Proiect Didactic Practica Comasata

8
Colegiul Naţional Pedagogic "CAROL I" Câmpulung Str. Mǎrǎşeşti, Nr. 15 Tel./ Fax: 2048/506.005 PROIECT DIDACTIC Prof. învǎţǎmânt preprimar: Marinescu Mariana Prof. metodist: Prian Sanda Prof. coord. practicǎ: Ionescu Eduard Propunǎtoare: Simionescu Daniela-Magdalena Clasa: a XII-a A

description

a

Transcript of Proiect Didactic Practica Comasata

Colegiul Naional Pedagogic "CAROL I"

Colegiul Naional Pedagogic "CAROL I"

Cmpulung

Str. Mreti, Nr. 15

Tel./ Fax: 2048/506.005

PROIECT DIDACTIC

Prof. nvmnt preprimar: Marinescu Mariana

Prof. metodist: Prian Sanda

Prof. coord. practic: Ionescu Eduard

Propuntoare: Simionescu Daniela-Magdalena

Clasa: a XII-a A

"Nu vom avea coli bune steti dect cu condiiunea de a avea mai nti nvtori capabili i la nlimea chemrii lor"

Dimitrie Gusti, 1867

Data: 21.04.2015

Unitatea colar: Grdinia cu Program Normal Nr.7

Grupa: Mare

Nivel: II

Tema anual: "Cine i cum planific/ organizeaz o activitate"

Proiect tematic: "nv de pe acum"

Subtema: "Cltori i cltorii"

Domeniul experienial: D..

Categoria de activitate: Activitate matematic

Tema: "Aeaz-m unde mi este locul"- joc logic

Forma de organizare: frontal, individual

Obiective:

a)Cognitive: O1-s realizeze clasificri de obiecte dup criteriul mrimii i al formei

O2-s numere contient, n limitele 1-6 cu i fr suport

O3-s ncarce vagonul indicat cu numrul indicat de buline

O4-s fie receptivi i s rspund corect la ntrebrile adresate de propuntoare

b) Afective:

O5-s participe cu interes la activitate

O6-s manifeste interes pentru activitate

c) Motrice:

O7- s pstreze o poziie corect pe scunele

Strategii didactice: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, jocul didactic

Resurse materiale: prezentare PowerPoint, un carton cu trenuleul, figuri geometrice, buline, fi de lucru

Resurse umane: 24 elevi

Resurse temporale: 30 minute

Resurse spaiale: sala de clas

Nr.crt

Etapele demersu-lui didactic

Obiective

Demersul didactic

Metode i procedee

Forme de organizare

1.

Moment organizatoric

1min

______

-pregtesc materialele necesare pentru activitate

-aez scunelele n semicerc

_________

Frontal

2.

Captarea ateniei

1min

______

-le spun elevilor c numele meu este Dana i c vom face mpreun activitatea

-le-am adus o surpriz, un scule n care vom vedea mpreun ce este

-voi chema pe rnd civa copii s scoat din scule cte o supriz, respectiv o cifr, s spun ce cifr este, ce culoare are i vecinii acesteia.

Conversaia

Frontal

3.

Reactualizarea cunotinelor

3min

O1

O4

O5

O6

O7

-pentru reactualizarea cunotinelor, le adresez copiilor cteva ntrebri: "ce figur geometric este aceasta? Ce culoare are?, Este mare sau mic?, Este subire sau groas?"

-voi arta apoi copiilor o figur geometric i voi spune alte caracteristici dect ale ei, iar copiii trebuie s le spun pe cele corecte.

Conversaia

Exerciiul

Expunerea

Explicaia

Frontal

Individual

4.

Anunarea temei i a obiectivelor urmrite

1min

O7

-voi spune copiilor c ne vom juca mpreun un jocule numit "Al ctelea vagon ncrcm?"

Conversaia

Frontal

5.

Dirijarea nvri

10mini

O1

O2

O4

O5

O6

O7

-voi ncepe activitatea printr-o prezentare PowerPoint, n care sunt cteva exerciii de matematic, s gseasc vecinii numerelor, s numere cresctor, descresctor, s efectueze cteva operaii de adunare (1+1; 2+1) i scdere (2-2; 3-1).

-mpart apoi copiilor cte un jeton cu o figur geometric, iar ei trebuie s le aeze dup anumite categorii: grupa cercurilor roii, grupa ptratelor albastre, grupa triunghiurilor portocalii: "Cine are triunghiuri portocalii, s le aeze n aceast grup. Cine are cercuri roii, s vin s le aeze n aceast grup. Cine are ptrate albastre, s vin s le aeze n aceast grup." Toi ateni acum s fii/ i jetonul s-l privii!/ De-avei cerc, s-l cutai/ i la el sa v uitai.

Cu ptratul, tot la fel./ Cine-l are, fugi la el! Un triunghi de vei gsi,/ Voi vei avea bucurii.

Toi, acum aici venii/ i ateni din nou s fii./ Uit-te la piesa ta/ Ce culoare are ea./ Imediat cum ai afla/ Caut csua ta./

Vom numra obiectele din fiecare grup.

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Expunerea

Frontal

Individual

6.

Obinerea performanei

10min

O2

O3

O4

O5

O6

O7

-"Am vzut c tii s aezai fiecare obiect la grupa lui, iar acum vom trece la partea cea mai distractiv, i anume s ne jucm cu trenuleul, s vedem ce vagoane trebuie s i ncrcm."

-voi explica elevilor regulile jocului: Fiecare copil trebuie s ncarce vagonul indicat de mine prin numrul de buline de pe cartonaul care reprezint semnalizatorul conductorului. Copilul la care a fost aezat acest cartona, trebuie s spun al ctele vagon a fost ncrcat, dup care vagon urmeaz i cu ci saci a fost ncrcat.

-voi chema pe rnd copiii, s ncarce trenuleul.

Conversaia

Explicaia

Jocul didactic

Frontal

Individual

7.

Asigurarea feed-back-ului

3min

O2

O4

O5

O6

O7

-mpart elevilor o fi de lucru, (anexa 1), pe care este desenat un trenule, iar acetia trebuie s coloreze numrul indicat de buline de pe fiecare vagon.

Conversaia

Exerciiul

Individual

8.

ncheierea activitii

1min

________

-voi strnge lucrrile i le voi mulumi elevilor pentru participarea la activitate

-voi face aprecieri generale i colective asupra modului n care elevii au participat la activitate

-drept recompens, le voi oferi elevilor cte un trenule.

Conversaia

Frontal