciţii: prima grupă va

trebui să rezolve exerciţii cu

sinonime, a doua grupă – exerciţii

- notează în caiete

- prezintă ceea ce au notat în

caiete

- rezolvă exercițiile de pe fișele

de lucru

- prezintă ceea ce au lucrat, fac

corecturile necesare

30’ M1

M2

Fișe de

lucru

Page 3: PROIECT DIDACTIC Sinonime Antonime Omonime Paronime

cu antonime, a treia grupă –

exerciții sinonime, a patra grup –

exerciții cu paronime (vezi anexa

2)

5.Reflecție - împarte elevilor o altă fișă de

lucru care conține un text literar pe

baza cărăra elevii trebuie să

rezolve câteva cerințe referitoare

la categoriile semantice vizate

(vezi anexa 3)

- rezolvă cerințele de pe fișa de

lucru

- prezintă ceea ce au lucrat, fac

corecturile necesare

10’ M2

Fișe de

lucru

6. Anunțarea

temei pentru

acasă

- alcătuirea unei descrieri cu titlul

“Tărâmul poeziei lirice” în care să

utilizeze două sinonime ale

cuvântului splendid, un antonim al

cuvântului rigid și două sensuri ale

cuvântului mare.

2’

Page 4: PROIECT DIDACTIC Sinonime Antonime Omonime Paronime

Anexa 1

Completând correct orizontalele date, vei descoperi pe verticala A-B cum se numesc cuvintele care au forme

diferite, dar înţeles apropiat sau identic:

1. Redarea pe scurt a unei întâmplări……………

2. Comunicare între două sau mai multe persoane………………..

3. Plin de bucurie sau ………….

4. Cuvintele cu formă diferită şi sens opus se numesc ……….

5. Persoană care participă la întâmplare.

6. După o poruncă scriem semnul …………………

7. Cuvintele cu mai multe sensuri se numesc …………….

8. Căutare, documentare, informare sau ………………….

A

B

Page 5: PROIECT DIDACTIC Sinonime Antonime Omonime Paronime

Anexa 3

GRUPA 1

1. Găsiţi sinonimele următoarelor cuvinte: a absenta, a achita, a impune, importanţă, profit, respect, a

susţine, dinadins.

2. Alcătuiţi enunţuri cu sinonimele cuvintelor: contrar, a intui, nesupus, util, rezultat, exigenţă, a încuraja.

GRUPA 2

1. Găsiţi antonimele următoarelor cuvinte: ordine, a aproba, pro, moral, iluzie, pregătit, jilav.

2. Alcătuiţi enunţuri cu antonimele cuvintelor: defect, certitudine, a tăinui, devreme, a se înveseli, avantaj,

hotărât.

GRUPA 3

1. Alcătuiţi propoziţii prin care să demonstraţi omonimia cuvintelor: somn, liliac, ai, ajunge, lac, meditaţie,

merge, port, minte, bancă, mină, boboc, leu, vară, râs, cap, ceară, vie, car

GRUPA 4

1. Completaţi spaţiile punctate cu forma corespunzătoare aleasă dintre paronimele propuse:

a. Elevului …………….. i s-a acordat premiul de excelenţă. eminent/ iminent

b. Confruntarea dintre cei doi rivali devenise ……………… eminentă/ iminentă

c. O operă ………… se adresează sensibilităţii cititorului. literală/ literară

d. Cunoştinţele elevului au fost …………….. corect. evaluate/ evoluate

2. Alcătuiţi enunţuri cu următoarele perechi de paronime:

a preveni – a proveni

alineat – aliniat

oral – orar

astru – austru

desert – deşert

local – locul

Page 6: PROIECT DIDACTIC Sinonime Antonime Omonime Paronime

Anexa 3

Se dă textul:

Departe sunt de tine şi singur lângă foc,Petrec în minte viaţa-mi lipsită de noroc.Optzeci de ani îmi pare în lume c-am trăit,Că sunt bătrân ca iarna, că tu vei fi murit.Aducerile-aminte pe suflet cad în picuri,Redeşteptând în faţă-mi trecutele nimicuri;Cu degetele-i vântul loveşte în fereşti,Se toarce-n gându-mi firul duioaselor poveşti,Ş-atuncea dinainte-mi prin ceaţă parcă treci,Cu ochii mari în lacrimi, cu mâni subţiri şi reci.……………………………………………………

(Mihai Eminescu , Departe sunt de tine...)

Cerințe:

1. Alcătuieşte familia lexicală a cuvântului bătrân (3 derivate)

..........................................................................................................................................

2. Transcrie din textul dat câte un cuvânt obţinut prin

-derivare...................................................- compunere............................................

-conversiune...........................................................................

3. Găseşte sinonime contextuale pentru cuvintele subliniate în text.

...............................................................................................................................................

4. Găseşte antonimele cuvintelor „departe”, „noroc”, „bătrân”.

.........................................................................................................................................

6. Alcătuieşte două enunţuri care să demonstreze omonimia cuvântului scris cursiv în text.

...........................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

7. Alcătuieşte enunţuri folosind paronimele cuvintelor subliniate în propoziţiile de mai jos:

A avut o idee originală.

.....................................................................................................................................

Prenumele lui este Marian.

......................................................................................................................................

Page 7: PROIECT DIDACTIC Sinonime Antonime Omonime Paronime